Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. evelina karderinaki

Η κυρά της λήθης

Σε αυτή την ιστορία λείπουν οι γίγαντες οπότε λείπει και το ζητούμενο. Εάν δεν τους περίμενα ίσως αντιμετώπιζα διαφορετικά το κείμενο όμως τώρα με άφησε αναπόφευκτα με ένα κενό. Ανεξάρτητα τώρα από την έκτος θέματος προσπάθεια, μου άρεσε πάρα πολύ το σημείο με το παιδί που έχει φάει το ποντικοφάρμακο. Μου κίνησε τρομερά το ενδιαφέρον. Τέλος, θα ήθελα λίγο- έως πολύ- περισσότερο από αυτή τη μαύρη τρύπα.
  3. Yesterday
  4. Ballerond

Ελληνικό setting

Ο,τι είπε ο αγαπημένος Κουρκουλος. Όχι άλλο κάρβουνο. Ειλικρινά. Τα έχουμε αναλύσει 200 φορές νισάφι, δεν είμαστε 15 χρονών
  5. Morfeas

Ελληνικό setting

6. elgalla

Ελληνικό setting

Μάλλον είσαι ο μόνος που θεωρεί ότι ο Βαγγέλης δεν πρόσβαλε ποτέ κανέναν με τα ποστ του. Να σου κάνω copy paste μερικά link, μηπως; Στα οποία μας αποκαλεί εμμέσως πλην σαφώς πίθηκους που δεν ξέρουν από sci fi; Στα οποία χαρακτηρίζει διήγηματα που κέρδισαν ως απλοϊκά και ψαρόβαρκες; Να θυμίσω επανειλημμένες μπαγαποντιές σε διαγωνισμούς; Να πούμε για σχόλιά του σύμφωνα με τα οποία έχασε το χρόνο του διαβάζοντας διήγημα ή μήπως να πούμε για τότε που έκανε copy paste το ίδιο σχόλιο σε 2 ιστορίες διαγωνισμού επειδή βαριόταν να σχολιάσει; Μήπως να πούμε και για τα flame σε κάθε μα κάθε διαγωνισμό ανεξαιρέτως; Παρακαλώ, ας συζητήσουμε για το πώς ο Βαγγέλης δεν πρόσβαλε ποτέ κανέναν και υπέστη άδικο bullying και μπανάρισμα. Όχι, Σπύρο, απλώς δεν πρόσβαλε ποτέ εσένα. Κι αυτά είναι όλα όσα είχα να πω επί του θέματος. Περιμένω εναγωνίως νέο flame ποστ του Βαγγέλη μετά τη λήξη του διαγωνισμού.
  7. MadnJim

Ελληνικό setting

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπερασπίζομαι κανέναν, ούτε και αντιμάχομαι κανέναν επίσης. Λέω απλώς αυτό που εγώ εισπράττω ως εξωτερικός -της όλης κατάστασης- παρατηρητής. Ουδέποτε είδα τον Βαγγέλη να χλευάζει οποιονδήποτε, αντίθετα είδα να αντιδρά σε χλευασμούς όπως θα έκανε ο καθένας. Είδα ολόκληρο πόλεμο να στήνεται εναντίον του κι όταν τελικά αντέδρασε μπαναρίστηκε. Λυπάμαι αν ένιωσε κάποιος θιγμένος από το ποστ μου, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου (oύτε και ξέσπασμα ήταν, αγαπητή Αταλάντη, κάθε άλλο). Ήταν ακριβώς αυτό που είπα πως είναι, μία απορία μου. Χρόνια τώρα παρατηρώ να συμβαίνει αυτό και όλοι κάνουν πως δεν βλέπουν τον ελέφαντα στο δωμάτιο. Το ξέρουμε όλοι, το βλέπουμε όλοι να συμβαίνει ξανά και ξανά. Δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες, τζάμπα η στενοχώρια και δεν νομίζω να ωφελήσει σε κάτι. Το μόνο που ήθελα ήταν να θυμίσω πως όλοι έχουμε δικαίωμα άποψης, όλοι έχουμε δικαίωμα να υποστηρίξουμε την άποψή μας κόσμια, αλλά κανείς δεν έχει δικαίωμα να προσπαθεί να επιβάλει τη δική του. Και, αλίμονο, μέσα από τις διαφορετικές απόψεις, μέσα από τις διαφωνίες, γινόμαστε όλοι καλύτεροι, αρκεί να διατηρούμε ένα πολιτισμένο επίπεδο. Ζητώ και πάλι συγνώμη αν κάποιος ένιωσε να θίγεται, ξαναλέω πως δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Δεν έχω κάτι άλλο να πω οπότε και δεν πρόκειται να σας κουράσω με άλλο ποστ μου επί του θέματος. Την αγάπη μου και τον σεβασμό μου.
  8. Νίκη

Game of Thrones (2011-2017,2019)

Α, ώστε έτσι. Ε, τότε μπορεί να νόμισα εγώ λάθος (αφού στις πρώτες σεζόν είναι ακόμη πολύ βασισμένη στα βιβλία η σειρά) ! Εσύ την έβλεπες τη σειρά; Έχω ένα σωρό σχόλια και απορίες να σας κάνω, αλλά εν καιρώ!🙂
  9. Silvertooth

Game of Thrones (2011-2017,2019)

Τελείως ενημερωτικά, η Σέρσει στα βιβλία δεν ήθελε να πετάξουν τον Μπραν από τον πύργο. Θεωρούσε ότι εφόσον ήταν μικρό παιδί θα το φοβερίζανε και θα τελείωνε η υπόθεση. Το θεώρησε extreme αυτό που έκανε ο Τζέιμι.
  10. DinoHajiyorgi

Ελληνικό setting

Αγαπητέ Σπύρο, το ποστ σου με τσίγκλισε και προς στιγμή αναρωτήθηκα αν όντως παρεκτράπηκα στους σχολιασμούς μου επί αυτού του θέματος. Διάβασα ξανά το ανωτέρω μερτικό μου. Δεν νομίζω ότι αρνούμαι στον οποιονδήποτε να γράφει τις ιστορίες του σε αμερικάνικο σκηνικό αν αυτό γουστάρει. Θα πράξω το ίδιο αν το ζητούμενο της ιστορίας μου αυτό απαιτεί. Εγώ προσωπικά αμύνομαι και υπερασπίζομαι το δικαίωμα μου να γράφω φανταστικό σε ελληνικό σκηνικό, ένα δικαίωμα μου που αν δεν το πρόσεξες χλευάζεται από τον Unicron. Το θεωρεί γελοίο, και του εξηγώ, όπως εξηγούν όλοι, ότι είναι εφικτό αν είναι καλογραμμένο και πείθει. Ίσως είναι γελοίο σε κάποιους το ελληνικό σκηνικό σε σχέση με το φανταστικό, το ίδιο γελοίο όμως μπορεί να βγει και το αμερικάνικο σκηνικό, γραμμένο από Έλληνα συγγραφέα που δεν ξέρει τον εκεί τόπο πλην όσων έχει δει σε σινεμά και τηλεόραση.
  11. elgalla

Ελληνικό setting

@MadnJim Μακάρι να προσβαλλόσουν εξίσου όταν ο "Unicron" άνοιγε θέματα επί θεμάτων μετά από κάθε διαγωνισμό για να επιβάλλει τη δική του άποψη, να μας βγάλει όλους άσχετους και να κράξει τις ιστορίες που κέρδισαν ως πεζές και ανούσιες. Συγγνώμη κιόλας, αλλά λίγο μονόπλευρο το βλέπω το ξέσπασμά σου.
  12. MadnJim

Ελληνικό setting

Και στη σειρά Salvation η "αντίπαλη" αρχιχάκερ υποτίθεται πως ήταν ελληνικής καταγωγής. Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν μπόλικα αν ψάξει κανείς, αλλά δε βλέπω που κολλάνε με το θέμα. Μία απορία έχω μόνο και θέλω να την εκφράσω. Γιατί πρέπει ντε και καλά να πείσουμε οι μεν τους δε ότι εμείς έχουμε δίκιο και κανείς άλλος και δεν μπορούμε να δεχτούμε το αυτονόητο, πως κάθε ένας μας έχει το δικό του προσωπικό γούστο και μαγκιά του να το απολαμβάνει όσο και όπως θέλει; Το ότι του Unicron για παράδειγμα του αρέσει το αμερικάνικο σέτινγκ δεν είναι δικαίωμά του; Το να πιστεύει ότι σ' αυτό ταιριάζει περισσότερο η συγκεκριμένη θεματολογία και να το λέει, δεν είναι δικαίωμά του; Να το πω κι εγώ, το να διαβάζω ιστορίες της δικής μας θεματολογίας σε ελληνικό σέτινγκ μου φαίνεται από αταίριαστο έως και γελοίο. Και να το δεχτώ ότι στον τρόμο υπάρχει χώρος, αλλά για φάντασι και πόσο μάλλον scifi γελάω και μόνο που το σκέφτομαι. Έχετε κάθε δικαίωμα να μου πείτε σε μια πολιτισμένη συζήτηση πως κάνω λάθος και να επιχειρηματολογήσετε για να το υποστηρίξετε. Μέχρι εκεί όμως, από κει και πέρα με ποιο δικαίωμα θα κρίνετε το προσωπικό μου γούστο, ή το δικαίωμά μου να το εκφράσω ελεύθερα, ή να μου πείτε πως στερούμαι κουλτούρας και λοιπά παρόμοια; Ακόμα περισσότερο και το χειρότερο όλων, με ποιο δικαίωμα θα έλθετε να μου επιβάλετε το δικό σας γούστο, τη δική σας άποψη; Γιατί άλλο είναι να λέμε την άποψή μας κι άλλο να πέφτουμε να φάμε όποιον έχει διαφορετική άποψη από μας. Τρανό παράδειγμα η γελοιότητα με τις φατσούλες γέλιου που βλέπω κάτω από κάθε σχόλιο του εν λόγω συμφορουμίτη και πραγματικά νιώθω να προσβάλλομαι κάθε φορά και μόνο επειδή είμαι μέλος στο φόρουμ μας. Αυτό αγγίζει τα όρια του bullying, αν και πια έχει ξεφύγει τόσο που τελικά μάλλον για γέλια είναι εκείνος που επιμένει να το χρησιμοποιεί και δεν καταλαβαίνει ότι δεν πικάρει τον Unicron αλλά ντροπιάζει τον εαυτό του. Στην ιστορία του στον διαγωνισμό έλαβε άκρως ειρωνικό (έως και κοροϊδευτικό) σχόλιο όπου μεταξύ άλλων "υπέροχων" έγραφε ότι δεν ξέρει τι λέει, ενώ είναι αστροφυσικός ερευνητής με ειδικότητα στις μαύρες τρύπες, με πάνω από 70-80 συγγράμματα να έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό! Με έκανε να αναρωτηθώ, αυτός που του το έγραψε τι υπόβαθρο έχει και του το λέει αυτό, για να καταλήξω ότι ποσώς με ενδιαφέρει όταν σχολιάζει με τέτοιον τρόπο. Μια άλλη κουβέντα αυτή όμως. Μήπως λοιπόν πρέπει να θυμηθούμε ότι οι απόψεις είναι σαν τις μύτες, όλοι έχουμε από μία, και κάπου να σταματήσει όλο αυτό το αστείο του "εγώ ξέρω κι έχω δίκιο κι εσύ που έχεις άλλη άποψη είσαι απόβλητος, παρακατιανός, χωρίς κουλτούρα, άξιος μπαναρίσματος, κλπ"; Λέω εγώ τώρα. Να θυμίσω ότι το φόρουμ εδώ υποτίθεται πως ασχολείται με την τέχνη, το πνεύμα, προάγει πολιτισμό, είναι ένα φόρουμ όπου όλοι εμείς με την αχαλίνευτη φαντασία μας να μας τριβελίζει ασταμάτητα έχουμε ένα χώρο να εκφραστούμε χωρίς να μας δείχνουν με το δάχτυλο (θεωρητικά πάντα, γιατί στην πράξη είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, έχω πολλές προσωπικές εμπειρίες για να το υποστηρίξω αυτό, με θυμάμαι να λέω παλιότερα σε αντίστοιχη κουβέντα πως αν αυτός είναι ο πολιτισμός τότε εμένα αφήστε με να παραμείνω βάρβαρος στη σπηλιά μου). Αν ήταν ένα φόρουμ για ποδόσφαιρο ας πούμε να το καταλάβαινα να σκοτωνόμαστε (ούτε καν εκεί, αλλά για χάρη του παραδείγματος), αλλά από πότε πολιτισμός σημαίνει "ή συμφωνείς μαζί μου ή σε πολεμάω μέχρι τέλους"; Έρμη δημοκρατία! Ζητώ συγνώμη που μπήκα έτσι στην κουβέντα, το είχα πραγματικά απορία. Συγνώμη και για το σεντόνι, δεν θα επεκταθώ περισσότερο, ο νοών νοείτο. Θέλω μόνο να πω κάτι που μου είχε πει πριν πολλά χρόνια ένας γεροντάκος σ' ένα χωριό, όταν ήμουν ακόμα έφηβος. "Σπυράκο" μου είχε πει τότε, "όλοι οι άνθρωποι κουβαλάμε ένα μικρό ταγάρι στην πλάτη μας, ριγμένο πάνω από τον ώμο μας. Όλοι μπορούμε να δούμε τα ταγάρια όλων των άλλων, όχι όμως το δικό μας". Αυτά...
  13. BladeRunner

Ed McBain/Evan Hunter

Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς. Μπράβο για την ανακάλυψη, ελπίζω να το βρω και 'γω κάποτε. Σου είναι εύκολο να βγάλεις φωτογραφία το εξώφυλλο και να μου τo στείλεις;
  14. Δημήτρης

Τι διαβάζετε;

Όχι, η δεύτερη είναι! Ύστερα από οχτώ χρόνια. Ήθελα να περάσει καιρός για να το ξεχάσω λίγο
  15. Mictantecutli

Τι βιβλία αγοράσατε;

Από Μοναστηράκι με σύνολο 7 ευρώ Κανεις δε θα γλιτώσει- Romain Sardou Το φιλί- Ira Levin Οχτώ μαύρα άλογα για το 87ο τμήμα- Ed McBain Ο ντετέκτιβ πρέπει να πεθάνει- Ed McBain Από το Bookato στο Σύνταγμα με 5 ευρώ Μολύνθηκες- James Schannep
  16. Dreamer

Ελληνικό setting

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου, να προσθέσω το εξής: Στην ταινία Godzilla (1998), ο γνωστός ηθοποιός Matthew Broderick υποδύεται τον βιολόγο Dr. Niko Tatopoulos.
  17. Mictantecutli

Ed McBain/Evan Hunter

Στην βόλτα μου στο Μοναστηράκι σήμερα, πέτυχα κατά τύχη, ένα βιβλίο του, που δεν υπάρχει στην λίστα του Μπλέηντ. Οχτώ μαύρα άλογα για το 87ο τμήμα. Στο βιβλίο λέει ότι βγήκε το '87, στο Goodreads, ότι βγήκε το '85. Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε το '88 από τις εκδόσεις Φοντάνα(πρώτη φορά τις ακούω)
  18. Mictantecutli

Adrian McKinty

Διάβασα κι εγώ τις Σειρήνες. Αρχίζω και τον λατρεύω τον τύπο. Τρομερές ατάκες, θεϊκές παρομοιώσεις, διακριτικό και γαμάτο χιούμορ. Άντε να μεταφραστουν και τα άλλα 4 της σειράς
  19. Πέρασα από το Bookato που έχει πάγκο στο Σύνταγμα μέχρι αύριο. Και αρχίζω και εκνευρίζομαι. Έχει τα περισσότερα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ Οξυ στα 5 ευρώ. Πήρα το Μολύνθηκες. Έχει και το Κορίτσι της διπλανής πόρτας, 2 του Μάστερτον από τα καινούρια, το Ακούω τις σειρήνες στο δρόμο, Βιβλία του αίματος 3 κλπ. Άμα ξαναγοράσω εγώ καινούρια βιβλία από Οξύ να μου τρυπήσετε τη μύτη. Το είχα πει για Διόπτρα που βγαίνουν όλα στο 6 ευρώ μετά από 6-12 μήνες. Αλλά προστέθηκαν και οι Οξύ στην λίστα.
  20. Spyrex

Spyrex

Πήγα να κάνω buddy read με τον BladeRunner... Πού πάω ξυπόλητος στ' αγκάθια.

1. BladeRunner

BladeRunner

Χαχαχα, έχεις δρόμο ακόμα! :P Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι το ξεκίνησα βράδυ Κυριακής (και ας έκανα την... αναφορά την Δευτέρα), οπότε ίσως είχα και ένα προβάδισμα έτσι κι αλλιώς.

21. elgalla

Ελληνικό setting

Α, επίσης, στο Star Trek Discovery υπάρχει χαρακτήρας με ασιατικά χαρακτηριστικά και όνομα Φιλίππα Γεωργίου. Οπότε ούτε οι Αμερικανοί δεν έχουν τέτοια στεγανά, γιατι να έχουμε εμείς;
  22. BladeRunner

50 Βιβλία για το 2019

Παράξενος καιρός. Σχόλιο εδώ: Joe Hill (King) -Απρίλιος 52. Σεμπάστιαν Φίτσεκ - "Η θέση 7Α" (Διόπτρα, 2019, σελ. 471). 8.5/10 53. Συλλογικό - "Βρόχος" (Λυκόφως, 2019, σελ. 151). 7/10 54. Τζ. Π. Ντίξον - "Η ιστορία του χειρούργου" (Οξύ, 2019, σελ. 78). 8.5/10 55. Ζαν-Μπατίστ Αντρεά - "Βασίλισσά μου" (Στερέωμα, 2019, σελ. 163). 8/10 56. Ζορζ Σιμενόν - "Το μπλε δωμάτιο" (Άγρα, 2007, σελ. 210). 8.5/10 57. Ζ. Ρ. Πέντρο - "Το δικό σου πρόσωπο θα είναι το τελευταίο" (Πόλις, 2019, σελ. 253). 8.5/10 58. Αλεσάντρο Μπαρίκο - "Μίστερ Γκουίν" (Πατάκης, 2019, σελ. 316). 8/10 59. Άαρον Άπελφελντ - "Μπάντενχαϊμ 1939" (Εστία, 2008, σελ. 162). 8/10 60. Άκης Παπαντώνης - "Καρυότυπος" (Κίχλη, 2014, σελ. 117). 7/10 61. Λουίτζι Μπαρτολίνι - "Ο κλέφτης των ποδηλάτων" (Μεταίχμιο, 2017, σελ. 189). 7/10 62. Άλεξ Μιχαηλίδης - "Η σιωπηλή ασθενής" (Διόπτρα, 2019, σελ. 412). 6.5/10 63. Τζος Μάλερμαν - "Bird Box" (Οξύ, 2019, σελ. 322). 9/10 64. Άντονι Χόροβιτς - "Η λέξη είναι φόνος" (Διόπτρα, 2019, σελ. 406). 8.5/10 65. Τζο Χιλ - "Παράξενος καιρός" (Bell, 2019, σελ. 542). 8.5/10
  23. BladeRunner

Joe Hill (King)

Παράξενος καιρός Τελευταία φορά που διάβασα βιβλίο του Τζο Χιλ ήταν τον Ιούνιο του 2014, δηλαδή σχεδόν πέντε χρόνια πριν. Βέβαια, στο μεταξύ, θα μπορούσα να είχα διαβάσει το "Ο πυροσβέστης", το οποίο κυκλοφόρησε πρόπερσι στη χώρα μας και το αγόρασα την πρώτη κιόλας μέρα της κυκλοφορίας του, όμως για κάποιον άγνωστο λόγο παραμένει ακόμα αδιάβαστο. Τελικά, έπιασα το ολοκαίνουργιο στα ελληνικά "Παράξενος καιρός" -το οποίο είναι το πέμπτο βιβλίο του Τζο Χιλ που διαβάζω-, για να θυμηθώ γιατί μου αρέσει τόσο πολύ σαν συγγραφέας. Λοιπόν, εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα βιβλίο το οποίο αποτελείται από τέσσερα μικρά και αυτοτελή μυθιστορήματα, τα οποία διαθέτουν στοιχεία θρίλερ και τρόμου, με αλλά και χωρίς στοιχεία υπερφυσικού. Η φόρμα των μικρών σε μέγεθος μυθιστορημάτων τρόμου και φαντασίας είναι ό,τι πρέπει για να ανάψουν λίγο τα αίματα, μπορούν να προσφέρουν ένταση και δυνατές εικόνες, καθώς επίσης και ενδιαφέροντες χαρακτήρες με λίγο βάθος και ουσία, χωρίς παράλληλα να κουράσουν τον αναγνώστη με πολυλογίες και αχρείαστες λεπτομέρειες. Ωραία και χρυσά τα μεγάλα τούβλα, αλλά και τα μικρά βιβλιαράκια έχουν τη δική τους χάρη. Τα μικρά μυθιστορήματα (ή πολύ μεγάλες νουβέλες) της παρούσας συλλογής, διαθέτουν όλα τα βασικά συστατικά για να ανάψουν τα αίματα και να ανέβουν οι σφυγμοί. Πρόκειται για ιστορίες που προσφέρουν δράση, ένταση, αγωνία, σκηνές βίας, δυνατές εικόνες και κάποια συναισθήματα. Ως προς τις ιδέες και την πλοκή, διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό, οπότε έχουν και μια ποικιλία. Η γραφή του Χιλ είναι κλασικά πολύ καλή και οξυδερκής, γλαφυρή και σε σημεία κυνική, με δυνατές περιγραφές και αρκετά φυσικούς διαλόγους. Φυσικά, δεν λείπουν και οι κοινωνικοπολιτικοί σχολιασμοί εδώ και κει, πάντα μέσω των καταστάσεων και των χαρακτήρων. Βέβαια, έχει τα κολλήματά του ο τύπος, και ίσως μερικά πράγματα να τείνουν προς την υπερβολή, αλλά τουλάχιστον ξέρει να πει μια ιστορία. Επιγραμματικά, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε στον μέγιστο βαθμό καμία από τις τέσσερις ιστορίες, όλες τους όμως μου φάνηκαν πολύ καλογραμμένες, αγωνιώδεις και οπωσδήποτε συναρπαστικές. Και οι τέσσερις με κράτησαν στην τσίτα σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό και μου χάρισαν έντονες στιγμές και δυνατές εικόνες. Με σειρά προτίμησης: "Βροχή", "Απασφαλισμένος", "Φωτογραφία" και "Ψηλά". Σίγουρα είναι μια συλλογή μυθιστορημάτων που προτείνω με κλειστά μάτια στους λάτρεις του συγγραφέα. 8.5/10
  24. John Ernst

Ελληνικό setting

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μήπως να το δοκιμάσω;
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..