Jump to content

18ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Η μάσκα/Η μεταμφίεση


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Μετά τα ελαττώματα της ΕΦ, ήρθε η ώρα για μια κατάβαση στα πιο σκοτεινά κομμάτια της φαντασίας μας.

 

Το θέμα του 18ου Διαγωνισμού ΣΦΦ είναι δυσυπόστατο, η «μάσκα» και η "μεταμφίεση". Θέματα παρεμφερή αλλά όχι και ταυτόσημα και είστε ελεύθεροι να επιλέξετε ποιο από τα δύο (ή και τα δύο αν θελετε, μια μεταμφίεση μπορεί να είναι μια μάσκα) σας γεννά την έμπνευση για την καλύτερη ιστορία. Θα μπορούσα να αναφέρω και παραδείγματα, αλλά ήδη ακούω την ανατριχιαστική μελωδία από τα γρανάζια της φαντασίας σας που παίρνουν μπροστά, οπότε θα σας αφήσω σε αυτά.

 

Στα τεχνικά:

 

Ημερομηνία έναρξης, σήμερα Δευτέρα 15/2/2010. Ημερομηνία λήξης, τα μεσάνυχτα της Κυριακής 28/2/2010 προς Δευτέρα 1/3/2010.

Τετάρτης 3/3/2010 προς Πέμπτη 4/3/2010

 

Οι κανονισμοί είναι γνωστοί, και οι παραβάτες θα βρουν το ανατριχιαστικό τέλος της ακύρωσης της συμμετοχής τους.

 

* Η ιστορία σας πρέπει να είναι μεταμφιεσμένη έτσι ώστε να νομίζουμε ότι έχει ως βασικό άξονα τουλάχιστον το ένα από τα δύο θέματα. Αν τα έχει κιολας στην πραγματικότητα ακόμα καλύτερα.

* Η ιστορία πρέπει να είναι Τρόμου. Όχι φάνταζυ με τη μάσκα του Σκοτεινού, όχι ΕΦ μεταμφιεσμένη σε θρίλερ, πρέπει να είναι καθαρά τρόμου.

* Το κρεβάτι του Προκρούστη χωράει ανάμεσα σε 1000 και τις 3500 λέξεις. Αν η ιστορία δε σας βγαίνει σε αυτά τα μεγέθη μαύρο βαμπίρι που σας έφαγε .

* Γράψτε σε όποια γλώσσα επιθυμείτε. Αν δεν είναι στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά απλά θα σας αγνοήσουμε.

* Στα θέματα των ιστοριών που θα δημιουργηθούν θα επικρατεί νεκρική σιγή μέχρι και τη λήξη της υποβολής των ιστοριών στις 28/2/2010.

 

Καλή σας τύχη. Θα τη χρειαστείτε.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    26

  • DinoHajiyorgi

    18

  • DinMacXanthi

    13

  • Adicto

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μόνο 12 μερούλες ;;; Μπρρρ ... Εχω ήδη αρχίσει και φοβάμαι... ^_^

Είμαι μέσα σίγουρα... Τώρα αν δεν βρω ιστορία δεν πειράζει, άλλη φορα...

Πάντως πολύ ωραίο θέμα

 

horror-hood-mask.jpg

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

14 ολόκληρες μέρες παρακαλώ, όχι 12. Μην ξεχνάς, την έδωσα μεσάνυχτα της πρώτης, έχετε ακόμα 13 μέρες, 21 ώρες και 15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός .... μέτρησα τις ανάμεσα χωρις την πρωτη και την τελευταία :dazzled::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μη με περιμένετε εδώ πέρα, δεν το 'χω νομίζω!! Θααα προσπαθήσω να σκεφτώ κάτι, αλλά δε νομίζω! Πάντως πολύ τέλειο θέμα! Σίγουρα θα συμμετάσχω ως σχολιαστής-ψηφοφόρος!! Καλή επιτυχία σ' όλους! :thmbup: :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

damnnnn...τόσο γρήγορα απο τον άλλο διαγωνισμό...ακόμα δεν χόνεψα την τελευταία θέση και θα πάω για άλλη μια στα καπάκια!!αργκκκ....έχω γερό στομάχι τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τόσο καλό που σχεδόν θα μπορούσα να 'ψηστώ' να γράψω κι εγώ, που δεν έχω γράψει ποτέ μου τρόμο. Σχεδόν.

Σίγουρα θα διαβάσω και θα ψηφίσω πάντως.

 

Υ.Γ. Μη με τρομάξετε πάρα πολύ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μη με τρομάξετε πάρα πολύ:rolleyes:

Χαχα! Βάσω, φοβάμαι ότι, όπως είπε και η Χριστίνα σε μια αντίστοιχη περίπτωση, "αυτό θα πονέσει πολύ!" :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Μη με τρομάξετε πάρα πολύ

 

Μ' αυτό το θέμα, μας βλέπω να διαβάζουμε μόνο μέρα οι φοβητσιάρηδες, Βάσω!! :lol:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Μιας και, παρά τους φόβους μου, κατάφερα να γράψω μια υποφερτή ιστορία ΕΦ, λέω να δοκιμάσω την πένα μου σ' ένα ακόμα είδος το οποίο δεν έχω ακουμπήσει ποτέ σαν συγγραφέας (αν κι έχω απολαύσει πολλάκις σαν αναγνώστης). Βέβαια, με συμμετοχές όπως του Ξάνθη ή του Νόρθου (αμφότεροι μ' έχουν κάνει να κοιτάξω πίσω απ' τον ώμο μου), με βλέπω να κοιτάζω τον διαγωνισμό στα αχαμνά του. So be it, εξάλλου χρωστάω ένα χόρορ στον Νόρθο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλατσούρισα για λίγο στη δεξαμενή με τις βλεννώδεις ζελατινοειδείς εκκρίσεις της ΕΦ, επιστρέφω στα διάφανα γαλαζοπράσινα ύδατα της φάνταζυ, όπου θα αράξω χαλαρή στον κοραλλιογεννή ύφαλο για να παρακολουθήσω την επικείμενη ανάδυση της Ρ'λυε από απόσταση ασφαλείας και με τα δέοντα πόπκορν.

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω κι εγω!! Δηλαδή... ελπίζω να γράψω! Μ'αρέσει ο τρόμος, έχω διαβάσει αλλα ποτέ δεν κατάφερα να γραψω μια σωστή, ολοκληρωμενη ιστορία τρόμου... Αλλά θα προσπαθήσω μιας και σκέφτηκα κάτι που έχει... πλακα!:lol::blink: :death:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 14 μέρες... και με ασθένεια στη μέση, δύσκολα τα πράγματα.... ίσως κάτι μικρό, προς το κάτω όριο...

Link to comment
Share on other sites

Μεσa και εγω. Βεβαια δε ξερω αν θα καταφερω να ολοκληρωσω κατι αλλα θα δουμε... :holiday:

Edited by Waylander
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, λέω μάλλον, θα γράψω και εγώ. Λες να κάνω την μεγάλη επιστροφή και να ασχοληθώ ξανά με το forum... Λές;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, λέω μάλλον, θα γράψω και εγώ. Λες να κάνω την μεγάλη επιστροφή και να ασχοληθώ ξανά με το forum... Λές;

Go for ir Μηνά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και αγχώνομαι... αυτό το 3500 λέξεις μαξ τελικά είναι τρελός βραχνάς για τρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και αγχώνομαι... αυτό το 3500 λέξεις μαξ τελικά είναι τρελός βραχνάς για τρόμου.

 

Αν φτάσεις στις 4000-4500 λέξεις, και δεν έχεις τελειώσει, σταμάτα.

Λες λάθος ιστορία.

500-700 λέξεις μπορούν να κοπούν με ένα καλό χτένισμα. Απο εκεί και πάνω υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν φτάσεις στις 4000-4500 λέξεις, και δεν έχεις τελειώσει, σταμάτα.

Λες λάθος ιστορία.

500-700 λέξεις μπορούν να κοπούν με ένα καλό χτένισμα. Απο εκεί και πάνω υπάρχει πρόβλημα.

Από εκεί και πάνω δε γράφεις για το διαγωνισμό. Τελεία. Γράφεις καθαρά και μόνο για την ιστορία κι ας είσαι εκτός διαγωνισμού.

 

Το νιώθω τον Ντίνο, το άνω όριο αναφερόταν σε παλιότερες εποχές του φόρουμ που ο μέσος όρος ιστορίας ήταν οι 1200 λέξεις (και το άνω όριο νομίζω 2000 ή 2500 λέξεις) έκτοτε ο τρόπος γραφής των περισσοτέρων μας ορίμασε και πλέον οι ιστορίες φλερτάρουν άνετα με το τριχίλιαρο - ειδικά αν πας για fantasy που πρέπει να δώσεις πληροφορίες για τον κόσμο (εξού και τα "αποσπάσματα" που κάνουν τον έτερο Ντίνο να γκρινιάζει) ή στον τρόμο που θέλει ατμόσφαιρα.

Θα μπορούσε το άνω όριο να ανέβει και άλλο, αλλά μετά ποιος διαβάζει τόσες και τόσο μεγάλες ιστορίες;

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε το άνω όριο να ανέβει και άλλο, αλλά μετά ποιος διαβάζει τόσες και τόσο μεγάλες ιστορίες;

 

Αν μας δίνεται περισσότερος χρόνος δε θα είναι τόσο δύσκολο να τις διαβάζουμε, υποθέτω.... Εγώ προσωπικά θα χαιρόμουν να ανέβαινε το όριο! Πάντα πιέζομαι με τις λέξεις και στο τέλος το διήγημα έχει διάφορα προβλήματα εξαιτίας αυτού... :cold:

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο... ήδη μας έδωσες την ιστορία... έχω θέμα... ελπίζω να βρω χρόνο ανάπτυξης... γιατί έχω και καιρό να στείλω..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως  οι διοργανωτές να σκεφτούν σοβαρά να δώσουν 1 εβδομάδα παράταση και μια μικρή αύξηση στις λέξεις;;

 

Είναι ο σκοπός μας να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη;;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με πυρετό στο φουλ και ανικανότητα σκέψης δεν το βλέπω να γράφω... Αν όντως δωθεί μία μικρής παρατασούλας ( 3-4 μέρες οχι τίποτα τρελό ) και αν έχω καθαρό μυαλό ίσως τα καταφέρω, αλλιώς τα λέμε στον σχολιασμό ....:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..