Jump to content

Είδη Φανταστικού / Ξέρετε εξαρχής τι θα γράψετε;


Blondbrained
 Share

Recommended Posts

Έχεις κάποια πρόταση για Steampunk? Θέλω πολύ να διαβάσω γιατί όλη η ιδέα μου φαίνεται αφάνταστα ελκυστική!

Δυστυχώς, μόνο το nomad of time του M. Moorcock μπορώ να σκεφτώ τώρα. Κι αυτό δεν το έχω διαβάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια πρόταση για Steampunk? Θέλω πολύ να διαβάσω γιατί όλη η ιδέα μου φαίνεται αφάνταστα ελκυστική!

 

 

 

Nα μερικές προτάσεις για steampunk/dieselpunk/gaslight που θα σου δώσουν μια καλή εικόνα του είδους:

 

 

 

 

Οτιδήποτε του Jules Verne και ε.φ. μέχρι τα 1920 περίπου.

 

To graphic novel Τhe League of Extraordinary Gentlemen των Alan Moore/Kevin O'Neill

 

Veniss Underground - Jeff VanderMeer

 

City of Saints and Madmen: The Book of Ambergris - Jeff VanderMeer (συλλογή)

 

Steampunk [anthology, ed. Ann & Jeff VanderMeer]

 

Perdido Street Station - China Mieville

 

Jonathan Strange & Mr Norrell της Susanna Clarke (περισσότερο προς gaslight/fantasy)

 

Όλα μπορείς να τα βρείς εύκολα σε διάφορα βιβλιοπωλεία και comics stores.

 

 

Aπό ταινίες τώρα, θα σου πρότεινα επίσης τη μεταφορά του Τhe League of Extraordinary Gentlemen και:

 

Ταινίες ανιμε του Ηayao Miyazaki όπως το Laputa: Castle in the Sky και Howl's Moving Castle, και το Steamboy. Ακόμα τις ταινίες Rocketeer, Sky Captain, Wild Wild West και Treasure Planet.

 

 

 

Για να απαντήσω και στο ερώτημα του τόπικ ώστε το ποστ μου να μην είναι οφφτόπικ, ναι. Συνήθως ξέρω πολύ καλά τι είδος είναι αυτό που γράφω γιατί γνωρίζω τη βασική πλοκή και, κυρίως, τους χαρακτήρες μου. Ποτέ καμμία ιστορία μου δεν έχει βγει άλλο είδος από αυτό που ξεκινώ να γράψω, αν και , φυσικά, δεν ξεκινώ να γράψω "είδος" αλλά ιστορία που συμβαίνει να "ανήκει" σε κάποιο είδος. Πάντως υπάρχουν κάποια υποείδη του φανταστικού στα οποία θα ήθελα να γράψω κάτι, είδη με τα οποία δεν πολυασχολούμαι, κυρίως για την πρόκληση και εξάσκηση. Αυτό βέβαια μπορώ να το κάνω ΑΝ ξέρω κάποιο είδος έστω και λίγο, ώστε να μπορώ να κρίνω αν το "αριστούργημά" μου λέει κάτι ή είναι απλώς ένα πρωτόλειο. Με άλλα λόγια, αφού δεν ασχολούμαι με σπλάτερ (με την καμμία δηλαδή), το να γράψω μια σπλατεριά θα το κάνω αποκλειστικά για εξάσκηση (αν και δεν έχω το λόγο να μαζοχίζομαι με ένα είδος που αντιπαθώ τρομερά) και όχι για κάποιον άλλο λόγο. Για να κρίνω αν μια ιστορία μου είναι αξιοπρεπής, αισθάνομαι πως πρέπει να ξέρω λίγο και το είδος στο οποίο ανήκει.

 

 

Συνήθως πάντως γράφω παραμύθια, φάντασυ και soft sci-fi/science fantasy.

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

@Nihilio Σε ευχαριστώ πολύ!

 

@Oberon Σε ευχαριστώ και σένα και να προσθέσω ότι απο Ιούλιο Βέρν έχω διαβάσει πάρα πολλά στην εφηβεία αλλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι μπορεί να ενταχθεί σε αυτά τα είδη. Το Τhe League of Extraordinary Gentlemen το έχω δει αλλά όχι διαβάσει και ομολογώ ότι το διασκέδασα πολύ!

Τώρα θα τσεκάρω το συντομότερο αυτά που μου προτείνεις και θα επανέλθω για να καταθέσω την άποψή μου! :)

Edited by OwenAtwood
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..