Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

168 σελίδες για να τελειώσω το Naked God. Το τέλος πλησιάζει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Τα κατάφερα, το τελείωσα!

 

Τώρα μπορώ να κάνω τα πάντα...

 

(Οκ, λίγες παραληρητικές ιδέες μεγαλίου θα μου τις επιτρέψετε μετά από αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά 25αριά χρόνια μετά την πρώτη ανάγνωση, διαβάζω ξανά το «Γυρίστε το γαλαξία με ωτοστόπ» του Ν. Άνταμς.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες έχω τελειώσει το Star Maker του O.Stapleton , ένα βιβλίο που περιέχει σχεδόν ότι science fiction ιδέα μπορείτε να φανταστείτε σε μιά επικη αφήγηση(θα στείλω αξιολόγηση στο αντίστοιχο τόπικ) και διαβάζω:

 

Greg Egan : Diaspora

Μιλάμε για πολύ hard science fiction αλλά μ'αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βιβλίο του Egan θα είναι το τρίτο βιβλίο που παρατάω στην μέση. Παρά τις αρχικές καλές εντυπώσεις έπειξα στα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βιβλίο του Egan θα είναι το τρίτο βιβλίο που παρατάω στην μέση. Παρά τις αρχικές καλές εντυπώσεις έπειξα στα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών!

 

Ναι, όντως. Δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή μερικών συγγραφέων να κουράζουν τον αναγνώστη με μαθηματικά και φυσική σε βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Και η δράση πάει στην άκρη... Εντάξει, βάλε κάποια στοιχεία φυσικής ή μαθηματικών σε σημεία που ταιριάζουν και δεν χαλάνε τη δράση, έτσι ώστε να εξηγήσεις κάποια πράγματα, αλλά όχι και να κουράζεις τον αναγνώστη.

Για κάθε ενδιαφερόμενο, το βιβλίο Διασπορά του Γκρεγκ Ίγκαν, κυκλοφορεί και στα ελληνικά απο τις εκδόσεις Μπουκουμάνης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το βιβλίο του Egan θα είναι το τρίτο βιβλίο που παρατάω στην μέση. Παρά τις αρχικές καλές εντυπώσεις έπειξα στα μαθήματα φυσικής και μαθηματικών!

 

Ναι, όντως. Δεν το έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή μερικών συγγραφέων να κουράζουν τον αναγνώστη με μαθηματικά και φυσική σε βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Και η δράση πάει στην άκρη... Εντάξει, βάλε κάποια στοιχεία φυσικής ή μαθηματικών σε σημεία που ταιριάζουν και δεν χαλάνε τη δράση, έτσι ώστε να εξηγήσεις κάποια πράγματα, αλλά όχι και να κουράζεις τον αναγνώστη.

Για κάθε ενδιαφερόμενο, το βιβλίο Διασπορά του Γκρεγκ Ίγκαν, κυκλοφορεί και στα ελληνικά απο τις εκδόσεις Μπουκουμάνης

 

Δεν με πειράζει αυτή καθαυτή η ύπαρξη επιστήμης σε ένα βιβλίο επ. φαντασίας, το αντίθετο. Αλλωστε μ'αρέσει το hard science fiction. Αλλά εδώ μιλάμε για βιβλίο που σχεδόν θυμίζει εγχειρίδιο φυσικής. Αν ήθελα να διαβάσω εγχειρίδιο θα διάβαζα εγχειρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν Διάβασα τα εξής

Walter Tevis: Mockingbird (science fiction masterworks). Εξαιρετικό βιβλίο το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το τέλειωσα μέσα σε τρεις μέρες.

Frederik Pohl: The Coming of Quantum Cats. Ενα ακόμη ωραίο βιβλίο από τον Pohl. Οχι εξαιρετικό αλλά καλό. Είναι μέχρις στιγμής το μονο βιβλίο που ξέρω να στηρίζεται στην ιδέα των παράλληλων συμπάντων (της κβαντικής φυσικής όχι αυτά της αστροφυσικής).Εχει μεγάλη πλάκα να βλέπεις τους χαρακτήρες να συναντάναι πιστά αντίγραφα του εαυτού τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα την τριλογία Lilith's Brood της Octavia Butler. Μέχρι στιγμής πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάει και η Αδελφότητα του Ντιουν. Σειρά έχουν οι Κυνηγοί του Ντιουν.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα στο amazon (και αγόρασα) μία πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή διηγημάτων εφ και προσπαθώ να τα διαβάσω ως αφρόκρεμα του είδους. Τα 3-4 που έχω διαβάσει ως τώρα είναι φοβερά! Το συνιστώ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα στο amazon (και αγόρασα) μία πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή διηγημάτων εφ και προσπαθώ να τα διαβάσω ως αφρόκρεμα του είδους. Τα 3-4 που έχω διαβάσει ως τώρα είναι φοβερά! Το συνιστώ σε όλους.

 

 

Eχουν βγει 3 (Α, Β πρώτο μέρος και Β δεύτερο μέρος) τόμοι και είναι και οι 3 εξαιρετικοί! περιέχουν όχι μόνο short stories αλλά και novellas. Eγώ δυστυχώς μέχρι στιγμης έχω μόνο τον δεύτερο τόμο αλλά έχω δει τους τίτλους από τους άλλους τόμους. Είναι όλα κλασσικά.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Ναι, το είδα ότι υπάρχουν κι άλλοι τόμοι, αλλά ίσως είναι καλύτερα τα διηγήματα από τις νουβέλες - χωράνε πιο πολλά στο ίδιο βιβλίο. Να γνωρίσω περισσότερους συγγραφείς, δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα στο amazon (και αγόρασα) μία πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή διηγημάτων εφ και προσπαθώ να τα διαβάσω ως αφρόκρεμα του είδους. Τα 3-4 που έχω διαβάσει ως τώρα είναι φοβερά! Το συνιστώ σε όλους.

 

 

Τα αγόρασες από βιβλιοπολείο ή τα πείρες από το ίντερνετ;

 

εγώ τώρα διαβάζω τον "υποβολέα" του Καρίτσι. Καινούριο βιβλίο και αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα στο amazon (και αγόρασα) μία πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή διηγημάτων εφ και προσπαθώ να τα διαβάσω ως αφρόκρεμα του είδους. Τα 3-4 που έχω διαβάσει ως τώρα είναι φοβερά! Το συνιστώ σε όλους.

 

 

Τα αγόρασες από βιβλιοπολείο ή τα πείρες από το ίντερνετ;

 

εγώ τώρα διαβάζω τον "υποβολέα" του Καρίτσι. Καινούριο βιβλίο και αρκετά καλό.

 

Τα πήρα από το ίντερνετ. Τα παράγγειλα και μου τα στείλανε με το ταχυδρομείο, δηλαδή. Έτσι γίνεται. Αλλά πρέπει να έχεις πιστωτική κάρτα (διάβασε στο προφίλ μου τι δουλειά κάνω...). Οι συγγραφείς είναι ένας κι ένας. Μερικά διηγήματα, τώρα που το προχωράω, είναι παλιομοδίτικα, γιατί αυτή η ανθολογία καλύπτει το διάστημα 1929-1964. Πάντως, αν σου έρχεται δύσκολο να ψωνίζεις on line, μου έχουν πει ότι έχει βγάλει πολύ καλά διηγήματα εφ σε ελληνική μετάφραση ο εκδ οίκος Ωρόρα. Μια σειρά βιβλιαράκια μικρά και φτηνά, που αρχίζουν με το ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ διήγημα του Ασίμοφ "Nightfall". Αν δε το έχεις διαβάσει, χάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα στο amazon (και αγόρασα) μία πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή διηγημάτων εφ και προσπαθώ να τα διαβάσω ως αφρόκρεμα του είδους. Τα 3-4 που έχω διαβάσει ως τώρα είναι φοβερά! Το συνιστώ σε όλους.

 

 

Τα αγόρασες από βιβλιοπολείο ή τα πείρες από το ίντερνετ;

 

εγώ τώρα διαβάζω τον "υποβολέα" του Καρίτσι. Καινούριο βιβλίο και αρκετά καλό.

 

Τα πήρα από το ίντερνετ. Τα παράγγειλα και μου τα στείλανε με το ταχυδρομείο, δηλαδή. Έτσι γίνεται. Αλλά πρέπει να έχεις πιστωτική κάρτα (διάβασε στο προφίλ μου τι δουλειά κάνω...). Οι συγγραφείς είναι ένας κι ένας. Μερικά διηγήματα, τώρα που το προχωράω, είναι παλιομοδίτικα, γιατί αυτή η ανθολογία καλύπτει το διάστημα 1929-1964. Πάντως, αν σου έρχεται δύσκολο να ψωνίζεις on line, μου έχουν πει ότι έχει βγάλει πολύ καλά διηγήματα εφ σε ελληνική μετάφραση ο εκδ οίκος Ωρόρα. Μια σειρά βιβλιαράκια μικρά και φτηνά, που αρχίζουν με το ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ διήγημα του Ασίμοφ "Nightfall". Αν δε το έχεις διαβάσει, χάνεις!

 

Και που, αλήθεια, μπορώ να βρω αυτά τα βιβλιαράκια των εκδόσεων Ωρόρα; Έχω βρει 1-2 στη Πρωτοπορία, που είναι ένα της Λε Γκεν και ένα του Σάγκαν, τα οποία και έχω, αλλά τις διάφορες Ιστορίες, που στο διάλα θα τις βρω;

 

edit:Έκανα και μια μίνι μπαμπούσκα tease.gif

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Xμ. Εγώ τα βρήκα σε παλαιοβιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη. Αλλά ενδεχομένως θα υπάρχουν και σε παλαιοβιβλιοπωλεία της Αθήνας. Δοκίμασε την Ιπποκράτους και συγκεκριμένα το "Ναυτίλο" (νομίζω Ιπποκράτους και Σόλωνος) και, αν όλα αποτύχουν, Πολιτεία, στην αρχή της Ασκληπιού, στο διπλανό τετράγωνο.

Link to comment
Share on other sites

Xμ. Εγώ τα βρήκα σε παλαιοβιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη. Αλλά ενδεχομένως θα υπάρχουν και σε παλαιοβιβλιοπωλεία της Αθήνας. Δοκίμασε την Ιπποκράτους και συγκεκριμένα το "Ναυτίλο" (νομίζω Ιπποκράτους και Σόλωνος) και, αν όλα αποτύχουν, Πολιτεία, στην αρχή της Ασκληπιού, στο διπλανό τετράγωνο.

 

Οκ, θα τον δοκιμάσω τον "Ναυτίλο".

Πολιτεία δεν νομίζω να έχει, εκεί πάω συνήθως και δεν έχω πετύχει κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Xμ. Εγώ τα βρήκα σε παλαιοβιβλιοπωλεία στη Θεσσαλονίκη. Αλλά ενδεχομένως θα υπάρχουν και σε παλαιοβιβλιοπωλεία της Αθήνας. Δοκίμασε την Ιπποκράτους και συγκεκριμένα το "Ναυτίλο" (νομίζω Ιπποκράτους και Σόλωνος) και, αν όλα αποτύχουν, Πολιτεία, στην αρχή της Ασκληπιού, στο διπλανό τετράγωνο.

 

Οκ, θα τον δοκιμάσω τον "Ναυτίλο".

Πολιτεία δεν νομίζω να έχει, εκεί πάω συνήθως και δεν έχω πετύχει κανένα...

 

Η Πολιτεία δεν έχει εξαντλημένα. Αν κάτι έχει εξαντληθεί 99,9% θα τελειώσει πρώτα από εκεί (εκεί δουλεύω γι' αυτό το λέω). Γενικά, για δυσεύρετα βιβλία μη δοκιμάζετε στα μεγάλα του κέντρου, προτιμήστε μικρά περιφεριακά στα οποία μπορεί να έχει ξεμείνει τίποτα. Ένα καλό παλαιοβιβλιοπωλείο είναι το Μικρό Μοναστηράκι, που είναι μεγάλο κι έχει ποικιλία. Βρίσκεται στην Γραβιάς δίπλα απ' την Πρωτοπορία. Όπως και ο Τέλειος Κύκλος, είναι καινούριο και μικρό σχετικά, αλλά τα παιδιά είναι πολύ καλά και σου ψάχνουν βιβλία ακόμα κι αν δε τα έχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α, ρε παιδιά τι τυχεροί που είστε. Εγώ εδώ στην Κατερίνη δεν έχω ούτε ένα παλαιοβιβλιοπολείο. Αν και τα παλιά βιβλία είναι η αγάπη μου. Έχω ψάξει για παλαιοβιβλιοπολεία στο ινερνετ και έχω βρει φθηνά βιβλία από το 1920. Πχ, "τα κλειδιά της βασιλείας"χοντροδεμένο, έκδοση του 1940 με 15 euro. Αλλά δεν έχω παραγγείλει κανένα. Άσχετο, μήπως υπάρχει κανένας που πουλάει παλιά βιβλία;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Ναι, το είδα ότι υπάρχουν κι άλλοι τόμοι, αλλά ίσως είναι καλύτερα τα διηγήματα από τις νουβέλες - χωράνε πιο πολλά στο ίδιο βιβλίο. Να γνωρίσω περισσότερους συγγραφείς, δηλαδή.

 

Διάβασε και τα υπόλοιπα, πραγματικά αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω βιβλία του J.G. Ballard:

 

1. Crystal World

2. Highrise

3. Concrete Island

4. Hello America

5. Ultimate Dream Company

6. Cocaine Nights

7. Super-Cannes

 

Έχει πάθει οξεία βιβλι-ίτιδα προσφάτως :tongue: και ήθελα να με καθοδηγήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω βιβλία του J.G. Ballard:

 

1. Crystal World

2. Highrise

3. Concrete Island

4. Hello America

5. Ultimate Dream Company

6. Cocaine Nights

7. Super-Cannes

 

Έχει πάθει οξεία βιβλι-ίτιδα προσφάτως :tongue: και ήθελα να με καθοδηγήσετε.

 

Για το Crystal World έχω ακούσει καλά λόγια, για τα άλλα δεν ξέρω.

Το Crystal World έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Ars Nocturna, αλλά στα αγγλικά είναι σαφώς φθηνότερα, και αν ξέρεις και καλά αγγλικά...

 

edit: Μπορείς κάλλιστα να κοιτάξεις στο amazon.com για κριτικές αναγνωστών για τα παραπάνω βιβλία...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω βιβλία του J.G. Ballard:

 

1. Crystal World

2. Highrise

3. Concrete Island

4. Hello America

5. Ultimate Dream Company

6. Cocaine Nights

7. Super-Cannes

 

Έχει πάθει οξεία βιβλι-ίτιδα προσφάτως :tongue: και ήθελα να με καθοδηγήσετε.

 

Για το Super-Cannes, το 100 must-read science fiction novels (το βιβλιαράκι για το οποίο άνοιξα αυτό το τόπικ) λέει "One [...]antiseptic utopia of snowy concrete, flawless plate glass and immaculate though quiet leisure-retail complexes is Eden-Olympia, a blue-chip haven in the environs of what is known as Super-Cannes."(αυτά για μια γεύση από την υπόθεση)

Και παρακάτω: "Super-Cannes might be described as the second volume of a thematic tetralogy Ballard has produced recently (including Cocaine Nights, Millenium People and Kingdom Come), focusing on the effects of excessive luxury upon the middle classes.". Σόρι που δεν το αντιγράφω όλο, αλλά είναι πάνω από μια σελίδα. Πάντως, αν σε ενδιαφέρει και το Millenium People, το έχω, αλλά αδιάβαστο (μου φάνηκε βαρύ από την αρχή, δεν το καταλάβαινα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..