Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

Μετά τους «θησαυρούς» της φάντασυ, επιστρέφουμε στην σκληρή πραγματικότητα της ΕΦ.

 

Το θέμα του 17ου Διαγωνισμού ΣΦΦ είναι το «Ελάττωμα». Ελαττωματικές μηχανές, ελαττωματικά γονίδια, ελαττωματικοί κόσμοι, ελαττωματικές σχέσεις, ελαττωματικοί διαγωνισμοί και, το αγαπημένο μου, ελαττώματα που αποδεικνύονται προτερήματα. Στο κάτω-κάτω, μπροστά στον τρόμο της τελειότητας, αυτό που μας υπενθυμίζει διαρκώς την ανθρώπινη φύση μας, είναι τα ελαττώματα μας.Διαλέξτε αυτό που αγαπάτε περισσότερο και γράψτε μια ιστορία ΕΦ για αυτό.

 

 

 

 

Για τα τεχνικά:

 

 

 

Ημερομηνία έναρξης, σήμερα Σάββατο 9-1-2010. Ημερομηνία λήξης, τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 30-1-2010.

 

 

 

Οι κανονισμοί είναι γνωστοί, αλλά δεν παύει να είναι χρήσιμη μια επανάληψη.

 

 

 

  • Το «ελάττωμα» πρέπει να είναι κεντρικός άξονας της ιστορίας.
  • Η ιστορία πρέπει να είναι Επιστημονικής Φαντασίας
  • Μην γράψετε λιγότερες από 1000 λέξεις, αλλά ούτε περισσότερες από 3500.
  • Μπορείτε να γράψετε και στα Αγγλικά
  • Σχόλια θα γίνονται μετά από το Σάββατο 30-1-2010

 

 

 

Ο προηγούμενος διαγωνισμός ΕΦ, από τον DinMacXanthi,είχε είκοσι (20)! συμμετοχές. Παρακαλώ τους συμφορουμίτες να βάλουν τα δυνατά τους για να στείλουν στο χρονοντούλαπο το «σκοτσέζικο» ρεκόρ.

 

Εναρξη ψηφοφοριας και σχολιασμού.

 

Ο 17ος διαγωνισμός ΣΦΦ, έλαβε τέλος. Δεκαπέντε συγγραφείς κατάφεραν να γράψουν τις ιστορίες τους, έστω και με τα ελαττώματά τους:D. Από σήμερα ξεκινάει ο ελεύθερος σχολιασμός των διηγημάτων και η ψηφοφορία.

 

 

Χρήσιμες παρατηρήσεις

 

1. Οι ιστορίες ταξινομούνται από την πρώτη προς την τελευταία. Κάθε διαγωνιζόμενος τοποθετεί τη δική του ιστορία στην τελευταία θέση.

2. Οι ψήφοι στέλνονται με PM και σε εμένα (khar) και στον Nihilio

3. Η ψηφοφορία λήγει τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, στις 13-2. δηλαδή διαρκεί δύο εβδομάδες

4. Όποιος δεν ψηφίσει, μηδενίζεται αυτόματα.

5. Μπορούν να ψηφίσουν και μη συμμετέχοντες στο διαγωνισμό.

 

Όσον αφορά το σχολιασμό, δεν υπάρχουν περιορισμοί και προθεσμίες, πέρα από αυτούς που επιβάλλει η εξαιρετική μας ανατροφή, αλλά καλό είναι να ξέρουμε ότι:

 

1.Οι συμμετέχοντες πρέπει να σχολιάσουν όλα τα διηγήματα

2.Μονολεκτικά σχόλια δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στους συγγραφείς. Καλύτερο είναι να αφιερώσουμε μερικές γραμμές για να εξηγήσουμε τι μας άρεσε και τι όχι σε κάθε ιστορία

 

Οι ιστορίες που λαμβάνουν μέρος στον διαγωνισμό είναι:

1) The Ascent of Man, and Selection in Relation to Sex - DinMacXanthi

2) Ο Άνθρωπος που σκότωσε τον Χρόνο - Adicto

3) I have a mouth but I can't Scream - SpirosK

4) Ρεύμα υπ' αριθμόν 6C696665 - The Tregorian

5) Δε θυμάμαι - Tiessa

6) Ο προικισμένος κύριος Ρουσσώ - Drake Ramore

7) Η Μοναξιά του Γκιούλιβερ - DinoHajiyorgi

8) Το άρωμα της ζωής - Nocturnal

9) λεωφορείο νο44 - Rixardogios

10) Ποιος πίστεψε τον Ρίτσαρντ Μάρβελους - Cassandra Gotha

11) Πρότζεκτ #9 - KELAINO

12) Cube - Northerain

13) Laguna Seca - mman

14) When am I? - Sonya

15) Ανθρώπινα Πάθη - kalanapathw

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Ο Σκοτσέζος πάντως θα βοηθήσει για να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ. beerchug.gif (αρκεί να βοηθήσει και η μούσα βεβαίως)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ ωραίο, αλλά μιλάμε για ΕΦ. Το μεγάλο μου μείον. Βέβαια, ο DinoHajiyorgi δεν έχασε ευκαιρία να μου βάλει το μαχαίρι στο λαιμό, :D όταν ήρθε στα Γιάννενα, (άλλο που δεν ήθελα εγώ, τραβάτε με κι ας κλαίω), κι έτσι θα το κοιτάξω το θέμα. Δεν υπόσχομαι για συμμετοχή, μόνο πως θα σας διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω κ εγώ να βάλω το λιθαρακι μου στο διαγωνισμό ,,, Βέβαια ήλπιζα να γίνει μετα το τέλος της εξεταστικης, αλλά οκ πιστευω πως θα βρω χρόνο ... Παντως αν δεν γράψω υποσχομαι να διαβάσω κ να ψηφίσω ,,,

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι καταπληκτικό!

Συγχαρητήρια σε όποιον το επέλεξε!

 

Οι Μούσες τραγουδάνε στ' αυτιά μου και το μόνο που μένει είναι να υπάρξει η σχετική ηρεμία, ώστε να πιάσω το πληκτρολόγιο και να δουλέψω.

Δεν υπόσχομαι τίποτα, πέραν της προσπάθειάς μου να καταφέρω να συμμετάσχω και της σιγουριάς μου για την τιμητική τελευταία θέση αν το καταφέρω!

 

Ευχαριστώ για το τόσο εμπνευσμένο θέμα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

cesar_cry και dolph... μείνετε μακριά από την τελευταία θέση. Αυτό είναι ΕΦ και, αν γράψω κάτι, να ξέρετε ότι θα παλέψω με νύχια και με δόντια για την τελευταιατιά. Κακόμοιροι... έχω στην φαρέτρα μου ανελέητες ασάφειες και πλήθος από επιστημονικοφάνειες που θα κατέρρεαν σαν χάρτινος πύργος με την πρώτη ανάγνωση... :) :)

 

ΥΓ:Πολύ καλό θέμα

Link to comment
Share on other sites

παίδες μην σφάζεστε για την ποδία της τελευταίας θέσης, είναι δικία ,και όλοι σας ενδόμυχα το ξέρεται. γί'αυτο Back off!

Link to comment
Share on other sites

Κανένας για την πρώτη θέση δεν υπάρχει; (εγώ θα βοηθήσω στην καταμέτρηση των ψήφων)

Link to comment
Share on other sites

Κανένας για την πρώτη θέση δεν υπάρχει;

 

Θα την αφήσουμε στον DinoHajiyorgi που η πένα του πετάει στην Ε.Φ. !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα....Θα προσπαθισω παρα την εξεταστικη που τρεχει παραληλλα. Κρατηστε :chinese: την τελευταια θεση, εκει πεφτει η μαχη :chinese:

Link to comment
Share on other sites

Τσκ τσκ τσκ... Δεν ξεκινάμε καλά... Αν παλεύετε για την τελευταία θέση πριν ακόμη αρχίσετε να γράφετε, δε νομίζω ότι θα διαβάσουμε ενδιαφέροντα πράγματα από τουτον εδώ το διαγωνισμό.

Πώς το είπε ο δάσκαλος της Μπίατριξ στο kill Bill; "Το χέρι σου φοβάται το ξύλο, ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο";

Γουοξ ιν γουοξ άουτ, παιδιά!:aufo:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα (και μέσα στη θεματολογία μου). Θα συμμετάσχω και εγώ μετά από πολύ πολύ καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

παίδες μην σφάζεστε για την ποδία της τελευταίας θέσης, είναι δικία ,και όλοι σας ενδόμυχα το ξέρεται. γί'αυτο Back off!

 

Εντάξει, το έπιασα το υπονοούμενο. Το δωράκι θα πάει στον τελευταίο του διαγωνισμού.:DΓια να δικαιολογήσουμε και το θέμα του.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το έπιασα το υπονοούμενο. Το δωράκι θα πάει στον τελευταίο του διαγωνισμού.:DΓια να δικαιολογήσουμε και το θέμα του.

 

 

χαχαχαχα αν πάρω μέρος εγώ στην έχω κλέψει τη θέση....με στύλ!

 

Μετά τους «θησαυρούς» της φάντασυ, επιστρέφουμε στην σκληρή πραγματικότητα της ΕΦ.

 

Το θέμα του 17ου Διαγωνισμού ΣΦΦ είναι το «Ελάττωμα». Ελαττωματικές μηχανές, ελαττωματικά γονίδια, ελαττωματικοί κόσμοι, ελαττωματικές σχέσεις, ελαττωματικοί διαγωνισμοί και, το αγαπημένο μου, ελαττώματα που αποδεικνύονται προτερήματα. Στο κάτω-κάτω, μπροστά στον τρόμο της τελειότητας, αυτό που μας υπενθυμίζει διαρκώς την ανθρώπινη φύση μας, είναι τα ελαττώματα μας.Διαλέξτε αυτό που αγαπάτε περισσότερο και γράψτε μια ιστορία ΕΦ για αυτό.

 

 

 

 

Για τα τεχνικά:

 

 

 

Ημερομηνία έναρξης, σήμερα Σάββατο 9-1-2010. Ημερομηνία λήξης, τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 30-1-2010.

 

 

 

Οι κανονισμοί είναι γνωστοί, αλλά δεν παύει να είναι χρήσιμη μια επανάληψη.

 

 

 

  • Το «ελάττωμα» πρέπει να είναι κεντρικός άξονας της ιστορίας.
  • Η ιστορία πρέπει να είναι Επιστημονικής Φαντασίας
  • Μην γράψετε λιγότερες από 1000 λέξεις, αλλά ούτε περισσότερες από 3500.
  • Μπορείτε να γράψετε και στα Αγγλικά
  • Σχόλια θα γίνονται μετά από το Σάββατο 30-1-2010

 

 

 

Ο προηγούμενος διαγωνισμός ΕΦ, από τον DinMacXanthi,είχε είκοσι (20)! συμμετοχές. Παρακαλώ τους συμφορουμίτες να βάλουν τα δυνατά τους για να στείλουν στο χρονοντούλαπο το «σκοτσέζικο» ρεκόρ.

 

 

Καλημέρα. Είμαι νέα στο παιχνίδι και αναρωτιόμουν που γίνονται οι δηλώσεις συμμετοχής και αποστέλονται τα κείμενα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις συμμετοχή γράφοντας ένα κείμενο, στην αντίστοιχη βιβλιοθήκη που αφορά ο εκάστοτε διαγωνισμός (στην ΕΦ γι αυτόν τον διαγωνισμό), αρκεί να υπόκειται σ' αυτό το είδος, να είναι εντός του ορίου λέξεων και να είναι, να είναι μέσα στο δοθέν θέμα και να είναι εντός της προθεσμίας υποβολής. Μετά έρχεσαι σ' αυτό εδώ το θρεντ, βάζεις το λινκ της ιστορίας σου και έτσι δηλώνεις "επίσημα" την συμμετοχή σου. Η ιστορία σου θα κλειδωθεί από κάποιον διαχειριστή, μαζί με τις υπόλοιπες. Όταν λήξουν οι υποβολές, οι ιστορίες ξεκλειδώνονται και όλοι, συγγραφείς και αναγνώστες, καλούνται να ψηφίσουν και να σχολιάσουν τις ιστορίες που γράφτηκαν. Όλοι οι συμμετέχοντες υποχρεούνται απ' τους κανόνες του διαγωνισμού να ψηφίσουν και να κατατάξουν τον εαυτό τους στην χαμηλότερη θέση. Η ψηφοφορία γίνεται μυστικά, με πμ στον διοργανωτή και στον βοηθό του, οι οποίοι μετράνε τις ψήφους κι ανακοινώνουν την σειρά κατάταξης των ιστοριών.

 

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλη απορία, μην διστάσεις να ρωτήσεις. :) Αυτά και καλή σου επιτυχία στην πρώτη σου συμμετοχή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοδοξώ κι εγώ να συμμετάσχω διεκδικώντας την προτελευταία θέση (έτσι για ποικιλία!). Βέβαια η εξεταστική πλησιάζει κι εγώ δεν ήμουν και τόσο επιμελές παιδάκι μέσα στο εξάμηνο, οπότε πρέπει να στρωθώ. Ελπίζω να προλάβω γιατί είναι πολύ ωραίο το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα....Θα προσπαθισω παρα την εξεταστικη που τρεχει παραληλλα. Κρατηστε chinese.gif την τελευταια θεση, εκει πεφτει η μαχη

 

cesar_cry και dolph... μείνετε μακριά από την τελευταία θέση. Αυτό είναι ΕΦ και, αν γράψω κάτι, να ξέρετε ότι θα παλέψω με νύχια και με δόντια για την τελευταιατιά. Κακόμοιροι... έχω στην φαρέτρα μου ανελέητες ασάφειες και πλήθος από επιστημονικοφάνειες που θα κατέρρεαν σαν χάρτινος πύργος με την πρώτη ανάγνωση...

 

 

Hold your horses...ετοιμάζω και εγώ διήγημα...

Link to comment
Share on other sites

κατάρα Χαγιάτε!( για 'οσους το θυμούντε το παιδικό).

 

'Εχω όλη την ιστορία στο μυαλό μου αλλά δεν έχω χρόνο να την τυπώσω στο χαρτί!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και χειρότερα!

Να έχεις την ιστορία και να μην μπορείς να την τοποθετήσεις σε χωρο/χρονοπλαίσιο.

Με αυτό το θέμα διέκρινα και τα φίλτρα που πιθανόν έχει ο καθένας μας στο μυαλό του.Εγώ με την πρώτη ματιά έβγαλα 2-3 ιδέες για θρίλερ, μετά άλλες 2 για τρόμου , 1 για φάντασυ και καμία για Ε.Φlaugh.gif.

 

Προσπαθώ να προσαρμόσω κάπως μια κεντρική ιδέα σε Ε.Φ, αλλά δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Οταν λεμε ελαττωμα μια απλη μηχανικη βλαβη πιανετε? :dazzled:

 

Αν παίζει κεντρικό ρόλο στην ιστορια, γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι ζω σ' ένα τέλειο κόσμο. Τόσες μέρες ούτε ένα ελάττωμα δεν μπορώ να βρω. huh.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To λογισμικό του forum δηλαδή δουλεύει μια χαρά για σένα; Ούτε προβλήματα με τον editor (δουλεύουν τα κουμπάκια σε σένα), ούτε με τον browser που χρησιμοποιείς (Internet Explorer, να υποθέσω) ούτε καθυστερήσεις ούτε τίποτα;:atongue: :devil2:

Να μια ωραία ιδέα (δικιά σου μόνο με #### €!)

 

edit: Εξηγήσεις των πιθανών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι χρήστες, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων!

Edited by tetartos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..