Jump to content

"Τρελά",κωμικά,αστεία βιβλία


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Ε, ο Νόμος του Μέρφυ, είναι ο Νόμος του Μέρφυ! laugh.gif Ό,τι και να κάνεις είναι καταπληκτικό, διότι τη γκαντεμιά που ο καθένας μας τη θεωρεί μοναδική την έχει αυτός αποτυπώσει στο χαρτί... Τέλειο, είναι και μικρούλι, σα σφηνάκι θα βγει. Το συστήνω.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ο Νόμος του Μέρφυ, είναι ο Νόμος του Μέρφυ! laugh.gif Ό,τι και να κάνεις είναι καταπληκτικό, διότι τη γκαντεμιά που ο καθένας μας τη θεωρεί μοναδική την έχει αυτός αποτυπώσει στο χαρτί... Τέλειο, είναι και μικρούλι, σα σφηνάκι θα βγει. Το συστήνω.

 

 

Το είδα στην ιστοσελίδα της Πρωτοπορείας,απο τις εκδόσεις Γράμματα.

Ο τίτλος είναι: "Ο νόμος του Μέρφυ" Επίτομο.

282 σελίδες,και μόνο με 5 ευρώ.Θα το τσιμπήσω αν το πετύχω και στο βιβλιοπωλείο.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

To Χόλυγουντ το είχα διαβάσει και δεν το βρήκα τόσο αστείο όσο το Τοστ Ζαμπόν. Καλό βιβλίο είναι, αλλά πολύ συγκρατημένο μου φάνηκε.

Αν πάντως το διαβάσεις, στείλε μου την ατάκα που γράφει κάπου για τη φύση των συγγραφέων.

Link to comment
Share on other sites

5)Μπορίς Βιάν-Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους

 

Κάποιοι τον βρίσκουν άκρως ψυχαγωγικό. Εγώ έχω διαβάσει μόνο το συγκεκριμένο και βρήκα το χιούμορ του κακόγουστο και προσβλητικό.

Link to comment
Share on other sites

 

5)Μπορίς Βιάν-Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους

 

 

Έχω διαβάσει τον Αφρό των Ημερών πριν από πάααρα πολλά χρόνια και με είχε ψιλοαρέσει το σουρρεαλιστικό Νταλί στιλάκι του. Η υπόθεση είχε λίγο ημερομηνία λήξης, αφού αναφέρονταν στο Σαρτρ, οπότε αν δεν την έχει ζήση κανείς τη φάση στο Παρίσι εκείνης της εποχής, είναι λίγο έξω από το καλαμπούρι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής βιβλία.

 

2)Τσαρλς Μπουκόφσκι-Το ταχυδρομείο

 

3)Φίλιπ Ροθ-Η νόσος του Πορτνόυ

 

4)Ρολάν Τοπόρ-Απομνημονεύματα ενός σκατόγερου

 

 

Το Ταχυδρομείο το είχα διαβάσει προ αμνημονεύτων χρόνων, που λένε. Μου έχει αφήσει μια θολή ανάμνηση της περιέργειας που με παρακινούσε να το συνεχίσω μέχρι τέλους και της μελαγχολίας που με έπιασε όταν το έκλεισα. Θεωρείται αυτοβιογραφικό, και μου φάνηκε ενδιαφέρον για τον τρόπο με τον περιγράφει την καθημερινότητα και τη ματαιότητά της.

 

Η νόσος του Πορτνόυ είναι από τα βιβλία που εξαφανίστηκαν ως διά μαγείας προτού προλάβω να φτάσω στην τελευταία τους σελίδα. Οπότε δεν έχω πραγματικά άποψη. Μπορώ μόνον να πω ότι η εν λόγω νόσος είναι ξεκαρδιστικά ιδιόρρυθμη.

 

Τώρα, το βιβλίο του Τοπόρ το θεωρώ ξεχωριστή περίπτωση: από εκείνα που μπορούν να κάνουν κάποιον να ξεκαρδίζεται σε κάθε αράδα του ή να εκνευρίζεται σε κάθε αράδα του ή να βαρεθεί θανάσιμα από τις πρώτες σελίδες. Εμένα μου συνέβη το πρώτο. Πρόκειται για μια ανελέητη σάτιρα των κοινοτοπιών και του εγωκεντρισμού στον κόσμο των γραμμάτων. Η δυσκολία του είναι οι πάμπολλοι υπαινιγμοί και οι αναφορές σε θρύλους για τα έργα και τις ημέρες γνωστών προσωπικοτήτων από το χώρο των τεχνών και της διανόησης του εικοστού αιώνα. Κάτι χάνεται αν δεν ξέρει κανείς πού αναφέρεται κάθε φορά, όμως από τη στιγμή που αποφάσισα να αδιαφορήσω για όσα αγνοούσα, το καταδιασκέδασα.

Άσχετο, αλλά ο Τοπόρ, ένας ιδιόμορφος παρισινός διανοούμενος, έχει γράψει επίσης τον Ένοικο, νουβέλα στην οποία βασίστηκε η ομώνυμη ταινία του Πολάνσκι. Δεν το έχω διαβάσει ούτε έχω δει την ταινία. Ωστόσο, από τον ίδιο έχω διαβάσει ένα εξαιρετικό (τουλάχιστον έτσι μου είχε φανεί τότε) και φρικιαστικό διήγημα, με θέμα το μοτίβο της μαγικής πραγματοποίησης τριών ευχών· σε κάποιο τεύχος του περιοδικού Εντευκτήριο εκδόθηκε στα ελληνικά, απ' όσο το θυμάμαι (αν ενδιαφέρεται κανείς, οι λεπτομέρειες βρίσκονταιmf_sherlock.gif).

Link to comment
Share on other sites

Τον Χόρνμπι τον συμπαθώ πολύ από το "Για ένα αγόρι" αν και δεν είναι ακριβώς κωμικό, έχει σε ένα επίπεδο μια Χ καφρίλα (άεργος που το παίζει ανύπαντρος πατέρας για να βρίσκει απελπισμένες ανύπαντρες μητέρες γκόμενες) αλλά καμία σχέση με Παλανιουκ. Έχω κι ένα άλλο βιβλίο του στα αδιάβαστα, αλλά μάλλον θα αργήσω να το πιάσω.

 

 

Όχι ακριβώς κωμικό, αλλά τρομερά ευχάριστο και διασκεδαστικό βρήκα το Α Long Way Down ("Η κάθοδος των τεσσάρων" από τις εκδόσεις Πατάκη) του ίδιου. Εντάξει, δεν είναι και κάτι τρομερά συγκλονιστικό, αλλά πραγματεύεται "σκοτεινά" θέματα, με βασικό άξονα την αυτοκτονία, με πάρα πολύ ζωντανό και χιουμοριστικό τρόπο και διαβάζεται πάρα πολύ εύκολα και με μεγάλο ενδιαφέρον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς κωμικό, αλλά τρομερά ευχάριστο και διασκεδαστικό βρήκα το Α Long Way Down ("Η κάθοδος των τεσσάρων" από τις εκδόσεις Πατάκη) του ίδιου. Εντάξει, δεν είναι και κάτι τρομερά συγκλονιστικό, αλλά πραγματεύεται "σκοτεινά" θέματα, με βασικό άξονα την αυτοκτονία, με πάρα πολύ ζωντανό και χιουμοριστικό τρόπο και διαβάζεται πάρα πολύ εύκολα και με μεγάλο ενδιαφέρον.

To έχω στη στοίβα με τα αδιάβαστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής βιβλία.

3)Φίλιπ Ροθ-Η νόσος του Πορτνόυ

 

Το χιούμορ στη νόσο του Πορτνόυ είναι καυστικό και μπορεί να σοκάρει. Για μένα, το σημαντικότερο μ' αυτό το βιβλίο είναι το ΤΡΕΛΟ χώσιμο που παίζει. Στη μητερούλα, στον πατερούλη, στις απόψεις τους,... σε όλα. Πραγματικά ο τύπος δίνει ρέστα. Να μια χαρακτηριστική ατάκα: ''Αλλά αρνιέμαι να φερθώ σε οποιονδήποτε ανθρώπινο ον (έξω από την οικογένειά μου) σαν να ήταν κατώτερο.''

 

Δεν θα σου πω καν για εκείνο το κομμάτι συκώτι και τι γίνεται με δαύτο... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής βιβλία.

 

1)Τσαρλς Μπουκόφσκι-Hollywood

 

2)Τσαρλς Μπουκόφσκι-Το ταχυδρομείο

 

3)Φίλιπ Ροθ-Η νόσος του Πορτνόυ

 

4)Ρολάν Τοπόρ-Απομνημονεύματα ενός σκατόγερου

 

5)Μπορίς Βιάν-Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους

 

6)Άρθουρ Μπλοχ-Ο νόμος του Μέρφυ

 

2.) θετικά προκατειλημένη υπέρ του συμπαθεστάτου Μπουκόφσκι, λάτρεψα για άλλη μια φορά την αναζήτηση εργασίας και νοήματος του Τσαρλς Τσινάσκι. Μικρό, περιεκτικό κι υπέροχο.

 

5.) Καταπληκτικό "εναλλακτικό", σουρεάλ sci-fi σε πυκνή γραφή. Δύο βιβλία του έχω διαβάσει (Θα φτύσω στους τάφους σας και τούτο δω) και επάξια καταλαμβάνει θέση ανάμεσα στους αγαπημένους μου συγγραφείς. Ναι, ναι, με μόνο δυο βιβλία! Απολαυστικότατα!

 

6.) ντάξει, τι να πω! το διαβάζεις και λιώνεις στα γέλια. Έχει και άλλες δυο συνέχειες αν δεν κάνω λάθος. Μάλλον τις περιλαμβάνει το επίτομο που αναφέρθηκε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω επίγης να προτίνω:

α) το Φάδερ Ημών του Μάνου Βουράκη, με θέμα μια θεότρελη Δευτέρα Παρουσία,

 

ε) τα βιβλία του Μαρτσέλο Ντ' Όρτα, που έχει ανθολογήσει εκθέσεις παιδιών του δημοτικού από τις φτωχογειτονιές του Ιταλικού νότου (Εγώ ελπίζω να τη βολέψω, Ο Θεός μας έπλασε τζάμπα, ο Ρωμαίος κι η Ιουλιέτα αραβωνιαστίκανε από κάτω) και φυσικά

 

στ) την Ελληνική Μυθολογία, τα Βιβλικά Χαμόγελα, τα Ρεμάλια Ήρωες, το Εμείς και οι Φράγκοι και τις Σταυροφορίες του Νίκου Τσιφόρου. Κορυφαίοα κωμικά ιστορικά βιβλία ΕΒΕΡ.

 

 

 

Έπεσε στα χερια μου το "Ηρθαν και μας έφαγαν" του Ρανκιν και ακομη να συνελθω από τα ενοχα γελια. Αν ήταν ταινια, θα ηταν σιγουρα Tromafilm...

Η υπόθεση εχει ως εξης:Ορισμένοι εντελως βλαμμενοι τυποι (ενας συγγραφεας -καθηγητης πανεπιστημιου σε writer's block, ενα φρικιο-φοιτητρια του ως ανω, ο σωσιας του Χαρισον Φορντ-γαμπρος του Θεου [εχει παντρευτει την Κριστιν, διδυμη αδελφη του Χριστου] Ρεξ Μουντι , ο Ελβις κι ενα χρονολαχανακι ονοματι Μπαρι σφηνωμενο στο κεφαλι του) ενωνονται για να εμποδισουν τον προεδρο των ΗΠΑ (που στην πραγματικοτητα ειναι ο Αντιχριστος κι εχει μανα μια κακια μαγισσα κι ενα στρατο δαιμονους για κολαουζα) να πατησει το κουμπι που θα καταστρεψει τον κοσμο

Ειναι ψιλοχαζομαρα, αλλα εγγυαται τρελο γελιο!

Link to comment
Share on other sites

2.) θετικά προκατειλημένη υπέρ του συμπαθεστάτου Μπουκόφσκι, λάτρεψα για άλλη μια φορά την αναζήτηση εργασίας και νοήματος του Τσαρλς Τσινάσκι. Μικρό, περιεκτικό κι υπέροχο.

 

5.) Καταπληκτικό "εναλλακτικό", σουρεάλ sci-fi σε πυκνή γραφή. Δύο βιβλία του έχω διαβάσει (Θα φτύσω στους τάφους σας και τούτο δω) και επάξια καταλαμβάνει θέση ανάμεσα στους αγαπημένους μου συγγραφείς. Ναι, ναι, με μόνο δυο βιβλία! Απολαυστικότατα!

 

6.) ντάξει, τι να πω! το διαβάζεις και λιώνεις στα γέλια. Έχει και άλλες δυο συνέχειες αν δεν κάνω λάθος. Μάλλον τις περιλαμβάνει το επίτομο που αναφέρθηκε παραπάνω.

 

 

Τον πήρα τον Νόμο του Μέρφυ.Έχει και τα 3 βιβλία μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χερια μου το "Ηρθαν και μας έφαγαν" του Ρανκιν και ακομη να συνελθω από τα ενοχα γελια. Αν ήταν ταινια, θα ηταν σιγουρα Tromafilm...

Η υπόθεση εχει ως εξης:Ορισμένοι εντελως βλαμμενοι τυποι (ενας συγγραφεας -καθηγητης πανεπιστημιου σε writer's block, ενα φρικιο-φοιτητρια του ως ανω, ο σωσιας του Χαρισον Φορντ-γαμπρος του Θεου [εχει παντρευτει την Κριστιν, διδυμη αδελφη του Χριστου] Ρεξ Μουντι , ο Ελβις κι ενα χρονολαχανακι ονοματι Μπαρι σφηνωμενο στο κεφαλι του) ενωνονται για να εμποδισουν τον προεδρο των ΗΠΑ (που στην πραγματικοτητα ειναι ο Αντιχριστος κι εχει μανα μια κακια μαγισσα κι ενα στρατο δαιμονους για κολαουζα) να πατησει το κουμπι που θα καταστρεψει τον κοσμο

Ειναι ψιλοχαζομαρα, αλλα εγγυαται τρελο γελιο!

 

Είναι τριλογία πάντως. Διάβασε και τα άλλα δύο για ακόμα περισσότερο παρανοϊκό γέλιο :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τριλογία πάντως. Διάβασε και τα άλλα δύο για ακόμα περισσότερο παρανοϊκό γέλιο smile.gif

 

 

Ποιά είναι τα άλλα δύο;Έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα άλλα δύο;Έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά;

 

Το πρώτο σίγουρα ναι "Armageddon: the musical" (δε θυμάμαι τον τίτλο στα Ελληνικά).

Το τρίτο δεν ξέρω, το διάβασα στα Αγγλικά (armageddon, the remake).

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σίγουρα ναι "Armageddon: the musical" (δε θυμάμαι τον τίτλο στα Ελληνικά).

Το τρίτο δεν ξέρω, το διάβασα στα Αγγλικά (armageddon, the remake).

 

Ναι,το βρήκα.

"Το χαρούμενο τέλος του κόσμου" Armagedon 1.

Άρα το δεύτερο μέρος είναι το "Ήρθαν και μας έφαγαν".

Πρέπει να πάρω και τα υπόλοιπα δηλαδή;Άντε να το βρω το πρώτο...

 

Edit:Σύμφωνα με την ιστοσελίδα των εκδόσεων,έχει εξαντληθεί.Και δύσκολο να το πετύχω πουθενά.Δεν πειράζει.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ναι,το βρήκα.

"Το χαρούμενο τέλος του κόσμου" Armagedon 1.

Άρα το δεύτερο μέρος είναι το "Ήρθαν και μας έφαγαν".

Πρέπει να πάρω και τα υπόλοιπα δηλαδή;Άντε να το βρω το πρώτο...

 

Edit:Σύμφωνα με την ιστοσελίδα των εκδόσεων,έχει εξαντληθεί.Και δύσκολο να το πετύχω πουθενά.Δεν πειράζει.

 

Αν θυμάμαι καλά, είδα στο παζάρι βιβλίου πακέτα με τα δυο βιβλία μαζί στην τιμή των 3 ευρώ (καθώς και αρκετά πακέτα με το ένα εκ των δυο βιβλίων κι ένα άλλο άσχετο, στην ίδια τιμή). Οπότε δε χάνεις τίποτε να το ψάξεις λίγο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, είδα στο παζάρι βιβλίου πακέτα με τα δυο βιβλία μαζί στην τιμή των 3 ευρώ (καθώς και αρκετά πακέτα με το ένα εκ των δυο βιβλίων κι ένα άλλο άσχετο, στην ίδια τιμή). Οπότε δε χάνεις τίποτε να το ψάξεις λίγο το θέμα.

 

 

Που;

Link to comment
Share on other sites

Που;

 

Το παζάρι νομίζω τέλειωσε σήμερα και το Παρά Πέντε δε διατηρεί πια βιβλιοπωλείο. Αν είσαι Αθήνα, μια καλή ιδέα είναι το Solaris και το Comicon

Link to comment
Share on other sites

Το παζάρι νομίζω τέλειωσε σήμερα και το Παρά Πέντε δε διατηρεί πια βιβλιοπωλείο. Αν είσαι Αθήνα, μια καλή ιδέα είναι το Solaris και το Comicon

 

 

Αθήνα είμαι,ναι.Οκ.Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως έχει διαβάσει κανένας τα δύο βιβλία του Τσαρλς Γουέμπ,"Ο πρωτάρης" και "Εκπαίδευση κατ'οίκον";Το πρώτο είναι και η γνωστή αριστουργηματική ταινία με τον Ντάστιν Χόφμαν στα νιάτα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου κάνει τρομερή εντύπωση, που ούτε σε ένα απο τα reply δεν αναφέρονται τα βιβλία του Κωστακη Ανάν ¨Ύστερα ήρθες και μ'ελυσες¨ και "η τελική λήθη, δε φάιναλ θολούθιον". Όποιος δεν τα έχει διαβάσει είναι πολύ τυχερός, γιατί όταν τα τελειώσεις αρχίζει η στέρηση.Δεν ξέρω κάποιον που να μην ξετρελάθηκε όταν τα διάβασε! Είναι εκδόσεις Βαβέλ!

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση, που ούτε σε ένα απο τα reply δεν αναφέρονται τα βιβλία του Κωστακη Ανάν ¨Ύστερα ήρθες και μ'ελυσες¨ και "η τελική λήθη, δε φάιναλ θολούθιον". Όποιος δεν τα έχει διαβάσει είναι πολύ τυχερός, γιατί όταν τα τελειώσεις αρχίζει η στέρηση.Δεν ξέρω κάποιον που να μην ξετρελάθηκε όταν τα διάβασε! Είναι εκδόσεις Βαβέλ!

 

βασικά διάβασα πρόσφατα στο περιοδικό mov. τον Κωστάκη Ανάν (ναι ντρέπομαι που δεν τον ήξερα τόσο καιρό) και θα ψάξω τα βιβλία του αλλά το πρώτο είναι εξαντλημένο παντού... αν κάποιος έχει καμμιά άκρη να το βρει i need it... :tease:

Link to comment
Share on other sites

5)Μπορίς Βιάν-Και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους

 

Κάποιοι τον βρίσκουν άκρως ψυχαγωγικό. Εγώ έχω διαβάσει μόνο το συγκεκριμένο και βρήκα το χιούμορ του κακόγουστο και προσβλητικό.

 

 

Διαβασε το "ο ερως ειναι τυφλος" και θα αλλαξεις γνωμη....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..