Jump to content

Εφιαλτικό Σύνδρομο.Εθελοντές για την παράνοια?


distaros
 Share

Recommended Posts

Αυτό τον καιρό ετοιμάζω το τεύχος 2 του Εφιαλτικού Συνδρόμου.

Το τεύχος 1 θα το βρείτε εδώ...

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1093

 

Ψήνεται κανείς να προσφέρει διηγήματα,κόμιξ,σκίτσα,ποιήματα,άρθρα,σχόλια ή ότι άλλο?

Να πω πως το έντυπο έχει ένα στάνταρ κοινό των 50-100 ατόμων,πως μοιράζεται δωρεάν σε καμιά 100στη αντίτυπα στην Θεσσαλονίκη(στην Αθήνα είχα αφήσει πριν κάνα μήνα μερικά στην Βίλλα Αμαλίας και σε αρκετούς φίλους για να τα μοιράσουν,αλλά δεν ξέρω αν έγινε...),σε καφενεία,στον δρόμο,στις καταλήψεις,στην πανεπιστημιούπολη,σε μερικά σχολεία και από χέρι σε χέρι.

Κάποια αντίτυπα θα δωθούν μάλλον και στην Άγνωστη Καντάθ και στο Fantasy Shop Θεσσαλονίκης.

Δεν παίζει φάση τιμής,τα έξοδα τα αναλαμβάνω όλα εγώ(εκτός και αν θέλει να συνεισφέρει και κανείς άλλος),και γενικά η όλη δουλειά γίνεται για τον χαβαλέ.

Οι σοβαρές προτάσεις δεν γίνονται δεκτές. :bangin:

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Γιούχου..Ήλπιζα να προσφερόταν ο φίλτατος Βόρειος.

Ανοιχτοί σε κάθε πρόταση που νομίζετε πως ταιριάζει στην αισθητική του εντύπου(ξέρετε εσείς τώρα...).

Ε,τους καρπούς της παρανοιάς σας ανεβάστε τους σε αυτό το topic.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι σε παράλογο.

Μπορεί να είναι ένα κόμιξ,ένα σκίτσο,ένα παραμύθι,ένα άρθρο...

Αρκεί να δένει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ και 'γω να συνεισφέρω αν με θέλετε, με κανα σκίτσο η διηγηματάκι. :o

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Χάροντα μου άρεσε πολύ η όλη ιδέα. Μπορούμε να συνεργαστούμε οι διάφοροι ψυχασθενείς θεσσαλονικείς και ενεργά (όχι μόνο συνησφέροντας υλικό αλλά και άλλες αγγαρίες). Αν θες να συνενοηθούμε στο μείτοινγκ περί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φουλ κείμενα παρανοϊκά. Αλλά θα γράψω και μερικά καινούρια. Μόνο μέσω internet, μένω Αθήνα.

 

Υ.Γ.: Ανωνύμως, δε θέλω να γίνω ρεζίλι σε γνωστούς στη Θεσσαλονίκη! Έχω φίλους που σπουδάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ένα κόμιξ, αλλά είναι πρόχειρο... απαίσια σχέδια, διαφημηστικό τετράδιο φροντιστηρίου, όλα είναι με στυλό... οπότε καταλαβαίνετε δεν γίνεται να το παρουσιάσουμε έτσι... Μπορώ να κάτσω και να ασχοληθώ ξανά (να τα ξανακάνω τα σχέδια με μολύβι σε κανονικό χαρτί και γενικά να το σουλουπώσω λίγο, μετά να το σκαννάρω) αλλά θα πάρει πολύ χρόνο.

 

Πότε σκοπεύεις να το εκδόσεις, Χάρε;

Link to comment
Share on other sites

Σε κανά μήνα αν είναι έτοιμο...

Μελδόκιε οι Πυγολαμπίδες νομίζω πως είναι :worshippy: :worshippy:

και :thmbup: για το zine,ειδικά συνοδευόμενες από το ανάλογο σκιτσάκι...

Link to comment
Share on other sites

Θα χαιρόμουν πολύ να τις δημοσίευα αλλά ρε συ είναι 15 σελίδες. Μήπως πέφτουν πολλές;

Link to comment
Share on other sites

Ε,μπορούμε να μικρύνουμε την γραμματοσειρά.Αν το βάλεις στο 9,οι σελίδες μειώνονται σε 10...Και μπορεί να είναι η κεντρική ιστορία.

 

Γενικά...

 

1.Πείτε μου όνομα/παρατσούκλι/τίτλο.Ο τίτλος (''Δρεπανηφόρο Ξωτικό'',''Βασιλιάς Βολσούνγκιος'',''Κουλός Άνθρωπος'' κλπ κλπ)είναι ψιλοαναγκαίος για ατμοσφαιρικούς λόγους...Η ανωνυμία είναι φυσικά σεβαστή.

 

2.Με τι γραμματοσειρά θα στηθούν οι ιστορίες σας?Εγώ ας πούμε στο Τεύχος 1 είχα 4 διαφορετικές,ανάλογα με την ιστορία...Θέλετε να τις συνοδέψετε με κάποιο σκίτσο?

 

Μέχρι τώρα πάντως μπορώ να πω πως γ***αει το cast και οι ιστορίες.

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

OK, Χάρε, θα φροντίσω να το έχω έτοιμο μέχρι τότε...

(να ξέρεις πάντως είναι καμιά δεκαριά σελίδες και είναι απαίσιο από τεχνικής άποψης, αλλά έχει πολλή πλάκα. όσοι το έχουν διαβάσει και ξέρουν από D&D έχουν πεθάνει στα γέλια)

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΟΙΜΗ Η ΥΛΉ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΥΧΟΣ

 

....Και λέω πρώτο τεύχος γιατί αυτό θα ονομαστεί τεύχος 1...Το παλαιότερο,θα μετανομαστεί σε τεύχος 0.Γιατί αυτό το θεωρώ ως το αυθεντικό,μια υπέροχη συλλογή παράνοιας, ενώ το παλιότερο ήταν απλά μια δική μου "εξομολόγηση".

 

Λοιπόν,σαν κεντρικό διήγημα έχουμε τις Πυγολαμπίδες του Μελδόκιου, παρέα με το τέλειο artwok του northerain.Ακολουθεί το Κακώς Κείμενο του Rikochet,ο Υπουργός (το δικό μου) και ο Μονάρχης και το Κάστρο του Βάρδου.Το εξώφυλλο θα το κοσμεί ο Βαλτούλης του Μελδόκιου.

 

Η μπανανόφλουδα του Throgos ,το z.g.a.d.a του Bardoula και λοιπές ιστορίες που υπάρχουν και θα υπάρξουν,θα ακολουθήσουν στο Τεύχος 2.

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Πείτε μου πως θα υπογράψετε τα έργα σας...?

 

 

Χουτ Χουτ...

 

Κακώς_Κείμενο.doc

Πυγολαμπίδες.doc

Ο_Μονάρ_ης_Και_Το_Κάστρο.doc

 

Πείτε μου και αν σας ικανοποιεί μέγεθος/γραμματοσειρά...

Πρωτού βγάλετε συμπεράσματα,βγάλτε το μια φωτοτυπία γιατί στο χαρτί πάντα δείχνει καθαρότερο και μεγαλύτερο και πολύ πολύ ομορφότερο...

 

Υ.Γ...Η επιλογή έγινε με κριτήριο την ποικιλία και το μέγεθος, και όχι την "ποιότητα"...Για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση.

Έτσι έχουμε ένα Κεντρικό Διήγημα(Πυγολαμπίδες),δύο παρανοικά εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους(Υπουργός και Κακώς Κείμενο) και ένα παραμύθι(Ο Μονάρχης και τοπ Κάστρο).

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Η_Μπανάνα.doc

 

Ω!!!Ναι,τελικά χώρεσε και η Μπανάνα.

Τι καλά...Και μιλάμε για μόλις 24 σελίδες πράγμα,που είναι πολύ φτηνό να φωτοτυπηθεί...

 

Άντε,να ακούσω ψευδώνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες σου προσφέρω την Πυρά του Ούλριχ.

 

Δεν ξέρω αν είναι βέβαια αρκετά παρανοϊκό, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος ήμουν να στο προτείνω...

Το κρατάμε για το τεύχος 2.

Ψευδώνυμο?

 

A,και Βάρδε,πως σου φαίνεται να συνοδεύει την ιστορία μια εικόνα τέτοιου τύπου?

 

ΓΑΤΑ.bmp

 

Αν υπάρχει τίποτα καλύτερο γατοσχετικό,στείλτο...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, δε με ξετρελαίνει κιόλας --ως εικόνα και θέμα, εννοώ, όχι ως τεχνική--, γιατί δε νομίζω ότι ταιριάζει πολύ με την ιστορία. Αλλά, αν δεν υπάρχει κάτι πιο ταιριαστό, δεν έχω πρόβλημα. Εσύ την έχεις φτιάξει;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα το,και εγώ που την ξαναβλέπω δεν μου αρέσει...Θα ψάξω για κάτι σε πιο Ονειρικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..