Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. Ιρμάντα

Write In July

Εγώ μετά τις δύο μπορώ....
  3. Today
  4. Ballerond

Write In July

Μέσα για Κιμωλία, έχω πάει μια φορά το αγαπώ. Τι ώρα είπαμε;
  5. Elli Sketo

Write In July

Νομίζω πως έχει από όλα, Αλλά θα περάσω απόψε μετά από τη δουλειά να βεβαιωθώ (και να κλείσω το μεγάλο τους τραπέζι )
  6. Φαίνεται πολύ ωραίο! Ας δοκιμάσουμε και κάτι διαφορετικό. Πρίζες έχει;
  7. Ιρμάντα

Write In July

Οκ, εκεί. Άμα είναι εχέμυθοι, πάμε.
  8. Elli Sketo

Write In July

Έκανα post πριν 15 ωρες με πρόταση άλλα το hyperlink αποφάσισε ότι δε θέλει να κάνει τη δουλειά του. Εδώ θα πάμε Κιμωλία Art Cafe b, Iperidou 5, Athina 105 58 21 1184 8446 https://maps.app.goo.gl/ow6fYc56ywae3DGx6
  9. Solonor

Στάχτη στα Μάρμαρα

Μπράβο, Ντίνο, επιτέλους!
  10. Yesterday
  11. Ιρμάντα

Write In July

Starbucks μια χαρά μου ακούγεται, μιλάτε όμως και οι άλλοι.
  12. Υπάρχουν πάντα τα σταρμπακς στο Μοναστηράκι. Επίσης, ξέρω ότι η ομάδα των Ελλήνων του nanowrimo.org μαζευόμασταν εδώ: https://goo.gl/maps/z2DsoHRBLxoVZsvP8 (ιταλικό εστιατόριο)
  13. Ιρμάντα

Write In July

Θέλετε εδώ; Ένα φλασάκι;
  14. vaggelis

50 Βιβλία για το 2019

Ιούλιος 41. Γουδί: το κίνημα του 1909 - Τάσος Βουρνάς (266) 8/10 42. Η δίκη των Έξι: επίλογος στο Γουδί - Αλέξανδρος Κοτζιάς (222) 9/10 43. Επικίνδυνα παιχνίδια για κορίτσια - Ντάσιελ Χάμμετ (80) 7/10 44. Η πεδιάδα της Τορτίλια - Τζων Στάινμπεκ (212) 9/10 45. Άνθρωποι και ποντίκια - Τζων Στάινμπεκ (112) 10/10 46. Το μαργαριτάρι - Τζων Στάινμπεκ (92) 8,5/10
  15. Ιρμάντα

Write In July

Ο Αλντεμπαράν λείπει διακοπές. Έχουμε εναλλακτική;
  16. Δημήτρης

Τι διαβάζετε από τρόμο;

''Το Πουλί της φωτιάς'' θα μου μείνει. Δεν είναι απλά κάτι που διάβασα και θα το ξεχάσω. Και ''Η Κλήρωση'' ωραία. Απλά δεν με τραβούν ως θεματολογία ''Οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ'' της ίδιας. Μου εξήρε όπως και να 'χει το ενδιαφέρον. Το έχω κάπου καταχωνιασμένο, πρέπει να το ξεθάψω κάποια στιγμή.
  17. Το πουλί της φωτιάς και η κλήρωση ήταν ιστορίαρες
  18. Δημήτρης

Τι διαβάζετε από τρόμο;

Διάβασα την ανθολογία ''Οι Κυρίες του τρόμου''. Από τα πλέον παλιά μου αποκτήματα, το είχα για κοντά δύο δεκαετίες να σκονίζεται στη βιβλιοθήκη. Ώσπου είπα επιτέλους να κάνω το καλό και να το πιάσω. Ξεχώρισα τα παρακάτω: - Τ. Λ. Κομώ: ''Το Πουλί της φωτιάς'': Μία αστυνόμος θα σπεύσει με συναδέλφους της σε κτίριο όπου λαμβάνει χώρα μακελειό ακαθόριστης φύσης. Και θα κληθεί να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά. Δυνατό, το διάβασα με κομμένη την ανάσα. Πιστεύω ότι θα έκανε πολλούς άνδρες συναδέρφους της να ζηλέψουν που δεν το έγραψαν οι ίδιοι. - Σίρλεϋ Τζάκσον: ''Η Κλήρωση'': Παρακολουθούμε μία τελετουργία σ' ένα μικρό χωριό όπου όλοι παίρνουν μέρος. Μικροί και μεγάλοι. Επικρατεί τάξη και ηρεμία αλλά φαίνονται μάλλον να είναι επιφανειακές. Κάτι δείχνει να μην πηγαίνει καλά. Μάντεψα την κατάληξη αλλά αν και υπήρχε hint, όχι και τον τρόπο. Καλή και δαύτη. - Ρόζμαρυ Τίμπερλυ: ''Δείπνο με την Μάρθα'': Ένας πηδηχτούλης εκμεταλλεύεται την πειθήνια στάση της νηφάλιας γυναίκας του για να αλωνίζει όπου και όπως γουστάρει. Μέχρι την στιγμή που εκείνη θα αποφασίσει να πάρει την κατάσταση στα χέρια της. Καλά λένε τελικά ότι ο έρωτας περνάει από το στομάχι! Απρόσμενη κατάληξη, ξεπεταγμένη λες και από επεισόδιο της αγαπημένης μου Δέκατης Εντολής. - Νάνσυ Κόλινς: ''Μεγάλα λόγια'': Όχι το καλύτερο αλλά σίγουρα το πιο χυδαίο. Μάγκικο και αλήτικο, αν έγραφε με ανδρικό ψευδώνυμο σε άλλη ανθολογία, μάλλον αρκετοί θα δυσκολεύονταν να δεχτούν ότι είναι προϊόν γυναικείας πένας. Με προϊδέασε για τα καλύτερα, μακάρι κάποια στιγμή να μεταφραστεί και το ''Sunglasses after dark'' που την καθιέρωσε. Εκτός από τις δύο πρώτες ιστορίες που με κούρασαν, οι υπόλοιπες μου άρεσαν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Ωραίος ο πρόλογος της Λίζα Τατλ, ικανοποιητική η αναλογία ποιοτικών ιστοριών ως προς το σύνολο. Να λοιπόν που και γυναίκες μπορούν να μας τρομάξουν, γιατί δηλαδή όχι;
  19. Ιούλιος - Αύγουστος 2019 «Είχε τα χείλη του πάνω στην παλλόμενη φλέβα του λαιμού του, ένιωθε το κάθε του χτυποκάρδι. Ο ιδρώτας του είχε ξινή γεύση, λίγο το ένοιαζε το βαμπίρ. Αν μπορούσε θα τον ρουφούσε ολόκληρο. Και ο πειρασμός ήταν τεράστιος καθώς η επιλογή ήταν εκεί, έτοιμη, δελεαστική. Ένα παραπέτασμα ισχνής πέτσας χώριζε τους κυνόδοντες του Ζήνωνα από το αίμα του αγαπημένου του. Σε λίγα λεπτά μέσα μπορούσε να τον σώσει, να τον κάνει αληθινά αθάνατο, να ζήσουν ο ένας δίπλα στον άλλον μέσα στους αιώνες». Ο Λόρδος Βύρωνας ψυχορραγεί στο Μεσολόγγι. Λίγο πριν κερδίσει τη δοξασμένη αθανασία, τον ταλανίζει ο πειρασμός μιας απόδρασης σε μιαν άλλη, καταραμένη αιωνιότητα. Αυτή είναι η ιστορία του έρωτα δύο δαιμόνων, του ποιητή που αγάπησε ένα τυραννισμένο έθνος και του τέρατος που καταργήθηκε στο πάθος του για τον ποιητή. Από την αρχαία ως την τουρκοκρατούμενη Αθήνα, τα σκοτεινά δάση των Κελτών, τα αιματηρά πεδία των μαχών της Ευρώπης και την πανουκλιασμένη Βενετία, το αέναο ταξίδι του βρικόλακα Ζήνωνα κλείνει στα χώματα που διεκδικούν την καρδιά του δαίμονα, δίνοντας άνθιση στο όνειρο της λύτρωσης.
  20. Σύντομα ένα φινάλε. Ιούλιος - Αύγουστος 2019.
  21. Ginger

Βιογραφικό σημείωμα

ΑΑ, εννοεις εγραψες τι εχεις ετοιμο χωρις να εχει εκδοθει; Εγω εγω μονο κατι σεναρια που ειχα στειλει παλια σε καποιους διαγωνισμους και οκ προχωρησα καποιους γυρους, δεν πηρα και καμια θεσαρα, και ηταν και στα αγγλικα και πριν καμια δεκαρια χρονια 😅😅 δεν ξερω , δεν ειναι λιγο ακυρο? Αλλα ειναι και το μονο σχετικο που θα μπορουσα να αναφερω!
  22. Ιρμάντα

Write In July

Μπορώ να πάρω ένα τηλέφωνο. Ok, πήρα μια, δεν το σήκωσαν και θα ξαναπάρω. Αναμείνατε.
  23. Ballerond

Write In July

θα είναι ανοιχτό ή θα περιμένουμε πάλι όπως άλλες φορές;
  24. Ιρμάντα

Write In July

Τέσσερα καμάρια βλέπω. Μιχάλης, Σκέτη, Βαλερροντιος και Αταλάντη. Να δούμε κλασικά για Αλντεμπαράν;
  25. Elli Sketo

Write In July

Θέλετε να πούμε Σάββατο, 20/07 στις 14:00 εδώ;
  26. Που;;; Κάπου κέντρο, ε;
  27. Ballerond

Write In July

Εκτός απροόπτου, Σάββατο μπορώ κι εγώ!
  28. BladeRunner

Τι διαβάζετε;

Μετά το "Η ψευδαίσθηση της μοναξιάς" του Σάιμον Βαν Μπόι και το "Όνομα ταυρομάχου" του Λουίς Σεπούλβεδα, συνεχίζω με το Hell's Angels, του Χάντερ Σ. Τόμσον. Κυκλοφόρησε πριν δυο-τρεις εβδομάδες στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Public Βιβλιοθήκη.
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..