Jump to content

18ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Η μάσκα/Η μεταμφίεση


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι μια παράταση ολόκληρης εβδομάδας, σχεδόν 10 μέρες πριν ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός (με 2 σαββατοκύριακα ανάμεσα), θα έχει ως αποτέλεσμα, να πούμε τις επόμενες μέρες: "έλα μωρέ έχω χρόνο..." (ξέρω πως θα το πω εγώ πάντως... α ρε procrastination...)

Συνήθως οι παρατάσεις δίνονται 1,2 μέρες πριν την ολοκλήρωση του διαγωνισμού, για αυτούς που γράφουν ακόμα και χρειάζονται τις έξτρα ώρες. Ας φτάσουμε πρώτα εκεί κι αν υπάρχει ανάγκη...

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    26

  • DinoHajiyorgi

    18

  • DinMacXanthi

    13

  • Adicto

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό που φοβάσαι είναι λάθος (και καθαρά νεο-Ελληνικό φαινόμενο).

Εγώ π.χ. δε θα ξεκινήσω να γράφω αν ξέρω ότι δε θα μου φθάσει ο χρόνος (και αν δεν είμαι έστω σίγουρος ότι παίζει παράταση σε ποσοστό άνω του 50%) και αν δοθούν τότε 3-4 μέρες, τότε πάλι δε θα προλαβαίνω να ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οπότε επειδή δεν είμαστε σε φόρουμ Ούγγρων αλλά σε φόρουμ Νεο-Ελλήνων, δεν καταλαβαίνω την απόλυτη στάση σου για το οτι είναι λάθος. That said, καταλαβαίνω τη δικιά σου σκέψη. Για τους λόγους σου, δεν έχεις γράψει τις τελευταίες 5 μέρες (εκτός αν το παράδειγμα είναι θεωρητικό) και θες άλλη μια βδομάδα. Κατανοητό. Ας περιμένουμε τον διοργανωτή να βγάλει απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε ρε παιδιά, και αν δεν προλάβετε μην το ποστάρετε για τον διαγωνισμό. Βάλτε το χώρια.

Μια καλή ιστορία συνεχίζει να είναι καλή και εκτός διαγωνισμού...και χωρίς τους περιορισμούς που αυτός συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νωρίς να μιλάμε για παράταση. Το ξανασυζητάμε σε μία εβδομάδα αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

"ΤΟ ΛΙΚΝΟ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ"

post-1004-126674462258_thumb.jpg

Διήγημα για τον διαγωνισμό Τρόμου

 

Είναι όμως τρόμου; Που πας και πειραματίζεσαι ωρέ DinoHajiyorgi! Δε βαριέσαι, στα γεράματα τώρα... Είχα μια ιδέα, η πρώτη γραφή είναι σχεδόν έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά αποκλείεται να προλάβω χωρίς παράταση και δε γράφω με "τον τρόμο" του αν θα δοθεί ή οχι. Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καί εμένα με ξάπλωσε μια ίωση, και δεν πρόκειτε να βρώ όρεξη να γράψω γιατί τρέχω απο γιατρό σε γιατρό.

τεσπα την vote μου θα την ρίξω πάντως...και κάποια στιγμή, στο εγγύς μέλλον, θα ανεβάσω την ιστοριούλα που θα εφτιαχνα για τον διαγωνισμό γιατί ήδη έχω κάνει τον σκελετό.

Link to comment
Share on other sites

Προς όσους ζήτησαν παράταση: επειδή την Κυριακή δε θα μπορώ να κλείσω/περιμαζέψω τα του διαγωνισμού, η λήξη πάει για τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 1ης Μαρτίου προς Τρίτη 2ας Μαρτίου (μεσάνυχτα ώρα Ελλάδας)

Link to comment
Share on other sites

Αβέβαιος για το προηγούμενο, ξεκίνησα να γράφω δεύτερο διήγημα.

 

Γράφει κανείς άλλος;

 

:ghost:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ... τώρα το αν θα καταφέρω να το γράψω και να βγει και τρόμου, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε γράφω, και φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω ούτε να σας ψηφίσω. Θα τα διαβάσω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα την ιστορία μου χτες βράδυ. Λίγες πινελιές ακόμα, γραμματικοτέτοιες διορθώσεις και είναι έτοιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα. Δεν πήρα μέρος στον προηγούμενο που πάλι με είχε δελεάσει και δεν βλέπω να προλαβαίνω ούτε σε αυτόν.

Όπως και να'χει, καλή συγγραφή σε όσους ξεκίνησαν ή σκοπεύουν να το κάνουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-1004-126691775294_thumb.jpg

Γέννημα της Κόλασης

Επίσημη Συμμετοχή για τον Διαγωνισμό Τρόμου

 

Μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη γραφή.

 

 

("Το Λίκνο του Τρόμου" θα αναρτηθεί ανεξάρτητα, εκτός διαγωνισμού.)

Link to comment
Share on other sites

lovecraft.jpg

 

 

Αιώνια φυλακισμένος στο Έρεβος, όπου έρπουσες ηλίθιες σκιές καταβροχθίζουν τα βραδινά σας όνειρά, ενώ αυτά μάταια εκλιπαρούν για έλεος, περιμένω να διαβάσω τις ιστορίες σας...

 

Μην με αναγκάσετε να σας σύρω έδώ για να μου τις πείτε απο κοντά όσοι βαριέστε να κτυπήσετε τα πλήκτρα...

 

Γραφτε!

 

yours trully,

Howard

Edited by Adicto
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και δεν μπορώ να συμμετέχω γιατί δεν το 'χω το θέμα, προσφέρω ένα soundtrack τουλάχιστον! Απολαύστε το αγαπημένο μου, ίσως, συγκρότημα,εδώ !!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα την ιστορία μου, περιμένω τα τρομοοράματα των υπολοίπων τώραdevil2.gif devil2.gif devil2.gif

 

"Το Άνθος...Η Μάσκα"

Link to comment
Share on other sites

Camilla: You, sir, should unmask.

Stranger: Indeed?

Cassilda: Indeed, it's time. We have all laid aside disguise but you.

Stranger: I wear no mask.

Camilla: (Terrified, aside to Cassilda.) No mask? No mask!

 

(The King In Yellow)

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Masque of Red Death?

 

edit: Καλά πως μπερδεύτηκα έτσι?

 

edit2: Όχι καλά το είπα, τι διάολο, είχα φανταστεί την ιστορία του Poe?

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Οχι, είναι το The King in Yellow.Έργο του Ρόμπερτ Τσάμπερς.Πιθανόν βέβαια να είναι επηρεασμένο απο εκεί.

 

 

Η ιστορία του Πόε "Η μάσκα του Κόκκινου θανάτου" είναι μεταφορική για κάποια αρρώστια της εποχής. Αυτό είναι θεατρικό έργο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά νόμιζα ότι αυτό που έβαλες υπάρχει ΚΑΙ στο Masque of Red Death για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..