Jump to content

ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΜΥΘΙΚΩΝ ΟΝΤΩΝ


distaros
 Share

Recommended Posts

Fatha, το ξέρω ότι κάνεις πλάκα, αλλά κάνε λίγο κράτη, διότι μιλάμε σοβαρά. :)

 

Δε διαφώνησα να το κάνει όποιος θέλει. Απλώς, διατύπωσα την άποψή μου επί του θέματος.

 

Όσον αφορά για το αν αυτό το θέμα είναι για συγγραφή ή RPGs, δες σε ποιο φόρουμ βρίσκεται το συγκεκριμένο topic...

 

 

Ευχαριστώ που δε σπαμάρεις και διεξάγεις την κουβέντα ομαλά και ευγενικά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε,εντάξει,οι ιδέες ας υπάρχουν,και αν ένας αφηγητής θέλει να τις χρησιμοποιήσει σε rpg...Καλή φάση.Αλλά εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ για διηγήματα και δημιουργία κόσμων.

Και,οι ιδέες δεν είναι ανάγκη να είναι δικές μας...Μπορεί κάποιος να θέλει να ανεβάσει την έρευνα του πάνω σε,ας πούμε κάποια μυθολογία,όπως είπε και ο bardos.Δεν νομίζω να παίζει copyright :p ...(Μύνηση από τον Όμηρο για κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων...).

Απλά βρε βάρδε,εγώ δεν μιλάω μονάχα για έτοιμες,ολοκληρωμένες ιδέες...Μιλάω και για σκέψεις,για ανολοκλήρωτες εμπνέυσεις,που σε κάποιον άλλο μπορεί να του κάνουν ένα κλικ και να γράψει ολόκληρη τριλογία από μια χαζομάρα που σκέφτηκες εσύ ένα πρωί καθώς έπλενες τα δόντια σου...

Άντε,αν συμφωνήσουμε ας ξεκινήσει ένα subforum...Εγώ ήδη συμμαζεύω την συλλογή μου...

Link to comment
Share on other sites

"Ούτως ή άλλως, there's nothing new under the sun. Ο τρόπος που θα γράψεις κάτι είναι που μετράει."

 

...Άπο ένα post του Βάρδου...

 

"Επιπλέον, με το να ανοίγεις τη "μαγική σελίδα ιδεών", τι προσφέρεις έτσι στη λογοτεχνία; Ανακυκλώνεις ιδέες, αντί να παράγεις καινούργιες."

 

...Άπο ένα άλλο post του Βάρδου...

 

Βάρδε,μήπως αντιφάσκεις? :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ένα φόρουμ έχει κάποιο/α Θέμα/Θέματα και ένα υπο-φόρουμ είναι μια θεματική ενότητα που αποτελεί μέρος του κυρίως φόρουμ, όπως θα έχετε δει.

Η εγκυκλοπαίδεια για την οποία μιλάτε είναι μεν ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον "project" αλλά προσωπικά δε νομίζω πως χρειάζεται ένα υπο-φόρουμ για κάτι τόσο πολύ εξιδεικευμένο που σε τελική ανάλυση μπορεί κάλλιστα να γίνει μέσα στα ήδη υπάρχοντα υπο-φόρα.

 

Με αυτή τη λογική μπορώ και γω να ζητήσω να γίνει ένα υποφόρουμ ειδικά για τον Ισαάκ Ασίμωφ, ας πούμε, ενώ ήδη μπορεί να γίνει συζήτηση για τον Ασίμωφ σε κάποιο/α τόπικ. Κατανοείτε τι εννοώ?

 

Τα παραπάνω είναι απλά η προσωπική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, γιατί να γίνει υποφόρουμ; Μπορεί απλώς να είναι pinned.... Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Προς Βάρδο:Εεεεε...δεν ήθελα να το πάρεις προσωπικά...Σόρυ αν προσβλήθηκες :angry2: ,σβήσε το post αν θέλεις.

(Αλλά απάντησε κιόλας...)

Προς Dain:Με τις παραπάνω θεματικές που σχεδιάζουμε να καλύψουμε+άλλες που θα προκύψουν στην πορεία,σαν topic θα γίνει χάος...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελες να κάνεις γόνιμη συζήτηση, ευχαρίστως να απαντούσα. Αλλά, όταν το μόνο που θέλεις είναι να προκαλέσεις, τότε δε βρίσκω λόγο να απαντήσω.

 

Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω τι άλλο μπορεί να θέλεις να σου πω. Την προσωπική μου άποψη την εξέθεσα, πιστεύω, αρκετά καθαρά. Την άποψή μου ως moderator, επίσης, την είπα, λαμβάνοντας υπόψη μου τις ανάγκες του φόρουμ. Με όποιον άλλο Mod μίλησα συμφώνησε ότι σαφέστατα και δεν υπάρχει ανάγκη για ακόμα ένα subforum.

 

Θα καταλαβαίνεις, ελπίζω, ότι, αν ο καθένας που έρχεται ζητά να γίνει και ένα subforum για το τάδε θέμα που τον πωρώνει, θα γινόταν ένα χάος. Γι'αυτό έχει ο κόσμος τις προσωπικές του ιστοσελίδες, ώστε να ανεβάζει εκεί ό,τι του αρέσει.

 

Λοιπόν, είναι άδικο να "την πέφτεις" σε έναν moderator μόνο και μόνο επειδή (α) εξέφρασε προσωπική άποψη και (β) εξήγησε τις ανάγκες του φόρουμ. Μπορώ να καταλάβω γιατί τσαντίζεσαι όταν σου λένε "όχι" σε κάτι, αλλά δεν το βρίσκω και τόσο ώριμη αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτό σε είπα και παραπάνω...Δεν σου την πέφτω,(εχθρικά η ερωτικά :D ),ούτε έχω σαν σκοπό να σε προκαλέσω...Δεν έχει και νόημα,έτσι?Απλά στήριξα την αποψή μου πάνω σε δική σου ατάκα...Είπες πολύ σωστά πως καμία ιδέα δεν είναι καινούργια,και το ενδιαφέρον είναι ο τρόπος που τις διαχειρίζεται κανείς...Άρα με τις απόψεις που εκθέτεις εδώ αυτοαναιρείσαι...

Τώρα που το έθεσα πιο κόσμια,ελπίζω να λύθηκε η όποια παρεξήγηση και να απαντήσεις...

Όσο για το υποφόρουμ,από την στιγμή που το συζητήσατε,δεν έχει νόημα να επιμείνουμε...

 

Εντελώς Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει τίποτις, έτσι κι αλλιώς. :)

 

 

Σου απαντάω γιατί δεν αντιφάσκω.

 

Το "ουδέν νέον υπό τον ήλιον" σημαίνει πως ό,τι και ιδέα να κατεβάσεις, σίγουρα, κάποιος, κάπου, κάποτε θα έχει κατεβάσει μια παρόμοια ιδέα. Αποκλείεται να σκεφτείς κάτι τόσο πρωτότυπο που δε θα το έχει σκεφτεί ποτέ κανένας, ή δε θα έχει σκεφτεί κάτι που μοιάζει με αυτό.

 

Ωστόσο, η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ τού να σκεφτείς κάτι --ερευνώντας, πιθανώς, και διάφορες πηγές ή μύθους-- σε εκπαιδεύει πολύ περισότερο ως συγγραφέα --και ως άνθρωπο, αν θες μια τελείως προσωπική άποψη-- από το να ανοίγεις το "κούτι ιδέων" και να τραβάς το έτοιμο καρτελάκι από μέσα.

 

Με αυτό τον τρόπο κιόλας εξελίσσεται και το είδος. Κάτι βάζει ο ένας, κάτι προσθέτει ο άλλος, και βγαίνει κάτι καλύτερο. Αλλά βγαίνει μέσα από την προσπάθεια, όχι από τη λογική "press button for a new idea".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία λύση δεν θα ήταν, όπως είπε και ο φίλος King Volsung, να το κάνουμε pinned?Και πιο μαζεμένιο θα είναι και δεν θα προκαλέσει χάος στο φόρουμ της συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..