Jump to content

Σημαντικά βιβλία περί συγγραφής


dolph
 Share

Recommended Posts

Δεν το έχω υπόψιν μου Σταν.

 

 

Τέσσερα ή πέντε βιβλία του είδους έπεσαν στα χέρια μου, είδα οτι λένε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα και δεν ασχολήθηκα άλλο. Ξεχώρισα μονο του Κινγκ που είχε και βιογραφικά στοιχεία και στο τεχνικό σκέλος έλεγε απλά και χτυπητά παραδείγματα για το τι πρέπει κυρίως να αποφεύγουμε όταν γράφουμε (και όχι για το πως πρέπει να γράφουμε), και δεν το έψαξα παραπέρα, μιας και οι υπόλοιποι τίτλοι που βρήκα και είχαν καλές συστάσεις ήταν γραμμένοι στα Αγγλικά.

 

Αν το βρεις καλό και χρήσιμο όταν το τελειώσεις, μας ενημερώνεις κι εμάς.

 

Υ.Γ Πάντως ο τίτλος αυτού που βρήκες είναι στο στυλ των βιβλιών των Εκδόσεων Λαμπερού. Γεμάτος σιγουριά για το περιεχόμενο του βιβλίου!biggrin.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ το "Πώς να γράψετε ένα πραγματικά καλό μυθιστόρημα", εκδόσεις Ανατολή, του James Frey. Φαίνεται χρήσιμο, εκ πρώτης όψεως. Ναι, ναι, σε σένα το λέω, γιατρέ!book.gif

 

εχεμ, εκδόσεις Ανατολικός.

 

Και ναι, είναι καλό. Σε γειώνει βέβαια στο τελαυταίο κεφάλαιο, όταν σε προτρέπει, αφού έχεις τελείωσει το έργο σου, να πας να βρεις έναν καλό ατζέντη. Εδώ είναι κάπως αλλιώς τα πράγματα.

Για αυτό προτείνω το ελληνικό Πώς να Γράψεις, το οποίο είναι εξαιρετικό και λέει τα πράγματα άμεσα και καλά. Υπάρχουν αναφορές στον Κινγκ, τον Τόλκιν και αν θυμάμαι καλά και στον Λαβκραφτ. Στο τέλος δεν σε στέλνει προς αναζήτηση ατζέντη αλλά σου λέει τι πρέπει να προσέξεις με τους εκδοτικούς (τους ελληνικούς πάντα).

Link to comment
Share on other sites

 

Για αυτό προτείνω το ελληνικό Πώς να Γράψεις, το οποίο είναι εξαιρετικό και λέει τα πράγματα άμεσα και καλά. Υπάρχουν αναφορές στον Κινγκ, τον Τόλκιν και αν θυμάμαι καλά και στον Λαβκραφτ. Στο τέλος δεν σε στέλνει προς αναζήτηση ατζέντη αλλά σου λέει τι πρέπει να προσέξεις με τους εκδοτικούς (τους ελληνικούς πάντα).

 

Της Ζουμπουλάκη;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ το "Πώς να γράψετε ένα πραγματικά καλό μυθιστόρημα", εκδόσεις Ανατολή, του James Frey. Φαίνεται χρήσιμο, εκ πρώτης όψεως. Ναι, ναι, σε σένα το λέω, γιατρέ!book.gif

 

εχεμ, εκδόσεις Ανατολικός.

 

Και ναι, είναι καλό. Σε γειώνει βέβαια στο τελαυταίο κεφάλαιο, όταν σε προτρέπει, αφού έχεις τελείωσει το έργο σου, να πας να βρεις έναν καλό ατζέντη. Εδώ είναι κάπως αλλιώς τα πράγματα.

Για αυτό προτείνω το ελληνικό Πώς να Γράψεις, το οποίο είναι εξαιρετικό και λέει τα πράγματα άμεσα και καλά. Υπάρχουν αναφορές στον Κινγκ, τον Τόλκιν και αν θυμάμαι καλά και στον Λαβκραφτ. Στο τέλος δεν σε στέλνει προς αναζήτηση ατζέντη αλλά σου λέει τι πρέπει να προσέξεις με τους εκδοτικούς (τους ελληνικούς πάντα).

 

poster_oops.gif

 

Για το "Πώς να Γράψεις" τα είπαμε!whistling.gif

 

Δεν το έχω υπόψιν μου Σταν.

 

Τέσσερα ή πέντε βιβλία του είδους έπεσαν στα χέρια μου, είδα οτι λένε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα και δεν ασχολήθηκα άλλο. Ξεχώρισα μονο του Κινγκ που είχε και βιογραφικά στοιχεία και στο τεχνικό σκέλος έλεγε απλά και χτυπητά παραδείγματα για το τι πρέπει κυρίως να αποφεύγουμε όταν γράφουμε (και όχι για το πως πρέπει να γράφουμε), και δεν το έψαξα παραπέρα, μιας και οι υπόλοιποι τίτλοι που βρήκα και είχαν καλές συστάσεις ήταν γραμμένοι στα Αγγλικά.

 

Αν το βρεις καλό και χρήσιμο όταν το τελειώσεις, μας ενημερώνεις κι εμάς.

 

Υ.Γ Πάντως ο τίτλος αυτού που βρήκες είναι στο στυλ των βιβλιών των Εκδόσεων Λαμπερού. Γεμάτος σιγουριά για το περιεχόμενο του βιβλίου!biggrin.gif

 

Κι εγώ θα δω κάναν Βασιλιά ακόμα και ελπίζω να υπάρχει ταύτιση απόψεων, για να μην χρειαστεί να κοιτάξω περαιτέρω!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

poster_oops.gif

 

Για το "Πώς να Γράψεις" τα είπαμε!whistling.gif

 

 

 

Πρώτον: κομμένη η ειρωνία.

Δεύτερον: εγώ το προτείνω σε όσους δεν το έχουν διαβάσει κι ας το θεωρείς εσύ πεταμένα λεφτά.

Τρίτον: τελικά έχουμε πείξει στα βιβλία περι συγγραφής και στα σεμινάρια, κι όμως δουλειά δεν βλέπω να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

poster_oops.gif

 

Για το "Πώς να Γράψεις" τα είπαμε!whistling.gif

 

 

 

Πρώτον: κομμένη η ειρωνία.

Δεύτερον: εγώ το προτείνω σε όσους δεν το έχουν διαβάσει κι ας το θεωρείς εσύ πεταμένα λεφτά.

Τρίτον: τελικά έχουμε πείξει στα βιβλία περι συγγραφής και στα σεμινάρια, κι όμως δουλειά δεν βλέπω να γίνεται.

 

Πρώτον: Παρακαλώ; Πού την είδες την ειρωνεία ακριβώς;

Δεύτερον: Καλά κάνεις, καμία αντίρρηση.

Τρίτον: Αυτό, μάλιστα, είναι ειρωνεία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον: κομμένη η ειρωνία.

Δεύτερον: εγώ το προτείνω σε όσους δεν το έχουν διαβάσει κι ας το θεωρείς εσύ πεταμένα λεφτά.

Τρίτον: τελικά έχουμε πείξει στα βιβλία περι συγγραφής και στα σεμινάρια, κι όμως δουλειά δεν βλέπω να γίνεται.

Όπως λέει απέξω-απέξω ο Κινγκ στο βιβλίο του περί συγγραφής, κάπως πρέπει και οι συγγραφείς να ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει καλά λόγια και για το "Screenplay" του Syd Field. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το "How to write a damn good novel" (ο τίτλος στο πρωτότυπο) και μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά καλό. Εχει επαγγελματικό περιεχόμενο και στιβαρό υπόβαθρο, ενώ του χιούμορ του είναι στοχευμένο και όχι του συρμού. Διαφώνησα με αρκετά από αυτά που έλεγε, αλλά γενικά είχε μπόλικη θεωρία για την αφήγηση, την οπτική γωνία, το διάλογο κ.ά, με παραδείγματα και αναφορές σε σημαντικά έργα. Πιστεύω ότι αξίζει να διαβαστεί.

Link to comment
Share on other sites

To "On Writing Horror" είναι το καλύτερο από τα βιβλία του είδους που έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Από επαγγελματίες και ανθρώπους που στα αλήθεια ξέρουν, δίνουν συμβουλές που απλώνονται πολύ πέρα από τον τρόμο και μπορούν να χρησιμεύσουν σε συγγραφείς κι άλλων genres. Thanks, Nih.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βρήκα κάποια βιβλία ακόμα.

Το "What will your character do" των Eric και Ann Maisel, το οποίο έχει διάφορες ασκήσεις για την ανάπτυξη χαρακτήρα,

το "Make a scene" του Jordan Rosenfeld και το "Story Structure Architect" της Victoria Lynn Schmidt.

Δεν τα έχω διαβάσει ακόμα, εάν κάποιος τα διάβασε, ας μας δώσει τα φώτα του...

Link to comment
Share on other sites

Το Story structure architect όπως και μια άλλη μαλακία αυτής της τύπισσας είναι γτπ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, του έριξα μια ματιά του συγκεκριμένου. Περισσότερο για σκηνοθεσία είναι αυτά τα structures που προτείνει παρά για βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το ένα τρίτο κι αν πάει έτσι μέχρι το τέλος, θα μπει σίγουρα στο Top 5 μου.

 

“The Psychology of Creative Writing” Scott Barry Kaufman, James C. Kaufman.

 

Περισσότερα, εδώ: www.cambridge.org/9780521881647

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως να γράψετε ένα μυθιστόρημα αγωνίας [και δράσης] -- Patricia Highsmith: Συμβουλές απο την Τεξανή που παίζει την αγωνία στα δάχτυλα!

 

 

Το διάβασα και το συστήνω!:good:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Πότε θα μου το δώσεις; devil2.gif

 

Επίσης βρήκα το “The Psychology of Creative Writing” που έγραψε ο Cyrano πιο πάνω. Θα το διαβάσω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Για της Πόλυς Μηλιώρη το βιβλίο έχω να πω ότι ίσως το βρείτε πολύ θεωρητικό και σαν να αντιμετωπίζει τη λογοτεχνία του φανταστικού ως μη υπάρχουσα. Αλλά δίνει κάποιες συμβουλές που για κάποιους μπορεί να είναι ακριβώς αυτό που χρειάζονται αυτή τη στιγμή. Αξίζει, εγώ το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα, αλλά δε θα ξαφνιαζόμουν αν κάποιος άλλος το βαριόταν λίγο.

 

Συμφωνώ με την Wordsmith.

Το βιβλίο έχει αρκετή θεωρία, έχει όμως και ασκήσεις τις οποίες μπορεί κάποιος να κάνει μόνος του (εγώ προσωπικά δεν τις έκανα – ας μας πει κάποιος που τις έκανε πόσο βοηθητικές ήταν).

 

 

 

 

 

 

Πως να γράψετε ένα μυθιστόρημα αγωνίας [και δράσης] -- Patricia Highsmith

Ωραία! Πότε θα μου το δώσεις; devil2.gif

 

 

 

Απόψε που θα συναντηθούμε! :) :drinks:

Edited by andlib
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

"The seven basic plots" του Christopher Booker. 'Τούβλο' 700 σελίδων κι αλίμονο σ' όποιον το πάρει σε περίοδο που δεν έχει πολύ χρόνο για διάβασμα - πάει ο ύπνος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Μου ειχε ξεφυγει αυτο το τοπικ! Το βρισκω χρησιμοτατο και ενδιαφερον! Γι αυτο ψηφισα αστερακια! :good:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

"Ηow to read literature like a professor" Foster Thomas

 

Ο τίτλος ακούγεται χάλια κι επιπλέον άσχετος με το topic. Δεν είναι όμως ακριβώς έτσι. Προσωπικά το βρήκα έξυπνο, οξυδερκές, με χιούμορ και με πολλά κρυφά και φανερά tips για συγγραφείς (άλλωστε ο Φοστερ διδάσκει και δημιουργική γραφή). Το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι δείχνει με πιο τρόπο "δανείζονται" οι συγγραφείς από ξένες ιστορίες για να δημιουργήσουν τη δική τους, πως οι ιστορίες συνδέονται μεταξύ τους. Για να γίνεις καλός κλέφτης, πρέπει να γίνεις καλός εκτιμητής. Θεωρώ πως αυτό το βιβλίο είναι μια καλή αρχή. Για σχετικά προχωρημένους συγγραφείς.

Edited by Cyrano
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Πως να γράψετε ένα μυθιστόρημα αγωνίας [και δράσης] -- Patricia Highsmith: Συμβουλές απο την Τεξανή που παίζει την αγωνία στα δάχτυλα!

 

Το διάβασα και το συστήνω! :good:

 

 

Διαφωνώ. Το είχα και το ξεφορτώθηκα σε bookcrossing, γιατί δεν είναι ακριβώς βιβλίο δημιουργικής γραφής, δε δίνει συμβουλές, απλώς η Π.Χ. λέει συγκεκριμένα πώς της ήρθαν της ίδιας οι ιδέες για τα δικά της μυθιστορήματα. Τι να πω, αν είστε τόσο φαν ή αν σας φτάνει αυτό σαν μάθημα, it's up to you.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πως να γράψετε ένα μυθιστόρημα αγωνίας [και δράσης] -- Patricia Highsmith: Συμβουλές απο την Τεξανή που παίζει την αγωνία στα δάχτυλα!

 

Το διάβασα και το συστήνω! :good:

 

 

Διαφωνώ. Το είχα και το ξεφορτώθηκα σε bookcrossing, γιατί δεν είναι ακριβώς βιβλίο δημιουργικής γραφής, δε δίνει συμβουλές, απλώς η Π.Χ. λέει συγκεκριμένα πώς της ήρθαν της ίδιας οι ιδέες για τα δικά της μυθιστορήματα. Τι να πω, αν είστε τόσο φαν ή αν σας φτάνει αυτό σαν μάθημα, it's up to you.

 

 

Κέλλυ, δεν είναι θέμα «μαθήματος». Όταν ένας μεγάλος και καταξιωμένος συγγραφέας σου λέει πως σκέφτεται, πως εμπνέεται, από πού παίρνει ερεθίσματα και πως μεταφέρει όλα αυτά σε επιτυχημένα βιβλία, τότε σίγουρα έχεις να κερδίσεις πολλά διαβάζοντας τον!

Σίγουρα το βιβλίο δεν δίνει μαθήματα και ασκήσεις. Σε βοηθήσει σε άλλο επίπεδο όμως. Αν μάλιστα έχεις διαβάσει και τα βιβλία στα οποία αναφέρεται, τότε οι αναφορές της Higsmith γίνονται ακόμα πιο ενδιαφέρουσες.

Κάτι παρόμοιο κάνει ο Stephen King στο «Περί γραφής» το οποίο, επίσης βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον και βοηθητικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Πως να γράψετε ένα μυθιστόρημα αγωνίας [και δράσης] -- Patricia Highsmith: Συμβουλές απο την Τεξανή που παίζει την αγωνία στα δάχτυλα!

 

Το διάβασα και το συστήνω! :good:

 

 

Διαφωνώ. Το είχα και το ξεφορτώθηκα σε bookcrossing, γιατί δεν είναι ακριβώς βιβλίο δημιουργικής γραφής, δε δίνει συμβουλές, απλώς η Π.Χ. λέει συγκεκριμένα πώς της ήρθαν της ίδιας οι ιδέες για τα δικά της μυθιστορήματα. Τι να πω, αν είστε τόσο φαν ή αν σας φτάνει αυτό σαν μάθημα, it's up to you.

 

 

Κέλλυ, δεν είναι θέμα «μαθήματος». Όταν ένας μεγάλος και καταξιωμένος συγγραφέας σου λέει πως σκέφτεται, πως εμπνέεται, από πού παίρνει ερεθίσματα και πως μεταφέρει όλα αυτά σε επιτυχημένα βιβλία, τότε σίγουρα έχεις να κερδίσεις πολλά διαβάζοντας τον!

Σίγουρα το βιβλίο δεν δίνει μαθήματα και ασκήσεις. Σε βοηθήσει σε άλλο επίπεδο όμως. Αν μάλιστα έχεις διαβάσει και τα βιβλία στα οποία αναφέρεται, τότε οι αναφορές της Higsmith γίνονται ακόμα πιο ενδιαφέρουσες.

Κάτι παρόμοιο κάνει ο Stephen King στο «Περί γραφής» το οποίο, επίσης βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον και βοηθητικό. 

 

Και για του Stephen King το βιβλίο έχω περίπου την ίδια γνώμη, ότι είναι περισσότερο αυτοβιογραφικό παρά συμβουλές σε άλλους για το πώς να γράψουν καλά, περισσότερο μια ιστορία της δικής του σχέσης με το γράψιμο, παρά γενικά τι θεωρεί καλό να κάνει ένας συγγραφέας όταν γράφει. Συμφωνώ ότι ακόμα και έτσι μπορεί να βοηθήσει και να δώσει έμπνευση ένα βιβλίο, αλλά πρέπει να κάνουμε τη διάκριση, γιατί υπάρχει και κόσμος που περιμένει κάτι άλλο όταν αγοράζει ένα βιβλίο/εγχειρίδιο δγ: πρακτικές συμβουλές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..