Jump to content

Φανταστική πινακοθήκη


flamandin
 Share

Recommended Posts

Γεία σας και χαρά σας .Η περιήγηση στο φόρουμ με ενέπνευσε να σχεδιάσω έπειτα απο αρκετό καιρό.Είπα να ανεβάσω τα σκίτσα μου(αν και ακόμα δεν ξέρω πως,πρώτη φορά θα το κάνω) και τότε ανακάλυψα κάτι.Έψαξα να βρω στο φόρουμ έναν χώρο στον οποίο να βάζουμε είτε δικά μας σχέδια και ζωγραφιές είτε δουλειές αγαπημένων εικονογράφων και δεν βρίσκω τίποτα.Είδα ένα topic σχετικό αλλά αντί τα μέλη να βάζουνε ζωγραφιές το γεμίσανε με κριτικές και προτάσεις για κόμικς και εικονογράφους.Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω αυτό το topic για να αναρτούμε δουλειές δικές μας ή κάποιες ζωγραφιές που έχουμε δει και μας αρέσουνε.

Αλλά προσοχή!Μην μπερδεύεστε!Το θέμα δεν είναι να γεμίσουμε το topic με κείμενα με κριτικές μανγκα αλλά να βάλουμε είτε δικά μας σχέδια και κόμικς (άσχετα απο το πόσο καλά ζωγραφίζουμε ,δεν είναι ανάγκη να έχουμε σπουδάσει στην ΑΚΤΟ,την πλάκα μας κάνουμε),είτε ζωγραφιές Βαλέχο ,Αχιλλέως,Ρόγιο κ.λ.π., είτε περίεργες φωτογραφίες που να έχουν σχέση με το φανταστικό ή ακόμα και κολάζ. θα προτιμούσα όμως το βάρος να πέσει σε πράγματα που θα κάνουμε μόνοι μας.Τώρα, οπως είπα έψαξα πολύ και δεν βρήκα ανάλογο topic.Αν παρόλα αυτά υπάρχει κάτι και μου διέφυγε ας μην διστάσουν οι moderators να διαγράψουν το topic αυτό.Αντε λοιπόν ξύστε μολύβια και μπογιές και μην ξεχνάτε.Όχι κριτικές και παρουσιάσεις άλλων κόμικς.Αν θέλει κάποιος να κάνει κριτική , μόνο σε οτι αφορά τις εικόνες που θα αναρτούμε εδώ(αν και δεν βρίσκω τον λόγο για κριτικές αλλά εαν επιμένετε...)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Πυθαρίων

    10

  • constantinos

    6

  • flamandin

    12

  • Tattoman

    13

  • Management

Παλιότερα υπήρχε βιβλιοθήκη φωτογραφιών αλλά δεν προχώρησε. Αφενός δεν ασχολούνται πολλοί αφετέρου υπάρχουν θέματα copyright. Ο κάθε ζωγράφος / φωτογράφος κτλ πλέον έχει δικό του site που μπορείς πολύ εύκολα να το βρεις με μια αναζήτηση στο Google.

 

Για δικά μας έργα έχει ένα ενδιαφέρον αλλά δεν υπάρχουν πολλά άτομα απ’ ότι φαίνεται που να ασχολούνται πραγματικά, γι’ αυτό και δεν υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση. Παρ’ όλα αυτά εάν θέλεις είσαι περισσότερο από ευπρόσδεκτος να το κάνεις εδώ και να αναζωπυρώσεις τις αισθήσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχε βιβλιοθήκη φωτογραφιών αλλά δεν προχώρησε. Αφενός δεν ασχολούνται πολλοί αφετέρου υπάρχουν θέματα copyright. Ο κάθε ζωγράφος / φωτογράφος κτλ πλέον έχει δικό του site που μπορείς πολύ εύκολα να το βρεις με μια αναζήτηση στο Google.

 

Για δικά μας έργα έχει ένα ενδιαφέρον αλλά δεν υπάρχουν πολλά άτομα απ’ ότι φαίνεται που να ασχολούνται πραγματικά, γι’ αυτό και δεν υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση. Παρ’ όλα αυτά εάν θέλεις είσαι περισσότερο από ευπρόσδεκτος να το κάνεις εδώ και να αναζωπυρώσεις τις αισθήσεις.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απόκρισή σου RObiN-HoOD.θα δοκιμάσω να ανεβάσω κάποια σχέδια,αν και για να είμαι ειλικρινής είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω και δεν έχω μεγάλη ιδέα πως θα γίνει ούτε τις διαστάσεις

ή την ανάλυση που πρέπει να έχει τοσκίτσο.Ξέρω μόνο οτι συνήθως στο διαδίκτυο οι εικόνες είναι jpeg για λόγους ταχύτητας.Θα δούμε.σήμερα δοκιμάζω να ανεβάσω κάτι(ελπίζω να γίνεται μέσω του attach και

να μην κάνω λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχε βιβλιοθήκη φωτογραφιών αλλά δεν προχώρησε. Αφενός δεν ασχολούνται πολλοί αφετέρου υπάρχουν θέματα copyright. Ο κάθε ζωγράφος / φωτογράφος κτλ πλέον έχει δικό του site που μπορείς πολύ εύκολα να το βρεις με μια αναζήτηση στο Google.

 

Για δικά μας έργα έχει ένα ενδιαφέρον αλλά δεν υπάρχουν πολλά άτομα απ’ ότι φαίνεται που να ασχολούνται πραγματικά, γι’ αυτό και δεν υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση. Παρ’ όλα αυτά εάν θέλεις είσαι περισσότερο από ευπρόσδεκτος να το κάνεις εδώ και να αναζωπυρώσεις τις αισθήσεις.

 

 

RObiN-HoOD μπορείς να με βοηθήσεις( ή γενικά αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος τέλος πάντων);πίστευα οτι για να αναρτήσω μια εικόνα στο φόρουμ έπρεπε να το κάνω με την επιλογή του attachment αλλά όποτε

το κάνω σε ένα σχέδιό μου ,ανεξάρτητα απο το μέγεθός της,εμφανίζεται στοpost μου σαν ένα πολύ μικρό εικονίδιο(πιο μικρό και απο τα εικονίδια των άβαταρ).Σε κάτι εικονίδια στην πάνω σειρά του editor του post

έχει ένα εικονίδιο insert image αλλά όποτε το πατάω μου ζητάει μια url.Πως μπορώ να ανεβάσω μια εικόνα στο φόρουμ;Μόνο ανάρτωντας την url του σχεδίου μου απο κάποιον ιστότοπο όπως το photobucket για

παράδειγμα;Και με αυτόν τον τρόπο θα φαίνεται το σχέδιο στο post ή θα φαίνεται μόνο ο κωδικός του σε κάποιον ιστότοπο imagehosting σαν σύνδεσμος(εγώ θέλω να συμβαίνει το πρώτο αν είναι δυνατόν);

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσεις εικόνες γενικά:

 

Πατάς Add Reply. Στη σελίδα κάτω από τον επεξεργαστή κειμένου θα βρεις αυτό:

 

 

 

 

<H3 class=bar>Attachments

 

 

Used 16.56MB of your Unlimited global upload quota (Max. single file size: 8MB)

 

 

πατάς το Αναζήτηση, βρίσκεις το αρχείο εικόνας που θέλεις και πατάς το Attach This File. Τότε εμφανίζεται αυτό:

 

 

 

Attachments

</H3>

Πατάς Add to Post και τελείωσες.

 

Ποιο είναι το θέμα τώρα: Το εικονίδιο αυτό, όταν θα το ποστάρεις ναι μεν θα είναι μικρό, αλλά θα είναι και expandable, δηλαδη όποιος θέλει θα κάνει κλικ επάνω του και θα το βλέπει στο πραγματικό του μεγεθος.

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσεις εικόνες γενικά:

 

Πατάς Add Reply. Στη σελίδα κάτω από τον επεξεργαστή κειμένου θα βρεις αυτό:

 

 

 

 

 

πατάς το Αναζήτηση, βρίσκεις το αρχείο εικόνας που θέλεις και πατάς το Attach This File. Τότε εμφανίζεται αυτό:

 

 

 

Πατάς Add to Post και τελείωσες.

 

Ποιο είναι το θέμα τώρα: Το εικονίδιο αυτό, όταν θα το ποστάρεις ναι μεν θα είναι μικρό, αλλά θα είναι και expandable, δηλαδη όποιος θέλει θα κάνει κλικ επάνω του και θα το βλέπει στο πραγματικό του μεγεθος.

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω λιγάκι...

Ευχαριστώ Naroualis τόσο εσένα όσο και τους υπόλοιπους moderators για την άμεση ανταπόκρισή σας.Είασαστε υπέροχοι παιδιά!Θα δοκιμάσω να εφαρμόσω αμέσως τις οδηγίες σας.

Link to comment
Share on other sites

post-2337-126834329017_thumb.jpg

Λειτουργεί!Αν και στην αρχή μπερδευόμουν γιατί δεν έβλεπα την εικόνα να εμφανίζεται πάτησα την προεπισκόπηση και είδα οτι όλα γίνανε όπως τα λέγατε.Να'στε καλά παιδιά,ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!Επειδή είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω εικόνα στο διαδίκτυο δεν γνωρίζω τις πρέπουσες αναλύσεις.Αποτέλεσμα όταν κλικάρω την εικόνα αυτή εμφανίζεται τεράστια γεγονός που δεν συνέβαινε στην προεπισκόπηση του post!Θα δοκιμάσω σε μικρότερη ανάλυση.Εάν πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα υπάρχει τρόπος να διαγράψω τα παρόμοια post μου με το λανθασμένο μέγεθος εικόνας ή μόνο οι moderators

μπορούν να το κάνουν;Σας ζητώ συγνώμη και ζητώ την κατανόησή σας αλλά είμαι λίγο αρχάριος σε αυτά τα θέματα και στο post preview δεν βοηθάει πολύ γιατί εκεί η εικόνα όταν τηνκλικάριζα φαινόταν μικρό- ρη απότι εμφανίζεται στο τελικό post.

post-2337-126834506577_thumb.jpg

 

Τώρα μάλιστα.Συγνώμη και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω βλέπω πολύ κόσμο στο σχέδιο και μελαγχολώ.Βέβαια υπάρχουν πιο κατάλληλοι ιστότοποι με ειδικότητα το σχέδιο αλλά δεν πειράζει.Να πώ μόνο οτι δεν έχει σημασία πόσο καλό θα είναι το σχέδιο,δεν κάνουμε διαγωνισμό.

Τώρα να παρουσιάσω την Δόνια Λορεάνα ντε γκραίης μια επίδοξη ηρωίδα φάνταζυ(ελπίζω μόνο να μην κάνω πάλι κάποια βλακεία με τις αναλύσεις).

 

 

 

post-2337-126860764596_thumb.jpg

post-2337-126860766738_thumb.jpg

 

Και έναν δερβίση τον οποίο εμπνεύστηκα καθώς άκουγα το μεσημέρι το"the mask and mirror" της Λορίνα ΜακΚένιτ.

post-2337-126860789634_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι η πλεόν ειδική να σχολιάσω το σχέδιο, μιας και προσωπικά δε μπορώ να χαράξω ούτε ίσια γραμμή, αλλά η δόνια κι ο δερβίσης είναι εξαιρετικοί! Τώρα το τέρας δε με τρόμαξε, αλλά μάλλον θέλει λίγες περισσότερες σκιές, ε;

 

Πάντως, μια παρατήρηση γενική: το είδος της μπλούζας που φοράει η δόνια δε θα της επέτρεπε όχι σπαθί, ούτε σκούπα να σηκώσει. Αυτού του είδους οι μπλούζες δεν επιτρέπουν να απομακρύνεις πολύ τα χέρια από τον κορμό, με συνέπεια να μη μπορείς να χρησιμοποιείς το σπαθί με ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

@ flamandin: Ταλέντο στο σκίτσο, μπράβο πολύ καλά.

Πίνακας, επεξεργασμένος & στο Adobe photoshop:

post-1792-12686555112_thumb.jpg

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

Πίνακας επεξεργασμένος στο Adobe photoshop

 

Δεν έχεις συμμετάσχει σε κάποιο φεστιβάλ επ. φαντασίας στη Σύρο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

@ Διγέλαδος: Όχι, δεν είχα την ευχαρίστηση.

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα:

 

Δεν γνωρίζω γιατί δεν ανεβαίνει αυτή η εικόνα. Sorry...

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα: Εντάξει, τελικά.

post-1792-126866116761_thumb.jpg

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

το δέντρο είναι καμμένο ή απλώς έχει ρίξει τα όλα τα φύλλα του;

 

σαν φωτογραφία η εικόνα με τους άγγελους, πάλι μου θυμίζει πολλά...

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

@ Διγέλαδος:

α) Το δέντρο δεν είναι ασφαλώς καμένο.

β) Οι "άγγελοι" δεν είναι από κάποια καλλιτεχνική φωτογραφία, είναι από ζωγραφικό πίνακα (λάδι σε καμβά). Ονομάζεται "Oberon", ( πριν αποφασίσει ο φίλος Διονύσης,τα νέα του avatar-nick name) και, αν μπορούσες να θυμηθείς, θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον για μένα να με φωτίσεις για την φωτογραφία που αναφέρεσαι.

Edited by Πυθαρίων
Link to comment
Share on other sites

@ Διγέλαδος:

α) Το δέντρο δεν είναι ασφαλώς καμένο.

β) Οι "άγγελοι" δεν είναι από κάποια καλλιτεχνική φωτογραφία, είναι από ζωγραφικό πίνακα (λάδι σε καμβά). Ονομάζεται "Oberon", ( πριν αποφασίσει ο φίλος Διονύσης,τα νέα του avatar-nick name) και, αν μπορούσες να θυμηθείς, θα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον για μένα να με φωτίσεις για την φωτογραφία που αναφέρεσαι.

 

σόρρυ, δεν εννοούσα ότι είναι από κάποια φωτογραφία, αλλά ότι μοιάζει σαν να ήταν από φωτογραφία. Επίσης αυτό που εννοούσα όπως και τα άλλα έργα σου είναι ότι μου θυμίζουν κάποια πράγματα που μπορεί να δω στη φαντασία μου ή στα όνειρά μου (συλλογικό ασυνείδητο; ). Μου θυμίζουν πίνακες, θεατρικά έργα, ταινίες κτλ. Και πολλα από αυτά τα έχω βιώσει στα φεστιβάλ επ. φαντασίας.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Διγέλαδε,

καλέ μου φίλε,

η καθυστερημένη μου απάντηση έχει να κάνει με το ωράριο εργασίας μου (διακοπτόμενο - & απογευματινές ώρες).

Ούτε ένας μικρός λόγος βέβαια δεν υπάρχει να λες “σόρρυ”. Αντίθετα εγώ ζητώ συγγνώμη αν σου έδωσα, εξ αιτίας μιας βιαστικής σύνταξης στο reply μου, την εντύπωση πως παρεξηγήθηκα ή πως ενοχλήθηκα. Σε βεβαιώνω, στο παραμικρό δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά νόμισα πως όντως αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένη φωτογραφία και φυσικά, θα μου ήταν ενδιαφέρον να δω με ποιους μοιράζομαι τις εικόνες μου.

Όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, υπάρχουν πράγματα που κυκλοφορούν στον αέρα σαν κοινές συλλήψεις. Φυσικά, ούτε η γλώσσα είναι δική μου εφεύρεση, μου την δίδαξαν και την δανείζομαι για να επικοινωνώ, ούτε οι εικόνες αυτού του κόσμου είναι δικό μου δημιούργημα, τις βλέπω γύρω μου και τις χρησιμοποιώ, για να συνθέτω και να κωδικοποιώ τις σκέψεις μου (ή να εκτονώνω την φαντασία μου).

Χαίρομαι αν οι όποιες εκφραστικές μου προσπάθειες κάτι σημαίνουν για σένα, γιατί αισθάνομαι έτσι ότι μοιράζομαι τα ίδια πράγματα με όμοιους ανθρώπους και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο επιθυμητό και ανακουφιστικό είναι για μένα αυτό.

Με την ευκαιρία, σου δηλώνω πως εκτιμώ, από την αρχή της εγγραφής μου στο forum, το όποιο πνεύμα πιστεύω ότι μπορεί να υποδηλώνει η επιλογή σου για το nick name σου.

Διγέλαδε, σ’ ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Το δέντρο θα το κάψει όπως φοβάμαι αυτός ο εμπρηστής με το φλογόσπαθο.

 

Κάτι που θα ταίριαζε σαν μέρος μιας φανταστικής πινακοθήκης: (!!!)

(Τα βράχια και η θάλασσα ανήκουν σ' έναν κόσμο που ονομάζεται Σενσόρις- σύντομα σε διήγημα στην SF- άρα καθαρά φανταστικό)

post-1792-126868739429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πυθαρίων, όντως οι εικόνες αυτές μπορούν να αγγίζουν κι άλλους όπως και πολλά πράγματα δικά μου. Και συνεχίζει να συμβαίνει αυτό ακόμα και με τον τελευταίο πίνακα! Ένα από τα αγαπημένα μου θέματα είναι η πλάτη της γυναίκας :)

Όσο για το πνεύμα πίσω από το nickname μου πρέπει να έχει πολλές πλευρές. Για άσχετο και επιφανειακό λόγο το διάλεξα, αλλά αργότερα έβρισκα όλο και πιο πολλά πράγματα για αυτό (και φυσικά και το χαρούμενο άκουσμα της λέξης) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Πάντως, μια παρατήρηση γενική: το είδος της μπλούζας που φοράει η δόνια δε θα της επέτρεπε όχι σπαθί, ούτε σκούπα να σηκώσει. Αυτού του είδους οι μπλούζες δεν επιτρέπουν να απομακρύνεις πολύ τα χέρια από τον κορμό, με συνέπεια να μη μπορείς να χρησιμοποιείς το σπαθί με ευκολία.

 

Μα, η πρακτικότητα της ενδυμασίας σε εικόνες φάνταζυ δεν είχε κυρηχθεί παράνομη ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι καλά...;

Δεν έχεις δει όλες εκείνες τις τσούπρες σε κάτι κόμικς του Κόναν που τριγυρνάνε στην Τούνδρα φορώντας ένα τσίγκινο μαγιώ και μπότες;

Και κάπου δε λέγαμε προσφάτως για το φρουφρού της Κάλαν στο Legend of the seeker;

 

Μερικά πράγματα απλώς...chinese.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας φίλοι.Επιτέλους μετά απο πολύ καιρό μπόρεσα να επισκεφθώ ξανά το φόρουμ.Και έτσι είδα τις δουλειές του Πυθαρίωνα και εντυπωσιάστηκα .Ελπίζω να δω και άλλες πυθαρίωνα.

Naroualis, δεν έχω μεγάλη ιδέα απο φωτοσκιάσεις αφου τώρα,μετά απο τόσα χρόνια που σκιτσάρω άρχισα να ψάχνω το θέμα.Αλλά παρ΄ολα αυτά σε διαβεβαιώ οτι στο χαρτί με μολύβι φαίνεται πολύ καλύτερο όμως στο σκανάρισμα μού βγαίνει χάλια όπως με κάθε μου σχέδιο.Και αυτό που βλέπεις μου βγήκε έτσι μετά απο πολλές ρυθμίσεις με το φώς και την αντίθεση,αλλοιώς θα ήταν χειρότερο.

Σε ότι αφορά την λειτουργικότητα της ενδυμασίας την δεσποινίδος Λορεάνα σίγουρα δεν είναι το πρακτικότερο για μάχη αλλά θα συμφωνήσω με την Κελαινώ.Η αλήθεια είναι οτι θυμήθηκα ένα ανγεννησιακό φόρεμα που είχα δει σε μια παλιά ταινία ηρωικής φαντασίας και θέλησα να το σχεδιάσω ,αν και αρκετά παραλλαγμένο στο πιο αεροδυναμικό.Συνώμη και πάλι για τις καθυστερημένες απαντήσεις

αλλά ένας συνδυασμός τεχνικών προβλημάτων και του ωραρίου εργασίας μου με εμπόδισαν να μπω πιο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

@flamandin

 

Μου άρεσε πάρα πολύ το σκίτσο του δερβίση. Πολύ όμορφο κι ελπίζω να συνεχίσεις να σκιτσάρεις…

 

 

 

Πάρτε και μερικά δικά μου κι ελπίζω να σας αρέσουν ;)

 

post-1871-12832615998_thumb.jpg

post-1871-128326171939_thumb.jpg

post-1871-128326177739_thumb.jpg

post-1871-128326180842_thumb.jpg

post-1871-128326194127_thumb.jpg

post-1871-128326258412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..