Jump to content

50 βιβλία για το 2010


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

  1. Ο Πέρσι Τζάκσον και οι Ολύμπιοι: Βιβλίο 1ο Η κλοπή της αστραπής, Rick Riordan (p.448)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 812
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    69

  • Naroualis

    59

  • Adicto

    45

  • BladeRunner

    142

Για την ακρίβεια είναι λιγότερο, γιατί όντως ξεκίνησα κατά τις 4, αλλά τελείωσα 12.30 :tongue: Κι επίσης δεν είναι 6 μέρες, αλλά τρεις, γιατί τα 2 του Λάρσον διαβάστηκαν απνευστί σε (κάτι λιγότερο από) δύο μέρες...

Καλάαα, κοροϊδεύετε εσείς... Η Ευθυμία πάντως με καταλαβαίνει!

 

Πραγματικά δεν κοροϊδεύω αλλά προσπαθώ να καταλάβω.

Άρα μιλάμε για 77 σελίδες την ώρα (υποθέτω ότι διαβάζεις και στην τουαλέτα ή όταν τρως) άρα περίπου 4 σελίδες σε 3 λεπτά.

 

Λοιπόν, δεν αντέχω, αλλά θέλω να στήσω ένα πείραμα. Θα βρούμε μια ιστορία που δεν έχει διαβάσει κανείς (στην ανάγκη θα γράψουμε μία :atongue:) που να έχει ικανό αριθμό λέξεων (3-5 χιλιάδες). Θα την ανεβάσουμε στο forum, θα την κατεβάσετε, θα την τυπώσετε και θα χρονομετρήσετε πόσο σας παίρνει για να τη διαβάσετε. :book:

Έπειτα θα απαντήσετε σε μερικές *βασικές* ερωτήσεις κατανόησης (όχι τίποτα λεπτομέρειες - χοντρά πράγματα). Τι λέτε;

Χρειάζομαι συμμετοχές από Naroualis ή/και Trillian (για το ένα άκρο της καμπύλης) και από mman ή/και όποιον άλλον θεωρεί ότι είναι στο άλλο άκρο, καθώς και από έναν Ντίνο, για να παρέχει μια καινούρια/αδιάβαστη ιστορία (γιατί αν περιμένετε να γράψω εγώ, δε θα μπορείτε λόγω πρεσβυωπίας).

Αν ενδιαφέρεστε, κάντε μου ένα PM, για να μη σπαμάρουμε και το topic.

 

Α, να δώσω και τη λίστα μου.

 

1) Πρίγκηπας και φτωχός, Mark Twain, Αλκυών, 2004, 176

 

Υ.Γ. Α, και θα ανοίξουμε ένα ειδικό topic και θα βάλουμε την Tiessa να μας κάνει τα στατιστικά :lol:

Link to comment
Share on other sites

5. Ο Χάρρυ Πόττερ και το τάγμα του φοίνικα, J. Rowling, σελ. 798

 

και φυσικά, I accept the challenge, Τέταρτε. Κανονίστε κι ενημερώστε με. XP

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η «διαβασιμότητα» του καθενός χρειάζεται να ελεγχθεί και το κυριώτερο: δεν έχει ουσία.

 

Να πω την αλήθεια, προσωπικά περισσότερο κοιτάζω τους τίτλους των βιβλίων που διαβάζουν οι φίλοι συμφορουμίτες παρά τον αριθμό και τις σελίδες τους.

Δεν αξιολογώ με την ίδια βαρύτητα όλα τα γραπτά.

 

Αλλά από εκεί και πέρα, αυτό το topic υποθέτω εξυπηρετεί απλά την καταγραφή των τίτλων που έχει διαβάσει κάποιος και είναι έναυσμα ώστε να ρωτήσουμε τον Χ την άποψη του για το Υ βιβλίο. Αυτό, ναι, είναι το σημαντικότερο όφελος για όλους μας κατά την ταπεινή γνώμη μου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το δεύτερο βιβλίο για το 2010.

 

1)Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Η ζωή η ίδια(289 σελ)

2)Έρικ Άμπλερ-Βρόμικη ιστορία(348 σελ.-324 σελ. η ιστορία και 24 το επίμετρο με ιστορικά στοιχεία)

 

Μου άρεσε πολύ το βιβλίο του Άμπλερ,αυτό έλειπε μιας και είναι ένας απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς.Και γενικά,η έκδοση ήταν πάρα πολύ καλή,η μετάφραση μια χαρά,το επίμετρο μου έδωσε διάφορα στοιχεία που αγνοούσα στο έργο του Άμπλερ,και γενικά τα 8,40 ευρώ που έδωσα,άξιζαν το κόπο.Μπράβο στις εκδόσεις Άγρα για την επιμέλεια των βιβλίων που εκδίδουν.

Link to comment
Share on other sites

1. The Lovely Bones - Alice Shebold (336)

 

(Άτιμο Dragon Age, θα με καταστρέψεις και φέτος...)

Link to comment
Share on other sites

Να και τα δικα μου:

 

 

1.Το ονομα του Ροδου, Ουμπερτο Εκο(895)[πολυ καλο :thmbup: :thmbup: :thmbup: ]

2.Οι πυλες της φωτιας, Steven Pressfield(544)

Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1. Πέρα από τη Γη των Θεών, Αντώνη Πάσχου (σελ. 518)

2. Θέες σε κάθε Γυναίκα, Jean Shinoda Bolen (σελ. 463)

 

Κάνω την αρχή -για να παίξω κι εγώ- αλλά μάλλον θα ποστάρω όπως πέρσι, στο τέλος κάθε μήνα, για να μη γεμίζει πάρα πολύ το τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Λέω νὰ παίξω κι ἐγὼ ἐφέτος, ἂν μὲ θέλετε στὴν παρεούλα σας. Ὡστόσο, μᾶλλον δὲν ἔχω ξεκινήσει πολὺ καλά, ἀφοῦ διαβάζω ἀκόμα τὸ πρῶτο βιβλίο τῆς χρονιᾶς καὶ δὲν λέει νὰ τελειώσει τὸ ἄτιμο! Θὰ μποροῦσα, βέβαια, νὰ χρησιμοποιήσω τὴν μέθοδο τῆς γρήγορης ἀνάγνωσης, ἀλλὰ εἶναι ἐκπληκτικὸ τὸ βιβλίο καὶ θέλω νὰ τὸ ἀπολαύσω.

Αὐτὴν τὴν στιγμή, λοιπόν, διαβάζω τὸ

 

Ἡ Κλάρα στὸ μισοσκόταδο, Χοσὲ Κάρλος Σομόθα, ἐκδ. Πατάκη (σύνολο σελ. 607 - βρίσκομαι στὴν σελ. 229· ἄρα, ἔχω μέλλον ἀκόμη)

Link to comment
Share on other sites

Λέω νὰ παίξω κι ἐγὼ ἐφέτος, ἂν μὲ θέλετε στὴν παρεούλα σας. Ὡστόσο, μᾶλλον δὲν ἔχω ξεκινήσει πολὺ καλά, ἀφοῦ διαβάζω ἀκόμα τὸ πρῶτο βιβλίο τῆς χρονιᾶς καὶ δὲν λέει νὰ τελειώσει τὸ ἄτιμο! Θὰ μποροῦσα, βέβαια, νὰ χρησιμοποιήσω τὴν μέθοδο τῆς γρήγορης ἀνάγνωσης, ἀλλὰ εἶναι ἐκπληκτικὸ τὸ βιβλίο καὶ θέλω νὰ τὸ ἀπολαύσω.

Αὐτὴν τὴν στιγμή, λοιπόν, διαβάζω τὸ

 

Ἡ Κλάρα στὸ μισοσκόταδο, Χοσὲ Κάρλος Σομόθα, ἐκδ. Πατάκη (σύνολο σελ. 607 - βρίσκομαι στὴν σελ. 229· ἄρα, ἔχω μέλλον ἀκόμη)

Πες εντυπώσεις μόλις τελειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και το τρίτο βιβλίο.

 

1)Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Η ζωή η ίδια(289 σελ.)

2)Έρικ Άμπλερ-Βρόμικη ιστορία(348 σελ.)

3)Τσαρλς Μπουκόφκσι-Τοστ ζαμπόν(317 σελ.)

Link to comment
Share on other sites

Το τοστ ζαμπόν αν το πιάσεις δεν το αφήνεις εύκολα.

 

 

Το άφησα μόλις πριν 10 λεπτά.Το ξεκίνησα χτες τα μεσάνυχτα,έτσι να δω πως είναι,και έκατσα μέχρι τις 2 και στην διακοσιοστή σελίδα.Εντάξει,δεν πήγαινε άλλο.Το άρχισα πριν καμιά μιάμιση ώρα,και το τελείωσα.Είναι οι πολύ διάλογοι,οι φάσεις,και όλα αυτά...που δεν σε αφήνουν να το αφήσεις.Καλό βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

6. Ο Χάρρυ Πόττερ και ο Ημίαιμος Πρίγκηψ, J. Rowling, σελ. 672

7. Ο Χάρρυ Πόττερ και οι Κλήροι του Θανάτου, J. Rowling, σελ. 672

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το νέο έτος να αρχίσω και εγώ να γράφω. Κάποια απο τα παρακάτω τα είχα διαβάσει και παλαιότερα αλλά μου αρέσει που και που να ξαναδιαβάζω. Επίσης να τονίσω πως διαβάζω και γρήγορα αλλά και έχω την μανία να θέλω να τελειώνω ένα βιβλίο με όσον το δυνατόν λιγότερες διακοπές στην ανάγνωση. Τώρα θα κάνω καιρό να ξαναδιαβάσω τόσα μιας και έπεσε δουλειά και τρέχω όλη μέρα.

 

1. Freakonomics - Steven D. Levitt & Stephen J. Dubner (315)

2. Το φάντασμα του Καντερβιλ - Οσκαρ Γουάϊλντ (107)

3. Οριζόντιος Αποχαιρετισμός - K.W. Jeter (283)

4. Η Πτώση - Αλμπερ Καμυ (122)

5. Η Κόρη του Διευθυντή του Τσίρκου - Jostein Gaarden (324)

6. Η Περίπτωση του Τσαρλ Ντεξτερ Γουορντ - Λαβκραφτ (246)

7. The Curse of the Gloamglozer, The Edge Chronicles - Paul Stewart & Chris Riddell (380)

8. Οι πειρατές της Καμινάδας - Ευγένιος Τριβιζάς (241)

9. Ζώνη Πυρός Σμαράγδι & Ο Άνθρωπος που ζωγράφισε τον Δράκο Γκριολ - Lusius Shepard (99)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάτε καλά 7, 9 βιβλία στη δωδέκατη μέρα του χρόνου. Με αυτούς τους ρυθμούς θα πρέπει να παίζετε για τα 200 βιβλία για το 2010.

Εγώ ακόμα στο δέυτερο είμαι.... και δεν το έχω τελειώσει κίολας...

Link to comment
Share on other sites

1) Ωρόρα - Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας (σελ 291)

2) Clive Barker - Τα Βιβλία του Αίματος I (σελ 213)

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

3. Η Σκιά του Βασανιστή του Gene Wolfe

4. Το Πετράδι του Συμφιλιωτη, επίσης

 

trillian αυτά τα δύο πως σου φανήκαν; Καλά ήταν; Πέρνα μία βόλτα από το topic του Wolfe αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

1) Πρίγκηπας και φτωχός, Mark Twain, Αλκυών, 2004, 176

2) SFF.GR Ονείρων Σκιές, Συλλογικό, Συμπαντικές Διαδρομές, 2008, 148

3) "Ναι", Μαργαρίτα Καραπάνου, Ωκεανίδα, 1999, 375

 

Δυστυχώς.

Ελπίζω το τέταρτο να είναι καλύτερο βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

1) Μ.Ν. Αντωνόπουλος - Υπερβορέα Α', Οι αρνητές της Ουτοπίας (324)

2) Βάσω Χρήστου - Οι Λαξευτές της Παλίρροιας (571)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..