Jump to content

Weird Paintings...


Adicto
 Share

Recommended Posts

Όλοι οι πεινασμένοι ψυχολόγοι θα καταλήξουν στο σεξ λες Κασάνδρα. Αν και ακούγεται κομματάκι γενικό (έχουμε κανα 2 ψυχολόγους εδω μέσα, τι λένε; ) έχεις ως ένα σημείο δίκιο, πάντως η καθηγήτρια που μας έκανε το μάθημα είχε διδακτορικό ψυχολογίας. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι πεινασμένος ο άλλος/άλλη για να δει τα τρανταχτά δείγματα (ουτε καν υπονοούμενα) ερωτισμού στον εν λόγω πίνακα. Πρέπει να είσαι είτε εντελώς φαν του paranormal είτε εντελώς στην κοσμάρα σου (σαν τον Sheldon από το Big Bang Theory) για να βλέπεις μόνο ένα δαιμόνιο. Και όντως, μια  βόλτα στην wikipedia για τον πίνακα τα λέει όλα: http://en.wikipedia....i/The_Nightmare  Ο Fuseli (τώρα ότι θυμάμαι από την καθηγήτρια και πεταχτά από την wikipedia) ζωγράφισε τον πίνακα για να εκδικηθεί τη κοπέλα (που είναι μέσα στον πίνακα ονόματι Anna Landholdt) που τον απαρνήθηκε.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι ινκουμπους και σούκουμπους είναι το ένα και το αυτό σύμφωνα με τη δαιμονολογία. Η σούκουμπους "ρουφάει" ενέργεια (σπέρμα; ) απο τον άντρα για να το "δώσει" αργότερα σε μια γυναίκα.

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι ινκουμπους και σούκουμπους είναι το ένα και το αυτό σύμφωνα με τη δαιμονολογία. Η σούκουμπους "ρουφάει" ενέργεια (σπέρμα; ) απο τον άντρα για να το "δώσει" αργότερα σε μια γυναίκα.

 

Ναι, το Σουκουμπους ειναι που ρουφαει την ενεργεια απο τους αντρες :)

Η Μορα στην ελληνικη παράδοση ειναι μια γιαγιά που φοράει ενα σκουφι. Αν της το παρεις πρεπει να σου κανει μια ευχη (ή κατι τετοιο).

Link to comment
Share on other sites

Ξανά Ιερώνυμος...

 

The Garden of Earthly Delights (triptych), Hell

 

hell-panel.jpg

 

Απο που να αρχίσεις και που να τελειώσεις με αυτό το έργο; Προτείνω να πιάνουμε διάφορα τμήματα και να σχολιάζουμε (όσοι ενδιαφέρονται).

 

Ξεκινάμε λοιπόν...

3034791229_3a5fcd0342_o.jpg

 

Το κομμάτι αυτό έχει ονομαστεί ο Θρόνος του Σατανά. Ο Σατανάς (με κεφάλι πουλιού) τρώει τους αμαρτωλούς και στη συνέχεια τους αποβάλλει σε ένα πηγάδι. Τα πουλιά και τα αέρια που αποβάλλονται απο τα οπίσθια του αμαρτωλού συμβολίζουν το θάνατο της ψυχής (θα ήθελα να ακούσω και κάποια άλλη ερμηνεία απο σας). Μια γυναίκα βλέπει στα οπίσθια ενος δαίμονα το προσωπό της ενω ένας άλλος την αγκαλιάζει. 2 άντρες ξερνούν και αφοδεύουν νομίσματα στο πηγάδι, πάνω στα κεφάλια άλλων αμαρτωλών (αναφορά στην απληστία). Στα αριστερά βλέπυμε τη κόλαση των μουσικών όπου υποχρεώνονται να ακούσουν ανυπόφορους ήχους απο όργανα που παίζουν διάβολοι. Κερασφόρες μάγισσες διακρίνονται γύρω απο το Θρόνο. Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω το ρόλο του τσουκαλιού στο κεφάλι του Σατανά και των βάζων στα πόδια του...Οποιαδήποτε ερμηνεία ευπρόσδεκτη!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ, παιδιά, εξαιρετικό.

 

Η Μόρα: Είναι θηλυκιά, χοντρή και χωρίς πόδια, κάτι σαν το Jabba the Hutt. Καραδοκεί όσους κοιμούνται μεσημέρι κάτω από τα δέντρα, στη μεσημεριανή τους σιέστα, πριν συνεχίσουν τη δουλειά στα χωράφια, και κάθεται πάνω στο στήθος τους να τους σκάσει. Φοράει φέσι κι αν είσαι μάγκας και της το κλέψεις, είναι για τα κλάματα. Σου τάζει "βιος και μάλι" για να της το ξαναδώσεις. Υπάρχουν πλούσιες οικογένειες στην Αθήνα που έλεγαν ότι έκαναν την περιουσία τους όχι από το λαθρεμπόριο και την πειρατεία κατά την Τουρκοκρατία αλλά επειδή ένας προπάππος κανόνισε μια Μόρα. chinese.gif

 

Το ελληνικό Incubus: λέγεται Βραχνάς κι είναι πιο ελληνικός κι από τις Αμαδρυάδες. Μάλιστα αν δεν κάνω λάθως ο πίνακας, τα πρώτα χρόνια που εμφανίστηκε η φήμη του στην Έλλάδα, είχε αυτόν τον τίτλο, "ο Βραχνάς". Ο Βραχνάς δεν κάνει διακρίσεις αρσενικά ή θηλυκα, σπίτι ή χωράφι, όπου και να πας θα σε βρει. Υποτίθεται ότι μαγαρίζει τα όνειρα των αγνών -βλέπε παρθένων- οιουδήποτε φύλου.

 

Κασσάνδρα, η νονά μου που είναι από το Ανήλιο του Μετσόβου τη Σιάνκα σου τη λέει Ούμπρα. Μια σκιά που σε πατάει χωρίς να το καταλάβεις και μετά μελανιάζεις.

 

/spam off

 

Θεωρώ τον Μπος τρομακτικό διότι οι πίνακες του είναι ΓΕΜΑΤΟΙ. Όλο ψιλολοϊδια, μου προκαλούν σχεδόν πάντα ασφυξία.

 

Γκόγια ή Ρούμπενς... χμ. Ο Ρούμπενς μου δίνει λίγο την εντύπωση του ξενέρωτου. Καθαρές γραμμές, απέχει αρκετά από το φόβο που σου προκαλεί το βλέμμα του Κρόνου του Γκόγια. Ο Ρούμπενς είναι απλά τρομακτικός, ο Γκόγια είναι εντελώς φρικαλέος. Ένα σκαλί παραπάνω στο συναίσθημα και την έντασή του.

 

Οι άλλο δύο πίνακες με τη ληστεία και τον πολυπόδαρο ιερέα δε μου προκαλούν φρίκη ή τρόμο. Πιο πολύ απορία μου προκαλούν, μιας και δε μπορώ να μπω καθόλου μεσα στο πλάνο το συναισθηματικό του ζωγράφου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Πάπας (του Μπέικον) Ναρουάλις δε σου έκανε εντύπωση; Εμένα αυτός ίσως με τρομάζει πιο πολύ απ' όλους!

Link to comment
Share on other sites

Για το προηγούμενο, με κάποια καθυστέρηση, δείτε κι αυτό, με την ιστορία του εδώ. (ποιος και πότε έκανε τον πίνακα, δεν βρήκα)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ο Ιννοκέντιος ο Τέταρτος, που αφόρισε για τέταρτη αν δεν απατώμαι φορά το Φρειδερικό το Δεύτερο γιατί δεν πήγαινε στις Σταυροφορίες να του αδειάσει τη γωνιά, και μου φάνηκε να πω την αλήθεια μου κωμικό.

 

Μόλις έριξα μια ματιά στο wiki όμως και είδα ότι κι αυτός ο Ιννοκέντιος ήταν πολύ καλό παιδί. Δυστυχώς και πάλι, δε μπορώ να αποβάλω την αίσθηση του κωμικού, μιας και προφανέστατα, ο Μπέηκον τα έχει με την πολιτική στάση του Πάπα, κι όχι με τον πραγματικά τρομακτικό του χαρακτήρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ο Ιννοκέντιος ο Τέταρτος, που αφόρισε για τέταρτη αν δεν απατώμαι φορά το Φρειδερικό το Δεύτερο γιατί δεν πήγαινε στις Σταυροφορίες να του αδειάσει τη γωνιά, και μου φάνηκε να πω την αλήθεια μου κωμικό.

 

Μόλις έριξα μια ματιά στο wiki όμως και είδα ότι κι αυτός ο Ιννοκέντιος ήταν πολύ καλό παιδί. Δυστυχώς και πάλι, δε μπορώ να αποβάλω την αίσθηση του κωμικού, μιας και προφανέστατα, ο Μπέηκον τα έχει με την πολιτική στάση του Πάπα, κι όχι με τον πραγματικά τρομακτικό του χαρακτήρα.

 

Παρακαλώ, όχι έμμεσες αναφορές στο nickname μου! :atongue:

 

Εδώμια λίστα με τους 10 πιο τρομακτικούς πίνακες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λίστα Τέταρτε μου έδωσε το έναυσμα να ανοίξω το τόπικ (και ωραίες πληροφορίες που μετέφερα εδώ για δύο πίνακες)!

 

Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω το ρόλο του τσουκαλιού στο κεφάλι του Σατανά και των βάζων στα πόδια του...Οποιαδήποτε ερμηνεία ευπρόσδεκτη!

 

Τελικά δεν είμαι μόνο εγώ που δε βγάζω άκρη! Καμμιά ιδέα; Κανείς;

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Πού να δεις, Τέταρτε, πώς περιγράφει το περιστατικό του τέταρτου αφορισμού ο Τσιφόρος στις "Σταυροφορίες" του... Θα πεθάνεις στο γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που με τρομάζει στους πίνακες του Μπος είναι το αλλόκοτο: η συστροφή του χώρου, τα υβριδικά πλάσματα και οι εκφράσεις τους, ο δραματικός φωτισμός, όλα απεικονίζονται με τρόπους που αναιρούν συνηθισμένες και κομβικές αντιδιαστολές (μέσα/έξω, φωτεινό/σκοτεινό, άνθρωπος/ζώο/φυτό, ζωντανό πλάσμα /άψυχο αντικείμενο). Έτσι, παρά τη νατουραλιστική σχεδόν απεικόνιση, πολλές φορές δεν καταλαβαίνω, μου είναι αδιανόητο, αυτό που δείχνουν. Ίσως για τους συγχρόνους του Μπος όλα αυτά να ήταν πιο προφανή, αλλά από το κατατοπιστικό άρθρο για τον πίνακα στη βικιπαίδεια  φαίνεται ότι οι σύγχρονοι κριτικοί δυσκολεύονται να βγάλουν άκρη. Το ίδιο άρθρο αναφέρει ότι το τσουκάλι στο κεφάλι του δαίμονα ίσως παραπέμπει σε βεβήλωση του στέμματος και έδωσε την αφορμή ακριβώς να χαρακτηριστεί η συγκεκριμένη μορφή «πρίγκηπας της κόλασης». Όσο για τα βάζα, στην εικονογραφία της εποχής αποτελούν κλασική αλληγορία της μήτρας, και είναι πιθανό το ίδιο να ισχύει για τον πίνακα αυτό, αν κρίνει κανείς από την αλληγορική χρήση και άλλων στοιχείων του. Δεν ξέρω αν από αυτά γίνεται πιο κατανοητός ο πίνακας, αλλά δύο πράγματα τον κάνουν λιγότερο ανεξιχνίαστο για μένα: η ιδέα που περιγράφεται και στην Κόλαση του Δάντη, αν το θυμάμαι καλά, ότι οι αμαρτωλοί θα υποστούν εκεί βασανιστήρια ίδια με το αμάρτημά τους. Το άλλο είναι η ταινία του Παζολίνι «Οι θρύλοι του Καντέρμπουρι», βασισμένη στο ομότιτλο έργο του Τσώσερ, όπου μετά από διάφορες σκαμπρόζικες ιστορίες, κάποιες από τις οποίες είναι εμφανώς αντικληρικαλικές, βλέπουμε όλους τους αμαρτωλούς σε μια κόλαση σχεδόν ίδια με αυτήν εδώ. Ίσως τελικά το πιο ανησυχαστικό στον πίνακα, σε ολόκληρο το τρίπτυχο του Κήπου των επίγειων ηδονών, να είναι ο διφορούμενος διδακτισμός του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mετά απο καιρό θα συνεχίσουμε την περιήγησή μας σε κάποιους πραγματικά weird πίνακες...

 

 

 

Πρώτος πίνακας: Bruce Cegur, "Childhood Demons"

 

ChildhoodDemons.jpg

 

 

 

 

και ο όρισμος του weird κατ'εμε:

 

Μark Rayden, The Meat Show...

 

Snow_White.jpg

 

 

The_Birth_of_Venus.jpg

 

Uncle_Black.jpg

 

Christina.jpg

 

 

The_Birth.jpg

 

απο αύριο και άλλοι του ίδιου (όπως και Ivan Albright).

 

 

τα σχόλια δικά σας...

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Mερικά έργα απο τον Ryden ακόμα πριν συνεχίσουμε παρακάτω...

 

 

hm020810_b.jpg

 

 

Sweat.jpg

 

img01.gifimg01.gif

Slayer.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πίνακας και μια ιστορία!

 

Πρόταση:

Μήπως θα μπορούσαμε να το χρησιμοποιήσουμε αυτό;

Τι εννοώ. Έχουμε διαγωνισμούς Τρόμου, Ε.Φ, Φάντασυ και πηγαίνουν πολύ καλά. Μήπως να στριμώχναμε και έναν διαγωνισμό με θέματα απο πίνακες;

Χωρίς να υπάγεται σε συγκεκριμένο είδος θα ποστάρεται κάποιος πίνακας (οποιασδήποτε θεματολογίας) και η ιστορία θα πρέπει να έχει στοιχεία απο τον πίνακα αυτό. Άλλος θα γράψει τρόμου, άλλος ΕΦ ,άλλος φάντασυ. Κοινός παρονομαστής θα είναι ο πίνακας.

 

Πως σας φαίνεται η ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα δούλευε για ολόκληρο διαγωνισμό, (ίσως πολλές ιστορίες να καταπιάνονταν το ίδιο θέμα ελέω αριθμών συμμετοχών) αλλά για write-off ΣΙΓΟΥΡΑ θα δούλευε. Καλή ιδέα Drake thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα όντως! Αν ψήνεστε θα χαρώ να δώσω το "θέμα"!

 

Σε λίγο θα ανέβουν νέοι πίνακες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ivan Albright

 

Ο εκπρόσωπος του ρεύματος που ονομάστηκε Μαγικός Ρεαλισμός στη ζωγραφική. Ο Albright υπηρέτησε σαν ιατρός στα χαρακώματα του Α ΠΠ και αυτά που είδε εκεί τον στιγμάτησαν για το υπόλοιπο της ζωής του.

 

Οι πινακές του –σχεδόν ανάγλυφοι απο τον όγκο των χρωμάτων που στοιβάζονται το ένα πάνω στο άλλο- έχουν στο μάτι την ίδια επίδραση που έχει ένα αυτοκινητικό δυστύχημα όπως έχουν πει κάποιοι κριτικοί. Φοβάσαι, αγχώνεσαι, αλλά δεν μπορείς να τραβήξεις το βλέμμα σου απο πάνω τους. Αντιπροσωπεύουν την αντίληψη που είχε για την ζωή, για τους ανθρώπους...Σαρκία που ο Χρόνος τα κατατρώει σιγά σιγά, καταδικασμένοι στη αναπόφευκτη φθορά.

 

Το πιο γνωστό έργο του είναι το «Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ» που χρησιμοποιήθηκε και στην ομώνυμη ταινία του 1945 και προκάλεσε αίσθηση.

 

 

Εντύπωση προκαλούν και οι μεγάλοι τίτλοι των έργων του. Δυστυχώς, οι φωτογραφίες δεν μπορούν να μεταφέρουν την λεπτομέρεια των έργων του (και δεν βρήκα και κάποια καλύτερη του Ντόριαν Γκρέυ)...

 

 

Ladies and gentlemen of SFF, we present you…

 

 

IVAN ALBRIGHT!

 

 

 

Flesh, 1928

4160_623544.jpg

 

 

Ντόριαν Γκρέυ

 

ivan-albright.jpg

 

 

Αnd Man created God in his own image

 

ivan-albright-and-man-created-god-in-his-own-image.jpg

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε να ρίξουμε μια ματιά στα σουρεαλιστικά οράματα ενός σκοτεινού τέκνου της Ασίας σήμερα;

 

 

 

Κazuya Αkimoto

 

 

 

Τhe Grim Reaper Roaring

 

IMG_7585_grim_reaper_roaring.jpg

 

 

Μια άλλη ματιά στην διάσημη "Κραυγή" του Munch

 

IMG_5822_howling.jpg

 

 

The Gods

gods.jpg

 

 

 

Open Mouth Buddha, shedding Black Tears

IMG_6915_open_mouth_buddha.jpg

 

 

 

περισσότερα (ασπρόμαυρα) απο τον ίδιο κύριο αύριο...

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Η συνέχεια του προηγούμενου ποστ...

 

 

The Human Spider

 

IMG_9098_The_Human_Spider_black_and_white_dark_surrealism.jpg

 

 

Wandering June Brides

IMG_8122_Wandering_June_Brides.jpg

 

 

 

 

The Mother And Child In the Mirror

 

IMG_6265_mother_child_mirror.jpg

Link to comment
Share on other sites

adicto, adicto σε παρακαλώ

φέρε πίσω τον Γκόγια, αλλιώς θα σκοτωθώ

 

ΥΓ: The Gods lmaosmiley.giflmaosmiley.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε Δαγων; Δεν σου αρέσουνα αυτοί;!

υγ θα παίξει Γκόγια πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σλάβικη λέξη η Μόρα. Είναι μια γυναικεία παρουσία που ρίχνεται στους άντρες στον ύπνο τους και τους ρουφάει τη σεξουαλική ενέργεια, τρέφεται μ' αυτήν. Ο άντρας το επόμενο πρωί είναι οκνηρός, αδύναμος (κάργα λογικό). Το ίδιο είναι και η succubus, δεν ξέρω αν έχουν διαφορές. Γενικά, οι γυναίκες δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε από τη Μόρα. :D

Το ελληνικό πνεύμα που επιτίθεται στον ύπνο και σε κρατάει κάτω μέχρι να σκάσεις, ο Ίσκιος, λέγεται και Σιάνκα (που δεν μου ακούγεται κι αυτό ελληνικό). Λένε "με πάτησε Σιάνκα χθες το βράδυ".

 

Και δεν βρίσκω εκείνη την ιστορία του Παρατηρητή με τον Ίσκιο, να πάρει...

 

Νομίζω πως υπάρχουν και αντρικές παρουσίες, που ρουφάνε την ενέργεια από γυναίκες. Μάλλον είναι ο incubus της ζωγραφιάς, για να λέμε και τα πράγματα με τ' όνομά τους. Πάντως, το τι συμβολίζει, και αν έχει σεξουαλικά υπονοούμενα... Όλοι οι πεινασμένοι ψυχολόγοι θα καταλήξουν, βεβαίως, στο σεξ. Αντρική φιγούρα κάθεται πάνω σε κοιμισμένη, ανυπεράσπιστη γυναίκα, όμορφη και στρουμπουλή. Τι άλλο; Είναι προφανές.

 

Όμως, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πώς τη βλέπει ο τύπος. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι το γιατί τη διάλεξε. Τι είναι αυτό, σε ορισμένους ανθρώπους, που μαγνητίζει τα διαφόρων ειδών δαιμονικά; :holiday:

 

δεύτερο edit: ευχαριστώ για το λινκ, Ντίνο!

 

 

Η μόρα έχει άμεση σχέση με την mare/nightmare/mara της μυθολογίας. Αν και η λέξη δεν προέρχεται απο το άλογο όπως λέει και ο adicto, τα άλογα έχουν άμεση σχέση με τον μύθο. Συγκεκριμένα η Μόρα πολλές φορές στην Σλάβικη μυθολογία έχει να κάνει με άλογα (αλλά και ανθρώπους).

Παρόμοια με τις succubi αλλά αρκετές φορές διαφορετικά. Π.χ πολλές φορές η Μόρα είναι γριά και όχι νέα.

Link to comment
Share on other sites

Adicto φοβεροί οι πίνακες, σαν να έχουν παρθεί κατευθείαν από τα όνειρα του καλλιτέχνη (Kazuya Akimoto)

 

Γενικά, οι γυναίκες δεν έχουμε τίποτα να φοβόμαστε από τη Μόρα. :D

 

 

Πολλές γυναίκες αναφέρουν ότι τους απειλεί στα όνειρά τους (βλέπε το ονειρολόγιο μου)

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Και ένας πίνακας από ένα δικό μας ...πολυτάλαντο τελικά παιδί (τον οπόιο έφτασα σε σημείο να απειλήσω -με καρατιές και συνεχή εμπαθή σχόλια στην επόμενη ιστορία που θα δημοσιεύσει- για να με αφήσει τελικά να το ανεβάσω...)!!!

 

Κυρίες και κύριοι του ΣΦΦ, we proudly present you:

 

(guess who...), The Misfaced!!! (οil on canvas)

 

_3181160-1.jpg

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..