Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Clifford Simak: Time and Again

 

Ναι επιτέλους βρήκα και διαβάζω βιβλίο του Simak!!!! Είναι πραγματικά κρίμα που δεν κυκλοφορούν πλέον βιβλία αυτού του συγγραφέα. το βρήκα μεταχειρισμένο αλλά σχεδόν καινούργιο. Πρώτη εντύπωση από τις πρώτες 90 σελίδες του ββλίου; λοιπόν υπάρχουν κάπιοι συγγραφείς της δεκαετίας του '50 που είναι διαχρονικοί (η τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι). Ενας είναι βέβαια ο Asimov και απ'ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμης ένας άλλος είναι ο Simak. Πολύ καλή γραφή που ρέει ανετα και γρήγορα χωρίς τίποτα το περιτό και χωρίς να πλατιάζει και μια ιστορία wondrous και intriguing που παρόμοια της (έστω και εξ αποστάσεως) δεν έχω ξαναβρεί στα περίπου 190 βιβλία επιστημονικής φαντασίας που έχω διαβάσει!

Link to comment
Share on other sites

Clifford Simak: Time and Again

 

Ναι επιτέλους βρήκα και διαβάζω βιβλίο του Simak!!!! Είναι πραγματικά κρίμα που δεν κυκλοφορούν πλέον βιβλία αυτού του συγγραφέα. το βρήκα μεταχειρισμένο αλλά σχεδόν καινούργιο. Πρώτη εντύπωση από τις πρώτες 90 σελίδες του ββλίου; λοιπόν υπάρχουν κάπιοι συγγραφείς της δεκαετίας του '50 που είναι διαχρονικοί (η τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι). Ενας είναι βέβαια ο Asimov και απ'ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμης ένας άλλος είναι ο Simak. Πολύ καλή γραφή που ρέει ανετα και γρήγορα χωρίς τίποτα το περιτό και χωρίς να πλατιάζει και μια ιστορία wondrous και intriguing που παρόμοια της (έστω και εξ αποστάσεως) δεν έχω ξαναβρεί στα περίπου 190 βιβλία επιστημονικής φαντασίας που έχω διαβάσει!

 

Αλήθεια τόσο καλό είναι; Εγώ δύο- τρεις ιστορίες του που έχω διαβάσει με ξετρέλλαναν. Ήταν πολύ καλογραμμένες πραγματικά. Περιμένω μία από αυτές τις μέρες να μου έρθουν δύο βιβλία του που παράγγειλα. Στα Ελληνικά όμως :lol: Όταν τελειώσεις karatasiospa πες καμία γνώμη και εδώ

Link to comment
Share on other sites

To On Basilisk Station ειναι αυτοτελες η πρεπει να διαβασει κανεις και την υπολοιπη σειρα;

 

Αχα.

 

Λοιπόν. Το Basilisk Station είναι το πρώτο της σειράς, η οποία τώρα αισίως φτάνει τα 12 βιβλία, 5 συλλογές διηγημάτων και 4 spinoffs. Διαβάζεται άνετα μόνο του. Σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό το ίδιο ισχύει και για τα άλλα βιβλία της σειράς (λιγότερο όσο προχωρούν τα βιβλία) και ειδικά για τις συλλογές. Κάποια από τα διηγήματα στις συλλογές είναι δεκαετίες ή και αιώνες πριν τα γεγονότα των κυρίως βιβλίων της σειράς.

 

Α και για όσους διαβάζουν και απ΄τον υπολογιστή όλα τα βιβλία υπάρχουν ΝΟΜΙΜΑ εδώ http://baencd.thefifthimperium.com/22-MissionofHonorCD/MissionofHonorCD/ Εκτός από το In Fire Forged που βγήκε χτές (το έχω όμως διαβάσει απ΄το Δεκέμβρη :devil2:) Οι φίλοι μας της Baen Books πιστεύουν ότι βγάζοντας τα βιβλία τζάμπα στο internet αυξάνουν τις πωλήσεις τους....

Link to comment
Share on other sites

1984, Τζορτζ Όργουελ. Πολλά πολλά χρόνια μετά την πρώτη ανάγνωση, αυτή τη φορά στο πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα προ ολίγου το "A scanner darkly" στην ελληνική του μετάφραση και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το πρώτο κεφάλαιο. Περισσότερα σε 10 μέρες το αργότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τέλειωσα το Time and Again του C.Simak ( περισσότερα γι'αυτό σύντομα σε άλλο τόπικ) άρχισα το Timelike Infinity του S. Baxter τνήμα της πιο φιλόδοξης future history που λεχει γραφτεί τα τελευταία 30 χρόνια. Αποτελείται απο 6 novels και 2 τόμους με διηγήματα. Μου μένουν πλέον μόνο 3 novels (!) για να το τελειώσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα πριν λίγο ένα σύντομο διήγημα της Mary Rosenblum το οποίο παρά το μικρό του μέγεθος με έβαλε σε πολλές σκέψεις.Λέγεται "Ιπποδρομίες" και περιλαμβάνεται (για όποιον ενδιαφέρεται ) στο πρώτο τεύχος της ελληνικης εκδοσης του Asimov's Science Fiction.

Σύμφωνα με την συγγραφέα η ζωή κανενός δεν είναι τυχαία , αλλά αγοράζεται και πωλείται από πολυεθνικές εταιρίες, η οποίες και την κατευθύνουν στο μονοπάτι που καθορίζουν οι ίδιες.

Πρόκειται λοιπόν για "ιπποδρομίες ανθρώπων", πάνω στους οποίους ο επιχειρηματίας "τζογάρει", αγοράζοντας τους όπως μετοχές στο χρηματιστήριο από τη στιγμή που γεννιούνται. Η μοίρα λοιπόν των ανθρώπων είναι κατευθυνόμενη.

Πέρα το συνομοσιολογικό της υπόθεσης , μου δημιουργήθηκε μια γενικότερη ανασφάλεια γι αυτα που ονομάζοντας τα "τυχη" σε κάνουν κάποιες φορές να νιώθεις πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα χτες το Έτος 2.500 μ.Χ., του Γουόλτερ Τέβις, που στ'αγγλικά είναι το Mockingbird. Είμαι στις πρώτες πενήντα σελίδες, και είναι απολαυστικότατο. Πάρα πολύ καλή γραφή, ωραίες ιδέες, και αναμένεται εξαιρετικά ενδιαφέρον. Nikosal, θυμάμαι ότι τώρα πρόσφατα το διάβασες στ'αγγλικά, εγώ που το διαβάζω στα ελληνικά το βρίσκω μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

2500 μΧ!! Τώρα θυμάμαι... Αυτός ήταν ο τίτλος τη δεκαετία του '80, στις εκδόσεις Bell (το είχα αλλά το έχω χάσει). Βρήκες αυτή την παλιά έκδοση ή έχει κυκλοφορήσει ξανά με τον ίδιο άσχετο τίτλο;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την έκδοση του 1984, σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο στο Μοναστηράκι. Υπάρχει άλλο ένα αντίτυπο εκεί. Εντάξει, ο τίτλος δεν είναι τελείως άσχετος αλλά θα μπορούσε να ήταν καλύτερος. Πάντως διαβάζεται απνευστί, λες και είναι κάποιο page turner θρίλερ. Πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Uplift war

του David Brin

 

Ειπα πια να διαβασω και το 3ο μερος της τριλογιας οχι γιατι με ειχε αφησει να αγωνιω το 2ο...καθε αλλο!Η τριλογια ειναι αρκετα χαλαρη,τα 3 μερη της ειναι αυτοτελη και ειδικα το 1ο με το 2ο απεχουνε πολυ χρονικα.Ουσιαστικα ο Μπριν πιανει 3 καιρια γεγονοτα στους αιωνες της ανθρωπινης(με την ευρεια εννοια) Ιστοριας μετα την επαφη με τους εξωγηινους και την ενταξη μας στους διαστημικους πολιτισμους.Το 2ο(με τα δελφινια) μου φανηκε καλυτερο απο το πρωτο και το 3ο που επισης δεν εχει τοσο πολυ ανθρωπους (εχει χιμπατζηδες,κοντα πεφτει) φαινεται εξισσου καλο.

Συζητωντας το συμπαν του uplift με ενα φιλο μου ειχαμε διαφωνησει στο κατα ποσο ειναι ρεαλιστικο το ολο συστημα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

Ubik

...δεν το έχω τελειώσει ακόμη αλλά μέχρι στιγμής είναι πάρα πολύ καλό. Τελικά παρέα με τον Ντικ περνάω πάντα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Η Νύχτα του Φωτός'' του Philip José Farmer. Καλό ήταν. Η ιστορία έχει να κάνει με τον Τζων Κάρμοντυ, ένα Γήινο ο οποίος βρίσκεται στον πλανήτη της Χαράς του Δάντη σε δύο διαφορετικές περιόδους, και με διαφορετική ιδιότητα κάθε φορά. Την πρώτη ως δολοφόνος και την δεύτερη σαν.. ιερέας. Παρακολουθούμε τις περιπέτειες του, με φόντο μία μεταφυσική εβδομάδα που λαμβάνει χώρα κάθε εφτά χρόνια στον πλανήτη. Κατά την διάρκεια της οποίας επίκειται να καταδειχτεί ποιος από τους δύο.. αγέννητους :dazzled: διεκδικητές θεούς θα κυριαρχήσει. Τρελό έτσι; Ή μήπως πάλι όχι; Θαρρώ πως τα έχει κάτι τέτοια η ε.φ. Λοιπόν καλό ήταν, αλλά θα έλεγα ότι το περίμενα και καλύτερο. Από τις ανθολογίες της Ωρόρας με τα πολύ ποιοτικά του διηγήματα, οι προσδοκίες μου για τον Farmer είναι υψηλές. Ωστότο δεν απογοητεύομαι. Έχω αρκετά αδιάβαστα δικά του μυθιστορήματα να με περιμένουν, και έτσι δεν πρόκειται να βγάλω βιαστικό συμπέρασμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφού τέλειωσα από Baxter 'αρχισα την τριλογία της γαλαξιακής αυτοκρατορίας του Asimov. Οχι δεν εννοώ το Foundation αλλά τα τρία βιβλία που έγραψε πριν από αυτό την περίοδο 1950-1952 και δυστυχώς δεν είναι γνωστά στην ελλάδα:

The Currents of Space

Pebble in the Sky

The stars like dust

To πρώτο καλό έως πολύ καλό, το δεύτερο που το άρχισα σήμερα μέχρι στιγμής πολύ καλό. Αναφέρονται στα πρώιμα χρόνια της γαλαξιακής αυτοκρατορίας όταν αυτή ακόμα συγκροτούνταν η ήταν στα νιάτα της και έμεσσα η άμεσσα ανφέρονται στην Γη. Το πρόβλημα που έχω με τον Asimov είνι ότι τελειώνω τα βιβλία του σε δυό μέρες το καθένα!! Και πέρα από αυτό δεν παύω να αναρωτιέμαι γιατί το σύμπαν αυτό που δημιουργησε είναι τόσο γοητευτικό! Το νιώθω έτσι αλλά πραγματικά δεν μπορώ να το εξηγήσω!!

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έχω με τον Asimov είνι ότι τελειώνω τα βιβλία του σε δυό μέρες το καθένα!!

 

Έχεις δίκιο. Η γραφή του είναι απλή (ως πλεονέκτημα το λέω), ευκολοδιάβαστη και σε τραβάει. Σε συνδυασμό με τις μεγάλες ιδέες που έχει, καταλαβαίνει κανείς γιατί τον τελειώνει γρήγορα. Είναι αυτό που λέμε master class. Έχω διαβάσει τρεις φορές το foundation, δυο φορές το the gods themselves και θα τα διαβάσω και άλλες, το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά γιατι το σύμπαν που δημιούργησε είναι τελικά τόσο γοητευτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει εύκολη απάντηση σε αυτό το ερώτημα, δυστυχώς.

 

Για μένα, που διάβασα τη γαλαξιακή αυτοκρατορία μικρό παιδί, 16-17 χρονών περίπου, σε μια περίοδο που είχαμε δει ή διαβάσει ελάχιστη εφ, η μεγάλη ιδέα της αυτοκρατορίας, της πτώσης της και της ψυχοϊστορίας, ήταν μαγεία. Δεν ξέρω τι θα έλεγε ένα παιδί που διαβάζει τα ίδια βιβλία σήμερα πρώτη φορά, με ό,τι έχει στο μεταξύ κυκλοφορήσει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι μεχρι τοτε οι "διαστημικες ιστοριες" τυπου space opera περιοριζοταν σε μικρες ιστοριες,καποιους ηρωες σε ενα πλανητη η διαστημοπλοιο κτλ.Το Foundation με ολοκληρο γαλαξια σαν σκηνη,με ιστορια αιωνων,διαφορους χαρακτηρες κτλ κτλ ηταν...ετη φωτος μπροστα.Τωρα πλεον υπαρχουν αρκετα και καλα εργα διαστημικης οπερας.Πχ αν το Uplift series(που το'χω φρεσκο) ειχε γραφτει τη δεκαετια του 50 θα ειχε κανει θραυση.Το θεμα ειναι βεβαια οτι δεν θα μπορουσε να γραφτει τοτε και σε καθε περιπτωση γραφτηκε πολυ αργοτερα.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν απλά μια space opera μεγάλων χρονοχωρικών διαστάσεων και ιδεών, Ηατν και μια ελπληκτική future history αντιστοιχες της οποίας είναι ελάχιστες (πχ το η σειρά των xeelee του Baxter αλλά σε αρκετά διαφορετικο στυλ) . Πάντως ακόμα και σήμερα δεν νομίζω ότι έχει γραφτεί αντίστοιχο έργο απλά υπάεχουν πολλά κακέκτυπα αντίγραφα γεμάτα με αυτοκρατορίες και ίντριγκα αλλά χωρίς την δύναμη των ιδεών του asimov και όχι τυχαία έξω ο asimov εξακολουθεί να πουλάει και σε νέους (η ελλάδα βέβαια είναι άλλο ζήτημα!! )

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

The Quantum Thief, Hannu Rajaniemi

 

Το 'χω αρκετό καιρό αλλά το ανέβαλλα. Σα να το 'ξερα. Μέσα στις πρώτες 20-30 σελίδες έφαγα τόσο μαζεμένο techno-babble στη μούρη που έχασα το φως μου. Τόσο πολύ, που το διαβάζω με ρυθμούς χελώνας.

 

Ιδανικό δώρο για τη wordsmith με άλλα λόγια, που έχει αδυναμία σε τέτοια αναγνώσματα.

 

Ευτυχώς όμως είναι καλογραμμένο και η υπόθεση (είμαι ακριβώς στη μέση τώρα) αρχίζει να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ενώ και το (υπερ)τεχνολογικό τοπίο σα να αρχίζει να ξεκαθαρίζει( ; )

Για να ιδούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Larry Niven, Jerry Pournelle, The mote in God's eye

 

Δύο συγγραφείς μαζί για δύο υποθέσεις μαζί: Αστρική αυτοκρατορία του ανθρώπου, κάπου στα 3000 μ.Χ. και πρώτη επαφή με ξένο πολιτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Όρυξ και Κρέικ, της Μάργκαρετ Άτγουντ.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις πρώτες 20-30 σελίδες έφαγα τόσο μαζεμένο techno-babble στη μούρη που έχασα το φως μου. Τόσο πολύ, που το διαβάζω με ρυθμούς χελώνας.

Ιδανικό δώρο για τη wordsmith με άλλα λόγια, που έχει αδυναμία σε τέτοια αναγνώσματα.

 

A! Δεν το είχα δει αυτό... Βάλε και κανένα εμότικον, ρε παιδί(sic :devil2:), να μην το πάρει κανείς στα σοβαρά. Όοοοχι τεχνομπουρμπουλήθρες σε μένα!

 

Εγώ μάλλον εγκαταλείπω το deathworld 3, το πιάνω να το διαβάσω τόσο αραιά που αρχίζω να το ξεχνάω και να μη βγάζω νόημα. Τουλάχιστον το προσπάθησα.

Συνεχίζω το Morning child and other stories και επίσης έχω αρχίσει και τη "Νύχτα της λευκής παπαρούνας" του constantinos, το οποίο είναι πολυ΄καλογραμμένο, αλλά τρόμου, οπότε είμαι :offtopic: και δε γράφω άλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το Ο Ταξιδιώτης, του Τζων Τουέλβ Χωκς, σήμερα άρχισα τη μικρή νουβέλα του Ρότζερ Ζελάζνυ , με τον τίτλο Ο Γυρισμός του Δήμιου, την οποία και τελείωσα γρήγορα στο λεωφορείο. Σχόλια και βαθμολόγηση των βιβλίων αυτών, στο ανάλογο topic. Επίσης, άρχισα το Κόμης Μηδέν, του Γουίλιαμ Γκίμπσον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..