Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Past hour
  2. Spyrex

Τι διαβάζετε;

Σερλοκ Χολμς - Το σήμα των τεσσάρων του Sir Arthur Conan Doyle.
  3. τίτλος: Η αρτ ρετρό εισβάλει στην Αθήνα λέξεις: 420 είδος: επιστημονική φαντασία
  4. Today
  5. Ballerond

Write In July

Μου θυμίζει γρίφο σε escape room
  6. Ιρμάντα

Write In July

Βασικά ο @Myyst δεν απαλλάσσεται... Θα ανέβει και κανονικό κείμενο.
  7. Και η ιστορία του myyst
  8. Τίτλος: Κύριος Μηδέν Λέξεις: 2649
  9. Elli Sketo

Write In July

Θάνατος στους πολύπλευρους χαρακτήρες
  10. Ανεβάζω κι εγώ τη βλακειούλα μου. Άβατον.doc
  11. Ballerond

Write In July

Και σαν κλασικός σπασοκλαμπάνιας, ανεβάζω πρώτος το τερατούργημά μου. Τίτλος: Σπάσε τον κύκλο Λέξεις: 3008 Είδος: Internet-horror.
  12. @Roubiliana Δεν είναι δίκαιο να κρίνω εγώ γιατί γράφεις ένα θέμα που αγαπώ ιδιαίτερα, και μάλιστα το πραγματεύεσαι με έναν τρόπο που μου είναι αγαπητός: το τέρας δεν ξεγίνεται από τέρας με το πρώτο σ' αγαπώ. Είχα καταπιαστεί πιο παλιά, με αυτό το αποτέλεσμα. Θα ήθελα να είναι μεγαλύτερη αυτή η σκηνή που μας δίνεις, πιο λεπτομερής. Βασικά θα ήθελα να ξέρω πώς θα το έκανες retold το όλο πράγμα. Δεν ξέρω αν ψήνεσαι. Μέσα στα δεδομένα της άσκησης είσαι. Αλλά θα μου άρεσε και λίγο πιο brute. Πικάντικο λένε πιο πάνω, ναι. Το ήθελα. Πιο εκτεταμένο. Και στις σκέψεις του πριν, και κατά τη διάρκεια. Αυτό το χρειαζόμαστε για να δούμε τι το τόσο σημαντικό του συνέβη, τι ένιωσε για πρώτη φορά στη ζωή του και πραγματοποιήθηκε η μεταμόρφωση. Μας το λες μεν, αλλά δεν μας το δείχνεις. Δεν το νιώθουμε. Ίσως θα ήθελα και πέντε κουβέντες για το πώς τα είχε καταφέρει να την πείσει να έρθει στο κρεβάτι μαζί του. Επίσης μου άρεσε που δεν το είχε φανταστεί ότι θα λύνονταν έτσι τα μάγια.
  13. Elli Sketo

Write In July

Στο τραπέζι έχουν πέσει διάφορες προσφορές: Dark Web Deep Web Σκοτεινός Ιστός Θάνατος στην Ειρήνη Σε κάθε περίπτωση αποφασίσαμε ότι το word count ανάμεσα στους διαγωνιζόμενους (elgala, ballerond, elli, nihilio, myystt, διγέλαδος) εξελίσσεται εκθετικά (είμαι σίγουρη ότι κανένας δε θυμάται τι πραγματικά σημαίνει αυτός ο όρος) ξεκινώντας από τις 700 λέξεις, καταλήγοντας στις 20. Δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα πρέπει να μετράμε τα άρθρα και αν το καθ'όλα είναι μία ή δύο λέξεις, όμως θα ακολουθήσει pit με μονομαχίες στη λάσπη από γυμνόστηθες εξωγήινες και όργιο το οποίο θα αποφασίσει τον νικητή ανάμεσα σε εκρήξεις και ακτινοβολίες με 7 συλλαβές. Καταλάβατε ποιος αποφάσισα ότι θα είναι ο πρωταγωνιστής μου ελπίζω. Λυπάμαι. Δε θα είναι καλό αλλά ελπίζω να διασκεδάσει τουλάχιστο!
  14. Ιρμάντα

Write In July

Και το ΘΕΜΑ είναι.....Dark Web. Ορμάτε.
  15. Ballerond

Στάχτη στα Μάρμαρα

Καλοτάξιδο, Ντίνο! Επιτέλους!
  16. BladeRunner

50 Βιβλία για το 2019

Hell's Angels. Σχόλιο εδώ: Non-Fiction -Ιούλιος 102. Σον Μπάιτελ - "Το ημερολόγιο ενός βιβλιοπώλη" (Key Books, 2019, σελ. 399). 8/10 103. Συλλογικό - "Απρόσμενες αναταράξεις" (Κλειδάριθμος, 2019, σελ. 383). 8/10 104. Φ. Ντ. Τζέιμς - "Δεν θα κοιμηθείς ξανά" (Αλεξάνδρεια, 2019, σελ. 160). 8.5/10 105. Έντγκαρ Γουάλας - "Ο Κόκκινος Κύκλος" (Αλεξάνδρεια, 2019, σελ. 289). 8/10 106. Ζορζ Σιμενόν - "Οι δαίμονες του πιλοποιού" (Άγρα, 2019, σελ. 246). 8.5/10 107. Μάρτιν ΜακΊνες - "Γη χωρίς τέλος" (Κριτική, 2019, σελ. 335). 8.5/10 108. Μίκι Σπιλέιν - "Επιχείρηση Πλάτων" (ΒΙΠΕΡ, 1979, σελ. 189). 7/10 109. Σάιμον Βαν Μπόι - "Η ψευδαίσθηση της μοναξιάς" (Πατάκης, 2019, σελ. 246). 7/10 110. Λουίς Σεπούλβεδα - "Όνομα ταυρομάχου" (Opera, 2003, σελ. 198). 8.5/10 111. Χάντερ Σ. Τόμσον - "Hell's Angels" (Public Βιβλιοθήκη, 2019, σελ. 406). 9.5/10
  17. BladeRunner

Non-Fiction

Χάντερ Σ. Τόμσον - Hell's Angels (Hell's Angels, 1966) Η κυκλοφορία του συγκεκριμένου καλτ διαμαντιού του διαβόητου Χάντερ Σ. Τόμσον στα ελληνικά, είναι σίγουρα μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής εκδοτικής σοδειάς. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ξετρελάθηκα μόλις έμαθα πριν κάτι μήνες ότι θα κυκλοφορούσε στη γλώσσα μας το εν λόγω βιβλίο και πόσο ανυπόμονος ήμουν από τότε για να το πιάσω στα χέρια μου. Τελικά έπρεπε να περάσουν πάνω από δυο βδομάδες από τη στιγμή που παρέλαβα το βιβλίο, ώστε να στρώσω τον πισινό μου κάτω και να το διαβάσω επιτέλους. Είναι το τρίτο βιβλίο του συγγραφέα που είχα την τύχη και την τιμή να διαβάσω, μετά το εξαιρετικό "Μεθυσμένο ημερολόγιο" που διάβασα τον Μάρτιο του 2010 και το εκπληκτικό και αξεπέραστο "Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας" που διάβασα τον Ιούλιο του 2015, και αυτό με τη σειρά του παίρνει με χαρακτηριστική άνεση πέντε αστεράκια, κερδίζοντας επάξια μια θέση στο πάνθεον με τα καλύτερα non-fiction βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα. Φυσικά, ήταν κάτι που περίμενα. Το όλο στιλ και ύφος της γραφής του Τόμσον μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ, και μια ιστορία για τους διαβόητους Hell's Angels της δεκαετίας του '60 στην Καλιφόρνια, δεν μπορούσε παρά να με ενθουσιάσει. Μιλάμε, τώρα, για ένα τρελό ταξίδι πίσω στον χρόνο, σε μια εποχή σκληρή και συνάμα ενδιαφέρουσα, με τον Χάντερ Σ. Τόμσον να διεισδύει στην ομάδα των τρελών μηχανόβιων που ήταν για χρόνια ο φόβος και ο τρόμος για πολίτες και αστυνομικές αρχές. Ο συγγραφέας έζησε από κοντά τους παράνομους μηχανόβιους, συμμετείχε σε πορείες και εκδηλώσεις τρέλας και παράνοιας, τα ήπιε μαζί τους, μοιράστηκε τα μυστικά τους, αγόρασε και αυτός μηχανή (όχι Harley-Davidson όμως), μέχρι και ξύλο έφαγε, με σκοπό να γράψει ένα δημοσιογραφικό χρονικό των Hell's Angels και να μεταφέρει στους αναγνώστες την όσο γίνεται πιο αληθινή εικόνα αυτών των τρελών μηχανόβιων, χωρίς ψεύτικες φήμες και υπερβολές. Αυτά που κάνουν το βιβλίο να ξεχωρίζει, είναι η πραγματικά χειμαρρώδης αφήγηση, οι γλαφυρές περιγραφές σκηνικών και καταστάσεων, το κυνικό χιούμορ, η όλη ρεαλιστική αποτύπωση της εποχής και του τόπου. Ο συγγραφέας μεταφέρει με χαρακτηριστική ευκολία τους αναγνώστες στην Καλιφόρνια της δεκαετίας του '60, ανάμεσα στα μέλη των Hell's Angels και την όλη υποκουλτούρα γύρω τους. Μην ξεχνάμε ότι οι Hell's Angels ήταν μονάχα ένα κομμάτι του παζλ της αμφισβήτησης του Αμερικάνικου Ονείρου, με τον πόλεμο του Βιετνάμ να είναι ακόμα στα ντουζένια του και τη νεολαία να είναι πιο αντιδραστική από ποτέ. Επιγραμματικά, είναι ένα καταπληκτικό βιβλίο, ιδιαίτερα γλαφυρό και ωμό, γραμμένο με νεύρο και ένταση, που δίνει την ευκαιρία στους αναγνώστες να "ζήσουν" μια περιπέτεια χωρίς να κουνηθούν από τη θέση τους. Υποθέτω ότι δεν είναι για όλα τα γούστα (κάτι που, φυσικά, ισχύει για όλα τα βιβλία), όμως προσωπικά με ενθουσίασε. Υπάρχουν μερικοί συγγραφείς που σε ενθουσιάζουν, που σε ξετρελαίνουν, ακόμα και αν διαβάσεις τη λίστα με τα ψώνια τους: Ε, ένας από αυτούς τους συγγραφείς που με ξετρελαίνουν, είναι και ο Χάντερ Σ. Τόμσον. Ελπίζω στο μέλλον να δούμε και άλλα κείμενά του στα ελληνικά. 9.5/10
  18. WILLIAM

WILLIAM

Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μια μέρα απόλυτα αφιερωμένη στο γράψιμο.

19. 32. Οι δώδεκα αιώνιοι - Justin Cronin (776) Στο ίδιο επίπεδο με το πρώτο μέρος της σειράς. Οι σελίδες κυλάνε νεράκι, χωρίς να κουράσει. Πάμε για το τρίτο!
  20. Yesterday
  21. Ιρμάντα

Write In July

Εντάξει. Αλλά είμαστε γκαντέμηδες πρέπει να παραδεχτείτε.
  22. Elli Sketo

Write In July

Πέρασα από κιμωλία και είναι κλειστό για καλοκαίρι! Πάμε εδώ; TOMS Flagship Athens (Mitropoleos Square 😎 Πλ. Μητροπόλεως 8, Athina 105 56 21 0322 6972 https://maps.google.com/?cid=12443313610798628382 Έχει μεγάλα τραπέζια, πρίζες και ησυχία
  23. alanon

50 Βιβλία για το 2019

1. Roza Montero "Η ιστορία του διαφανου βασιλιά" Άγκυρα σελ.600 (5/10) 2. Deepak Chopra " O 13ος Μαθητής" Κέδρος σελ 365 (5/10) 3. Tim Leach " Κροισος ο Τελευταίος βασιλιας της Λυδιας" Κέδρος σελ. 400 (7,5/10) 4. Ira Levin " Το μωρό της Ροζμαρι" Anubis σελ 260 (8,5/10) 5.Kate Hamer " το κορίτσι με το κόκκινο παλτό" μεταίχμιο σελ. 420 (9,5/10) 6. Cilla & Rolf Borjlind " H Μεγάλη παλίρροια" Παπαδόπουλος σελ 450 (9/10) 7. Carlos Ruiz Zafon "O αιχμάλωτος του Ουρανού" Ψυχογιός σελ. 380 (9,5/10) 8. Κωνσταντίνα Δελημήτρου " Η ψιλικατζού" Introbooks σελ. 240 (8/10) 9. Nicolas Nicastro " Ακλόνητος Βράχος" Μίνωας σελ. 480 (7/10) 10. Κωνσταντινος Κελλης " Η σκια στο σπιτι" Κέδρος σελ. 554 (10/10) 11. Anders de la Motte " Φυσαλίδα" Κλειδάριθμος σελ. 550 (9/10) 12. Juan Marche" Σεργιάνι στο γκιναρντο" Πατάκης σελ. 150 (5/10) 13. Stephen King " To παιχνίδι του Τζεραλντ" Λιβάνης Σελ. 400 (8/10) 14. Cc Humphreys" Ένας τύπος που λεγόταν Αρμαγεδδών " Ψυχογιός σελ. 650 (7,5/10) 15. Tom Rob Smith " H Φάρμα" Πατάκης σελ. 430 (7/10) 16. Guillio Leoni "Ο γρίφος του Φωτος" Ψυχογιος σελ. 370 (6,5/10) 17. Arnaldur Indridason" Ο άνθρωπος της Λίμνης " μεταίχμιο σελ. 400 (9.5/10) 18. Robert Van Gulik "To Φάντασμα του ναού" Θεμέλιο Σελ. 250 (8,5/10) 19. Chevy Stevens "Σε Βλέπω" Διόπτρα σελ. 500 (9/10) 20. Paul Johnston " το Στίγμα της προδοσίας" ψυχογιός σελ. 380 (5/10) 21.kelly Jones "ο 7ος μονοκερος" bell σελ. 384 (5/10) 22. Ethan Cross "Ο ποιμένας" ΚΛειδαριθμος σελ. 430 (8/10) 23. Dan Simmons "Υπεριων" Anubis σελ. 480 (9/10) 24. Stephen King "Το σκυλί της πολαροιντ" Επιλογή σελ. 200 (6/10) 25.William Ryan "O Ιερόσυλος" Διοπτρα σελ. 500 (8/10) 26. Colleen Mccollough "Το τραγούδι της Τροίας" Διώνη σελ. 460 (7.5/10) 27. Rosamund Lupton "Στις Στάχτες" Διόπτρα Σελ. 590 (9/10)  28. Tim Severin "Viking 3 - ο εμπιστος του βασιλιά" Φανταστικος κοσμος σελ. 416 (7,5/10) 29. Ls Hilton "maestra" διόπτρα σελ. 398(6/10) 30. Alex Michaelides " Η σιωπηλή ασθενής" Διόπτρα Σελ. 416 (9/10) 31. Δημοσθένης Παπαμάρκος "Γκιακ" Αντίποδες σελ. 126 (10/10) 32.Anne Radcliffe "τα καστρα του αθλιν και του ντανμΠέιν" στοχαστής σελ. 152 (7/10)
  24. Μέσα για 2
  25. Elli Sketo

Write In July

Ζω! Ναι για 14:00
  26. Ιρμάντα

Write In July

Όσοι από μας ζούμε ακόμη....ναι, δύο.
  27. Ballerond

Write In July

Το κλείνουμε στις 14:00 ;
  1. Load more activity

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..