Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα παιδια!

Λοιπον το Στρατόπεδο Α το ειχα διαβασει στο Πανεπιστημιο και με ειχε ενθουσιασει!

Εχετε δικιο πως δεν ειναι ενα απλο εργο, με την εννοια πως απαιτει απο τον αναγνωστη προσηλωση, ενω οσο μεγαλυτερη η ευρυμαθεια τοσο πληρεστερη και η

κατανοηση των γραφομενων. Οκ, φυσικα ειναι και θεμα γουστου, σε τελικη αναλυση!

Ανηκει στην παραδοση του New Wave οπου δινονταν εμφαση στη "λογοτεχνικοτητα" και οχι τοσο στην πλοκη,

απαιτωνττας απο το κοινο συμμετοχη στη διαδικασια της αναγνωσης, οπως σε καθε σοβαρο λογοτεχνικο ειδος.

Τελος παντων, δεν μασαμε.. ισως καποια στιγμη παλι, αργοτερα...

 

Γεια σου και σε 'σενα :beerchug: Ναι όντως το ''Στρατόπεδο Α'' δεν είναι ένα εύκολο έργο. Δεν το είχα διαβάσει και με την μεγαλύτερη δυνατή προσήλωση όταν το έπιασα, ενώ κάπου χάθηκα και με τις συνεχείς ιστορικές του αναφορές. Εννοείται ότι δεν μασάμε όμως. Θα το ξαναδιαβάσω κάποια στιγμή αργότερα μπας και το ''πιάσω'' καλύτερα. Αρκετά αργότερα πάντως, έτσι ώστε να το ξεχάσω πρώτα λίγο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Α, ναι, το Στρατόπεδο Α... Μέσα στην πρώτη τριάδα των καλύτερων έργων επιστημονικής φαντασίας που έχω διαβάσει ποτέ. Καλύτερων με το εξής κριτήριο: έργα που ξαναδιαβάζοντάς τα κάθε δύο με τρία χρόνια αργότερα, σου αποκαλύπτουν ολοένα καινούριους και βαθύτερους κόσμους (όπως η Γαλαξιακή Αυτοκρατορία, το Σολάρις κλπ.)

Edited by Cyrano
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους υστερα από αναγκαστικό διάλλειμα ανω του ενός μηνός ξανάρχισα κούτσα κούτσα το διάβασμα:

 

Paul McAuley: 400 Billion Stars

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβαζω το 1984 και ειμαι στο 1/3 του βιβλιου.Πρεπει να πω οτι με εχει ενθουσιασει μεχρι τώρα!Περισσότερα όταν το τελειωσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που σας γράφω και είμαι συγκινημένος που επιτέλους βρήκα κάποιους που δεν με κοιτάνε σαν πυροβολημένο όταν τους πω πως μ' αρέσει η sf. Στο θέμα μας τώρα, διαβαζω το metro 2033 του dmitry glukhovsky, και όσο προχωρώ με τραβάει και περισσότερο, το έχει διαβάσει κανείς; ποια η γνώμη σας; νομίζω πως υπάρχει και συνέχεια metro 2034.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο φόρουμ.

 

Για το βιβλίο που λες (δεν το έχω διαβάσει) είχε γίνει αναφορά εδώ (ίσως βέβαια και σε άλλα τόπικ).

Link to comment
Share on other sites

Τζων Γουίνταμ - Η Ώρα των Τριφίδων(εκδόσεις Εξάντας).

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το Survivor της Octavia Butler. Αφορά τη μετανάστευση γήινων σε άλλο πλανήτη που δεν έχουν προσβληθεί από τον ιό. Ανήκει στη σειρά Seed to Harvest. Περίεργο βιβλίο. Πιο πολύ ασχολείται με το θέμα του "alien" αλλά όχι απαραίτητα εξωγήινου. Μιλάμε για το άτομο που είναι ξένο, δεν ανήκει πουθενά και ποτέ δεν ενσωματώνεται σε κάποια κοινωνική ομάδα. Εδώ η συγγραφέας το επιτυγχάνει με μια wild human που τη σώζουν οι άνθρωποι (missionaries) και την απαγάγουν στη συνέχεια οι Tehkanon (οι αυτόχθονες του πλανήτη). Με ενθουσίασε, σε αντίθεση με την συγγραφέα που σιχαινόταν το βιβλίο και ήθελε να το εξαφανίσει από τον εκδοτικό χώρο. Είναι εξαντλημένο και κατάφερα να το βρω μόνο σε e-book.

 

Μόλις ξεκίνησα το Left Hand of Darkness της Ursula Le Guin. Δεν έχω προχωρήσει ακόμη, οπότε δεν εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Σλάπστικ, του Κερτ Βόνεγκατ, και μέχρι το βράδυ θα το έχω τελειώσει.

 

edit: Τελικά το τελείωσα!

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

William C. Dietz - Starcraft II: Οι Δαίμονες του Παραδείσου

Link to comment
Share on other sites

The mount της Carol Emshwiller

 

Οι εξωγήινοι κατακτητές δεν χρησιμοποιούν όπλα μαζικής καταστροφής ούτε μας κυνηγάνε σε σκοτεινούς διαδρόμους. Μας μετατρέπουν όμως σε υποζύγια και μας δείχνουν την αγάπη τους κρεμώντας παντού φωτογραφίες μας, φτιάχνοντας κούκλες για να παίζουν τα παιδιά τους και ταΐζοντάς μας μας στο στόμα το μηλαράκι, μπουκιά μπουκιά. Έτσι ακριβώς... Μας λατρεύουν... Αλλά με ένα αντίτιμο: Δεν θέλουμε πια ούτε εμείς την ελευθερία μας. Εκτός φυσικά από μια φούχτα επαναστάτες.

 

Και νομίζατε ότι η χειρότερη μορφή απάθειας είναι ο καναπές και η τηλεόραση; Εχμ... όχι... Το χειρότερο δεν είναι να μη σε νοιάζει η «ζαρντινιέρα», είναι να την λατρεύεις!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφοί Στρουγκάτσκι - Πικνίκ δίπλα στο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Α, ένα εξαιρετικό βιβλίο το Πίκνικ.

 

Διαβάζω Thomas Disch, The Genocides.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφοί Στρουγκάτσκι - Πικνίκ δίπλα στο δρόμο

 

Εξαιρετικό βιβλίο! δεν ηξερα ότι εχει βγει στα ελληνικά.

Εγώ τεελειωσα το 400 billion stars του McAuley (περισσότερα γι'αυτό σύντομα) και αρχισα το Diving into the wreck της Κristine Kathryn Rush. Πρώτη εντύπωση: αν κα πολύ πρόσφατο βιβλίο έχει το feeling της golden age του science fiction.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει στα ελληνικά από τις εκδόσεις Α-Ω. Η μετάφραση είναι πολύ καλή.

Ήδη έχω διαβάσει 70 σελίδες(για την ακρίβεια 40, γιατί υπάρχει και μια εισαγωγή 20-25 σελίδων), και φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον!

Μόλις το τελειώσω, θα δω και την ταινία, για την οποία έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

H ταινεία είναι αρκετ'α διαφορετική από το βιβλίο. εμένα δεν μου αρεσε αλά δεν μου αρέσει γενικώς ο Ταρκόφσκυ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Σαντιάγκο, του Mike Resnick. Πάρα πολύ καλό και ευχάριστο μέχρι στιγμής. Το έχει διαβάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Tελειωσε και το Diving into the wreck αφήνοντας μου μια ωραία αίσθηση από Space opera με τι αρετές της golden age αλλά ωρίς τα ελλατώματα της space opera εκείνης της εποχής και ξεκινάω:

 

Hannu Rajaniemi: The Quantum Thief

Εντύπωση από τις πρώτες 20 σελίδες; Bizarre!! και μ'αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

άρχισα το seeds of earth του Michael Cobley. Είναι το πρώτο του είδους που διαβάζω και φαίνεται καλούτσικο ως τώρα

Link to comment
Share on other sites

Hannu Rajaniemi: The Quantum Thief

Εντύπωση από τις πρώτες 20 σελίδες; Bizarre!! και μ'αρέσει!

 

Κι'εγώ την ίδια εντύπωση έχω. Και φτάνοντας περίπου στις 60 σελίδες του βιβλίου, γίνεται όλο και πιό ενδιαφέρον. Θα δείξει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θ'αργίσω λίγο να δω το παρακάτω. Το ξεκίνησα περιμένοντας να μου ερθει κάτι άλλο που μου ηρθε τελικά κα έτσι, αντίθετα απ'ότι συνηθίζω το διέκοψα προσωρινά αν και σιγουρα θα επανέλθω.

επιτέλους μου ηρθε και ξεκίνησα την μνημειώδη Space opera του John Meany. Tόμοσ πρώτος : Paradox, Επίσης bizarre (αν και με διαφορετικό τρόπο) πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία γεμάτη μυστηριο και ιδαίτερα φουτουριστική. Μέχρι στιγμης παρουσιάζεται μια ανθρωπότητα αρκετά alien και παραδοξη σε σχέση με μας.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..