Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Today
  2. wasteland

Game of Thrones (2011-2017,2019)

Αγαπητέ Ντίνο δεν πρόκειται για βαρεμάρα λόγω έλλειψης μάχης. Το 1ο επεισόδιο απλά δεν με κέρδισε. Αφοσιωμένος ήμουν, αλλά δεν μου άρεσαν ούτε οι διάλογοι, ούτε οι ερμηνείες. Επιπρόσθετα να τονίσω πως για μένα η προηγούμενη σεζόν ήταν μεγάλη απογοήτευση. Δεν έχω αντίρρηση όμως να ακούσω την επιχειρηματολογία για το αντίθετο. Και βέβαια δεν είναι θέμα ηλικίας, 40 έφτασα. Με εκτίμηση...
  3. Αντιλαμβάνεσαι ότι το πρόβλημα είναι στον κάλο στον εγκέφαλο αυτού που γελάει και όχι στο καθεαυτού έργο; Παραδεχόμαστε δηλαδή ότι σαν Έλληνες είμαστε κομπλεξικοί και σηκώνουμε τα χέρια ψηλά;
  4. Βαγγέλη, τα έχουμε ξαναπει. Η Σούλα η Γουδεβενα από την Κωλοπετινιτσα έχει περισσότερο ενδιαφέρον να τα βάζει με τον Κθουλου Απ' ότι ο Τζιμ ο Νταρτανιαν από το Μιλγουοκι.
  5. alanon

50 Βιβλία για το 2019

1. Roza Montero "Η ιστορία του διαφανου βασιλιά" Άγκυρα σελ.600 (5/10) 2. Deepak Chopra " O 13ος Μαθητής" Κέδρος σελ 365 (5/10) 3. Tim Leach " Κροισος ο Τελευταίος βασιλιας της Λυδιας" Κέδρος σελ. 400 (7,5/10) 4. Ira Levin " Το μωρό της Ροζμαρι" Anubis σελ 260 (8,5/10) 5.Kate Hamer " το κορίτσι με το κόκκινο παλτό" μεταίχμιο σελ. 420 (9,5/10) 6. Cilla & Rolf Borjlind " H Μεγάλη παλίρροια" Παπαδόπουλος σελ 450 (9/10) 7. Carlos Ruiz Zafon "O αιχμάλωτος του Ουρανού" Ψυχογιός σελ. 380 (9,5/10) 8. Κωνσταντίνα Δελημήτρου " Η ψιλικατζού" Introbooks σελ. 240 (8/10) 9. Nicolas Nicastro " Ακλόνητος Βράχος" Μίνωας σελ. 480 (7/10) 10. Κωνσταντινος Κελλης " Η σκια στο σπιτι" Κέδρος σελ. 554 (10/10) 11. Anders de la Motte " Φυσαλίδα" Κλειδάριθμος σελ. 550 (9/10) 12. Juan Marche" Σεργιάνι στο γκιναρντο" Πατάκης σελ. 150 (5/10) 13. Stephen King " To παιχνίδι του Τζεραλντ" Λιβάνης Σελ. 400 (8/10) 14. Cc Humphreys" Ένας τύπος που λεγόταν Αρμαγεδδών " Ψυχογιός σελ. 650 (7,5/10) 15. Tom Rob Smith " H Φάρμα" Πατάκης σελ. 430 (7/10) 16. Guillio Leoni "Ο γρίφος του Φωτος" Ψυχογιος σελ. 370 (6,5/10) 17. Arnaldur Indridason" Ο άνθρωπος της Λίμνης " μεταίχμιο σελ. 400 (9.5/10) 18. Robert Van Gulik "To Φάντασμα του ναού" Θεμέλιο Σελ. 250 (8,5/10) 19. Chevy Stevens "Σε Βλέπω" Διόπτρα σελ. 500 (9/10)
  6. Νομίζω πως το θέμα αυτό απαιτεί ξεχωριστό post για να καλυφθεί πλήρως. Θα πω μόνο το εξής: μετά από τόσα χρόνια τηλεόρασης (κρατικής και ιδιωτικής) γιατί μέχρι τώρα δεν έχει υπάρξει ποτέ κάποιο σίριαλ ή ταινία υπερφυσικού τρόμου ή ακόμα χειρότερα Ε.Φ. με Έλληνες πρωταγωνιστές; Μήπως γιατί το αποτέλεσμα θα ήταν τόσο αστείο που θα έσπαγαν ακόμα και οι πέτρες από τα γέλια;!
  7. Έλα τώρα Αταλάντη. Ίδιο είναι νά'χεις πχ έναν Μπομπ από το Μιλγουόκι ή μια Έλεν από Μινεσότα και ίδιο έναν Φανούρι από το Αιγάλεω; Οποίο μπας-κλας! Έχουν και οι εξωγήινοι κάποιο γούστο! 🙂
  8. Ανάλυσέ μας λίγο γιατί το Ελληνικό setting δεν είναι πιστευτό, θέλω πολύ να μάθω.
  9. vaggelis

50 Βιβλία για το 2019

Μάρτιος 15. Η τεχνική του πραξικοπήματος - Κούρτσιο Μαλαπάρτε (209) 9/10 16. Υπόθεση Τουλάγεφ - Βίκτορ Σερζ (465) 10/10 17. Η μάχη της Αγγλίας, 1940 - Διάφοροι (122) 8,5/10 18. Σαγγάριος, 1921 - Διάφοροι (74) 8/10 19. Τετ, 1968 - Διάφοροι (98) 8,5/10 20. Δερβενάκια, 1822 - Διάφοροι (90) 9/10 21. Η μάχη των Αθηνών, 1944 - Διάφοροι (114) 9/10 Απρίλιος 22. Ο μαγικός μονάρχης του Μο - Λύμαν Φρανκ Μπάουμ (267) 7/10 23. Η ώρα των κατασκόπων - Τζον Λε Καρέ (431) 8/10 24. Άπαντα - Ησίοδος (257) 10/10
  10. Spyrex

Τι διαβάζετε;

Μιας και το ξεκίνησε ο Bladerunner και αφού το είχα αγορασμένο εδώ και κανά μήνα όταν ήταν προσφορά στο kindle, ξεκινάω κι εγώ το Strange weather του Joe Hill.
  11. Νίκη

Τι τέλειο τραγούδι!! Νοσταλγικό, και σαν περίληψη των απωλειών και των δραμάτων της σειράς. Φαντάζομαι στο επόμενο επεισόδιο θα γίνουν μεγάλα πράγματα, αφού τα σημαντικά και σοκαριστικά γεγονότα εισάγονταν-προοικονομούνταν με κάποιο τραγούδι σε προηγούμενο επεισόδιο.
  12. Blacksword

Και το τραγούδι, για όποιον ενδιαφέρετε να το ξανακούσει. Το ότι θυμίζει έντονα το τραγούδι του Pippin, Edge of Night, νομίζω δεν είναι τυχαίο.
  13. John Ernst

What lies beneath the giants

Εντάξει, μέσα σε λίγες ώρες έχεις πάρει τόσες απαντήσεις σε κείμενο 24 σελίδων, ενώ τρέχει διαγωνισμός. Αυτό από μόνο του τα λέει όλα! Με το που ξεκίνησα να διαβάζω, δεν μπόρεσα να το αφήσω! Μπράβο σου. Δε θέλω να συμπληρώσω τίποτα άλλο, οι προηγούμενοι με κάλυψαν. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι για πρώτη φορά βλέπω σε κείμενό σου μια ισορροπία ανάμεσα σε σκηνές κορύφωσης και λοιπές σκηνές. Συνέχισε να βελτιώνεσαι και να μας χαρίζεις ενδιαφέροντα κείμενα. Τελευταία παρατήρηση. Το ότι κάτι παίζεται στον κινηματογράφο δεν το κάνει απαραίτητα και σωστό. Ο Αμερικάνικος κινηματογράφος είναι μια ολόκληρη βιομηχανία, το ότι μας δίνει διαμάντια οφείλεται στην τεράστια ποσότητα παραγωγής.
  14. SpirosK

Δε νομίζω Ντίνο. Εγώ βαριέμαι όχι επειδή έχει συζητήσεις, αλλά επειδή είναι ανούσιες, γραμμένες άνευρα και διεκπεραιωτικά και τους λείπει το πνεύμα των χαρακτήρων που είχαν οι πρώτες σεζόν. (Προσωπικά η πρώτη είναι από τις αγαπημένες μου κι ας έχει κυρίως διάλογο).
  15. DinoHajiyorgi

Ίσως είναι θέμα ηλικίας. (Είμαι 55). Έχοντας λατρέψει τη σειρά, παρακολουθώντας τη όλα αυτά τα χρόνια, πως και γιατί να βαρεθώ οποιαδήποτε στιγμή της, όπως το πρώτο επεισόδιο της τελευταίας σεζόν; Ρουφάω αχόρταγα το κάθε της λεπτό. Τι είναι αυτό που μπορεί να προκαλέσει βαρεμάρα, να πονέσει την υπομονή, στη θέαση των αγαπημένων αυτών χαρακτήρων; Και το αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει να κάνει μόνο με το Game of Thrones. Σε αίθουσα κινηματογράφου, σε Star Wars ή Lord of the Rings, οι πίσω μου έπιαναν την κουβέντα όποτε δεν είχε πίου-πίου ή μάχες. Κι όταν τους έλεγα να σωπάσουν απαντούσαν "γιατί, αφού δεν γίνεται τίποτα". Δεν γίνεται τίποτα μεταξύ πίου-πίου και των μαχών. Μόνο κάτι μπλα-μπλα που ξεστομίζουν οι χαρακτήρες. Γι αυτό πρόκειται; Κι εγώ βαριέμαι σε έργα, όταν όμως πρόκειται για σύνολο που με αφήνει χλιαρό. Υποκειμενικό ίσως του τι βρίσκει βαρετό ο καθένας, το τι εκτιμάει. Μάλλον είναι και θέμα ηλικίας.
  16. SpirosK

Θα συμφωνήσω με τον Wasteland εν μέρει, αν και για μένα "συγγραφικά" η σειρά έχει πάρει τον κατήφορο. Άντε να γίνουν οι δύο τελευταίες μάχες να τελειώσει πριν γίνει ένα φάντασμα του καλού της εαυτού.
  17. Mesmer

Θα αναφερθώ στη σκηνή του νοσοκομείου: Ο γιατρός Όρβιλ καθόταν [...] επιπλέον καλλιέργειες αίματος: Εδώ έχουμε τριτοπρόσωπη, με οπτική γωνία του γιατρού. Η νοσοκόμα, φορώντας την άσπρη στολή της [...] Ο ήχος της φωνής της αντήχησε στο δωμάτιο.: Εδώ έχουμε οπτική γωνία της νοσοκόμας. Η σκιά αντέδρασε [...] μπροστά στην αποκρουστική όψη του πλάσματος: Εδώ μπερδεύεται αρκετά το πράγμα. Είναι κυρίως παντογνώστης, αλλά σε μερικά σημεία λίγο πιο εστιασμένη σε νοσοκόμα και σεκιουριτά. Το σημάδεψε με το όπλο. [...] ολοένα και πιο δύσκολη.: Συνδυασμός παντογνώστη με ελαφρώς εστιασμένη στον σεκιουριτά. Ο γιατρός Όρβιλ [...] λευκή ιατρική του μπλούζα.: Οπτική γωνία του γιατρού. «Με ακούτε; [...] τις γηρασμένες σάρκες του γιατρού.: Οπτική γωνία τηλεφωνήτριας και ολίγος παντογνώστης. Όλα αυτά μέσα σε δύο σελίδες. Νομίζω ότι το κακό ξεκινάει με το ότι προσπαθείς να μας πεις τι γίνεται, περιγράφοντας τις σκηνές όπως θα τις έβλεπες σε μια ταινία, με την αλλαγή των πλάνων. Και μπορεί να μιλάμε για κινηματογραφική πλοκή, όταν ένα κείμενο έχει γρήγορη εξέλιξη και εντυπωσιακές σκηνές που θυμίζουν ταινία, αλλά κινηματογραφική γραφή, δεν υπάρχει.
  18. Yesterday
  19. wasteland

Λοιπόν: ενώ το πρώτο επεισόδιο με έκανε να χασμουριέμαι, το δεύτερο μου άρεσε πολύ. Βλέπουμε όλους τους χαρακτήρες στις τελευταίες στιγμές τους πριν τη μεγάλη μάχη. Όλο το υπαρξιακό άγχος και ο φόβος του θανάτου παρουσιάζονται με διαφορετικό τρόπο για τον κάθε ήρωα. Το τραγούδι που ακούγεται στο τέλος είναι ένα θλιμμένο αριστούργημα που ενώνει αυτούς που έφυγαν με αυτούς που μένουν.
  20. Memories of Ice - Steven Erikson (Εκδόσεις Bantam): 8.5/10
  21. Steel Guardian

Steven Erikson

Memories of Ice - Steven Erikson (Εκδόσεις Bantam) Άλλο ένα πολύ καλό βιβλίο στη σειρά. Ο ρυθμός της ιστορίας είναι βελτιωμένος σε σχέση με το Deadhouse Gates, αλλά όχι τόσο καλός όσο στο Gardens of the Moon. Πάλι υπήρχαν σημεία που ήταν υπερβολικά αργόσυρτα, αλλά κάτι οι χαρακτήρες, κάτι ο κόσμος της ιστορίας με κρατήσανε εύκολα, αν και κουράστηκα. Σίγουρα 200-300 λιγότερες θα το βοηθούσαν πολύ το βιβλίο. Υπήρχαν κάποιες λεπτομέρειες στην υπόθεση που δεν μου άρεσαν/δεν με έπεισαν, αλλά υπήρχαν και όλες αυτές οι γαματοσύνες που είχαν και τα άλλα βιβλία, ίσως και περισσότερες εδώ (αλλά τίποτα τόσο γαμάτο όσο η Chain of Dogs στο Deadhouse Gates). Σίγουρα θα συνεχίσω και με τα επόμενα, αλλά σίγουρα θα κάνω διάλυμα, είναι πολύ κουραστικά τα βιβλία για να τα διαβάσω μονοκοπανιά. Βαθμολογία: 8.5/10
  22. Unicron

Σπύρο χαθήκαμε στη μετάφραση νομίζω! Στη σελίδα του Wikipedia για την κοιλάδα αναφέρει πως έχει έκταση 21 ha, δηλαδή 21 εκτάρια. Και σύμφωνα με αυτή τη σελίδα το ένα εκτάριο ισούται με 10 στρέμματα. Άρα, το συνολικό εμβαδόν είναι 21 * 10 = 210 στέμματα. Σωστά;
  23. Dreamer

50ος Διαγωνισμός Διηγήματος

until

Υπενθύμιση: Απομένουν 3 εβδομάδες για να σχολιάσετε και να ψηφίσετε. Σημαντικό: Σύμφωνα με τους κανονισμούς των διαγωνισμών, αν κάποιο μέλος, έχει υποβάλει την ιστορία του στον διαγωνισμό και δεν ψηφίσει, τότε θα αποκλείεται από τον διαγωνισμό και θα μηδενίζετε η βαθμολογία του.
  24. MadnJim

Είναι 51 acres, όχι στρέμματα, δηλαδή κάπου 200.000 τετραγωνικά μέτρα και κάτι ψιλά, κι αν δεν κάνω λάθος στους υπολογισμούς είναι λίγο πάνω από δύο χιλιάδες στρέμματα. Ασήμαντο, σημασία έχει ότι πέρασα καλά διαβάζοντας.
  25. BladeRunner

Τι διαβάζετε;

Συνεχίζω με το Παράξενος καιρός, του Τζο Χιλ.
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..