Jump to content
Spock

Star Trek documentaries

Recommended Posts

Spock

Αμέτρητα είναι τα documentaries και κάθε είδους άλλα φιλμ που ασχολούνται με μία ή περισσότερες πτυχές του κόσμου του Star Trek, με πολλούς και διάφορους τρόπους. Αρκετά από αυτά είναι πολύ αξιόλογα, ενώ κάποια πραγματικά ξεχωρίζουν. Σ' αυτό το τόπικ μπορούμε να συζητάμε για οποιοδήποτε από αυτά.

Ξεκινώ μ' αυτό που έχω ξεχωρίσει περισσότερο από όλα όσα έχω δει και που με άγγιξε πραγματικά. Ονομάζεται "Mind Meld: Secrets Behind the Voyage of a Lifetime" και πρόκειται για μία συζήτηση μιάμισης ώρας μεταξύ William Shatner και Leonard Nimoy, στην αυλή του σπιτιού του τελευταίου. Ξεκινούν μιλώντας για τα χρόνια των γυρισμάτων της σειράς, για τις όμορφες στιγμές αλλά και για τα προβλήματα, ενώ η συζήτηση σταδιακά φτάνει σε πραγματικά πολύ μεγάλο βάθος, καταλήγοντας στο τέλος σε ψυχογράφημα και κατάθεση ψυχής των δύο αυτών ανθρώπων. Θα μπορούσα να μιλήσω πιο αναλυτικά για τα -πολλά- θέματα τα οποία συζητούν, αλλά προτιμώ να αφήσω όσους δεν το έχουν δει να το ζήσουν κατευθείαν βλέποντάς το. Δεν περίμενα ότι θα αποτελούσε εμπειρία για μένα το να έβλεπα ένα τέτοιο documentary, αλλά τελικά έτσι ακριβώς έγινε. Ελπίζω και εσείς να νιώσετε παρόμοια όταν το δείτε!

Edited by Spock

DinoHajiyorgi

post-1004-12567381885_thumb.jpg

Ζεστό, γλυκό, αστείο, βαθυστόχαστο. Όπως θα θέλαμε να καθόμαστε δίπλα σε αυτούς τους δύο και να τους ακούμε να τα λένε. Τους γνωρίζουμε καλύτερα σαν ανθρώπους και πληροφορούμαστε ανέκδοτα από την εμπειρία του Star Trek. Κι εδώ, είμαι σίγουρος, παίρνουμε γεύση από μόνο μια σταγόνα, γιατί θα μπορούσαν να τα λένε για μέρες με νέο υλικό.

Η συζήτηση υπάρχει ολόκληρη στο youtube σε 8 δεκάλεπτα μέρη. Πληκτρολογείστε "Mind Meld".

katsiro

The Captain's Summit

Το ξέρατε αυτό;

Αν δεν το είδατε ακόμα, υπάρχει εδώ!

Και τα καλύτερα έρχονται...........

Edited by DimitrisX
Αντικατάσταση μη ενεργού συνδέσμου

Spock

http://www.youtube.c...h?v=UuoFW4yOIso Αν δεν το είδατε ακόμα, υπάρχει εδώ!

Μοναδική φορά που έχουν μαζευτεί οι William Shatner, Leonard Nimoy, Patrick Stewart & Jonathan Frakes την ίδια στιγμή στο ίδιο δωμάτιο για κουβεντούλα. Οικοδέσποινα της συνάντησης η Whoopi Goldberg. Πάρα πολύ ωραίο, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Mandrake

Προσωπικά γυρίσματα, making of, ντοκυμανταίρ και τέτοια δεν βλέπω από οτιδήποτε υπάρχει στον χώρο του "φανταστικού"... Μου χαλάνε απίστευτα την μαγεία και με ξενερώνουν. Σίγουρα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, σίγουρα θα ήθελα να δω πολλά απ'αυτά αλλά δεν το'χω. Μ'ενοχλεί! Προτιμώ να διαβάσω βιβλία, άρθρα ή περιοδικά που να συζητάνε για το αντικείμενο παρά να βλέπω τους ηθοποιούς τους ίδιους. Και όχι φυσικά συνεντεύξεις τους...

DinoHajiyorgi

Μόλις είδα το Captains του William Shatner στο YouTube, χωρισμένο σε 7 βιντεάκια. Δεν δίνω link στην περίπτωση που τα κατεβάσουν ως παράνομα, μιας και τώρα ήταν φρέσκα-φρέσκα αναρτημένα. Ήταν καλό, αστείο, συγκινητικό, τόνισε το πόσο μου έχει λείψει όλο αυτό αλλά και κυρίως ότι το κανονικό Τρεκ σίγουρα ούτε τελείωσε, ούτε θα ξεχαστεί σύντομα. Και ο Shatner σίγουρα δεν έχει λόγους να μην συμπεριλάβει τον "νέο Κερκ" στη λίστα του.

Δεν πήρα πολλά από τον Avery Brooks ο οποίος έδειχνε λίγο φευγάτος (και ίσως πιο φιλοσοφιμένος κατά ένα τρόπο) αλλά όλοι ήταν εξίσου διασκεδαστικοί, με την Mulgrew γοητευτική παρά τα χρονάκια της.

Ζήλεψα και τη σκηνή των Conventions με τον Shatner να δίνει ρέστα: "You're a tribble slayer? I wish I was a tribble!" Θα πρέπει να είπε τρεις φορές το "The most beautiful Star Trek girl", την μία στην ίδια την Jeri Ryan. Δεν αναγνώρισα τις άλλες δύο.

Σε όσους λείπει το Τρεκ, μη χάσετε αυτό το ντοκιμαντέρ.

Edited by DinoHajiyorgi

seaconfused

Πολύ γλυκιά γεύση στο τέλος "where ever you are beam up... but not yet!"

Έμαθα πράγματα για τον Μπάκουλα που δεν ήξερα.

Ο Στιούαρτ ακριβώς όπως τον περίμενα (υπέροχος).

Η Τζέϊνγουει πιο όμορφη και ώριμη από ποτέ.

Και ο αγαπημένος μου Έϊβερι... εντελώς φευγάτος. Αλλά πάντα ήταν έτσι (φευγάτος, περίπλοκος, φιλοσοφιμένος πολύ), από τα λίγα που έχω βρει για αυτόν. Άλλωστε σε μια συνέντευξή του είχε πει ότι μετά την 2η ή 3η σαιζόν ήθελε να φύγει, αλλά έμεινε για έναν και μόνο λόγο. Για να είναι παράδειγμα στα παιδιά του ότι όταν δίνεις τον λόγο σου πρέπει να τον κρατάς, ότι και να σου συμβαίνει. Ευτυχώς που κράτησε τον λόγο του:wub:

(το τραγούδι στην αρχή της συνομιλίας τους)

Oberon

Η Τζέϊνγουει πιο όμορφη και ώριμη από ποτέ.

:wub: :wub: :wub:

Spock

Ρε παιδιά, ακόμη δεν το άρχισα καλά-καλά και ήδη με πιάνει μια συγκίνηση...

Μου φαίνεται πως δεν θα μπορέσω να το δω μονορούφι, θα χρειάζομαι διαλείμματα...

Edited by Spock

seaconfused

Η παρουσίαση του ντοκυμαντέρ στο ComiCon. Shatner, Brooks, Bacula.

Δυστυχώς ο ήχος στα πρώτα 30 λεπτά είναι άθλιος αλλά...

Edited by seaconfused

DimitrisX

Πολύ αληθινό και συγκινητικό αφιέρωμα.

O Shatner έκανε μια πολύ καλή ένωση όλων των εποχών του Trek, παρουσιάζοντας όχι τους χαρακτήρες, αλλά τους ηθοποιούς.

Έδωσε, έτσι, μια απολύτως ανθρώπινη διάσταση στο Trek -που ίσως να μην ήταν γνωστή στους μη μυημένους- και σίγουρα η ελπίδα και η αισιοδοξία είναι αυτά που μένουν στο τέλος.

Μου άρεσε η ειλικρίνεια όλων και η φευγατοσύνη του Avery.

Το Trek δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ. Απλά...

DinoHajiyorgi

Ρε παιδιά, ακόμη δεν το άρχισα καλά-καλά και ήδη με πιάνει μια συγκίνηση...

Μου φαίνεται πως δεν θα μπορέσω να το δω μονορούφι, θα χρειάζομαι διαλείμματα...

post-1004-0-71067700-1312473282_thumb.jpg

Spock

Υπέροχη εικόνα. Όπως και το documentary αυτό.

Spock

Επίσης, μπορείτε να το βρείτε ολόκληρο στα...... ας πούμε ότι είναι μια λέξη που λήγει σε 'ορρεντάδικα'! :lol: :tease:

Yuuko Ichihara

Aυτο κι αν πρεπει να το δω και σύντομα μάλιστα! :o

DimitrisX

Δυστυχώς ναι, αλλά όπως παρατήρησε ο Spock, υπάρχουν κι εναλλακτικές. ;-)

seaconfused

Δυστυχώς ναι, αλλά όπως παρατήρησε ο Spock, υπάρχουν κι εναλλακτικές. ;-)

Έχουν γνώση οι φύλακες (και η πανέξυπνη φλεγόμενη αλεπουδίτσα) ;-)

http://www.youtube.c...h?v=UuoFW4yOIso Αν δεν το είδατε ακόμα, υπάρχει εδώ!

Μοναδική φορά που έχουν μαζευτεί οι William Shatner, Leonard Nimoy, Patrick Stewart & Jonathan Frakes την ίδια στιγμή στο ίδιο δωμάτιο για κουβεντούλα. Οικοδέσποινα της συνάντησης η Whoopi Goldberg. Πάρα πολύ ωραίο, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Χθες κατάφερα και το είδα.

Το βρήκα μεγάλο unfair που δεν ήταν εκεί ο Avery και η Mulgrew! Τι διάολο; Ο καθένας τους ήταν captain για 7 συναπτά έτη.

Μου άφησε την γεύση της κουβεντούλας μεταξύ "κολλητών" που δεν ήθελαν outsiders να τους χαλάσουν την ατμόσφαιρα. :hmm:

Edited by seaconfused