Jump to content

Προτάσεις για καλά ΕΦ βιβλία!


Recommended Posts

Λοιπόν... άλλα space opera πού έχω υπόψη: Ian Banks και Neal Asher (του Banks έχω διαβάσει μόνο ένα βιβλίο, και του Asher νουβέλες, αλλά και οι δύο έχουν φτιάξει ολόκληρο σύμπαν με διαγαλαξιακούς πολέμους και φυλές που φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, οπότε ψάξε λιγάκι τους τίτλους... Τα περισσότερα πρέπει να είναι αυτοτελή απ' ό,τι έχω καταλάβει).

 

Επίσης αρκετά ευχάριστο είχα βρει και το πρώτο βιβλίο του Saga of Seven Suns του Kevin J. Anderson, Hidden Empire. Must επίσης το Snow Queen της Vinge (Αυτοτελές). Και φυσικά, έχουμε και τα βιβλία του Χάιν της ΛεΓκεν, αν δεν έχεις διαβάσει.

 

(Άσχετο-σχετικό: Σήμερα κάποιος διάβαζε το Dune στο λεωφορείο και μάλιστα στα αγγλικά :o)

 

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα προτείνετε βιβλία ΕΦ που σας άρεσαν.Βιβλία που είναι γνωστά,αλλά και άγνωστα.Δεν έχει σημασία.

Επίσης,θα είναι ένα topic που αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα βιβλίο ΕΦ,αλλά δεν ξέρει αν είναι καλό ή όχι,θα μπορεί να ρωτάει αυτούς που πιθανόν το έχουν διαβάσει.

Θα κάνω την αρχή.

Έχει διαβάσει κανείς το "Τα ημερολόγια των άστρων" του Στάνισλαβ Λεμ;Αν ναι,πως ήταν;

 

Εγώ το έχω διαβάσει (εκδ. Ποταμός) και μου άρεσε, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι του δικού σου γούστου. Καλή η μετάφραση. "Τα ημερολόγια των άστρων" είναι σαν συλλογή μεγάλων διηγημάτων με ήρωα πάντα τον ίδιο "μέσο άνθρωπο", τον Ίον Τίχι, ο οποίος διηγείται σε πρώτο πρόσωπο. Είναι λίγο παλιομοδίτικο και του ξεφεύγει λίγο προς τη σαχλαμάρα θα έλεγα, αλλά πιάνει πολλά πολιτικοκοινωνικά ζητήματα και κάνει κάτι σαν εφ σάτιρα. Π.χ. σε ένα κεφάλαιο γίνεται μια μακριά θεολογική συζήτηση μεταξύ ενός ανθρώπου και ενός ρομπότ-καλόγερου. Σε ένα άλλο ο Ίον Τίχι ανακηρύσσεται πρόεδρος μιας υπηρεσίας που διορθώνει την ιστορία και "εξηγεί" με διάφορες γραφειοκρατικές πατάτες της υπηρεσίας αυτής διάφορα ιστορικά γεγονότα όπως την εξαφάνιση των δεινοσαύρων, διάφορες γενοκτονίες/πολέμους, την ευφυΐα ορισμένων μεγάλων της ιστορίας κλπ. Το συνιστώ, αλλά να περιμένεις μια κωμωδία γραμμένη από έναν αρκετά διαβασμένο από επιστήμες και βαθιά σκεπτόμενο συγγραφέα. Μην ψάχνεις, δηλαδή, περιπέτειες, μάχες, βόμβες, πυραύλους και ντάπα-ντούπα, αλλά ευκολοδιάβαστη πολιτική εφ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα προτείνετε βιβλία ΕΦ που σας άρεσαν.Βιβλία που είναι γνωστά,αλλά και άγνωστα.Δεν έχει σημασία.

Επίσης,θα είναι ένα topic που αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα βιβλίο ΕΦ,αλλά δεν ξέρει αν είναι καλό ή όχι,θα μπορεί να ρωτάει αυτούς που πιθανόν το έχουν διαβάσει.

Θα κάνω την αρχή.

Έχει διαβάσει κανείς το "Τα ημερολόγια των άστρων" του Στάνισλαβ Λεμ;Αν ναι,πως ήταν;

 

Εγώ το έχω διαβάσει (εκδ. Ποταμός) και μου άρεσε, αλλά δεν ξέρω αν θα είναι του δικού σου γούστου. Καλή η μετάφραση. "Τα ημερολόγια των άστρων" είναι σαν συλλογή μεγάλων διηγημάτων με ήρωα πάντα τον ίδιο "μέσο άνθρωπο", τον Ίον Τίχι, ο οποίος διηγείται σε πρώτο πρόσωπο. Είναι λίγο παλιομοδίτικο και του ξεφεύγει λίγο προς τη σαχλαμάρα θα έλεγα, αλλά πιάνει πολλά πολιτικοκοινωνικά ζητήματα και κάνει κάτι σαν εφ σάτιρα. Π.χ. σε ένα κεφάλαιο γίνεται μια μακριά θεολογική συζήτηση μεταξύ ενός ανθρώπου και ενός ρομπότ-καλόγερου. Σε ένα άλλο ο Ίον Τίχι ανακηρύσσεται πρόεδρος μιας υπηρεσίας που διορθώνει την ιστορία και "εξηγεί" με διάφορες γραφειοκρατικές πατάτες της υπηρεσίας αυτής διάφορα ιστορικά γεγονότα όπως την εξαφάνιση των δεινοσαύρων, διάφορες γενοκτονίες/πολέμους, την ευφυΐα ορισμένων μεγάλων της ιστορίας κλπ. Το συνιστώ, αλλά να περιμένεις μια κωμωδία γραμμένη από έναν αρκετά διαβασμένο από επιστήμες και βαθιά σκεπτόμενο συγγραφέα. Μην ψάχνεις, δηλαδή, περιπέτειες, μάχες, βόμβες, πυραύλους και ντάπα-ντούπα, αλλά ευκολοδιάβαστη πολιτική εφ.

 

Το έχω πάρει το βιβλίο. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα όμως.

Μα δεν διαβάζω μόνο ιστορίες με ντάπα ντούπα, μάχες κλπ. Απλώς ψάχνω και τέτοια, αλλά καλογραμμένα, όχι στιλ ταινιών Βαν Νταμ ή Λούντγκρεν(ή όπως αλλιώς τον λένε τέλος πάντων).

Link to comment
Share on other sites

Καλά, κι εγώ από τότε που το πήρα πέρασαν κάτι χρόνια μέχρι να το διαβάσω, γιατί το έβλεπα μεγάλο και μου κοβόταν η όρεξη. Αλλά διαβάζεται εύκολα, άσε που είναι αυτοτελή διηγήματα και μπορείς να το διαβάζεις λίγο λίγο. Εγώ μόνο τέτοια ψάχνω, φιλοσοφικά-πολιτικά-κοινωνικά, καθόλου μάχες (Βαν Νταμ!! Αν είναι δυνατόν!!). Διάβασε το πρώτο, με τη μαύρη τρύπα του χρόνου, εμένα αυτό μου αρέσει πιο πολύ. Σάτιρα του πώς ο άνθρωπος δε μπορεί να συνεννοηθεί ούτε με τον εαυτό του. Πολλή πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα όλα τα βιβλία της σειράς science fiction Masterworks., αλλά στο bookdepository έχει πολύ λίγα τα υπόλοιπα μπορείς να τα βρεις στο amazon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επισης απο military science fiction θα πρεπει να αναλογιστεις τον David Weber.Κατι σε On basilisk station δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα όλα τα βιβλία της σειράς science fiction Masterworks., αλλά στο bookdepository έχει πολύ λίγα τα υπόλοιπα μπορείς να τα βρεις στο amazon.

 

Νομίζω τα έχει όλα. Επίσης εξαιρετικές τιμές σε μεταχειρισμένα που είναι στην πράξη αμεταχείριστα ή ελάχιστα μεταχειρισμένα θα βρεις στο play. Και ναι, είναι εξαιρετική πρόταση ανάγνωσης, αν και ο ρυθμός ανάγνωσης πρέπει να είναι «ένα sf masterwork - ένα καινούργιο έργο» για να μην καείς από περασμένη... δεκαετίλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια αλλα εδω ο τυπος ζητησε βιβλια με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα.Το να λεμε "παρε τη σειρα Masterworks" δεν λεει και κατι.Οκ,ειναι ισως τα πιο κλασικα βιβλια του ειδους.Αλλα ειναι μια γενικη λιστα.

Link to comment
Share on other sites

[

 

 

Το "Ο υπεράνθρωπος" δεν το έχω, αλλά κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Κάκτος...

 

 

 

Ναι, όντως κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κάκτος, αλλά ΧΑΛΙΑ μετάφραση, σε ένα ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ βιβλίο. Πάρ' το στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά! Στις λιγοστές μου διακοπές στην εξωτική Χαλκιδική διάβασα αυτά τα τρία και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα τρία....Ήταν όλα επιλογές από το παλικάρι στην Άγνωστη Καντάθ...Ιδού λοιπόν οι τίτλοι...

 

1. BLIND LAKE by ROBERT CHARLES WILSON.

2. THE HOSTILE TAKEOVER TRILOGY by S.ANDREW SWANN

3. A TALENT FOR WAR by JACK McDEVITT

 

Και οι τρεις τίτλοι μου άρεσαν πολύ, ο καθένας για διαφορετικό λόγο. Από τον McDevitt έχω διαβάσει και άλλα δύο και τον γνώριζα, από τους δύο υπόλοιπους θα κοιτάξω να τι άλλο θα βρω και θα τους ξαναδιαβάσω...Οποιδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. Τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Σύμφωνα με τον David Brin, τα κατωτέρω είναι τα καλύτερα βιβλία επιστημονικής φαντασίας μεταξύ αυτών και 2 δικά του. Δεν τα έχω διαβάσει όλα, αλλά γενικά συμφωνώ με τη λίστα!!

 

Adams, Douglass: The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy

Anderson, M.T.: Feed

Anderson, Poul: The High Crusade

Anthony, Piers: A Spell for Chameleon

The Source of Magic

Asimov, Isaac: The Caves of Steel

 

Foundation Trilogy

I, Robot

Barnes, John: Orbital Resonance

Baxter, Stephen: The H-bomb Girl

Bear, Greg: Dinosaur Summer

Benford, Gregory: Against Infinity

The Jupiter Project

Bester, Alfred: The Stars My Destination

The Demolished Man

Bradbury, Ray: The Martian Chronicles

Fahrenheit 451

Brin, David: The Postman

Glory Season

Card, Orson Scott: Ender’s Game

 

Cherryh, C.J. : The Chanur Saga

Christopher, John: Tripods Trilogy

Clarke, Arthur C.: Childhood’s End

Clement, Hal: Mission of Gravity

Collins, Suzanne: The Hunger Games

Dick, Philip K.: The Man in the High Castle

Do Androids Dream of Electric Sheep?

Doctorow, Cory: Little Brother

Farmer, Nancy: The House of the Scorpion

Gaiman, Neil: The Graveyard Book

Harrison, Harry: The Stainless Steel Rat

Heinlein, Robert: Tunnel in the Sky

The Door into Summer

Have Space Suit, Will Travel

Farmer in the Sky

The Star Beast

Red Planet

Podkayne of Mars

Herbert, Frank: Dune

Huxley, Aldous: Brave New World

Le Guin, Ursula: The Earthsea Trilogy

The Lathe of Heaven

The Dispossessed

Matheson, Richard: The Incredible Shrinking Man

McCaffrey, Ann: The Ship who Sang

Dragonsong

McDevitt, Jack: The Engines of God

Miller, Walter: Canticle for Leibowitz

Niven, Larry: Ringworld

Nix, Garth: Shade’s Children

Norton, Andre: The Stars are Ours

Star Guard

O’Brien, Robert: Z for Zachariah

Palmer, David: Emergence

Panshin, Alexei: Rite of Passage

Pangborn, Edgar: Davy

Piper, H. Beam: Little Fuzzy

Lord Kalvan

Pratchett, Terry: The Color of Magic

Sargeant, Pamela: Earthseed

Scalzi, John: Zoe’s Tale

Sleator, William: The Last Universe

Interstellar Pig

Smith, E.E. “Doc”: Skylark of Space

The Lensman Series

 

Stewart, George: Earth Abides

Sturgeon, Theodore: More than Human

Tevis, Walter: The Man Who Fell to Earth

Tolkein, J.R.R.: The Hobbit

Varley, John: Red Thunder

Wells, H. G.: The Time Machine

The Invisible Man

Westerfield, Scott: Uglies

Leviathan

Wilhelm, Kate: Where Late the Sweet Birds Sang

Wyndham, John: The Day of the Triffids

The Chrysalids (Re-Birth)

Yolen, Jane: Dragon’s Blood

 

 

Edited by tuscan21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..