Jump to content

ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΜΥΘΙΚΩΝ ΟΝΤΩΝ


distaros
 Share

Recommended Posts

Μια εισαγωγή...

Έχετε σκεφτεί πόσες ιδέες βρίσκονται διάσπαρτες και ανεκμετάλευτες γύρω μας?

Οκ,για να γράψεις μια ιστορία φαντασίας,είναι απαραίτητη η έμπνευση...Και καμία φορά και οι εμπειρίες...

Άλλα,εξίσου χρήσιμες είναι και οι ιδέες...

Σκέφτομαι πως θα ήταν πολύ χρήσιμη η δημιουργία ενός subforum που όλοι θα έγραφαν στοιχεία και ιδέες,και θα τις αντάλλαζαν με τους άλλους...

Πχ,"ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ"

"ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ"

"ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ"

"ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΤΕΧΝΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ"

"ΞΟΡΚΙΑ"

"ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΟΠΛΑ"

"ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ"

"ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ,ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΤΡΙΕΣ"

"Η ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ,1000 ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΕΣ" :)

Κλπ κλπ...

Εγώ προσωπικά έχω ένα αρχείο,που από κάθε ταινία,κόμιξ,rpg,βιβλίο η ότι άλλο έρχεται στα χέρια μου,συλλέγω τις πιο πρωτότυπες ιδέες...Μέχρι τώρα αριθμεί γύρω στις 200-300 σελίδες...

Ξεκινώντας το παραπάνω σχέδιο,στήνω μια "Εγκυκλοπαίδεια μυθικών Όντων"

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πλάσματα της μυθολογίας των λαών(όχι δικά μας η συγγραφέων).Δεκτές οι κατώτερες θεότητες και οι κάθε λογής δαίμονες,αλλά όχι ποιο θεοί η οι ήρωες...Πχ,ο τραγόμορφος Πάνας είναι μυθικό πλάσμα,ενώ ο Διόνυσος Θεός.

Άνα topic θα παρουσιάζεται 1 πλάσμα,για να μην γίνει μπέρδεμα...

Αποσπάσματα από διηγήματα που αφορούν το εν λόγω πλάσμα,καλό θα ήταν να δημοσιεύονται κάτω από την περιγραφή.

Ελπίζω ο κατάλογος να προσφέρει φρέσκες ιδέες σε όλους τους συγγραφείς του forum,για να εμπλουτίσουν τους κάθε λογής κόσμους τους.

Ξεκινάμε με το "Α".

Άντε,λάτρεις της μυθολογίας...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Και please,ότι σχόλια έχετε,γραφετέ τα εδώ και όχι πάνω στην εγκυκλοπαίδεια...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο site ρε...απογοητεύτηκα...Έχει τα πάντα,δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να στήσουμε την εγκυκλοπαίδεια τελικά...

Δεν ξέρω...Πως την βλέπει και ο κόσμος την φάση...?Πείτε την αποψή σας.

Αξίζει να έχουμε μια (σχεδόν) πλήρη εγκυκλοπαίδεια στα Ελληνικά στο forum η πολύ κόπος για το τίποτα και να τα παρατήσουμε...? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πολύ εύκολα στο internet, με πρώτο αυτό που ανέφερε ο Shai, το οποίο είναι και από τα κορυφαία στο θέμα.

 

Πάντως, επειδή όλα αυτά τα πράγματα είναι και θέμα πώρωσης, δε βλέπω το λόγο να μην το κάνεις αν θέλεις, Άνεργε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να μεταφράσουμε υλικό πάντως και να δημοσιεύουμε και βιβλιογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά,εγώ βάζω μπροστά το σχέδιο,όσοι πιστοι προσέλθετε και προσθέστε κάθε πληροφορία που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον project αλλά νομίζω πως έχει ξεκινήσει κάπως χαοτικά. Ένα ξεχωριστό τοπικ για κάθε γράμμα, όπου θα προσθέτει ο καθένας τα ονόματα και τις πληροφορίες που έχει, τελικά θα δημιουργήσει κομφούζιο αφού τα τόπικς θα χαθούν μέσα στα άλλα που υπάρχουν στη "Συγγραφή".

Επίσης νομίζω πως είναι προτιμότερο να μπει στο φόρουμ "Fantasy/Sci-fi"και όχι εδώ.

 

Θα πρότεινα λοιπόν να συνεχιστεί σε 1 τόπικ, και μετά από καιρό να γίνει ένα συμμάζεμα σαν "λεξικό", σε ένα αρχείο το οποίο μπορεί να υπάρχει είτε εδώ, είτε να γίνει upload σε κάποιο άλλο site. Πιθανόν στο fankingdom του Βάρδου, αν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν στο fankingdom του Βάρδου, αν θέλει.

 

Οτιδήποτε σχετικό με τη Φαντασία (εκτός από RPGs --υπάρχουν ήδη αρκετοί ιστοχώροι για αυτό!) είναι ευπρόσδεκτο στο Βασίλειο, πράγμα γνωστό και δεδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ego na po kati asxeto:o Panas einai 8eos kai oxi my8iko plasma(sorry exo kollhma me ton Pan).:p

Kata deyteron, h idea einai endiaferousa, alla isos 8a htan kalyterh mia ekgykolpaideia me plasmata prototypa/sxedon prototypa, pou emeis exoume skeftei ktl ktl.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω,θα ακολουθήσουν και άλλες Συλλογές Ιδεών,αν ο κόσμος δείξει ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνουμε μια συλλογή από δικά μας πλάσματα, έχει πιο πολύ ενδιαφέρον και δίνει πολλές ιδέες στους συγγραφεις μας.

:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, όμως, πόσο θέλει ο καθένας να βγάλει έτσι τις ιδέες του στα... φόρα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για την εγκυκλοπαίδεια θα ήταν καλή υδέα να σχηματιστεί ένα νέο υποφόρουμ(όπως αυτό της φιλοσοφίας). Θα Ήταν πιο μαζεμένα έτσι. Όπως είπε και ο Ντέιν Θα χαθούμε στη δίνη των γραμμάτων και δεν θα μπορούμε να βγάλουμε άκρη στη Συγγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι διατεθειμένος να μοιραστώ τις ιδέες μου,όπως είπα και παραπάνω,αφού μια ιδέα που εμένα δεν με εμπνέει καθόλου η μου φαίνεται ασήμαντη,για κάποιον άλλο μπορεί να σταθεί αφορμή να γράψει ολόκληρη ιστορία...

Και το υποφόρουμ το υποστηρίζω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται, όμως, πόσο θέλει ο καθένας να βγάλει έτσι τις ιδέες του στα... φόρα.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σ'αυτό! Πολλοί από εμάς είναι διατεθειμένοι, ενώ όσοι δεν είναι μπορούν απλώς να μην τις βγάλουν στη φόρα!

 

 

Όσο για το υποφόρουμ, πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση για να μην υπάρξει μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υποστηρίζω ολόψυχα την ιδέα να βγάζουμε τις ιδέες μας στη φόρα! Έτσι μπορεί ο κάθε ένας να εμπλουτίσει και να συμπληρώσει τις ιδιότητες των πλασμάτων των άλλων, και να τα χρησιμοποιήσει στα κείμενά του, και να υπάρχει μια ενότητα σε όλο αυτό το φόρουμ της συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

,"ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ"

"ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ"

"ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ"

"ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΤΕΧΝΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ"

"ΞΟΡΚΙΑ"

"ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΟΠΛΑ"

"ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ"

"ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ,ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΤΡΙΕΣ"

"Η ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ,1000 ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΕΣ"

"ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ"

 

Όχι μονάχα πλάσματα... :book:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα. Εκεί να δεις χαμός. Δεν έχεις πολύ έμπνευση; Έχεις ξεμείνει από ιδέες; Ανοίγεις δυο λεπτά την Φανταστική Εγκυκλοπαίδεια και βρίσκεις ότι θες! Θα γεμίσει τόσο που δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι,έτσι...

Υπάρχει κάνας moderator που να μπορεί και να θέλει να στήσει τέτοιο forum?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα. Εκεί να δεις χαμός. Δεν έχεις πολύ έμπνευση; Έχεις ξεμείνει από ιδέες; Ανοίγεις δυο λεπτά την Φανταστική Εγκυκλοπαίδεια και βρίσκεις ότι θες! Θα γεμίσει τόσο που δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις.

 

Εγώ θα διαφωνούσα με αυτό. (Όχι με τον Throgos, εννοείται. Με την ιδέα.) Διότι είναι λύση fast-food, κατά την γνώμη. Ανοίγεις το περιτύλιγμα και το βρίσκεις έτοιμο μέσα. Δεν είναι το ίδιο με το να "ψαχτείς" από μόνος σου --να ψάξεις σε μυθολογίες, να κάνεις λίγο soul-searching, να κάνεις λίγο brain-storming, να διαβάσεις διάφορα μυθιστορήματα/διήγημα-- και να καταλήξεις σε ένα πράγμα.

 

Επιπλέον, με το να ανοίγεις τη "μαγική σελίδα ιδεών", τι προσφέρεις έτσι στη λογοτεχνία; Ανακυκλώνεις ιδέες, αντί να παράγεις καινούργιες.

 

*

 

Άλλο θέμα, τώρα. Σχετικά με το καινούργιο υποφόρουμ, νομίζω ότι ακόμα ένα θα έμπλεκε την κατάσταση. Ήδη υπάρχουν πολλά. Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι να ανεβάσετε ό,τι υλικό συγκεντρώσετε σε ένα site.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνούσα με αυτό. (Όχι με τον Throgos, εννοείται. Με την ιδέα.) Διότι είναι λύση fast-food, κατά την γνώμη. Ανοίγεις το περιτύλιγμα και το βρίσκεις έτοιμο μέσα. Δεν είναι το ίδιο με το να "ψαχτείς" από μόνος σου --να ψάξεις σε μυθολογίες, να κάνεις λίγο soul-searching, να κάνεις λίγο brain-storming, να διαβάσεις διάφορα μυθιστορήματα/διήγημα-- και να καταλήξεις σε ένα πράγμα.

 

Επιπλέον, με το να ανοίγεις τη "μαγική σελίδα ιδεών", τι προσφέρεις έτσι στη λογοτεχνία; Ανακυκλώνεις ιδέες, αντί να παράγεις καινούργιες.

 

*

 

Άλλο θέμα, τώρα. Σχετικά με το καινούργιο υποφόρουμ, νομίζω ότι ακόμα ένα θα έμπλεκε την κατάσταση. Ήδη υπάρχουν πολλά. Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι να ανεβάσετε ό,τι υλικό συγκεντρώσετε σε ένα site.

 

Όταν έγραψα αυτό συμφωνούσα με αυτή την άποψη. Εγώ το βλέπω περισσότερο σαν μαι βιβλιοθήκη που δε θα την χρησιμοποιούμε σε ιστορίες, αλλά θα υπάρχει απλά για να υπάρχει. Το να συμπληρώνουμε τις ιδέες του άλλου είναι ωραίο πάντως.

Αυτό που ίσως είχα στο μυαλό μου είναι η συγγραφή μιας ενιαίας ιστορίας ή σειράς ιστοριών από όλα τα μέλη. Δηλαδή μια ομαδική εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και γαμό τις ιδέες. Πιστεύω πρόβλημα δεν θα υπάρχει στο άν θα είμαστε διατεθημένοι ν ατα βγάλουμε στην φόρα μια και ειναι σίγουρο οτι οι ιδέες δέν θα είναι αρεστές σε όλους πάντα, μια και δεν έχουμε ακριβώς τα ίδια γούστα. Μάλλον το πρόβλημά μας είναι αυτός ο προδότης ο Βάρδος. Γιατί ρε Βάρδε είναι πολύ καλή ιδέα καιθα σου εξηγήσω γιατί... Καταρχάς πιστεύω δέν προτείνεται για πράγματα που πρόκειται να βάλεις σε ένα βιβλίο, είναι κυρίως ιδέες για αφηγητές, και όπως πρόσεξες είπα "ιδέες" μπορεί κάποιος με βάση αυτά που γράφονται εδω μέσα να σκεύτεται ο άλλος κάτι δικό του, ή ακόμα και γιατί όχι να παίρνει την ιδέα έτσι όπως είναι και να την βάζει στην ιστορία του, στο κάτω κάτω το "βιβλίο των τεράτων" και όλα τα άλλα βιλία που παίρνετε τί είναι; ιδέες δεν είναι; Τις πληρώνετε κιόλας, και μην μου πείς οτι δεν έχεις αγοράσει ποτέ βιβλίο για να διαβάσεις τις ιδέες του; Αλλά θα έλεγα και να μπούν οι ιδέες που γράφονται εδώ σε βιβλίο δεν θα ήταν και κακή ιδέα, γιατί όχι;

 

Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν κάνε το υποφορουμ για να τα κάνω όλα λίμπα εδω μέσα

 

Ρε ρομπιν, εσυ που το ξέρω και είσαι καλό παιδάκι θα μας βοηθησεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..