Jump to content

Προτάσεις για καλά ΕΦ βιβλία!


Recommended Posts

Εδώ θα προτείνετε βιβλία ΕΦ που σας άρεσαν.Βιβλία που είναι γνωστά,αλλά και άγνωστα.Δεν έχει σημασία.

Επίσης,θα είναι ένα topic που αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα βιβλίο ΕΦ,αλλά δεν ξέρει αν είναι καλό ή όχι,θα μπορεί να ρωτάει αυτούς που πιθανόν το έχουν διαβάσει.

Θα κάνω την αρχή.

Έχει διαβάσει κανείς το "Τα ημερολόγια των άστρων" του Στάνισλαβ Λεμ;Αν ναι,πως ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Neuromancer - William Gibson

The RIngworld- Larry Niven

The Eternal War - Joe Haldeman

The Foundation Series - Isaac Asimov

The Rama Series - Arthur Clark

Metropolitan - Walter Joe Williams

Dune - Frank Herbert

 

Μερικά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω πολλά να προτείνω αλλά προς το παρόν τα εξής:

Stanislaw Lem: Fiasco

His Masters Voice

Eden

και τα τρία πολύ καλά αλλά κάπως εγκεφαλικα

 

Επίσης ένα λιγότερο γνωστό

Frank Robinson The Dark Beyond the Stars από τα καλύτερα που γράφτηκαν ποτέ για generation starships

 

Πιο πρόσφατο αλλά πολύ καλό

Richard Morgan : Black Man χαρακτηριστικό μιας νέας τάσης near future και dystopian και σχετικά πολιτικοποιημένα (με επιδράσεις και από cyberpank), το συγκεκριμένο είναι και καλό thriller

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνω ΕΦ βιβλία με κάποια χαρακτηριστικά, όπως:

 

*Μεγάλες, χαώδεις μελλοντικές πόλεις με μπόλικη περιπέτεια, ψάξιμο, κυνηγητό κλπ

*Γαλαξιακές μάχες με διαστημόπλοια, εξωγήινους, ρομπότ κλπ

*Να είναι φυσικά καλογραμμένο και όχι βιβλίο της σειράς με τη λογική των κακών βίπερ

 

Στιλ "Το ηλεκτρικό πρόβατο" του Φίλιπ Ντικ, "Χωρίς επιστροφή" του Μάικλ Μάρσαλ Σμιθ, "Ο αιώνιος πόλεμος" του Τζο Χάλντεμαν, "Θνητοί θεοί" του Ρίτσαρντ Μόργκαν κλπ.

 

Κυρίως στα ελληνικά, αλλά μπορείτε να προτείνετε και στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

*Μεγάλες, χαώδεις μελλοντικές πόλεις με μπόλικη περιπέτεια, ψάξιμο, κυνηγητό κλπ

Σλαν του Βαν Βογκτ

Οι εμποροι του διαστηματος των Πολ-Κορνμπλαθ

Ο υπερανθρωπος του Μπεστερ

και γενικα αρκετα του Ντικ

 

*Γαλαξιακές μάχες με διαστημόπλοια, εξωγήινους, ρομπότ κλπ

 

Ισως κατι απο Warhammer 40k? Η σειρα με τα Φαντασματα του Γκοντ που βγαινει απο Ανουμπις ειναι σχετικα καλη.Καποια κλασικα διαστημικης οπερας δεν εχουν μεταφραστει δυστυχως.Παντως το A fire upon the deep μου αρεσε αρκετα αλλα φυσικα εννοουνται και τα βιβλια της "Γαλαξιακης Αυτοκρατοριας" του Ασιμοφ,δηαλαδη το Foundation series.

Link to comment
Share on other sites

*Μεγάλες, χαώδεις μελλοντικές πόλεις με μπόλικη περιπέτεια, ψάξιμο, κυνηγητό κλπ

Σλαν του Βαν Βογκτ

Οι εμποροι του διαστηματος των Πολ-Κορνμπλαθ

Ο υπερανθρωπος του Μπεστερ

και γενικα αρκετα του Ντικ

 

*Γαλαξιακές μάχες με διαστημόπλοια, εξωγήινους, ρομπότ κλπ

 

Ισως κατι απο Warhammer 40k? Η σειρα με τα Φαντασματα του Γκοντ που βγαινει απο Ανουμπις ειναι σχετικα καλη.Καποια κλασικα διαστημικης οπερας δεν εχουν μεταφραστει δυστυχως.Παντως το A fire upon the deep μου αρεσε αρκετα αλλα φυσικα εννοουνται και τα βιβλια της "Γαλαξιακης Αυτοκρατοριας" του Ασιμοφ,δηαλαδη το Foundation series.

 

Το "Οι έμποροι του διαστήματος" το έχω διαβάσει και ήταν πολύ καλό.

Απο Ντικ έχω διαβάσει αρκετούτσικα και θα διαβάσω και άλλα.

Όσον αφορά το "warhammer 40k" μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σειρά, αλλά δεν ξέρω ποιά πρέπει να πάρω. Πόσα είναι τα βιβλία της σειράς κλπ...

Γαλαξιακή αυτοκρατορία εννοείται, αλλά απο τις εκδόσεις Κάκτος;; Καλύτερα αγγλικά...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχισα απο το "Πρωτοι και Μοναδικοι".Κατι πολυ γενικο να ξερεις απο warhammer40k(ο,τι βρισκομαστε περιπου στο ετος 40000,υπαρχουν κλασικες φυλες φαντασυ-ορκ,δαιμονες,τερατα,ανθρωποι,ιπποτες aka πεζοναυτες κτλ-ολες μπλεγμενες σε εναν τιτανοτεραστιο διαρκη πολεμο στο συμπαν ενω η ανθρωποτητα διοικειται εντελως στρατοκρατικα απο το λειψανο του Αυτοκρατορα) αρκει.Μην περιμενεις κλασικο αναγνωμα ΕΦ αλλα αν θες διαγαλαξιακο πολεμο θα χορτασεις.

Επειδη δεν σχολιασες τον Υπερανθρωπο του Μπεστερ προσθετω και

Το πεπρωμενο μου ειναι τα αστρα

του ιδιου που ειναι χαλαρα στα 5-6 καλυτερα βιβλια ΕΦ που εχω διαβασει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχισα απο το "Πρωτοι και Μοναδικοι".Κατι πολυ γενικο να ξερεις απο warhammer40k(ο,τι βρισκομαστε περιπου στο ετος 40000,υπαρχουν κλασικες φυλες φαντασυ-ορκ,δαιμονες,τερατα,ανθρωποι,ιπποτες aka πεζοναυτες κτλ-ολες μπλεγμενες σε εναν τιτανοτεραστιο διαρκη πολεμο στο συμπαν ενω η ανθρωποτητα διοικειται εντελως στρατοκρατικα απο το λειψανο του Αυτοκρατορα) αρκει.Μην περιμενεις κλασικο αναγνωμα ΕΦ αλλα αν θες διαγαλαξιακο πολεμο θα χορτασεις.

Επειδη δεν σχολιασες τον Υπερανθρωπο του Μπεστερ προσθετω και

Το πεπρωμενο μου ειναι τα αστρα

του ιδιου που ειναι χαλαρα στα 5-6 καλυτερα βιβλια ΕΦ που εχω διαβασει.

 

Το "Το πεπρωμένο μου είναι τ'άστρα" το έχω.

Το "Ο υπεράνθρωπος" δεν το έχω, αλλά κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Κάκτος...

Αυτό ακριβώς θέλω να διαβάσω. Διαγαλαξιακό πόλεμο με ένα κάρο πλάσματα. Να έχει μάχες, κυνηγητό, περιπέτεια κλπ κλπ! Στα ελληνικά, κυκλοφορούν 4 βιβλία της σειράς "Gaunt's ghosts". Δεν ξέρω πόσα είναι συνολικά τα βιβλία της συγκεκριμένης σειράς, αλλά αν είναι μόνο αυτά τα τέσσερα, θα τα τσιμπήσω... 12 ευρώ έκαστως...

 

edit:Απ'όσο βλέπω στο wikipedia είναι 12 τα βιβλία της σειράς gaunt's ghosts... Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτοτελή...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα, τελικά, να παραγγείλω κάποια βιβλία στα αγγλικά, απο το bookdepository.co.uk. Ποιά βιβλία προτείνετε σίγουρα; Έχω φτιάξει μια πρόχειρη λίστα, με τα εξής βιβλία:

 

1. Stanislaw Lem-The Cyberiad, εκδόσεις Mariner Books

2. J.L. Bourne-Day by day Armageddon, εκδόσεις Simon And Schuster Ltd(Δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα)

3. Robert Heinlein-Starship troopers, εκδόσεις Penguin Putnam Inc

4. Robert Heinlein-The Moon is a harsh Mistress, εκδόσεις Orion Publishing Co

 

Επίσης θα αγοράσω και κάποια απο τους αγαπημένους Donald Westlake και Elmore Leonard, αλλά δεν είναι ΕΦ, οπότε δεν τα αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά έχω διαβάσει το πρώτο μόνο, στη μετάφραση της Ροζίτας Σώκου, που τότε (το 1982...) μου είχε φανεί εξαιρετική. Πιθανότατα εξάλλου, ήταν εξαιρετική. Γιατί είναι και δύσκολο βιβλίο, με ένα κάρο νεολογισμούς, ποιήματα,... τρέλες και τα συναφή.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά έχω διαβάσει το πρώτο μόνο, στη μετάφραση της Ροζίτας Σώκου, που τότε (το 1982...) μου είχε φανεί εξαιρετική. Πιθανότατα εξάλλου, ήταν εξαιρετική. Γιατί είναι και δύσκολο βιβλίο, με ένα κάρο νεολογισμούς, ποιήματα,... τρέλες και τα συναφή.

 

Μα, ευχαρίστως θα το έπαιρνα στα ελληνικά γιατί έχω ακούσει ότι η μετάφραση είναι καλή, αλλά είναι πολύ παλιά έκδοση και για να το βρω, πρέπει να ψάξω σε όλα τα παλαιοβιβλιοπωλεία κλπ(και αν το βρω, και σε τι κατάσταση θα το βρω). Λέτε να κυκλοφορεί στο βιβλιοπωλείο των εκδόσεων...; Θα δω...

Τι άλλα προτείνετε; Εν τω μεταξύ βρήκα και άλλα ενδιαφέροντα, όπως το "A clockwork orange" του Anthony Burgess, το "Planet of the apes" του Pierre Boulle, το "Earth Inc" του Michael Bollen, το "Terminal world" του Alastair Reynolds κλπ.

 

edit:Και είναι φθηνά, απο 4 εως και 8 ευρώ και τσάμπα μεταφορικά...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλεύω οπωσδήποτε το πρώτο και το τέταρτο, τα άλλα δύο δεν τα έχω διαβάσει.

 

Για το terminal world του reynolds έχω διαβάσει μέτριες κριτικές. Νομίζω ότι καλύτερα να αρχίσεις από το revelation space.

Link to comment
Share on other sites

Επ! Για Warhammer εδώ :)

 

Τα Gaunt's Ghosts είναι αυτελή, με την έννοια ότι κάθε βιβλίο περιγράφει μία περιπέτεια του Συντάγματος (σε άλλον κόσμο κάθε φορά). Ωστόσο, κάποια στοιχεία της πλοκής μεταφέρονται φυσικά στο επόμενο και εξελίσσονται και αναπτύσσονται παράλληλα οι χαρακτήρες, και στο 5ο που έχω φτάσει τώρα έχει γίνει πολύ ενδιαφέρον. (αν θέλεις γαλαξιακές μάχες, θα χορτάσεις και με το παραπάνω dazzled.gif). Προσωπικά προτιμώ τα Horus Heresy, γιατί έχουν λιγότερες μάχες και περισσότερο characterisation από την αρχή (αλλά that's just me...)

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλεύω οπωσδήποτε το πρώτο και το τέταρτο, τα άλλα δύο δεν τα έχω διαβάσει.

 

Για το terminal world του reynolds έχω διαβάσει μέτριες κριτικές. Νομίζω ότι καλύτερα να αρχίσεις από το revelation space.

 

Οκ, κανένα πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς το έχω βάλει στη wish list. Άλλες προτάσεις γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα επρεπε να μπει στις προτασεις και το

Σκοταδι συγκεντρωσου

 

Ο Λαιμπερ ηξερε να περιγραφει πολεις και κυνηγητα.Παλιο αλλα καλο.

Α,μιας και πηρα προσφατα το 2ο(Starside rising) του Uplift.Οκ,δεν ειχε πολεμο στο 1ο(Sundiver) αλλα νομιζω οτι αργοτερα εχει.Ισως να σου αρεσει,καλο φαινεται.

Τωρα απο βιβλια που δεν εχω διαβασει δεν μπορω να προτεινω βεβαια με σιγουρια.Ισως τα βιβλια του Scalzi(Old man's war) που γουσταρει ο Τωντων,η του Banks(πχ Use of Weapons, Consider Phlebas) ή ξερω γω το Jannisaries και το Armour απο military SF.Ολα αυτα,φευ,στα Αγγλικα.

Προσωπικά προτιμώ τα Horus Heresy, γιατί έχουν λιγότερες μάχες και περισσότερο characterisation από την αρχή (αλλά that's just me...)

Φυσικα,προκειται για βιβλια με βαση

.:D
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα επρεπε να μπει στις προτασεις και το

Σκοταδι συγκεντρωσου

 

Ο Λαιμπερ ηξερε να περιγραφει πολεις και κυνηγητα.Παλιο αλλα καλο.

Α,μιας και πηρα προσφατα το 2ο(Starside rising) του Uplift.Οκ,δεν ειχε πολεμο στο 1ο(Sundiver) αλλα νομιζω οτι αργοτερα εχει.Ισως να σου αρεσει,καλο φαινεται.

Τωρα απο βιβλια που δεν εχω διαβασει δεν μπορω να προτεινω βεβαια με σιγουρια.Ισως τα βιβλια του Scalzi(Old man's war) που γουσταρει ο Τωντων,η του Banks(πχ Use of Weapons, Consider Phlebas) ή ξερω γω το Jannisaries και το Armour απο military SF.Ολα αυτα,φευ,στα Αγγλικα.

Προσωπικά προτιμώ τα Horus Heresy, γιατί έχουν λιγότερες μάχες και περισσότερο characterisation από την αρχή (αλλά that's just me...)

Φυσικα,προκειται για βιβλια με βαση

.:D

 

Το "Σκοτάδι συγκεντρώσου" το έχω, αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Είπαμε, αποφάσισα να αγοράσω κάποια βιβλία στα αγγλικά, οπότε πρότεινετε αβέρτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω μία ακόμα ψήφο στα Horus Heresy. Πρόσεξε όμως ότι, παρόλο που είναι σε γενικές γραμμές αυτοτελή, η σειρά ξεκινάει με τριλογία, την οποία και προτείνω. Βασικά, βγήκε πρώτα η τριλογία κι αφού καλοπούλησε και είχε επιτυχία, είπανε να το συνεχίσουν πιάνοντας όλα τα τάγματα ένα ένα. Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι τα επόμενα είναι άσχημα, ίσα ίσα θα έλεγα (βλ. Fulgrim thmbup.gif)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα,προκειται για βιβλια με βαση

.biggrin.gif

 

Χαχαχα well, κοίτα - η όλη σειρά διατείνεται ότι στην 41η χιλιετία υπάρχει μόνο πόλεμος, οπότε πόσο να ξεφύγεις; :tongue: (κι όμως, για τέτοιο context, έδινε πολλή βάση στους χαρακτήρες, που είναι ένας από τους λόγους που μου έκανε εντύπωση).

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα,προκειται για βιβλια με βαση

.biggrin.gif

 

Χαχαχα well, κοίτα - η όλη σειρά διατείνεται ότι στην 41η χιλιετία υπάρχει μόνο πόλεμος, οπότε πόσο να ξεφύγεις; :tongue: (κι όμως, για τέτοιο context, έδινε πολλή βάση στους χαρακτήρες, που είναι ένας από τους λόγους που μου έκανε εντύπωση).

 

Trillian έχεις να προτείνεις κάτι σε αγγλικά; Να είναι όμως αυτοτελή μυθιστορήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοτελή μυθιστορήματα από Warhammer 40K ή γενικώς;

Link to comment
Share on other sites

Αυτοτελή μυθιστορήματα από Warhammer 40K ή γενικώς;

 

Γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Τα wh40k τα προτεινα γιατι ζητησε καποια με διαγαλαξιακους πολεμους κτλ.Γενικα ειναι μετρημενα τα καλα βιβλια ΕΦ διαστημικης οπερας με εντονο το μιλιταριστικο στοιχειο παρα το γεγονος οτι ο κοσμος νομιζει οτι αποτελουν την πλειονοτητα(ισως νομιζουν οτι ΕΦ ειναι Πολεμος των Αστρων και απομιμησεις του).

Παντως θα πρεπει να αναφερουμε και τα πρικουελς του Ντιουν οπου υπαρχει αρκετος πολεμος.Δεν σημαινει οτι επειδη δεν ειναι στην κλαση των βιβλιων Ντιουν του πατερα..δεν ειναι και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί: Blade, από τα καλύτερα βιβλία στο στιλ / περιεχόμενο που ζητάς, είναι βέβαια το Forever War του Χάλντεμαν...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει αναφερθεί: Blade, από τα καλύτερα βιβλία στο στιλ / περιεχόμενο που ζητάς, είναι βέβαια το Forever War του Χάλντεμαν...

 

Το Forever war είναι ήδη στη βιβλιοθήκη μου, στα ελληνικά μάλιστα. Το ίδιο-επιτέλους-και το "Θυμάμαι τις αμαρτίες μου".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..