Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Βασικα κι εγω τον Ασιμωφ διαβάζω τη γαλαξιακή αυτοκρατορία ( ειμαι στο 4 )

Link to comment
Share on other sites

Paul McAuley: The Quiet War, Gardens of the Sun

 

Μια πολύ καλή διλογία που έχει την πρωτοτυπία να συνδοιάζει την space opera με το hard science fiction. Παρά τις 900 σελίδες ούτε κουράζεσσι ούτε βαριέσαι και σίγουρα δεν είναι καθόλου φλύαρος. Σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους και τελικα σε ποίθει ότι είναι ωραίο να ζεις στους δορυφόρους του Δία και του Κρόνου και ακόμα παραπέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ντικ, Lies inc., Κόλπο ΑΕ στην ελληνική μετάφραση, εκδόσεις Μέδουσα.

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ντικ, Lies inc., στην ελληνική μετάφραση, εκδόσεις Μέδουσα, Κόλπο ΑΕ.

 

Πως σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ε, περίμενε. Στην αρχή είμαι. Αλλά είναι μικρό, σύντομα θα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο μετρια του Ντικ θα ελεγα(βγαζοντας εκτος τα τελευταια του που δεν μου αρεσαν για αλλους λογους).Οχι οτι ειναι κακο,έχει ολα τα κλασικα στοιχεια του Ντικ,αλλα δεν ξεχωριζει πουθενα.Παντως τα μετρια του Ντικ ειναι γενικα καλα αφου πανω κατω εγραφε στο ιδιο επιπεδο παντα.

 

Εγω αρχισα το τελευταια της Αμπερ,Prince of Chaos.Οκ,δεν ειναι ΕΦ-περισσοτερο φαντασυ-αλλα ειπα να το αναφερω μιας που ποσταρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα το Light του M.J.Harrison μέχρι στιγμής ένα πολύ ιδαίτερο και "διαφορετικό" βιβλίο αλλά είμαι ακόμα στην σ.70 οπότε ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Kim Stanley Robinson, Red Mars

 

Στο πρωτότυπο. Πριν χρόνια είχα διαβάσει τη μετάφραση του Χ. Λιθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Kim Stanley Robinson, Red Mars

 

Στο πρωτότυπο. Πριν χρόνια είχα διαβάσει τη μετάφραση του Χ. Λιθαρή.

Χαρά στο κουράγιο σου! :ablink:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η παλιά ελληνική έκδοση με είχε κουράσει... Τρέφω όμως ελπίδες για το πρωτότυπο (ασχέτως μεταφραστή, πάντα το χωνεύω καλύτερα). Λες ότι θα υποφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η παλιά ελληνική έκδοση με είχε κουράσει... Τρέφω όμως ελπίδες για το πρωτότυπο (ασχέτως μεταφραστή, πάντα το χωνεύω καλύτερα). Λες ότι θα υποφέρω;

Για μένα ήταν ένα ατελείωτο, μακρυυυυυυυυυυυυυύ σάντουιτς, με σκέτη μαγιονέζα, και μία στις είκοσι μπουκιές είχε και σαλαμάκι (πλοκή). :asad:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέλειωσα το Light του M.John Harrison (σύντομα θα στείλω αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ) και άρχιασα κάτι κλασσικό:

S.Delany: Babel-17. Εκ πρώτης όψεως πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή σε ορισμένα σημεία, όπως και το nova, όπως και το einstein intersection, αλλά ναι, είναι καλό. Τα τρία αυτά του D. έχω διαβάσει και τώρα πρόσεξα ότι τα έχει γράψει διαδοχικά, 1966 - 67 - 68. Έχω και το dhalgren, αλλά δεν έχω αποπειραθεί ανάγνωση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Και το Light θέλει υπομονή αλλά για διαφορετικούς λόγους

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τέλειωσα το babel 17. Kαλό και σίγουρα πρωτότυπο στο θέμα του αλλά θα ήταν πολύ καλύτερο αν η γραφή σε αρκετά σημεία δεν ήταν τόσο υπερβολική. :ρες ώρες φαίνεται ότι τον ενδιαφέρει περισσότερο η γραφή αυτή καθαυτή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται ρε παιδιά δεν διαβάζεται τίποτα;

Εγώ διάβασα τις περισσότερες ιστορίες (όχι όλες) που υπάρχουν στην συλλογή:

Gardner Dozois (ed): Explorers. SF adventures to far horizons. Oι ιστορίες από καλές έως πολύ καλές. Είχα καιρό να διαβάσω ιστορίες για εξερευνήσεις σε μακρινούς και αλόκοτους τόπους από αυτές που με έκαναν κάποτε να αγαπήσω την επιστημονική φαντασία!

Τώρα διαβάζω

Olaf Stapleton: The Star Maker (ύπάρχει και ελληνική μετάφραση με τίτλο Ο κατασκευαστής των άστρων από Αίολο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσα στον Ιούνιο διάβασα το "Σφαγείο Νο5" του Κερτ Βόνεγκατ, το "Θυμάμαι τις αμαρτίες μου" του Τζο Χάλντεμαν και το "Αστρόπλοιο Τιτανικός" του Τέρρυ Τζόουνς. Απλώς δεν τα αναφέρω εδώ, αλλά στο αντίστοιχο τόπικ του υποφόρουμ "Γενική λογοτεχνία" όπου αναφέρουμε ό,τι βιβλίο διαβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά δεν διαβάζετε τίποτα;

 

Δεν τελειώνει τόσο εύκολα ο Κόκκινος Άρης. Συν ότι δεν διαβάζουμε μόνο εφ...

Link to comment
Share on other sites

Nαι ο κόκκινος άρης είναι λίγο ατελείωτος. Εγώ πάλι διαβάζω μόνο εφ την υπόλοιπη λογοτεχνία την έχω βαρεθεί εδώ και καιρό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην λες τετοια ΚαρατασιοΠα!Θα μας παρουνε χαμπαρι!:unsure:

Εγω εχω μπλεξει με φαντασυ,μεηνστρημ μεχρι και τρομο:o τελευταια.Εχω παρει βεβαια καποια βιβλια ΕΦ που θα τα τιμησω απο τα τελη του μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και στο ανάλογο τόπικ στο υποφόρουμ της Γενικής Λογοτεχνίας, έπιασα στα χέρια μου το "Ο αιώνιος πόλεμος" του Τζο Χάλντεμαν, ύστερα απο ένα διάλειμμα με καλά αστυνομικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω σχόλια :)

 

Πρόκειται για ένα καταπληκτικό βιβλίο. Τεχνολογία και φυσική. Τα περίεργα του χρόνου. Απίστευτες εικόνες, ωραίες περιγραφές. Διαστρικοί πόλεμοι δίχως νόημα. Πολλοί κοινωνικοπολιτικοί προβληματισμοί γύρω απο πολλά θέματα. Ένα γνήσιο αντιπολεμικό έργο. Ένα καλογραμμένο βιβλίο.

 

*Και λίγα λόγια για την ελληνική έκδοση. Το εξώφυλλο μου άρεσε και γενικά η σελιδοποίηση του βιβλίου ήταν πολύ καλή. Η μετάφραση ήταν πολύ καλή και δεν με ενόχλησε σε κανένα σημείο. Μπράβο για την έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..