Jump to content

Σημαντικά βιβλία περί συγγραφής


dolph
 Share

Recommended Posts

Χαιρετώ!

 

Να παραθέσω και εδώ μια λίστα με σημαντικά βιβλιά περί συγγραφής και ευελπιστώ να εμπλουτιστεί, με ποιοτικές, και στο θέμα, εγγραφές πάντα.

 

Ας ξεκινήσω την λίστα μου με Αριστοτέλη και "Περί Ποιητικής".

 

Αν και είναι η βάση της θεωρίας της συγγραφής, η άποψη ότι η δράση είναι το κυρίαρχο στοιχείο του έργου έχει ξεπεραστεί, καθώς πλέον οι χαρακτήρες κυριαρχούν.

 

Και αυτό μας φέρνει στον...

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

...Lajios Egri και το καταπληκτικό του έργο "The Art of Dramatic Writing".

Ένα διαμάντι για την συγγραφή (κυρίως θεατρικών/σεναρίων), που κανένας συγγραφέας δεν πρέπει να αψηφίσει.

 

Η πρώτη παράγραφος "Premise" πρέπει να εφαρμόζεται απ' όλους τους συγγραφείς κατά την γνώμη μου.

 

 

Info:

http://en.wikipedia....wiki/Lajos_Egri

Edited by dolph
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με την Βίβλο της συγγραφής σεναρίων, το πασίγνωστο "Το Σενάριο" του Syd Field, το οποίο κυκλοφορεί και σε αξιοπρεπέστατη Ελληνική μετάφραση.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το σενάριο και νιώθουν μπερδεμένοι.

Με απλά λόγια θέτει τίς σωστές βάσεις τού πως να γράψεις ένα σενάριο, το οποίο δεν θα πεταχτεί στα σκουπίδια του όποιου παραγωγού σε δευτερόλεπτα.

 

Info:

- http://en.wikipedia.org/wiki/Syd_Field

- http://www.biblionet...u...&avail_stat=

Link to comment
Share on other sites

Και μιάς και είμαστε σε forum Φαντασίας, νομίζω ότι όλοι θα έχουμε διαβάσει την Φιλοσοφία της Σϋνθεσης του Edgar Allan Poe (The Philosophy of Composition).

 

Πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα, με κανόνες που καλό θα ήταν να ακολουθούνται από νέους συγγραφείς.

 

Info:

http://en.wikipedia...._of_Composition

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στο "Ο ήρωας με τα χίλια πρόσωπα" του Joseph Campbell.

 

Και μόνο ότι ο Λούκας επηρεάστηκε από αυτό το βιβλίο (και άλλα του Campbell) για το Star Wars τα λέει όλα.

 

Info:

- http://www.biblionet...mp;bookid=63528

- http://el.wikipedia....%80%CE%B5%CE%BB

- http://en.wikipedia....Joseph_Campbell

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω όλοι μας έχουμε διαβάσει το "Όνομα του Ρόδου" του Έκο.

Αν όχι τρέξτε να το διαβάσετε καθώς είναι πρότυπο γραφής μυθιστορήματος.

 

Πάνω στην οικοδόμιση αυτού του υποδειγματικού έργου, ο Ουμπέρτο Έκο μας παρέδωσε το "Επιμύθιο στο Όνομα του Ρόδου".

Διαβάζοντάς το μαθαίνουμε ένα σωρό λεπτομέρειες για την σύλληψη και κυρίως την δημιουργία του αυτόνομου κόσμου ενός μυθιστορήματος.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι απαραίτητα είναι και τεχνικά εργαλεία όπως το "Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας"και το "Ορθογραφικό λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας" του Γ. Μπαμπινιώτη.

Χρησιμοποιώ επίσης σχετικά συχνά και το λεξικό Νεοελληνικής του Εμμ. Κριαρά και το λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής του Σταματάκου (σπανιότερα πιά αυτό, καθώς το λεξικό του Μπαμπινιώτη κάνει καλή δουλειά στην ετυμολογία).

Link to comment
Share on other sites

Θα πρόσθετα κι εγώ το Dreamsongs I-A Rretrospective, του George R. R. Martin. Δεν είναι εγχειρίδιο για τη γραφή, αλλά μέσα από την εξιστόρηση της δικής του εμπειρίας, την πορεία του στο χρόνο, τα διηγήματα που οργάνωσε με βάση τη χρονολογία αλλά και τη θεματολογία, βλέπεις πραγματικά πώς είναι να γράφεις. Έχεις μια καλύτερη αίσθηση για τα δικά σου δεινά - που είναι κοινά, συνήθως, με αυτά του Μάρτιν - και σου δίνει κουράγιο και θέληση να συνεχίσεις και να ολοκληρώσεις έργα σου. Έτσι, τουλάχιστον, λειτούργησε σε μένα.

 

Συμφωνώ επίσης με το Περί Συγγραφής του King, θα το διάβαζα ακόμα κι αν δε με ενδιέφερε η συγγραφή.

 

Έχω αγοράσει τα Η Τέχνη της Γραφής του Τσέχοφ (Πατάκης) και το πιο σουρεαλιστικό Για μια Θεωρία της Γραφής του Νάνου Βαλαωρίτη (Εξάντας). Δεν τα έχω διαβάσει ακόμα, οπότε θα επανέλθω μετά ανάγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

 

Το διάβασα πρόσφατα, αλλά δεν είναι και τόσο για τη συγγραφή όσο για την ανάγνωση. Παρόλα αυτά, καλό.

 

Τώρα κρατάω στα χέρια μου το Γράμματα σ' ένα νέο ποιητή του Rainer Maria Rilke (Εκδόσεις Ίκαρος).

 

Υ.Γ: Του Έκο, το συγκεκριμένο είναι εξαντλημένο, προς το παρόν, στα ελληνικά. Θα πρέπει να το ψάξετε λιγάκι, όποιος το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το "How to write Science Fiction and Fantasy" (δεν ειμαι σιγουρος αν μεταφερω σωστα τον τίτλο) του Ορσον Σκοτ Καρντ. Μόλις το διαβάσω θα σας πω τη γνώμη μου.

 

υγ πήρα και ένα ανάλογο (για συγγραφή) της Μανίνας Ζουμπουλάκη το οποίο περιμένει και αυτό στο ράφι....

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

έλενα

έχω διαβάσει κάποια από αυτά που παρατίθενται εδώ.

μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να βρεθεί κάποιο σε ηλεκτρονική μορφή;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν ξέρω γιατί δεν είχα διαβάσει αυτό το τόπικ...

Έριξα μια ματιά στα τελευταία ποστ κι ύστερα πήγα να σας πω για αυτά τα τρία:

Αριστοτέλη και "Περί Ποιητικής"

"Το Σενάριο" του Syd Field

η Φιλοσοφία της Σϋνθεσης του Edgar Allan Poe

Αλλά ευτυχώς γύρισα να δω και την αρχή πριν να το κάνω.

 

Γενικά δε μου πολυαρέσει να διαβάζω βιβλία επάνω στη θεωρία πραγμάτων που μου αρέσει να κάνω γιατί μετά κολλάω πολύ σε τεχνικά μέρη και χάνω την ευχαρίστηση του να γράφω διασκεδάζοντας. Συνήθως απλά αναλύω αυτά που μου αρέσουν σε συγκεκριμένες δουλειές, χωρίς σύστημα. Όμως, τα συγκεκριμένα τρία βιβλία (από τα οποία τα δύο πρώτα τα έκανα μάθημα στην πρώτη σχολή μου και το τρίτο, οκ, έχω διαβάσει οτιδήποτε έχει γράψει ο Πόε κι ακόμα κι αυτό διαβάζεται ευχάριστα σα διήγημα) είναι πραγματικά αποκαλυπτικά. Θεωρώ σχεδόν πως θα μου έλλειπε κάτι αν δεν τα είχα διαβάσει.

 

Θα ήταν κρίμα να μην είχα δει το πόσο εντυπωσιακά σύγχρονος είναι ο Αριστοτέλης στην ανάλυση των βασικών χαρακτηριστικών ενός μύθου (του διαχρονικού Μύθου ουσιαστικά), δεν πιστεύω πως θα είχα καταφέρει να ολοκληρώσω πάνω από δυο τρεις ιστορίες εάν δε μου είχε πει ο Πόε να μην ακουμπήσει η πένα σου στο χαρτί σου αν πρώτα δεν έχεις γράψει όλη την ιστορία στο μυαλό σου και σίγουρα δε θα μπορούσα να έχω μια άποψη της προκοπής για τα σενάρια των ταινιών, εάν δεν είχα περάσει μέσα από τα -ψυχαναγκαστικά- φίλτρα του Field. Με το τελευταίο σίγουρα περνάς μια περίοδο στην οποία "χάνεις" τις ταινίες που βλέπεις, γιατί όσο τις παρακολουθείς ψάχνεις για πράγματα τα οποία είναι άσχετα με αυτά που θα έπρεπε να χαρείς κι όταν είναι καλές πολύ πολύ καλά κρυμένα, όμως όταν περάσει αυτή η περίοδος έχεις δημιουργήσει μια φοβερή βάση, πολύ χρήσιμη αν θες να γράψεις κι ο ίδιος.

 

helena, δεν ξέρω που θα μπορούσες να βρεις τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά αλλα για το έργο του Πόε δεν υπάρχουν πια δικαιώματα, επομένως ότι έχει γράψει κυκλοφορεί ελεύθερο εκεί έξω. Πάρε μία σελίδα που έχει ολόκληρο τη φιλοσοφία της συγγραφής: http://xroads.virginia.edu/~HYPER/poe/composition.html

αλλά σιγουρέψου πριν να το διαβάσεις πως έχεις διαβάσει "το κοράκι" του: http://www.heise.de/ix/raven/Literature/Lore/TheRaven.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1)Aspects Of The Novel -- E.M. Forster: Ταπεινή μου γνώμη...το άλφα και το ωμέγα...έτσι απλά.

 

2)Πως να γράψετε ένα μυθιστόρημα αγωνίας [και δράσης] -- Patricia Highsmith: Συμβουλές απο την Τεξανή που παίζει την αγωνία στα δάχτυλα!

 

3) Μανίνα Ζουμπουλάκη -- Πως να γράψεις [Άρθρο, βιβλίο, σενάριο]: Ένα εγχειρίδιο συγγραφής με αρκετή δόση χιούμορ,πολύ εύκολο στην ανάγνωση και την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Κι εγώ θα άρχιζα τη λίστα μου με το:

1)Aspects Of The Novel - E.M. Forster

και συνεχίζω:

2. The Writer's Voice - Al Alvarez

3. Storyfix.com (blog βασικά, αλλά πάρτε τα ποστ από την αρχή, αναπτύσσει εξαιρετικά ενδιαφέρουσες θεωρίες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα πιο πρακτικά που έχουν πέσει στην αντίληψή μου είναι τα 2 του Όρσον Σκοτ Καρντ How to write science fiction and fantasy και Characters and Viewpoint. Υπάρχουν στο amazon, είναι μικρά, φτηνά και ευκολοδιάβαστα. Το πόσο πρακτικά είναι δεν περιγράφεται! Πραγματικά "a set of tools", που λέει και το οπισθόφυλλο.

Της Μ.Ζουμπουλάκη καλό και έχει πλάκα, αλλά όχι και τόσο πρακτικό.

Της Χάισμιθ το βαρέθηκα κάπως. Δε δίνει ακριβώς συμβουλές, αλλά λέει συγκεκριμένα πώς σκέφτηκε η ίδια τα δικά της βιβλία. Δεν το συνιστώ και τόσο.

Του Στίβεν Κινγκ επίσης τρώει πολύ χώρο σε αυτοβιογραφία και από συμβουλές μόνο κατά το τέλος.

Το Writer's Voice ή το Aspects of the Novel, δε θυμάμαι ποιο απ'τα δύο, μου έχουν πει ότι είναι δοκίμια περί λογοτεχνίας, όχι συμβουλές συγγραφής. Μάλλον το Aspects of the Novel.

Υπάρχουν και 2 του David Lodge που μου τα έχουν προτείνει θερμά, το Practice of writing και το The art of fiction, αλλά είναι μάλλον δύσκολο να βρεθούν, ακόμα και στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσωπικά,δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία εκμάθησης!Δεν βλέπω την λογοτεχνία σαν τη μουσική,όπου απαιτείται τεχνική κι εκπαίδευση από κάποιον δάσκαλο. Η συγγραφή είναι περισσότερο ενδόμυχη υπόθεση και ένα βιβλίο δεν μπορεί να σου κάνει πολλά,αν εσύ ο ίδιος δεν σκαμπάζεις...Προσωπική δουλειά κι εξάσκηση,λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα βιβλίο της Μανίνας Ζουμπουλάκη ΄΄΄Πώς να γράψεις΄΄ είναι καλό; Το ξεφύλισσα λίγο και είδα να αξίζει,αλλά η κυρία έχει γράψει κάτι σενάρια π.χ για το Ριζότο(μια πρόσφατη ελληνική ταινία) και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι.

 

Επίσης, το ΄΄Περί Λογοτεχνίας΄΄ του Έκο, είναι θεωρητικό ή βοηθάει και καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Βρε @#$!&*, διάβασε πρώτα τα αποπάνω ποστ και μετά ρωτάς για κάτι που έχει ήδη αναφερθεί!

Link to comment
Share on other sites

Βρε @#$!&*, διάβασε πρώτα τα αποπάνω ποστ και μετά ρωτάς για κάτι που έχει ήδη αναφερθεί!

 

Εχμ...Δεν τα είδα πρόσφατα και δεν θυμόμουν...Αρκετά πρακτικό μου φάνηκε στο ξεφύλλισμα, πάντως..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1. "The Fiction Writer's Toolkit: A Guide to Writing Novels and Getting Published" by Bob Mayer

2. The craft of writing science fiction that sells" by Ben Bova

3. "O χώρος της λογοτεχνίας" του Μωρίς Μπλανσώ.

 

Μη σας ξεγελούν οι τίτλοι των πρώτων δύο. Δεν πρόκειται για αμερικάνικους τσελεμεντέδες σαν αυτούς που έχουν κατακλύσει την αγορά, αλλά για πολύ χρήσιμα και συμπυκνωμένα βοηθήματα. Το τρίτο πάλι είναι θεωρητικό (κι όχι ακριβώς θεωρητικό, περισσότερο υπαρξιακό), αυστηρά για λίγους και καλό είναι να το ξεφυλλίσει κανείς πριν το αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

2. The craft of writing science fiction that sells" by Ben Bova

 

Έχεις και το όνομα εδώ άλλωστε. Ο Ben Bova είναι από τους πιο γνωστούς και πετυχημένους editors, είναι αυτός που "ανακάλυψε" τον Orson Scott Card, οπότε ξέρει τι λέει φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω οι αμερικανικοί τσελεμεντέδες που έχουν κατακλύσει την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτω οι αμερικανικοί τσελεμεντέδες που έχουν κατακλύσει την αγορά.

 

Τουλάχιστον υπάρχουν όμως. Αλλά δεν έχω ποτέ κανένα αντίστοιχο στα Ελληνικά είτε μεταφρασμένο είτε (αν θα ήταν ποτέ δυνατόν!) από Έλληνα συγγραφέα. Και δεν είναι τσελεμεντέδες καθόλου. Τα καλά του είδους τουλάχιστον. Ασε που και με έναν τσελεμεντέ το πώς θα βγει η συνταγή είναι θέμα του μάγειρα. ;)

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..