Jump to content

Καλά αστυνομικά/κατασκοπικά βιβλία


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε κάποια καλά αστυνομικά/κατασκοπικά βιβλία που έχετε διαβάσει.Προτιμώ ξένους συγγραφείς.Τώρα τελευταία έχω αγοράσει κάποια αστυνομικά των εκδόσεων Άγρα και μου άρεσαν πάρα πολύ.

Και συγκεκριμένα:

Τζέημς Ελρόι-Αμερικάνικο ταξίδι θανάτου

Τζέημς Ελρόι-Αμερικάνικο ταμπλόιντ

Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Στην ίδια πόλη υπό βροχή

Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Η ζωή η ίδια

Έρικ Άμπλερ-Βρόμικη ιστορία(αυτό διαβάζω αυτή τη στιγμή)

 

Ποιά βιβλία μου προτείνετε απο τις εκδόσεις Άγρα;Σκέφτομαι να αγοράσω το "Τέλος της διαδρομής" του Γουίλιαμ Ράιλι Μπέρνετ,το "Τα δόντια της αυγής" του Τονίνο Μπενακουίστα ή το "Ο άνθρωπος που έκλεψε την Τζοκόντα" του Μάρτιν Πέητζ.Τα έχετε διαβάσει;

 

Πείτε μου και απο άλλες εκδόσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Electroscribe

    3

  • D'Ailleurs

    10

  • BladeRunner

    24

  • Tattoman

    7

Όπου αστυνομικά βιβλία βλέπε Αγκάθα Κρίστι. Τα βιβλία της κυκλοφορούν από τις εκδόσεις ''Λυχνάρι'' σε πολύ καλές τιμές. Γύρω στα 5-6 ευρώ αν θυμάμαι καλά, είναι και αρκετά μικρά βέβαια. Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για τους Dennis Lehane, James Patterson, Ridley Pearson, Tami Hoag, John Le Carre. Και λέω έχω ακούσει, γιατί αν και έχω βιβλία όλων τους, μονάχα Αγκάθα Κρίστι έχω διαβάσει προς το παρόν. Για όλους αυτούς μπορείς να βρεις πληροφορίες στην ιστοσελίδα της Bell. Και επίσης αφού λες ότι σου άρεσε ο Ellroy γιατί δεν διαβάζεις και τα δύο που θεωρούνται ως τα αριστουργήματα του; Την Μαύρη Ντάλια δηλαδή και το Λ. Α. Εμπιστευτικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπου αστυνομικά βιβλία βλέπε Αγκάθα Κρίστι. Τα βιβλία της κυκλοφορούν από τις εκδόσεις ''Λυχνάρι'' σε πολύ καλές τιμές. Γύρω στα 5-6 ευρώ αν θυμάμαι καλά, είναι και αρκετά μικρά βέβαια. Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για τους Dennis Lehane, James Patterson, Ridley Pearson, Tami Hoag, John Le Carre. Και λέω έχω ακούσει, γιατί αν και έχω βιβλία όλων τους, μονάχα Αγκάθα Κρίστι έχω διαβάσει προς το παρόν. Για όλους αυτούς μπορείς να βρεις πληροφορίες στην ιστοσελίδα της Bell. Και επίσης αφού λες ότι σου άρεσε ο Ellroy γιατί δεν διαβάζεις και τα δύο που θεωρούνται ως τα αριστουργήματα του; Την Μαύρη Ντάλια δηλαδή και το Λ. Α. Εμπιστευτικό.

 

 

 

 

Ναι,ξέρω την Αγκάθα Κρίστι(αυτό έλειπε).Καλές οι εκδόσεις Λυχνάρι.Απλά θέλω άλλο είδος αστυνομικού.Τζων Λε Καρέ τα έχω όλα,εννοείται.Όπως του Έρικ Άμπλερ,ή του Γκράχαμ Γκρην.Δεν έχει τύχει να τα διαβάσω αυτά τα δυο,αλλά σκέφτομαι την επόμενη φορά να πάρω το Λος Άντζελες εμπιστευτικό,με κανά δεκάρικο(καθόλου άσχημα)...Μήπως έχει τύχει να διαβάσετε το Τισομίνγκο Μπλουζ του Έλμορ Λίοναρντ;Σκέφτομαι να το αγοράσω,αλλά θέλω και γνώμες.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι του είδους, ψάχνεις για noir/hardboiled πράγματα σε στυλ Raymond Chandler και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω τη σειρά βιβλίων του συγγραφέα Ρόμπερτ Βαν Γκούλικ (Robert van Gulik) για τον δικαστή Τι (The Judge Dee mysteries). Είναι ένας δικαστής που αναλαμβάνει το ρόλο του ντετέκτιβ στην εποχή της δυναστείας Τανγκ (600-900 μ.Χ.)

 

και επίσης στην ελληνική βιβλιογραφία, προτείνω τη σειρά βιβλίων με τον αστυνόμο Χαρίτο από τον Πέτρο Μάρκαρη. Όπως τα «Νυχτερινό δελτίο», «Άμυνα ζώνης», «Ο Τσε αυτοκτόνησε», «Βασικός μέτοχος», και τώρα το «Παλιά, πολύ παλιά».

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Noir σίγουρα,αλλά όχι,ξέρω 'γω,του 1920 κλπ.Έστω 1950 και πιο μετά.(άντε και 1930)

Να έχει χιούμορ,θρίλερ,μυστήριο,κυνηγητό σε πόλεις,ωραίες ατάκες κλπ.Βιβλία του Τσάντλερ,του Τάιμπο,του Άμπλερ έχουν τέτοια,αλλά ψάχνω και άλλων συγγραφέων.

Twocows έχω διαβάσει κάποια του Γκιούλικ,καλά ήταν,αλλά τα βιβλία να ασχολούνται με ιστορίες στη σύγχρονη εποχή,απο το '30 και μετά.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να διαβάσεις το "High sierra" του Μπερνέτ που είναι απίστευτο όπως και ο,τι έχει γράψει ο Κόρνελ Γούλριτς. Επίσης φυσικά Ντάνσιελ Χάμμετ και Ρέημοντ Τσάντλερ. :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

λατρευω αυτο το ειδος. σου προτεινω το κοριτσι με το τατουαζ και το κοριτσι που επαιζε με τη φωτια του Λαρσον εκδοσεις ψυχογιος

επεισης την κοιμισμενη κουκλα και το ψυχρο φεγγαρι του τζεφρι ντιβερ εκδοσεις μπελ και τα αιχμηρα αντικειμενα της τζιλιαν φλιν. αυτο δεν ειναι κατασκοπικο αλλα καθαρα αστυνομικο που πιστευω οτι αξιζει.

Θα ήθελα να μου πείτε κάποια καλά αστυνομικά/κατασκοπικά βιβλία που έχετε διαβάσει.Προτιμώ ξένους συγγραφείς.Τώρα τελευταία έχω αγοράσει κάποια αστυνομικά των εκδόσεων Άγρα και μου άρεσαν πάρα πολύ.

Και συγκεκριμένα:

Τζέημς Ελρόι-Αμερικάνικο ταξίδι θανάτου

Τζέημς Ελρόι-Αμερικάνικο ταμπλόιντ

Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Στην ίδια πόλη υπό βροχή

Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ-Η ζωή η ίδια

Έρικ Άμπλερ-Βρόμικη ιστορία(αυτό διαβάζω αυτή τη στιγμή)

 

Ποιά βιβλία μου προτείνετε απο τις εκδόσεις Άγρα;Σκέφτομαι να αγοράσω το "Τέλος της διαδρομής" του Γουίλιαμ Ράιλι Μπέρνετ,το "Τα δόντια της αυγής" του Τονίνο Μπενακουίστα ή το "Ο άνθρωπος που έκλεψε την Τζοκόντα" του Μάρτιν Πέητζ.Τα έχετε διαβάσει;

 

Πείτε μου και απο άλλες εκδόσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την Αγκάθα την συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

The Queen of Crime.

 

Έχω διαβάσει τόση Αγκάθα που θα μπορούσα να κάνω διδακτορικό πάνω στο θέμα :p

 

Τσέκαρε επίσης και αυτό.

 

''Έγκλημα στον πύργο'' Sedley Kate

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=137570

 

Αστυνομικό μεσαιωνικό μυθιστόρημα που σπάει κόκκαλα.

 

Ααα διαβάζω και ένα γερμανικό τώρα, με αστυνομικά διηγήματα. Στα αγγλικά ο τίτλος είναι

 

The Inspector Barlach Mysteries: The Judge and His Hangman and Suspicion από τον Friedrich Durrenmatt.

Link to comment
Share on other sites

D'Ailleurs θα το έπαιρνα το high sierra,που έχει εκδοθεί και στα ελληνικά απο την Μέδουσα,αλλά η έκδοση είναι του 1985 απ'όσο βλέπω,και δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα(και σιγά μην κάνω εξερεύνηση στα παλαιοβιβλιοπωλείαlaugh.gif ).Δεν πειράζει,θα πάρω το "Το τέλος της διαδρομής" απ'τον ίδιο συγγραφέα.(και αν βρω και το high sierra,κανένα πρόβλημα)

Απο Ντάσιελ Χάμμετ,θα πάρω μάλλον το "Το γεράκι της Μάλτας" και ίσως το "Ο κόκκινος θερισμός".Το Πρωτοπορεία,που συνήθως πηγαίνω,έχει ποικιλία στα αστυνομικά μυθιστορήματα και κάπου πήρε το μάτι μια σειρά με βιβλία του.Δε μπορεί,θα το έχει.

Απο Ρέιμοντ Τσάντλερ,θα πάρω κατ'αρχήν το "Αντίο,γλυκειά μου" και βλέπουμε.

Επίσης,σκέφτομαι να πάρω το "Ο Μαιγκρέ στην Νέα Υόρκη" του Ζωρζ Σιμενόν.

Το αποφάσισα.Μερικά απο τα παραπάνω,συν το "Τισομίνγκο μπλουζ" του Έλμορ Λίοναρντ και το "Ο άνθρωπος που έκλεψε την Τζοκόντα" του Μάρτιν Πέητζ.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.Περιμένω και άλλεςtease.gif .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις τα βιβλία του Μορίς Λεμπλάν με ήρωα τον Αρσέν Λουπέν, καθώς επίσης ό,τι βρεις από Τσάντλερ και Χάμετ

 

εντιτ για τον κόκκινο θερισμό

Edited by kitsos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις το Μεγκρέ με το "ο Μεγκρέ στη Νέα Υόρκη", είναι κάπως πιο αδύναμο. Καλύτερα να δοκιμάσεις την "Ωραία Έμμα" πρώτα ή τη "Νύχτα στο σταυροδρόμι" ή τον "τρελό της Μπερζεράκ". Είναι τα τρία καλύτερα της σειράς του Μεγκρέ και διαδραματίζονται κάπου μεταξύ '65 και '70 οι πλοκές τους. Δεν έχουν πολύ αίμα, αλλά η ατμόσφαιρα και οι χαρακτήρες σπάνε κόκκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,η γραφή του Χάμμετ απ'όσο κατάλαβα είναι γρήγορη και κοφτή.Αυτό που μου αρέσει,αν λάβω υπόψη το στιλ γραφής του Ελρόι που επίσης μου άρεσε πολύ.Ο κόκκινος θερισμός,έχει πολύ αίμα,ε;Εξ ου και ο τίτλος.

Άρα παίρνω χωρίς δεύτερη σκέψη το "Το γεράκι της Μάλτας" και το "Ο κόκκινος θερισμός".

Απο Τσάντλερ θα πάρω το "Αντίο,γλυκειά μου" για αρχή.Και μετά βλέπουμε.

Θα πάρω και άλλα 2-3 που έχω βάλει στο μάτι.

Κατάλαβα.Πάλι άφραγκος θα μείνω biggrin.gif !

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.Πάλι άφραγκος θα μείνω biggrin.gif !

 

Ρε συ Μπλέηντ, δεν ξέρω πού μένεις βέβαια, αλλά δεν έχετε καμμιά δανειστική βιβλιοθήκη του δήμου;

Πέρνα από κει μια βόλτα, ψάξε, χάζεψε, ξεφύλλισε, δανείσου, διάβασε.. όλα τζάμπα!

 

Πάντως εγώ χωρίς τη δημοτική βιβλιοθήκη παράρτημα Τούμπας, δε θα ήμουν αυτή που είμαι σήμερα..book.gif

 

 

εντίτ: ορθογραφία-ντροπή!

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις Μεταίχμιο,έκδοσαν σε έναν τόμο,τέσσερα μυθιστορήματα του Ντάσιελ Χάμμετ.

(Ο κόκκινος θερισμός,Η κατάρα των Ντέην,Το γεράκι της Μάλτας και Ο αδύνατος άντρας).Όλα μαζί,μόνο με 17,10 ευρώ.834 σελίδες.Αλλά δεν το πήρα.Έδωσα προτεραιότητα σε κάποια άλλα βιβλία.Αλλά πλησιάζουν τα γενέθλιά μου,οπότε θα το ζητήσω για δώρο biggrin.gif .Είναι καλά και τα τέσσερα μυθιστορήματα;Τα έχετε διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να σε ενδιέφερε και ο Ίαν Ράνκιν, με τον επιθεωρητή Ρέμπους, που έκανε θραύση στη Βρετανία. Δεν έχω διαβάσει κάτι εγώ προσωπικά, αλλά όσοι γνωστοί μου διάβασαν μόνο καλά λόγια είχαν να πουν.

Δες και σε αυτό το μπλογκ http://eglima.wordpress.com/litblog/ που έχει λίστα με βιβλιοκριτικές αστυνομικών μυθιστορημάτων.

 

Πάντως εγώ χωρίς τη δημοτική βιβλιοθήκη παράρτημα Τούμπας, δε θα ήμουν αυτή που είμαι σήμερα..book.gif

 

Χμμ...Το παράρτημα Τούμπας είναι ένα τετράγωνο από το σπίτι μου, έχω βγάλει κάρτα και έκτοτε δεν έχω ξαναπάει...:blush:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός και ο Ρέμπους του Ίαν Ράνκιν, αλλά νομίζω ότι η «λύση» για την οποία θα με «ευγνωμονείς» λέγεται Επιθεωρητής Μονταλμπάνο του Andrea Camilleri.

Σύγχρονες ιστορίες, που διαδραματίζονται στην Σικελία, με πρωταγωνιστή έναν πολυδιάστατο αντι-ήρωα.

Τα βιβλία του είναι εκδοτικό φαινόμενο στην Ιταλία και έχουν μεταφρααστεί, ίσως όλα, στα Ελληνικά.

 

Όρμα με εγγύηση!

Georgiou speaking :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις Μεταίχμιο,έκδοσαν σε έναν τόμο,τέσσερα μυθιστορήματα του Ντάσιελ Χάμμετ.

(Ο κόκκινος θερισμός,Η κατάρα των Ντέην,Το γεράκι της Μάλτας και Ο αδύνατος άντρας).Όλα μαζί,μόνο με 17,10 ευρώ.834 σελίδες.Αλλά δεν το πήρα.Έδωσα προτεραιότητα σε κάποια άλλα βιβλία.Αλλά πλησιάζουν τα γενέθλιά μου,οπότε θα το ζητήσω για δώρο biggrin.gif .Είναι καλά και τα τέσσερα μυθιστορήματα;Τα έχετε διαβάσει;

 

Τα δυο πρώτα είναι καταπληκτικά και μάλλον θα σου κοστίσουν περισσοτερο αν τα πάρεις σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση στα ελληνικά σαν ξεχωριστά βιβλία.

 

Το τρίτο θεωρείται το καλύτερό του, αλλά εγώ το είχα διαβάσει σε μικρή ηλικία, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη (ούτε είχα την ικανότητα να το εκτιμήσω, ούτε το πολυθυμάμαι).

 

Το τέταρτο γενικά θεωρείται το πιο αδύναμό του.

 

Γενικά, θεωρώ τη συγκεκριμένη έκδοση πολύ καλή περίπτωση και θα την είχα τσιμπήσει άμεσα αν δεν είχα ήδη τα τρία από τα τέσσερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο πρώτα είναι καταπληκτικά και μάλλον θα σου κοστίσουν περισσοτερο αν τα πάρεις σε οποιαδήποτε άλλη έκδοση στα ελληνικά σαν ξεχωριστά βιβλία.

 

Το τρίτο θεωρείται το καλύτερό του, αλλά εγώ το είχα διαβάσει σε μικρή ηλικία, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη (ούτε είχα την ικανότητα να το εκτιμήσω, ούτε το πολυθυμάμαι).

 

Το τέταρτο γενικά θεωρείται το πιο αδύναμό του.

 

Γενικά, θεωρώ τη συγκεκριμένη έκδοση πολύ καλή περίπτωση και θα την είχα τσιμπήσει άμεσα αν δεν είχα ήδη τα τρία από τα τέσσερα.

 

 

Ναι,γενικά συμφέρει.Απ'όσο είδα,αν τα έπαιρνα και τα τέσσερα,αλλά ξεχωριστά,θα έβγαινε πάνω απο 35 ευρώ.Οπότε σίγουρα συμφέρει.Θα το τσιμπήσω.Είναι ωραίο να βγαίνουν τέτοιες εκδόσεις.Συμφέρει πολύ.Ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την Κατάρα των Ντέην πριν πολλά χρόνια και θυμάμαι ότι τότε μου είχε αρέσει πάρα πολύ.

 

 

Επίσης, ενδιαφέρουσα περίπτωση μου φαίνονται τα αστυνομικά της Πατρίτσια Χάισμιθ. Η σχέση νόμου και ανομίας, το ζήτημα της δύναμης και της εξουσίας προσεγγίζονται από μια πολύ ιδιαίτερη σκοπιά, έτσι που τελικά καταλήγουν αυτά οι πρωταγωνιστές του σασπένς. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο μια γνωριμία με το έργο της. Ακόμη θυμάμαι ολόκληρα αποσπάσματα και τη γλυκόπικρη αίσθηση που μου είχε αφήσει το «Ο Ρίπλεϋ κάτω απ' το χώμα» (κάποια της σειράς του Ρίπλεϋ έχουν γίνει ταινίες, γνωστές οι περισσότερες, αλλά άνισες μεταξύ τους -έτσι κι αλλιώς, είπαμε, άλλο οι ταινίες, άλλο τα βιβλία, ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που ένα μεγάλο μέρος των βιβλίων είναι αδύνατον να αποδοθεί με εικόνες).

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής βιβλία.

 

1)Γκράχαμ Γκρην-Το υπουργείο του φόβου

 

2)Ρέημοντ Τσάντλερ-Αντίο,γλυκειά μου

 

3)Τζέημς Ελρόι-Το μεγάλο πουθενά

 

4)Τσέστερ Χάιμς-Χαμός στο Χάρλεμ

 

5)Τσέστερ Χάιμς-Μπαμπάκι στο Χάρλεμ

 

6)Γκράχαμ Γκρην-Ο πράκτορας

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα εξής βιβλία.

 

1)Γκράχαμ Γκρην-Το υπουργείο του φόβου

 

2)Ρέημοντ Τσάντλερ-Αντίο,γλυκειά μου

 

3)Τζέημς Ελρόι-Το μεγάλο πουθενά

 

4)Τσέστερ Χάιμς-Χαμός στο Χάρλεμ

 

5)Τσέστερ Χάιμς-Μπαμπάκι στο Χάρλεμ

 

6)Γκράχαμ Γκρην-Ο πράκτορας

 

1 - 6) Ο Γκράχαμ Γκρήν χώριζε τα βιβλία του σε διασκεδαστικά και στα σοβάρα. Αυτά τα δύο υποτίθεται οτι ανοίκουν στην πρώτη κατηγορία αλλα είναι λίγο μπερδεμένο. Γενικά όλα τα βιβλία του εχουν δράμα και αρκετά απο αυτά κάποια δράση. Και τα δύο είναι καλά και ιδιαίτερα το πρώτο ενώ το δευτερο είναι πιο σοβάρο και δραματικό.

 

2) Μεγάλο αστυνομικό βιβλίο που πρέπει οποσδήποτε να διαβάσεις. Πρόκειται απο τα πιο σημαντικά βιβλία του είδους και το καλύτερο ίσως του Τσάντλερ. Βασικά διάβασε χωρίς δευτερη σκέψη ό,τι γράφει Ρεήμοντ Τσάντλερ πάνω στον τίτλο.

 

3) Αρκετα καλό και δεν γίνεται κουραστικό παρά τον όγκο του. Θέλει προσωχή στην ανάγνωση γιατι περιέχει πολλούς χαρακτήρες και το στύλ του Ελλρόυ είναι ιδιόρυθμό. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο την "Μάυρη Ντάλια" και να διαβάσεις με την σειρά την τετραλογία του Λός Αντζελες.

 

4 - 5) Αρκετα καλά. Το πρώτο είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς που οι δύο μπάτσοι (Edd Coffin & Gravedigger Jones) είναι δευτεροι χαρακτήρες. Το δευτερο είναι πιο κοντά στην περιπέτεια και δεν χρειάζεται να τα διαβάσεις με κάποια συγκεκριμένη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα αστυνομικά,θα τσιμπήσω το "Το τέλος της διαδρομής" του Γουίλιαμ Μπερνέτ,το "Αντίο,γλυκειά μου" του Ρέημοντ Τσάντλερ,το "Το υπουργείο του φόβου" του Γκράχαμ Γκρην,και αν το βρω,το "Το μεγάλο πουθενά" του Τζέημς Ελρόι.Έχω να αγοράσω και άλλα βέβαια,απο άλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαβάσει κανείς τα εξής;

 

1)Γκ. Κ. Τσέστερτον-Ο άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη

 

2)Λέσλι Τσάρτερις-Ο Άγιος στη Νέα Υόρκη

 

3)Juan De Recacoechea-American Visa

 

4)Τζέημς Ελρόι-Οι δρόμοι του δολοφόνου

 

5)Γουίλιαμ Χάλαχαν-Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..