Jump to content

Χάρτες στον υπολογιστή


Throgos
 Share

Recommended Posts

Παρ' όλο που δεν είναι ακριβώς τέχνη, παρά ένα είδος μαθηματικής χαρτογράφησης, το ποστάρω για γνώμες και για να βάλετε κάποια ονόματα ίσως, που εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ. Μερικά στοιχεία για τον χάρτη αυτόν:

 

1.Χωρίζεται σε 4 περιοχές: Η Βόρεια είναι το ένα βασίλειο. Η νότια το άλλο. Το μεσαίο δημιουργήθηκε με συνεργασία των δύο αυτών "Καλών" βασιλείων. Στα ανατολικά είναι το "κακό" βασίλειο.

2.Για να επιζήσουν και να αναπτυχθούν τα καλά βασίλεια χρειάζονται ένα "δάσος". Αυτό το δάσος φυτρώνει μόνο του όταν το βασίλειο αναπτυχθεί. Τους χαρίζει σχετική προστασία ενάντιο στο κακό, και είναι πολύ πολύτιμο.

3.Όλα τα βασίλεια έχουν μία παράξενη ικανότητα: την γεωπλαστική ικανότητα. Δηλαδή μπορούν να διαμορφώσουν τη γη και τη θάλασσα ανάλογα με τις ανάγκες τους, αλλά χρειάζεται μεγάλη δύναμη. Όλα τα φυσικά στοιχεία είναι φτιαγμένα από αυτούς, κάθε βουνό και κάθε ακτή.

4. Συγχωρήστε οποιαδήποτε λάθη στα χρώματα. Όταν υπάρχει πράσινο μέσα σε ένα κτίριο σημαίνει ότι υπάρχει εσωτερική αυλή. Όταν υπάρχει νερό, τότε έχει μέσα κάποια πισίνα - συντριβάνι (όχι μόνο για καλλωπιστικούς λόγους, αλλά και σαν δεξαμενή νερού).

_άρτης.zip

Edited by Throgos
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο!

Βέβαια εγώ προτιμάω να τους ζωγραφίζω. :p

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο!

Βέβαια εγώ προτιμάω να τους ζωγραφίζω. :p

 

Κι εγώ. Απλά στον υπολογιστή υπάρχει η δυνατότητα να τους αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν τους ζωγραφίζες στον υπολογιστή...; :p

 

Το χω δοκιμάσει, αλλά δε μου αρέσει ιδιαίτερα. Άλλη η χάρη του να φτιάχνεις βουναλάκια με το χέρι, να γράφεις τα ονόματα με το χέρι... Εξ' άλλου με τον υπολογιστή είναι λίγο δύσκολο όταν πρέπει να στριμώξεις τα ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω μια μίξη χεριού και pc. Και μάλλον χρησιμοποιώ άλλου είδους τεχνικές και προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω μια μίξη χεριού και pc. Και μάλλον χρησιμοποιώ άλλου είδους τεχνικές και προγράμματα.

μάλλον! αλλά θα το ψάξω το θέμα. Αλλιώς θα πάρω σκάνερ!

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην υπομονή σου... Και η τεχνική είναι εξαιρετική για τα μέσα που χρησιμοποίησες! Οι βάλτοι είναι περίπου σαν τη Θάλασσα των Σαργασσών;

Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην υπομονή σου... Και η τεχνική είναι εξαιρετική για τα μέσα που χρησιμοποίησες! Οι βάλτοι είναι περίπου σαν τη Θάλασσα των Σαργασσών;

 

όχι, είναι περισσότερο φυσιολογικοί βάλτοι, δεν μπορούν να πλεύσουν πλοία. Είναι δημιουργημένοι από το "Κακό" βασίλειο. Τα καλά βασίλεια προσπαθούν να τους καταπολεμήσουν ιδρύοντας πόλεις και φτιάχνοντας δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..