Jump to content

Λίγη βοήθεια για anime παρακαλώ


Δημήτρης
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν ανοίγω αυτό το topic με αφορμή λίγη βοήθεια που θα ήθελα σχετικά με τα anime ( ή animes; ). Τα anime είναι ένας άκρως συναρπαστικός κόσμος που θέλω σιγά- σιγά ν' αρχίσω να τον ανακαλύπτω, ένας κόσμος συναρπαστικός που μου είναι όμως ολότελα άγνωστος. Ξέρω ότι θα μου αρέσουν σίγουρα (τουλάχιστον κάποιες σειρές) μιας και έχω παρακολουθήσει λίγο από Kabamaru, αλλά και επειδή μου αρέσει γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με την Ιαπωνία. Διάβασα και ολόκληρο το subforum πριν ποστάρω, κάτι που με ιντρίγκαρε άγρια. Δεν ξέρω όμως από που να ξεκινήσω. Ποια σειρά θα λέγατε ότι είναι η πιο σκληρή, η πιο βίαια, η πιο σοκαριστική; Το ρωτάω αυτό όχι για να την αποφύγω, αλλά για να πάω και να πέσω κατευθείαν πάνω σ' αυτήν! Όπως και στην λογοτεχνεία, έτσι και με οτιδήποτε άλλο καταπιάνομαι, θέλω πρώτα να ξεκινάω με τα πιο ακραία, και να πέφτω μετά στα μαλακά. Ζητώ τα φώτα σας λοιπόν. Με νοιάζουν -προς το παρόν τουλάχιστον- μονάχα οι σειρές εκείνες που έχουν τελειώσει, μιας και δεν θα 'θελα να παρακολουθήσω κάτι ανολοκλήρωτο και να ξενερώσω μετά. Χμμμ, μήπως θα μπορούσε κανείς να ποστάρει μία λίστα με τις τελειωμένες σειρές; Ελπίζω να μην ζητάω πολλά. Α, και κάτι τελευταίο. Θα ήθελα πληροφορίες μονάχα για anime, όχι για manga. Επειδή έχω τόνους από αδιάβαστα βιβλία, συν το ότι έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα και βγαίνουν με πολύ αργό ρυθμό, δεν με ενδιαφέρουν τα comics. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανοίγω αυτό το topic με αφορμή λίγη βοήθεια που θα ήθελα σχετικά με τα anime ( ή animes; ). Τα anime είναι ένας άκρως συναρπαστικός κόσμος που θέλω σιγά- σιγά ν' αρχίσω να τον ανακαλύπτω, ένας κόσμος συναρπαστικός που μου είναι όμως ολότελα άγνωστος. Ξέρω ότι θα μου αρέσουν σίγουρα (τουλάχιστον κάποιες σειρές) μιας και έχω παρακολουθήσει λίγο από Kabamaru, αλλά και επειδή μου αρέσει γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με την Ιαπωνία. Διάβασα και ολόκληρο το subforum πριν ποστάρω, κάτι που με ιντρίγκαρε άγρια. Δεν ξέρω όμως από που να ξεκινήσω. Ποια σειρά θα λέγατε ότι είναι η πιο σκληρή, η πιο βίαια, η πιο σοκαριστική; Το ρωτάω αυτό όχι για να την αποφύγω, αλλά για να πάω και να πέσω κατευθείαν πάνω σ' αυτήν! Όπως και στην λογοτεχνεία, έτσι και με οτιδήποτε άλλο καταπιάνομαι, θέλω πρώτα να ξεκινάω με τα πιο ακραία, και να πέφτω μετά στα μαλακά. Ζητώ τα φώτα σας λοιπόν. Με νοιάζουν -προς το παρόν τουλάχιστον- μονάχα οι σειρές εκείνες που έχουν τελειώσει, μιας και δεν θα 'θελα να παρακολουθήσω κάτι ανολοκλήρωτο και να ξενερώσω μετά. Χμμμ, μήπως θα μπορούσε κανείς να ποστάρει μία λίστα με τις τελειωμένες σειρές; Ελπίζω να μην ζητάω πολλά. Α, και κάτι τελευταίο. Θα ήθελα πληροφορίες μονάχα για anime, όχι για manga. Επειδή έχω τόνους από αδιάβαστα βιβλία, συν το ότι έχω ακούσει ότι είναι πανάκριβα και βγαίνουν με πολύ αργό ρυθμό, δεν με ενδιαφέρουν τα comics. Ευχαριστώ.

Αν θες κάποιο σκληρό και δυτικοπρεπές fantasy anime πιάσε το Berserk.

Κατά τα άλλα δώσε αν μπορείς περισσότερες πληροφορίες για το τι θα σε ενδιέφερε να δεις, θεματολογία, είδος κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά anime. Aπό τα καλύτερα που έχω δεί είναι το Neon Genesis Evangelion, και το Code Geass.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

To anidb.net έχει μια πελώρια λίστα κάπου 5.500 τίτλων, τα οποία μπορείς να φιλτράρεις όπως θέλεις. Οπότε, χωρίς προσωπικές γνώμες, μπορείς να φιλτράρεις πατώντας finished στα δεξιά και μετά και μετά δύο φορές στο rating πάνω για να σου τις βγάλει με φθίνουσα σειρά βαθμολογίας. Και μετά μπορείς να τα φιλτράρεις κι αυτά ως προς μια category που σου αρέσει ή ένα tag που σε ενδιαφέρει.

Για πιο εξειδικευμένα ανιμέ φόρουμ μπορείς να εγγραφείς και στο anime. gr ή στο animesuki.com

Link to comment
Share on other sites

Darkchilde σ' ευχαριστώ για τους δύο τίτλους που έβαλες, θα τα δω σίγουρα. Εαριστώ Overlord για τα links, με μία πρώτη ματιά που έριξα φαίνονται κάτσε καλά. Nihilio δεν μπορώ να προσδιορίσω τι ακριβώς ζητάω, μιας και από anime δεν ξέρω την μία μου. Δεν είναι σαν την φανταστική λογοτεχνεία όπου ξέρω πέντε πράγματα και μπορώ να πω ότι προτιμώ τον Τόλκιν από τον Χάουαρντ (ή μάλλον το αντίθετο..) ή το Warhammer από τον Δισκόκοσμο. Χμμ, ας πω ότι σε πρώτη φάση δεν θα 'θελα να δω κάτι το χιουμοριστικό όπως π.χ. το Kabamaru, ή κάτι το αισθηματικό. Θα 'ρθει και η ώρα για αυτών των ειδών τις σειρές αλλά αργότερα. Θα πιάσω πάντως σίγουρα το Berserk, γιατί εμπιστεύομαι την κρίση σου. Ήμουν σίγουρος ότι θα απαντούσατε εσείς οι τρεις μιας και διαβάζοντας ολόκληρο το subforum διαπίστωσα ότι έχετε δει τ' άντερα σας. Οπότε αναρωτιέμαι αν θα μπορούσατε να απαντήσετε στο άλλο σκέλος της ερώτησης μου, για το ποιες σειρές δηλαδή έχουν τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σύστηνα λίγο προσοχή γιατί "ολοκληρωμένο" δε σημαίνει πάντα αυτό που έχουμε κατά νου. Το Neon Geneis Evangelion έχει ένα τόσο τεράστιο twist στο τέλος που πολλοί το θεωρούν ανολοκλήρωτο. Το "Big-Ο" που προσωπικά μου άρέσει πάρα πολύ δεν πήρε έγκριση για τρίτο κύκλο και τον στρίμωξε ολόκληρο στο τελευταίο επεισόδιο του 2ου (με αποτέλεσμα οι εξηγήσεις να μην είναι και η επιτομή της σαφήνειας). Στο ξεκαρδιστικό "Slayers" από την άλλη, όπου μπορεί να προκύψουν και άλλοι κύκλοι επεισοδίων στο μέλλον, ο κάθε ένας από τους ήδη υπάρχοντες είναι στην ουσία ξεχωριστή ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, ας πω ότι σε πρώτη φάση δεν θα 'θελα να δω κάτι το χιουμοριστικό όπως π.χ. το Kabamaru, ή κάτι το αισθηματικό.

Μπορείς να δοκιμάσεις τα Love Hina (χιουμορ/αισθηματικό), Slayers (παρωδία Fantasy) και Ranma 1/2 (αισθηματική κωμωδία με πολεμικές τέχνες)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σύστηνα λίγο προσοχή γιατί "ολοκληρωμένο" δε σημαίνει πάντα αυτό που έχουμε κατά νου. Το Neon Geneis Evangelion έχει ένα τόσο τεράστιο twist στο τέλος που πολλοί το θεωρούν ανολοκλήρωτο. Το "Big-Ο" που προσωπικά μου άρέσει πάρα πολύ δεν πήρε έγκριση για τρίτο κύκλο και τον στρίμωξε ολόκληρο στο τελευταίο επεισόδιο του 2ου (με αποτέλεσμα οι εξηγήσεις να μην είναι και η επιτομή της σαφήνειας). Στο ξεκαρδιστικό "Slayers" από την άλλη, όπου μπορεί να προκύψουν και άλλοι κύκλοι επεισοδίων στο μέλλον, ο κάθε ένας από τους ήδη υπάρχοντες είναι στην ουσία ξεχωριστή ιστορία.

 

 

Ναι, καλά κάνεις και το επισημαίνεις αυτό. Σε ποιες περιπτώσεις άραγε μπορείς να πεις ότι μία σειρά έχει τελειώσει; Σε πολύ λίγες. Γι' αυτό και το τελειώσει θα 'πρεπε να το βάλω μέσα σε εισαγωγικά. Αυτό φυσικά που περιέγραψες συμβαίνει σε αρκετές σειρές, αλλά όχι πάντα σωστά; Λοιπόν για αυτές τις πρώτες μάλλον θα κάνω ότι και στα βιβλία. Θα περιμένω δηλαδή μέχρι να τελειώσουν και να δεν γίνει αυτό, θα τις πιάσω έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Χωρίς πλάκα, τα ανιμέ με οριστικό τέλος είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

Αν θέλεις κάτι πάρα πολύ καλό αλλά ρετρό, θα σου πρότεινα το Legend of Galactic Heroes που θα σου πάρει χρόνια να το τελειώσεις αλλά... έχει τέλος με την σφαιρική έννοια της λέξης.

Και ξεκίνα από την βασική σειρά των 110 OVA , όχι τις λοιπές που πιάνουνε σαν διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα, τα ανιμέ με οριστικό τέλος είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

 

 

 

Ε αυτό σημαίνει λοιπόν πως οι επιλογές μου είναι έτσι κι' αλλιώς περιορισμένες. Μπορώ λοιπόν να ξεκινήσω μ' ότι θέλω. Προς το παρόν έχω μόνο Kabamaru, Jumaru (τι είναι αυτό ιδέα δεν έχω), Spiral, Last Exile, Ninja Scroll, τα πρώτα 76 επεισόδια του Naruto, Ghost in the Shell και Stand Alone Complex. Λίγο πράμα δηλαδή. Ε ρε download που 'χει να πέσει, με βλέπω να παίρνει φωτιά το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Ε, ψιτ, αγόρασε και κάνα αυθεντικό ε; Να βγάλουνε και κάτι όλοι αυτοί που τα φτιάχνουνε σαν ένα μικρό ευχαριστώ. Εμένα που με διαβάζεις, θα είχα δώσει κάπου 5 χιλιάδες ευρώπουλα σε διάρκεια 6 χρόνων στην εφηβεία μου για αυθεντικά ανιμέ και μάνγκα.

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό σημαίνει λοιπόν πως οι επιλογές μου είναι έτσι κι' αλλιώς περιορισμένες. Μπορώ λοιπόν να ξεκινήσω μ' ότι θέλω. Προς το παρόν έχω μόνο Kabamaru, Jumaru (τι είναι αυτό ιδέα δεν έχω), Spiral, Last Exile, Ninja Scroll, τα πρώτα 76 επεισόδια του Naruto, Ghost in the Shell και Stand Alone Complex. Λίγο πράμα δηλαδή. Ε ρε download που 'χει να πέσει, με βλέπω να παίρνει φωτιά το τροφοδοτικό.

 

Ο Jumaru ήταν ένα με έφηβους που έπαιρναν μέρος σε πρωτάθλημα ξύλου με τηλεχειριζόμενα ρομποτάκια. Καλό ήταν όταν ήμασταν 10 χρονών στα τέλη της δεκαετίας του '80, αλλά δεν είναι κι ότι καλύτερο έχει να εώσει το είδος.

 

Ninja Scroll και Ghost in the Shell είναι εκπληκτικά και για το δεύτερο λένε επίσης ότι η σειρά είναι εξαιρετική. Μιας και είπαμε για ταινίες, αφού θες κάτι αυτοτελές, γιατί δεν κοιτάς και σ' αυτήν την κατεύθυνση; Συχνά μιλάμε για αριστουργήματα.

 

Επίσης, δημοφιλείς παλιότερες σειρές με λογικό αριθμό επεισοδίων που θύμηθηκα: Serial Experiment Lain (13 επεισόδια), Death Note (37 επεισόδια), RahXephon (26 επεισόδια), Cowboy Bebop (26 επεισόδια)

Link to comment
Share on other sites

Ε, ψιτ, αγόρασε και κάνα αυθεντικό ε; Να βγάλουνε και κάτι όλοι αυτοί που τα φτιάχνουνε σαν ένα μικρό ευχαριστώ. Εμένα που με διαβάζεις, θα είχα δώσει κάπου 5 χιλιάδες ευρώπουλα σε διάρκεια 6 χρόνων στην εφηβεία μου για αυθεντικά ανιμέ και μάνγκα.

 

 

Καλά κάνεις και το λες αυτό το πράγμα γιατί ούτε και 'μένα μου αρέσει ο πλάγιος τρόπος. Αν αναγκάζομαι να τον ακολουθήσω είναι για τον πιο προφανή λόγο που υπάρχει: έλλειψη χρημάτων. Από καιρό εις καιρό ανάμεσα σε τόσα μη αυθεντικά αγοράζω και κάποια γνήσια είτε πρόκειται για anime, ή για προγράμματα H/Y ή ταινίες dvd. Θα ΄θελα να αγοράζω πιο συχνά τα γνήσια αλλά δυστυχώς δεν μπορώ. Εκεί που έχω δώσει πολλά χρήματα είναι στα βιβλία, ότι είναι τα anime και τα manga για 'σένα, είναι τα βιβλία για 'μένα. Αν δηλαδή βρω ένα βιβλίο διαθέσιμο -παράνομα- στο διαδικτύο, και το ίδιο στα ράφια των βιβλιοπωλείων, δεν θα το σκεφτώ δευτερόλεπτο να το αγοράσω. Βάζω δηλαδή τις προτεραιότητες μου, και επιλέγω να διαθέτω χρήματα σ' αυτό που μου αρέσει πρώτα πιο πολύ, και μετά σ' όλα τ' άλλα. Electroscribe σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όλα αυτά που είπες τα έχω υπόψιν μου. Από αυτοτελείς ταινίες έχω το Howl's Moving Castle το οποίο ξέχασα να το αναφέρω προηγουμένως, και μία ακόμα ταινία που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Στην ερώτηση με τι να ξεκινήσεις δεν μπορώ να απαντήσω με κάτι σίγουρο.

Εφόσον δεν ξέρεις τι θες και σου αρέσει το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σου πούμε 1-2 απο διαφορετικά είδη και να έχεις υπομονή ώστε να δεις και πράγματα που πιθανόν να μην σου αρέσουν.

 

Μία καλή δοκιμή είναι να δεις σε streaming το πρώτο απο διάφορα επεισόδια για μία πρώτη γεύση.

 

Καταρχήν δύο είναι τα πράγματα που θα κοιτάξιεις τώρα που ξεκινάς.

1 - Το σχέδιο

2 - Το είδος

 

Πχ. Το Berserk στο προτείνω και εγώ (με τα 1000) αλλά το σχέδιο μπορεί να σε χαλάσει λίγο γιατί είναι κάπως παλιό.

 

Για αρχή θα έλεγα να δεις κάποιες ταινίες (ή OVA) που έχουν και μικρή διάρκεια αλλά και θα πάρεις μία πρώτη γεύση.

 

Προτείνω

1 - Akira

2 - Vampire Hunter D

3 - Ninja Scroll

4 - Karas(βασικά είναι 6 επεισόδια)

5 - Afro Samurai (για το σχέδιο και την κίνηση. Είναι 5 επεισόδια και μία ταινία που είναι χρονικά μετά τα επεισόδια)

6 - Ταξίδι στην Χώρα των Θαυμάτων, Το κινούμενο Κάστρο

7 - Princess Mononoke

8 - Ghost in the Shell 1 & 2 (ΟΧΙ την σειρά αλλά τις ταινίες)

 

Ξαναλέω δεν ξέρω αν θα σου αρέσουν όλα τα παραπάνω απλά λέω διάφορα καλά που κυκλοφορούν.

Τώρα αμα θες να πω και μερικά anime ορίστε

 

1 - DeathNote

2 - Ergo Proxy

3 - Fullmetal Alchemist

4 - Code Geass

5 - Elfen Lied

6 - Berserk

7 - One Piece

8 - Gungrave

9 - Paranoia Agent

10 - Noein

11 - Neon Genesis Evangelion

και άλλα πολλά

 

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, να δω δηλαδή κάτι που δεν θα μου αρέσει μέχρι να κατασταλλάξω. Βλέποντας και κάνοντας λοιπόν. Για κάθε τι που βλέπω, είτε μου αρέσει είτε όχι, θα γράφω στο αντίστοιχο topic. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Απιστε θωμα..ε...Δημήτρη!Δε σου τα'λεγα για το Μπερζερκ;Εκτος αν απογοητεύτηκες από το πρώτο επεισόδιο ή το είδες όλο και έμεινες στα κρύα του λουτρού με το "τέλος".

Να προσθέσω στη λίστα ένα παλιο αγαπημένο(που δεν ήξερα πως το λένε):

Windaria (Once upon a time)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απιστε θωμα..ε...Δημήτρη!Δε σου τα'λεγα για το Μπερζερκ;Εκτος αν απογοητεύτηκες από το πρώτο επεισόδιο ή το είδες όλο και έμεινες στα κρύα του λουτρού με το "τέλος".

Να προσθέσω στη λίστα ένα παλιο αγαπημένο(που δεν ήξερα πως το λένε):

Windaria (Once upon a time)

 

 

 

 

Heiron μάγκα μου δεν θυμάμαι να σου είπα ποτέ όχι ότι είδα Berserk και δεν μου άρεσε, αλλά να είδα καν. Σου είπα ότι θέλω γενικά ν' αρχίσω να βλέπω anime.

Link to comment
Share on other sites

Βρε αφού είδαμε μαζί μισό επεισόδιο,το πρώτο αν δεν κάνω λάθος.

 

 

Α ναι αυτό που ήταν ένας τύπας με ένα τεράστιο σπαθί, τώρα θυμήθηκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν σου αρέσει η επιστημονική φαντασία προτείνω Ghost in the shell,.hack//Sign,Cowboy Bebop και Elfen Lied.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..