Jump to content

Καλλιτέχνες του SFF, ενωθείτε!!


Oberon
 Share

Recommended Posts

Την ιδέα την πρωτοείχε ο Comatose ένα βράδυ που τα λέγαμε στο IRC. Γιατί να μην κάνουμε κάτι σαν το εργαστήρι συγγραφέων και για τη ζωγραφική?

Και μετά από αρκετές συζητήσεις καταλήξαμε στο εξής φόρματ:

 

Nα βάζουμε ένα κοινό θέμα κάθε δύο βδομάδες, θέμα για ζωγραφική δηλαδή, και ο καθένας, σύμφωνα με τη δική του τεχνική, το δικό του είδος ζωγραφικής, να σχεδιάζει αυτό το θέμα, να μπαίνουν τα σχέδια σε ένα τόπικ (ώσπου να αποκτήσουμε τη δική μας Gallery, όταν αγοράσουμε το φόρουμ) και σε κάποιο άλλο τόπικ να σχολιάζονται τα σχέδια.

 

Απλώς η διαφορά με το εργαστήρι συγγραφέων είναι πως ΔΕΝ θα κλείνει κανένα τόπικ, και ΔΕΝ θα υπάρχει ιδιαίτερη πρόσβαση. Ο καθένας θα μπορεί να συμμετέχει όπου θέλει και όσο θέλει, να σχολιάσει ότι θέλει. Θα είναι δηλαδή τα τόπικς μέρος του art forum.

 

Κάθε είδος τέχνης είναι απόλυτα αποδεκτό. Κόμικς, μάνγκα, photomanipulations, cartoons, μολύβια, μαρκαδόροι, χρώμα, κολλάζ.....οτιδήποτε αρκεί να είναι Original έργο! Επίσης δεν έχει καμμιά σημασία το "επίπεδο της τεχνικής" του καθενός. Το μεράκι μετράει και το κέφι, όχι η τεχνική τελειότητα. Ο σκοπός είναι να διασκεδάσουμε και να βελτιωθούμε!

 

Το μόνο που δε θα μου άρεσε είναι κάποιος να βάλει έτσι για την πλάκα μια μουτζούρα που εμφανώς την έκανε σε 3 δευτερόλεπτα με σκοπό να γελοιοποιήσει το όλο θέμα. Κανείς από εμάς δεν πιστεύω πως θα έκανε κάτι τέτοιο. Απλα το αναφέρω γιατί έχει συμβεί σε άλλα art fora τα οποία διαβάζω που και που. "Ο φόβος φυλάει τα έρμα", που λένε! Σε άλλο τόπικ θα βάλω το πρώτο θέμα και μετά βάζει τα επόμενα όποιος θέλει με τη σειρά. Άιντε, ξεκινάμε? :artist:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με ρώτησε ο Μελδόκιος κάτι στο IRC και απαντώ εδώ μήπως έχουν και άλλοι την ίδια απορία. Τα κοινά θέματα, δεν είναι ανάγκη να είναι στο στυλ "φτιάξτε έναν Αγγελο" (όπως είναι το πρώτο θέμα). Μπορεί να είναι κάτι πιο ανοιχτό και γενικότερο.

Όπως το παράδειγμα που μου είπε ο Μελδόκιος. Η έκφραση ενός συναισθήματος ας πούμε. Όπως "Κλειστοφοβία"!

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Θα πρότεινα να συζητήσουμε τα θέματα αυτά από κοντά στη συνάντηση. Είναι καλύτερα για τη πλήρη κατανόηση τους απ’ όλους.

 

:blackcat:

Link to comment
Share on other sites

Kai meis pou den 8a er8oume?Sto phgadi katourhsame?

:p

Ego Dain opos ta eipame, egkrino kai epayksano(kai 8a labo meros fysika)

Link to comment
Share on other sites

Βάρδουλα, θα στο σκανάρω εγώ, φέρε το σχέδιό σου στη συνάντηση την Κυριακή. Εκτός αν μεσοβδόμαδα, μπορέσει να στο σκανάρει κάποιος άλλος.

 

Robin, το θέμα της Gallery το συζητάμε την Κυριακή η οποτεδήποτε! :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, Rasp. Ευχαρίστως να σας σκανάρω ό,τι θέλετε. Κάποια μπορω μετά να σας τα στείλω με e-mail. Aν είναι όμως πάρα πολλά, και αφού ακόμα έχω μόνο dial-up μπορώ να τα γράψω σε ένα σι-ντίον και να το στείλω είτε ταχυδρομικά, είτε αν κάποιος έρθει όταν έχουμε session το Σάββατο να του το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ τι δεύτερη λύση· θα τελειώνω με την ιστορία του Wraith και θα παρακαλουθώ ιστορία Mage... ΓΟΥΣΤάΡΩ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

χμμμ τι έγεινε μ αυτο το θεμα? βασικα ενωειται πως ενδιαφερομαι, αλλα το κακο με ενα εργο ειναι πως αν το φωτογραφισεις, αλλάζει καπως (οχι απαραιτητα προς το κακό, αλλα αλλιώς δειχνει στον καμβα).

φυσικα για scaner δεν το συζητω μια και απο τα μικρα μεγεθη, τα συνηθισμενα μου ειναι 40 χ 50 ή 50χ60

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο θέμα μιλάς ακριβώς Brave?

 

 

μα για το θεμα που ανελυες στο πρωτο σου μυνημα (θεματα ζωγραφικης καθε 1-2 βδομαδες με ελευθερο χρονο)

....οχι τπτ, αλλα αν μου δωσουν θεμα ισως πιεστω και δουλεψω λιγακι....

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα θέματα είναι ανοιχτά. Αν θέλεις να συμμετέχεις, θα χαρούμε να δούμε τα έργα σου. :) Πάντως αν υπάρχει ενδιαφέρον τα συνεχίζουμε από Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μέσααα :worshippy:

Φοβερή ιδέα και μάλιστα ελπίζω να αρχίσει και σύντομα..

Βασικά ούτε εγώ έχω scaner αλλά κάποια λύση θα υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που πέρασαν δύο βδομάδες από το 4ο θέμα, έχει κανείς καμμιά ιδέα για το 5ο; :bag:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά, δέχεστε νεοφερμένους? Πώς? Δεν δέχεστε? Εγώ θα μπω, θα μπω, θα μπω!

Link to comment
Share on other sites

Με ασφάλεια μπορούμε να πούμε πως: «Όλοι οι καλοί χωράνε.»

 

Δε θέλω περίεργα σχόλια επ' αυτού. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Thanks guyz!!! Λεπόν, που ακριβώς είναι τα θέματα που μας δίνονται για ζωγραφική?

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα που έχουν μπει ως τώρα είναι εδώ:

 

Θέμα 4: Σχεδιασμός χαρακτήρα-κοστουμιού

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1670

 

Θέμα 3: Αγαπημένο μουσικό κομμάτι

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1417

 

Θέμα 2: Kλειστοφοβία

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1313

 

Θέμα 1: Άγγελοι

http://community.sff.gr/index.php?showtopic=1193

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Παρακαλώ διαφωτίστε οι αρχαίοι την νεογέννητη rolleyes.gif :

 

1. Ισχύει ακόμα το ανέβασμα ζωγραφικών έργων;

2. Αν ναι, είναι απαραίτητο να προταθεί κάποιο θέμα προς σχεδίαση;

3. Αν δεν είναι απαραίτητο να προταθεί θέμα, υπάρχει κάποιο τόπικ που μπορεί κάποιος να ανεβάζει έργα του ανεξαρτήτως θέματος + τα σχόλια/ κριτικές που μπορεί να δεχθεί από τους συμφορουμίτες;

 

Ευχαριστώ για την βοήθειαbiggrin.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Aria,

Μικρή νεογέννητη φίλη μας, προφανώς κανένας δεν θεωρεί τον εαυτό του αρχαίο εδώ μέσα * και μέχρι να απαντηθεί η ερώτησή σου υπολογίζω πως έχεις φτάσει ήδη στην εφηβεία.* Άρα, είσαι ώριμη πλέον για να επικοινωνήσουμε μαζί σου.* Το παρόν topic, στο οποίο κι εγώ ανέτρεξα μόλις τώρα (!) μετά από 16 μήνες ως μέλος του sff, δεν είναι κλειστό, αλλά μάλλον πρακτικά αδρανοποιημένο, ανενεργό. Υποθέτω πως μπορείς να ποστάρεις σε μια από τις τέσερεις θεματολογίες που έχουν προταθεί και να το αναθερμάνεις. Εκτός από αυτό, δοκίμασε και σε ένα πιο φρέσκο topic, το: “Φανταστική πινακοθήκη” το οποίο εγκαινίασε ο πολύ ταλαντούχος φίλος flamandin στο ίδιο forum.

Ελπίζω, με το post μου, να προσεχθεί η ερώτησή σου από κάποιον moderator και να πάρεις μια έγκυρη απάντηση.

 

Edit: Προσπάθησα να βάλω ένα emoticon για να σημειωθεί το χιούμορ μου, ανεπιτυχώς όμως, καθότι αρχαίος και στούρνος στην τεχνολογία. Φαντάσου λοιπόν ένα χαμόγελο όπου υπάρχει αστερίσκος. Γενικά, φαντάσου ένα τεράστιο χαμόγελο να συνοδεύει το post μου.

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..