Jump to content

"Τρελά",κωμικά,αστεία βιβλία


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Μου κάνει τρομερή εντύπωση, που ούτε σε ένα απο τα reply δεν αναφέρονται τα βιβλία του Κωστακη Ανάν ¨Ύστερα ήρθες και μ'ελυσες¨ και "η τελική λήθη, δε φάιναλ θολούθιον". Όποιος δεν τα έχει διαβάσει είναι πολύ τυχερός, γιατί όταν τα τελειώσεις αρχίζει η στέρηση.Δεν ξέρω κάποιον που να μην ξετρελάθηκε όταν τα διάβασε! Είναι εκδόσεις Βαβέλ!

 

βασικά διάβασα πρόσφατα στο περιοδικό mov. τον Κωστάκη Ανάν (ναι ντρέπομαι που δεν τον ήξερα τόσο καιρό) και θα ψάξω τα βιβλία του αλλά το πρώτο είναι εξαντλημένο παντού... αν κάποιος έχει καμμιά άκρη να το βρει i need it... tease.gif

 

 

Εγω πηρα το πρωτο λιγο καιρο πριν απο το Jemma στον Πειραια. Δεν χανεις να δοκιμασεις κι εκει

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζάκι των αυτοκτονιών νομίζω οτι είναι ένα αρκετά τρελό βιβλίο

με "θανατηφόρες" ατάκες πολύ εύκολο στην ανάγνωση...μαύρο χιούμορ απο Γαλλία μεριά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Του αγαπημένου μου Stefano Benni τα "Ηλίανθος" (μυθιστόρημα - πολλή πλάκα, ακόμα περισσότερη φαντασία, τρέλα και σάτιρα) και "Το τελευταίο δάκρυ" (συλλογή διηγημάτων -επίσης πολλή πλάκα και φαντασία). Και τα δύο από τις εκδ. Κρύσταλλο/Τραυλός, πολύ φτηνά από την Πολιτεία (Ασκληπιού).

 

Στον "Ηλίανθο" υπάρχουν τρεις διάβολοι που ταξιδεύουν στους οχτώ αλλούτερους κόσμους ψάχνοντας για ένα πλάσμα που τρώει την ιστορία, μια γαλέρα με πειρατές-τραβεστί, ένας μορφωμένος ουραγκοτάγκος που μαγειρεύει γατοτροφές σε μια μετακαταστροφική έρημο, η θεωρία του Επιτρεπτού Ορίου (την οποία έχω αντιγράψει στα σχόλια του "Βώλοι Ευτυχίας" της Tiessa) και άλλα πολύ ωραία που ενίοτε δεν έχουν καμία σχέση με την υπόθεση (ναι, υπάρχει και υπόθεση!:lol:).

 

Στο "Τελευταίο δάκρυ" υπάρχει ένας οίκος ανοχής τελευταία-λέξη-της-μόδας, ένας συγγραφέας-φάντασμα, βιβλία που σκοτώνουν, μια καραβίδα που μιλάει, σχολείο υποχρεωτικής τηλεθέασης, ένας άνθρωπος που δεν έχει ιδέες (από τα καλύτερα!), ένας τενόρος που... αλλά καλύτερα να τα διαβάσεις από το ίδιο το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Του αγαπημένου μου Stefano Benni τα "Ηλίανθος" (μυθιστόρημα - πολλή πλάκα, ακόμα περισσότερη φαντασία, τρέλα και σάτιρα) και "Το τελευταίο δάκρυ" (συλλογή διηγημάτων -επίσης πολλή πλάκα και φαντασία). Και τα δύο από τις εκδ. Κρύσταλλο/Τραυλός, πολύ φτηνά από την Πολιτεία (Ασκληπιού).

 

Στον "Ηλίανθο" υπάρχουν τρεις διάβολοι που ταξιδεύουν στους οχτώ αλλούτερους κόσμους ψάχνοντας για ένα πλάσμα που τρώει την ιστορία, μια γαλέρα με πειρατές-τραβεστί, ένας μορφωμένος ουραγκοτάγκος που μαγειρεύει γατοτροφές σε μια μετακαταστροφική έρημο, η θεωρία του Επιτρεπτού Ορίου (την οποία έχω αντιγράψει στα σχόλια του "Βώλοι Ευτυχίας" της Tiessa) και άλλα πολύ ωραία που ενίοτε δεν έχουν καμία σχέση με την υπόθεση (ναι, υπάρχει και υπόθεση!:lol:).

 

Στο "Τελευταίο δάκρυ" υπάρχει ένας οίκος ανοχής τελευταία-λέξη-της-μόδας, ένας συγγραφέας-φάντασμα, βιβλία που σκοτώνουν, μια καραβίδα που μιλάει, σχολείο υποχρεωτικής τηλεθέασης, ένας άνθρωπος που δεν έχει ιδέες (από τα καλύτερα!), ένας τενόρος που... αλλά καλύτερα να τα διαβάσεις από το ίδιο το βιβλίο.

 

Επίσης έξοχο βιβλίο του Μπένι είναι "Το Μπαρ Κάτω Απ' την Θάλασσα" (αρκετά παλιό, από Καστανιώτη). Αν το βρείτε οπουδήποτε, πάρτε το χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να προσθέσω και εγώ τα

 

Εχθροί εξ αίματος του Αρκά

Βιολογικός Μετανάστης του Αρκά

 

επίσης να συμφωνήσω και εγώ για τα παρακάτω

Κωστάκης Ανάν (θεός τον λατρεύω το πως γράφει)

Λένος Χρηστίδης

Γυρίστε τον Γαλαξία και όλα τα επόμενα

Δισκόκοσμος και όλα τα επόμενα (προς θεού ΟΧΙ στα ελληνικά)

Το χαρούμενο τέλος του κόσμου" Armagedon 1 και απο τον ίδιο το Ήρθαν και μας έφαγαν

Εγχειρίδιο βλακείας - Χαριτόπουλος (εγω πάντως για αστείο το πήρα)

Michael Gerber με τις παρωδίες του δες "The Chronicles of Blarnia" και άλλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τα πιο τρελά που έχω διαβάσει είναι το Gargoyle του Andrew Davidson (κυκλοφορεί στα ελληνικά από Μεταίχμιο νομίζω ως 'Τα Δαιμόνια').

Επίσης, από Οξύ, το Ο Αμνός, το κατά Σκαμπιήλ, φίλου του Χριστού, Ευαγγέλιο. Μιλάμε για τρελά γέλια!!

Εντάξει, εννοείται ότι ο Πράτσετ είναι must, δεν το συζητάμε αυτό!

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ τα

 

Εχθροί εξ αίματος του Αρκά

 

αυτό δεν είναι με τα ανθρώπινα όργανα; Είχα δεί μια παράσταση θεάτρου με αυτο το διήγημα. Γαμάτη!dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τα όργανα είναι.

 

Βασικά είναι γραμμένο σε θεατρική μορφή. Απλά μετά απο καιρό αποφασίσανε να το βγάλουνε και σαν θεατρικό και ναι η παράσταση μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω.

Και το δευτερο βιβλίο που λέω είναι πάλι με όργανα και βασίζεται πιο πολύ στην ξενοφοβία και τον ρατσισμό.

 

Υ.Γ. Χάρη σε αυτό το τοπικ έκανα δώρο στον αδερφό μου το Φαδερ Ημων και απο ότι μου λέει πρέπει να τα σπάει.......γι αυτό χαίρομαι το SFF για τις προτάσεις που εχω παρει τόσον καιρό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το "Μαγαζάκι των αυτοκτονιών" ~ Jean Teule και το "Ημερολόγιο ενός ερωτευμένου βρικόλακα" ~ Tim Collins.

 

Με το δεύτερο ειδικά, έριξα πολύ γέλιο.laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάνος Κουτρουμπούσης "Στον θάλαμο του Μυθογράφφ"

 

όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες.

 

 

 

post-2096-0-52728900-1326826020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Βγήκε και το καινούργιο βιβλίο του καταπληκτικού

 

Κωστάκη Ανάν με τίτλο Βολική Αναισθησία

 

(τιμή περι τα 12-13 ευρώ νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..