Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

To λογισμικό του forum δηλαδή δουλεύει μια χαρά για σένα; Ούτε προβλήματα με τον editor (δουλεύουν τα κουμπάκια σε σένα), ούτε με τον browser που χρησιμοποιείς (Internet Explorer, να υποθέσω) ούτε καθυστερήσεις ούτε τίποτα;:atongue: :devil2:

 

 

Με προκαλείς να σου πω έναν τρόπο που είχα σκεφτεί στο μακρινό παρελθόν (τότε που ήμουνα full-time προγραμματίστρια) για τις τιμωρίες όσων είχαν προβλήματα στα λογισμικά που παρέδιδαν. (Λεγόταν "Περί Ευθύνης Προγραμματιστών" αν και κανικά έπρεπε να λέγεται "Bug και Τιμωρία" :lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Βρήκα ελάτωμα βρήκα και τέλος. Αν υποψιαστώ πως θα γράψω και 4η ιστορία εφ... τι να πω? Τέταρτος, δικιά σου :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυστυχώς μάλλον δε θα καταφέρω να συμμετάσχω, εκτός κι αν έχω κάποια ξαφνική επιφοίτηση και συμβεί ταυτόχρονα και μια σειρά ευνοϊκών γεγονότων. Κρίμα, γιατί το θέμα έχει και πάρα πολλές προεκτάσεις. Καλές εμπνεύσεις σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το χρονικό του 17ου διαγωνισμού, μέχρι σήμερα: Αρχικά οι συγγραφείς διεκδίκησαν με πάθος την τελευταία θέση. Στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν στην πόρτα της εξόδου. Παραλίγο να βαρέσει διάλυση το forum. Και έχει περάσει μόνο μία εβδομάδα. Όπως και να το κάνεις, τόσο επιτυχημένο θέμα δύσκολα θα ξαναδούμε.:D

Υπενθυμίζω ότι έχουμε άλλες δύο εβδομάδες, για να γεμίσετε με τα "ελαττώματα σας" το sff.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αφού όλοι θέλουν την τελευταία θέση, εγώ θα κυνηγήσω τη μεσαία. Τι να κάνουμε. Όχι για μένα, για σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως πάντα το παλεύω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα γελάσετε με τα ελατώματά μου. Συνεπώς, θα αναθερμάνω την κούρσα της τελευταίας θέσης βάζονταις υποψηφιότητα κι εγώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω κι εγώ παρών, μιας και έμειναν κάποιες -λίγες- λεπτομέρειες για να τελειώσει η ιστορία μου.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παίδες και εγώ θα συμμέτασχω, απλά έχω ορισμένα προβλήματα στον υπολογιστή που χρησημοποιώ αυτη τη στηγμή. Πιστεύω να προλάβω την προθεσμία λίγο ιδρωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Προ ολιγου μου συνελαβα την ιδεα οποτε επισημως ξεκιναω να γραφω και εγω :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ελάτωμα βρήκα και τέλος. Αν υποψιαστώ πως θα γράψω και 4η ιστορία εφ... τι να πω? Τέταρτος, δικιά σου :p

 

Το μόνο που παρακαλώ είναι μια γραμμή αφιέρωσης, όταν θα σηκώνεις το έπαθλο! :first:

 

Πλάκα-πλάκα δεν υπάρχει emoticon :last: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγει και ν' απονέμεται σε κάθε διαγωνισμό, μαζί με πλαστικό λουκούμι. :Ρ

 

/σπαμ μόουντ οφ/

 

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γράψω κάτι, μου βγαίνουν πολλά ελαττώματα (καθότι ελαττωματικό προϊόν και η ίδια :Ρ), αλλά ξεπετάγονται δράκοι και ξωτικά και με ξεστρατίζουν. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γράψω κάτι, μου βγαίνουν πολλά ελαττώματα (καθότι ελαττωματικό προϊόν και η ίδια :Ρ), αλλά ξεπετάγονται δράκοι και ξωτικά και με ξεστρατίζουν. :Ρ

Κάνε ότι έκαναν σε αυτές τις περιπτώσεις οι σεναριογράφοι του Star Trek: TNG

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που σκεφτόμουν να παραδώσω τα όπλα, μου έρχεται σήμερα στο λεωφορείο και ελάττωμα και υπόθεση και τίτλος. Δεν πάμε για πρώτη θέση (σίγουρα, λόγω έλλειψης χρόνου και ευαίσθητης θεματολογίας), αλλά ούτε και τελευταία... (κάπου στη μέση :) )

Link to comment
Share on other sites

Μην μου αγχώνεστε ... δυο βδομάδες δεν ειναι και λιγος καιρος ... Στρωθείτε-στρωθείτε ... Τι να πω και εγώ που θα πολεμήσω να φτασω τις 1000 λεξεις ( ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ - Όταν θελεις να γραψεις λιγο , γραφεις πολλά ,,, ε όχι να συμβαινει και το αντιθετο ..ΕΛΕΟΣ ) ... Τεσπα... Η αρχή και το τέλος υπάρχει... τα λέμε στην τελευταία στροφή με την μέση,,,,

 

Σκεψου ... κατσε Σκέψου ... :lol::Lighten:

Link to comment
Share on other sites

construction.gif Άντε στρώθηκα κι εγώ επιτέλους. construction.gif Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

"Η Μοναξιά του Γκιούλιβερ"

post-1004-126415025461_thumb.jpg

 

Διήγημα Επιστημονικής Φαντασίας για τον Διαγωνισμό.

Σάββατο, 30 Ιανουαρίου 2010.

Link to comment
Share on other sites

" Ο προικισμένος κύριος Ρουσσώ"

ManCenterofCreation.gif

Διήγημα για τον διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας.

Πρεμιέρα, Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2010

Link to comment
Share on other sites

"I have a mouth but I can't scream"

mouth-closed.jpg

Διήγημα για τον 2o(17o) διαγωνισμό επιστημονικής φαντασίας.

Πρεμιέρα: (Ελπίζω) μέσα στη διορία του διαγωνισμού

 

(ΥΓ: μα καλά τι γίνεται με τη διπλή αρίθμηση;;)

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

(ΥΓ: μα καλά τι γίνεται με τη διπλή αρίθμηση;;)

Είναι για να διαχωρίζονται οι διαγωνισμοί υποειδών και ταυτόχρονα να διατηρείται η χρονολογική σειρά όλων των διαγωνισμών.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής βλέπω τρία προσεχώς, και τα τρία εικονογραφημένα.

Έγινε υποχρεωτική η εικονογράφηση στο διαγωνισμό; Ν' αρχίσω να ψάχνω για εικόνα αν τελικά προλάβω να γράψω;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής βλέπω τρία προσεχώς, και τα τρία εικονογραφημένα.

Έγινε υποχρεωτική η εικονογράφηση στο διαγωνισμό;

 

Δεν είναι μόνο διαγωνισμός, είναι φεστιβάλ! :trooper:

Link to comment
Share on other sites

Και να βάλουμε όλοι ( όχι βέβαια υποχρεωτικά ) από μία photo και στα topic των ιστοριών μας .... Ε; ΕΕ ; εΕΕΕε ;

Ορίστε και η δικία μου

 

 

 

Το άρωμα της ζωής

 

 

230909_alone.jpg

 

Διήγημα Επιστημονικής φαντασίας για το Διαγωνισμο

Πρεμιέρα: ???

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

Ας το παραδεχτούμε. Έχουμε όλοι ένα κοινό ελάττωμα . Όταν οι άλλοι άνθρωποι πίνουν ζεστή σοκολάτα στην καφετέρια, πανηγυρίζουν στις εξέδρες του γηπέδου ή κάνουν βόλτα στην παραλία, εμείς καθόμαστε αφηρημένοι σε μια γωνιά προσπαθώντας να βρούμε ένα ωραίο τέλος για την ιστορία μας.

 

Όμως, η θερμοκρασία έπεσε, το κρύο δυνάμωσε, η σοκολάτα κρυώνει πριν τη φέρει ο σερβιτόρος, οι φίλαθλοι τουρτουρίζουν και οι παραλίες είναι έρημες. Αντίθετα, μπροστά στο τζάκι, δίπλα στο καλοριφέρ ή αγκαλιά με τη σόμπα μπορούμε με άνεση να γράψουμε ένα σύντομο διήγημα για τον 17ο διαγωνισμό.

 

Μία εβδομάδα έμεινε. Μην καθυστερείτε.

 

 

 

Υ.Γ. Η εικονογράφηση των διηγημάτων είναι από τα αγαπημένα μου και πολύ χαίρομαι που το ξαναθυμήθηκε ο Ντίνος για αυτόν το διαγωνισμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας το παραδεχτούμε. Έχουμε όλοι ένα κοινό ελάττωμα . Όταν οι άλλοι άνθρωποι πίνουν ζεστή σοκολάτα στην καφετέρια, πανηγυρίζουν στις εξέδρες του γηπέδου ή κάνουν βόλτα στην παραλία, εμείς καθόμαστε αφηρημένοι σε μια γωνιά προσπαθώντας να βρούμε ένα ωραίο τέλος για την ιστορία μας.

 

 

Ή έναν ωραίο τίτλο. Μίσιον ιμπόσιμπλ.unsure.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..