Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.. πως περνατε.Εχω μια ερωτηση δεν ξερω εαν ποσταρω στο σωστο μερος εαν οχι συγνωμμη.

 

Ξερετε εαν το βιβλιο του Daniel Suarez the Deamon εχει μεταφραστει στα ελληνικα ??? και απο πιο οικο

 

 

 

Δεν είναι το σωστό μέρος, αλλά δεν πειράζει.

Απ'όσο ξέρω, δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, αν και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον βιβλίο. Μπορώ να σου πω που θα το βρεις τσάμπα στο ίντερνετ, αλλά στα αγγλικά. Ο τίτλος στα αγγλικά είναι Daemon.

Link to comment
Share on other sites

sorry Blade Runner μπορεις να μου υποδειξεις σε πιο μερος του φορα ποσταρουμε αναζητησεις βιβλιων??? εχεις το λινκ ????? 

Link to comment
Share on other sites

sorry Blade Runner μπορεις να μου υποδειξεις σε πιο μερος του φορα ποσταρουμε αναζητησεις βιβλιων??? εχεις το λινκ ?????

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχετικό topic, αν και θα ήταν χρήσιμο. Το λινκ στο στέλνω σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το 2 βιβλιο της χαλαρης τριλογιας του Gibson Κομης Μηδεν ειναι λιγο ψιλο μπερδεμα, ο νευρομαντης μου φανηκε πιο ευκολο. αλλα οκ ειμαι στην αρχη ακομα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τιμη και υπερηφανεια σας ανακοινωνω οτι ξεκινησα το DUNE!Ακομα ειμαι στην αρχη,αλλα φαινεται να ανταποκρινεται στις προσδοκιες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το Deathworld του Harry Harrison (από την Ωρόρα Νο 15) και έχω ξετρελαθεί! :thmbup:Ξέρει κανείς αν οι συνέχειές του έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά και με ποιον τίτλο; Χλωμό το βλέπω, δηλαδή, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Ο Παλαιοβιβλιοπόλης Μέντελ και η αόρατη συλλογή" . όσο μικρό και ασύμαντο φαίνεται αυτό το βιβλιαράκι, τόσο μεγαλιώδης είναι στην πραγματικότητα. Απίστευτη γλώσσα!!! ελκυστική και γκλυκιά. Θα χάσετε αν δεν το διαβασετε!!! sorry!!!:cold: ξεχασα οτι είναι μονο για ε.φ

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

offtopic.gif

Διαβάζω μερικά μαζεμένα και δεν βλέπω να τελειώνω κανένα.

Το «Ανθολογία επιστημονικής φαντασίας· ιστορίες από φανταστικούς κόσμους» (επ. Μ. Πανώριος). Κάπου εδώ ξανάγραψα γι' αυτό αλλά δεν βρίσκω το ποστ τώρα. Συνεχίζει με εξίσου ενδιαφέροντα διηγήματα (και το πρώτο μου με ιστορία Κθούλου· εντάξει, δεν ήταν και τόσο τρομακτική).

Δεύτερη ανθολογία: από Ωρόρα, «Ιστορίες με γυναίκες πολεμίστριες» (επ. Θ. Μαστακούρης). Χθεσινό απόκτημα. Την εισαγωγή του Μαστακούρη δεν είναι να την παίρνει κανείς πολύ στα σοβαρά, στο ιστορικό της κομμάτι. Τελείωσα το πρώτο διήγημα, Γκλεν Κουκ, «Κομμένα κεφάλια». Μου άρεσε. Παρότι τσίνισα στην αρχή με το πώς δίνει τη σκηνή που κινεί την ιστορία, μέχρι να ολοκληρωθεί το διήγημα με είχε πείσει. Μου άρεσε η λιτότητά του, η εστίαση στο ουσιαστικό, η καθημερινή ηρωίδα του και η μεταμόρφωσή της, ο τρόπος που παρουσιάζεται η σχέση με τους θεούς. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν μου φαίνεται λίγο αδέξια η χρήση της μαγείας ή όχι.

Επίσης, Φ. Πεσόα, «Ο οδοιπόρος». Ο Πεσόα γράφει μαγικά, αλλά τελικά δεν ξέρω ακόμη να πω αν μου αρέσει πραγματικά. Θα δείξει.

 

Έντιτ: τώρα το πρόσεξα ότι εδώ είναι για εφ. Στην πραγματικότητα αυτό πάει για το γενικό «Τι διαβάζετε;» και θα το βάλω και εκεί. Αν θέλει κάποιος ας το σβήσει. Συγγνώμηbag.gif

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Με τιμη και υπερηφανεια σας ανακοινωνω οτι ξεκινησα το DUNE!Ακομα ειμαι στην αρχη,αλλα φαινεται να ανταποκρινεται στις προσδοκιες.

 

 

Συγχαρητήρια και...ψυχραιμία (λόγω του μεγέθους του έπους).

Link to comment
Share on other sites

Aφού τέλειωσα το ManPlus του F.Pohl και αφού έκανα ένα διάλλειμα για αποτοξίνωση (μια φορά στα 3 χρόνια προβλέπεται! ) άρχισα το Deathworld Omnibus του Harry Harrison. Είμαι στο Daeathworld 1 και μιλάμε ότι έχω κολλήσει! Δεν μπορώ να το αφήσω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, με τέτοια θεματολογία, πως είναι δυνατόν να το αφήσεις κάτω; Από που το τσίμπησες και πόσο έκανε; Να το έχω στα υπόψιν δηλαδή...

 

edit: Στο Bookdepository κάνει 10,50 ευρώ. Μια χαρά. Μόλις το τελειώσεις να μας πεις την ολοκληρωμένη άποψή σου για το βιβλίο αυτό.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω μία έκδοση μερικών διηγημάτων του Lovecraft, απο τον οίκο Αίολος. Ο τίτλος της είναι "Ο Ναός του Τρόμου".

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Ivannhs να σου υπενθυμίσω ότι αυτό το τόπικ είναι ειδικά για επιστημονική φαντασία.

Υπάρχει τόπικ Τι διαβάζευε; στην γενική λογοτεχνία για άλλα βιβλία,

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το Deathworld του Harry Harrison (από την Ωρόρα Νο 15) και έχω ξετρελαθεί! :thmbup:

 

 

άρχισα το Deathworld Omnibus του Harry Harrison. Είμαι στο Daeathworld 1 και μιλάμε ότι έχω κολλήσει! Δεν μπορώ να το αφήσω!

 

Και μόλις μου δάνεισαν τα deathworld 2 &3 (ζήλια!). Αν και λένε ότι είναι χειρότερα από το πρώτο. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

"Waves" Μαντέψτε ποιας.

 

Της Γουλφ... Αλλά κάθε λίγο επαναλαμβάνουμε «εδώ μόνο science fiction»...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα το 1984, κορυφαίο βιβλίο, και ξεκίνησα το Ηλεκτρικό Πρόβατο.

 

Έχει διαβάσει κανείς το Τεστ του James Dashner; Αν και από άποψη γραφής δεν έχει και πολλά να πει, εγώ το βρήκα αρκετά καλό όσον αφορά την υπόθεση και την εξέλιξη. Δεν είχα διαβάσει κάτι παρόμοιο. Γρήγορο, περιπετειώδες, δεν μπορούσα να το αφήσω. Περιμένω πώς και πώς τα επόμενα δύο βιβλία της τριλογίας. Η Καμένη Γη θα κυκλοφορήσει σύντομα.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τo Deathworld 1 καταπληκτικό αλλά το deathworld 2 σαφώς κατώτερο και με ξενέρωσε. Το τρίτο το ανέβαλλά γιατί ξεκίνησα το έπος:

B.Aldiss: Helliconia( halliconia spring, Helliconia summer, Helliconia winter) από τα sience fiction masterworks. Θεωρείται το masterpiece στο world building και απ'ότι βλέπω στις πρώτες 300 σελίδες (συνολικά είναι 1300) όντως είναι το masterpiece στο είδος.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκοπευω να τελειωσω τα Reveletion Space του Alastair Reynolds το οποιο εχω φτασει στα 2/3 και το Temporal Void του Peter Hamilton στο οποιο μου μενουν 100 σελιδες. Ειναι το πρωτο βιβλιο του που δεν διαβασα μονορουφι. Μετα θα ξεκινησω το Use of Weapons του Iain Banks. Προσφατα τελειωσα το On Basilisk Station του David Webber. Καταπληκτικο pulp sci-fi.

Link to comment
Share on other sites

To On Basilisk Station ειναι αυτοτελες η πρεπει να διαβασει κανεις και την υπολοιπη σειρα;

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να τελειωσω τα Reveletion Space του Alastair Reynolds το οποιο εχω φτασει στα 2/3 και το Temporal Void του Peter Hamilton στο οποιο μου μενουν 100 σελιδες. Ειναι το πρωτο βιβλιο του που δεν διαβασα μονορουφι. Μετα θα ξεκινησω το Use of Weapons του Iain Banks. Προσφατα τελειωσα το On Basilisk Station του David Webber. Καταπληκτικο pulp sci-fi.

 

 

Απο revelation space διαβασες μονο το ομόνυμο η όλη την τριλογία; γαιτί αν διαβασες μόνο το ομώνυμο μην κάνεις το λάθος να αφήσεις τα υπόλοιπα για αργότερα .

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευω να τελειωσω τα Reveletion Space του Alastair Reynolds το οποιο εχω φτασει στα 2/3 και το Temporal Void του Peter Hamilton στο οποιο μου μενουν 100 σελιδες. Ειναι το πρωτο βιβλιο του που δεν διαβασα μονορουφι. Μετα θα ξεκινησω το Use of Weapons του Iain Banks. Προσφατα τελειωσα το On Basilisk Station του David Webber. Καταπληκτικο pulp sci-fi.

 

 

Απο revelation space διαβασες μονο το ομόνυμο η όλη την τριλογία; γαιτί αν διαβασες μόνο το ομώνυμο μην κάνεις το λάθος να αφήσεις τα υπόλοιπα για αργότερα .

 

Μονο το πρωτο εχω, σκοπευω να τα διαβασω ολα του Reynolds αλλα πρεπει να παρει σειρα. Εχω μαζεψει καμια 10 βιβλια για διαβασμα.

 

To On Basilisk Station ειναι αυτοτελες η πρεπει να διαβασει κανεις και την υπολοιπη σειρα;

 

 

Αυτοτελες ειναι.

Edited by dimmit77
Link to comment
Share on other sites

Μετα θα ξεκινησω το Use of Weapons του Iain Banks.

 

Ελπίζω έχεις διαβάσει ήδη το consider phlebas που προηγείται. Το τελειώνω αυτές τις μέρες. Στο μεταξύ σε ενημερώνω ότι μπορείς να αξιολογήσεις κάποια από τα βιβλία που έχεις διαβάσει. Δες εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..