Jump to content

Σημειώσεις "για αργότερα"


DinMacXanthi
 Share

Recommended Posts

Ανήκω κι εγώ στους ανοργάνωτους, κρατάω σημειώσεις σε ό,τι βρεθεί μπροστά μου και πάντα εκεί όπου δεν υπάρχει αρκετός χώρος για να το κάνω. Σε σκισμένες σελίδες, στα περιθώρια των περιοδικών, στριμώχνω φράσεις σε ήδη γραμμένα ποστ ιτ (όχι από τσιγκουνιά :tongue: ), σε φυλλαδια delivery. Έπειτα τις παραχώνω ανάμεσα στην υπόλοιπη χαρτούρα που πνίγει το σπίτι μου και τελικά τις χάνω. Κάποια στιγμή, συνήθως μετά απο μήνες, τις βρίσκω μπροστά μου ενώ ψαχνω κάτι άσχετο και αυτό το λαμβάνω σαν σημάδι ότι έφτασε η ώρα να ασχοληθώ μαζί τους. Κάποιες απο αυτές καταλήγουν σε ιστορίες, κάποιες όχι. Φυσικά περιττεύει να αναφέρω πόσες σημειώσεις έχω χάσει με εξίσου 'μαγικό' τρόπο.

Σπανιότερα οι σκέψεις μου αποτυπώνονται στο χαρτί με τη μορφή σκίτσων, τότε είμαι περισσότερο οργανωτική, δε μουτζουρώνω τα περιοδικά και συγκεντρώνω τα σκίτσα σε έναν φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ παραδοσιακός άνθρωπος τελικά. Έχω πάντα ένα σημειωματάριο στην τσάντα - όπως και στιλό και μολύβι και διορθωτικό και γόμα βεβαίως βεβαίως - και πάντα ψάχνω για το πιο βολικό. Τον τελευταίο 1,5 χρόνο έχω το δημοσιογραφικό moleskin στο οποίο μπορείς να γράφεις και καθώς περπατάς ή βρίσκεσαι στο μετρό όρθια/ος. Έχω κι ένα δεύτερο, μεγαλύτερο τετραδιάκι όπου μπορώ να γράφω ολόκληρες σκηνές από ιστορίες.

 

Στο σπίτι πάλι, έχω άπειρα σημειωματάρια και τετράδια. Άλλο είναι για τα όνειρα, άλλο για τις τυχαίες σκέψεις που γεννιούνται από βιβλία, ταινίες και τραγούδια, άλλο για τα διάφορα quotes συγγραφέων, άλλο για τις πληροφορίες που ανακαλύπτω (π.χ. για λογοτεχνικά ρεύματα ή ορολογία φάντασυ κλπ).

 

Αρχειάκι στον υπολογιστή δεν υπάρχει, αλλά τελευταία κρατάω σημειώσεις για μεγαλύτερες ιστορίες στο προγραμματάκι storybook που κάποιος εδώ το πρότεινε.

 

Όλα αυτά σχεδόν ποτέ δεν μπαίνουν αυτούσια κάπου, αλλά σαν μια μόνιμη πηγή έμπνευσης με βοηθάνε να ξεκολλάω σε διάφορες φάσεις.

 

Έχω κι ένα μαγνητοφωνάκι, αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί επαρκώς ακόμα. Θα δείξει.:book:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, οι σημειώσεις που κρατάω είναι στη μεγάλη τους πλειοψηφία σε χαρτιά, χαρτούδια, χαρτοπετσέτες, παλιά βιβλία, βιβλία της δουλειάς, ημερολόγια και μισογεμάτα τετράδια και ούτω καθ' εξής...

 

... καθώς και σε εισιτήρια ΚΤΕΛ, αποδείξεις σούπερ μάρκετ, λογαριασμούς ΔΕΗ, διαφημιστικά φυλλάδια...

 

... στα χέρια μου, στα μπούτια μου το καλοκαίρι :p, σε πακέτα τσιγάρων των άλλων, σε μηνύματα, σε χιλιάδες αρχειάκια στο pc με ένα κάρο διαφορετικές παραλλαγές του "σημειώσεις, πρόχειρο κτλ", στα θρανία της σχολής, σε τετράδια άλλων, στα μπλοκάκια που χρησιμοποιούν οι γκαρσόνες για τις παραγγελίες (πολλές φορές τις αφήνω κι εκεί...), σε πολλά διαφορετικά τετράδια τα οποία συνήθως είναι καινούργια και κάθε φορά λέω "αυτο θα το κρατήσω για αυτή τη δουλειά". Όμως εγώ έχω πάντοτε σχεδόν μαζί μου γραφική ύλη, την οποία φυσικά και ξεχνάω όταν θέλω να σημειώσω κάτι και ζητάω κάτι άλλο ή απλά γράφω στα εισητήρια της Blue Star.

 

Οταν έρθει η ώρα να τις χρησιμοποιήσω όπως καταλαβαίνετε αυτό είναι αδύνατο. Η μόνη χρήση που έχουνε οι σημειώσεις μου είναι το να ξεφορτώσω το κεφάλι μου την ώρα που το χρειάζομαι για να μπορέσς να σκεφτώ κάτι άλλο. Άντε ίσως και μία ακόμα: όταν γράψω κάτι, έστω και μία φορά (με το χέρι μου όμως), συνήθως το έχω μάθει κι όλας. Επομένως, δε μπορώ με σιγουριά να πω από που γεννήθηκε τι και με ποιο τρόπο, αλλά σίγουρα σχεδόν όλα μου τα διηγήματα έχουν ξεκινήσει από μία σημείωση σε κάποιο εισητήριο.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Οι σημειώσεις για τη συγγραφή είναι για 'μένα ό,τι και οι μακέτες για τα εικαστικά: ανύπαρκτες.

 

Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν αυτό είναι τρικλοποδιά σε ό,τι προσπαθώ να κάνω, ή να το αφήσω όπως έχει. Πάντως, ό,τι έχω στο μυαλό μου παραμένει εκεί μέχρι να θελήσω να του δώσω ύπαρξη. Τώρα, οι δεκάδες ατέλειωτες δουλειές που μένουν να γεμίζουν αράχνες, ε δεν πιστεύω να μετράνε για σημειώσεις.

 

Και αν κάποια φορά σημειώνω κάτι, είναι γι' αυτό:

Η μόνη χρήση που έχουνε οι σημειώσεις μου είναι το να ξεφορτώσω το κεφάλι μου την ώρα που το χρειάζομαι για να μπορέσς να σκεφτώ κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

OK, this is serious:

1) Εδώ και λίγες μέρες απέκτησα μπλοκάκι!

2) Το κουβαλάω πάντα μαζί μου με ένα στυλό.

3) Μετά περνάω τις σημειώσεις στο κυρίως αρχείο στο PC.

4) Το σύστημα δουλεύει!

 

5) (και σημαντικότερο) ...ελπίζω να το τηρήσω.

Link to comment
Share on other sites

OK, this is serious:

1) Εδώ και λίγες μέρες απέκτησα μπλοκάκι!

2) Το κουβαλάω πάντα μαζί μου με ένα στυλό.

3) Μετά περνάω τις σημειώσεις στο κυρίως αρχείο στο PC.

4) Το σύστημα δουλεύει!

 

5) (και σημαντικότερο) ...ελπίζω να το τηρήσω.

 

Από όλα κρατάω το 5)

 

Συνήθως εκεί μου χαλάει εμένα...Το ξεχνάω για κάποιο περιέργο λόγο -μάλλον φταίνε τα άστρα δεν ξέρω, ξυπνάω μετά από μια ή δύο εβδομάδες που το χρησιμοποιώ συνέχεια και ξαφνικά είναι ένα κενό στο μυαλό μου- .

 

χεχε

 

Μάλλον το κενό μεγαλώνει με τον καιρό. Μόλις καταλάβει την περιοχή του εγκεφάλου μου που έχω απθηκεύσει την πληροφορία του μπλοκακίου εξαφανίζονται όλα ως δια μαγείας!

Edited by AftPeakTank
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω:

-1 μπλοκάκι σαν προέκταση της μνήμης μου, για τα καθημερινά που δε θέλω να ξεχάσω, διευθύνσεις, τηλέφωνα, site, email, τίτλους βιβλίων ή ταινιών που θέλω να ψάξω να βρω κλπ.

-1 βιβλιαράκι όπου μαζεύω ωραίες ατάκες από βιβλία, ταινίες κλπ.

-1 μπλοκ όπου κρατάω σημειώσεις όταν παρακολουθώ κάποιο σεμινάριο ή κάτι τέτοιο

-1 τετραδιάκι που γράφω ιδέες για κανένα διήγημα ή το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια, μήπως μου έρθει να γράψω

-1 αρχείο στο pc όπου γράφω τέτοιες ιδέες, λίγο πιο μεγάλες ίσως

-1 αρχείο με κομμάτια γραπτών μου που τα έχω αφαιρέσει, αλλά δεν τα πετάω, μήπως τα βάλω κάπου αλλού αργότερα (τίτλος:"κομμένα")

 

Όχι ότι όλα αυτά γεμίζουν γρήγορα. Μόνο τα μπλοκάκια της 1ης κατηγορίας. Εκεί γράφω τα πάντα, αν φοβάμαι να μην τα ξεχάσω, και τα άλλα τα ενημερώνω όταν έχω όρεξη. Το μπλοκάκι τύπου 3 σπανίως το διαβάζω. Ίσως να μου έμεινε φοιτητόθεν η συνήθεια να κρατάω τέτοιου είδους σημειώσεις. Αλλά, τώρα, μια και δεν έχω να δώσω εξετάσεις, δεν τα διαβάζω.

Όχι ότι είμαι τόοσο οργανωμένη! Υπάρχουν και μερικά που βαριέμαι να τα σημειώσω και τα ξεχνάω...

 

Λοιπόν, Ντίνο (μικρέ); Τι ποσοστό % ανθρώπων χρειάζεται τόσα μπλοκάκια; Να ανησυχήσω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω:

-1 μπλοκάκι σαν προέκταση της μνήμης μου, για τα καθημερινά που δε θέλω να ξεχάσω, διευθύνσεις, τηλέφωνα, site, email, τίτλους βιβλίων ή ταινιών που θέλω να ψάξω να βρω κλπ.

-1 βιβλιαράκι όπου μαζεύω ωραίες ατάκες από βιβλία, ταινίες κλπ.

-1 μπλοκ όπου κρατάω σημειώσεις όταν παρακολουθώ κάποιο σεμινάριο ή κάτι τέτοιο

-1 τετραδιάκι που γράφω ιδέες για κανένα διήγημα ή το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια, μήπως μου έρθει να γράψω

-1 αρχείο στο pc όπου γράφω τέτοιες ιδέες, λίγο πιο μεγάλες ίσως

-1 αρχείο με κομμάτια γραπτών μου που τα έχω αφαιρέσει, αλλά δεν τα πετάω, μήπως τα βάλω κάπου αλλού αργότερα (τίτλος:"κομμένα")

 

Όχι ότι όλα αυτά γεμίζουν γρήγορα. Μόνο τα μπλοκάκια της 1ης κατηγορίας. Εκεί γράφω τα πάντα, αν φοβάμαι να μην τα ξεχάσω, και τα άλλα τα ενημερώνω όταν έχω όρεξη. Το μπλοκάκι τύπου 3 σπανίως το διαβάζω. Ίσως να μου έμεινε φοιτητόθεν η συνήθεια να κρατάω τέτοιου είδους σημειώσεις. Αλλά, τώρα, μια και δεν έχω να δώσω εξετάσεις, δεν τα διαβάζω.

Όχι ότι είμαι τόοσο οργανωμένη! Υπάρχουν και μερικά που βαριέμαι να τα σημειώσω και τα ξεχνάω...

 

Λοιπόν, Ντίνο (μικρέ); Τι ποσοστό % ανθρώπων χρειάζεται τόσα μπλοκάκια; Να ανησυχήσω;

 

Ά και μια βαλίτσα με ρόδες για να τα κουβαλάω!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μόνο για το οποίο χρειάζεται να ανησυχείς είναι αυτό:

 

...φοιτητόθεν...

 

Είπαμε, περιγραφικότατη και περιεκτικότατη η καθαρεύουσα, ρε Κέλλυ, αλλά έλεος, δηλαδή!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, Ντίνο (μικρέ); Τι ποσοστό % ανθρώπων χρειάζεται τόσα μπλοκάκια; Να ανησυχήσω;

 

 

Από τη στιγμή που εδώ σημειώνουμε για τα περι συγγραφής, από όσα είπες, άμεση σχέση με το "σπορ" έχουν τα παρακάτω:

 

 

-1 τετραδιάκι που γράφω ιδέες για κανένα διήγημα ή το παίρνω μαζί μου στα ταξίδια, μήπως μου έρθει να γράψω

-1 αρχείο στο pc όπου γράφω τέτοιες ιδέες, λίγο πιο μεγάλες ίσως

-1 αρχείο με κομμάτια γραπτών μου που τα έχω αφαιρέσει, αλλά δεν τα πετάω, μήπως τα βάλω κάπου αλλού αργότερα (τίτλος:"κομμένα")

 

 

1 τετραδιάκι και 2 αρχεία υπολογιστή κοινώς. Καλά είσαι και να μην ανησυχείς thmbup.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω και εγώ που και που σημειώσεις. Παλιά που έγραφα και ποίηση είχα ένα μικρό μπλοκάκι και όταν κατέβαζα ένα ωραίο θέμα έγραφα στα γρήγορα τον κορμό του ποιήματος. Εδώ και πολύ καιρό που γράφω ιστορίες σημειώνω όπου βρω. Σε παλιά σκόρπια φύλλα, πίσω από τις θήκες των dvd, σε αποκόματα περιοδικών...κ.α. όπου βρω εκείνη την στηγμή προκειμένου να μην ξεχάσω την ιδέα που μου ήρθε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ είχα πάρει ένα σημειωματάριο πριν από καιρό,αλλά το ξέχναγα συνέχεια στο σπίτι κι έμενε άδειο. Οπότε,κατέφυγα στη λύση του κινητού, όπου σημειώνω πάρα πολλές ιδέες,λέξεις,ατάκες κλπ κλπ. Δοκιμάστε το,δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

bump.

 

Είμαι Αθήνα απο προχθές και έχω αφηνιάσει που δεν πήρα μαζί το Moleskine μου. Ήδη μια ιδέα στις μικρούτσικες ώρες της Παρασκευής, ξεπλύθηκε από το μυαλό μου για πάντα(;) Στο ξέπλυμα βοήθησαν και οι μπύρες της Βύνης μάλλον... Τέλος πάντων, επειδή πασχίζω να το θυμηθώ και δεν μπορώ (κάτι με μια πόρτα. Τώρα πόρτα δωματίου ήταν, πόρτα στο τάβλι ήταν... δεν.) θυμήθηκα το εν λόγω τόπικ.

 

Νέα και παλιά μέλη. Πώς και πού αποθηκεύετε τις ιδέες σας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω τις ιδέες μου σε κάθε τύπου χαρτί (όχι σε χαρτοπετσέτες, όχι), αλλά κυρίως σε Α4. Και επειδή κάνω τα μικρότερα γράμματα στο ηλιακό σύστημα, κατέχω ένα συγκεκριμένο Α4 με πάνω απο 400 ιδέες άθροισμα μπρος πίσω. Ποτέ πάντως δεν χρησιμοποιώ ηλεκτρονικά έγγραφα για σημειώσεις. Κάτι δε μου κολλάει, δεν το χαίρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα τετράδιο πολλών θεμάτων και το γεμίζω μόλις γεμίσει αντιγράφω σε άλλο ό,τι μπορεί να χρειάζεται ακόμα και το πετάω και ούτω καθεξής. Λόγω δουλειάς έχω πάντα στο χαρτοφύλακά μου σημειωματάριο οπότε βολεύομαι και στο δρόμο μια χαρά. Οι ουρές στο ΙΚΑ και στην εφορία έχουν παράγει ωραία πράγματα (καλά στην εφορία έχω γράψει και κανονικά κομμάτια ιστορίας).

 

Τώρα οι σημειώσεις για το τρέχον έργο πέρα από τα διηγήματα, είναι κολλημένες και στο γραφείο μου για να έχω άμεση οπτική επαφή και να μην τις ψάχνω και διακόπτω το γράψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Warehouse 13 λένε "snug it, bag it, tag it" κι έχουν δίκιο. ;-)

Συνήθως η έμπνευση με πιάνει στη δουλειά ή στο σπίτι, οπότε τη λύση τη δίνει το Office Word.

Σε περίπτωση, που βρίσκομαι έξω, υπάρχει πάντα ένα σημειωματάριο κι ένα στυλό για τον παραδοσιακό τρόπο καταγραφής.

Όλα αυτά, βέβαια, ισχύουν από τη στιγμή, που άρχισα να γράφω (πάνε δύο εβδομάδες τώρα). :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καποτε ειχα μονιμα ενα μπλοκακι μαζι μου αλλα κατεληγε συνηθως στα αζητητα καθως δεν ειχα το χρονο να ταξινομω οτι εγραφα κυριως λογω του ογκου των κειμενων. Τωρα χρησιμοποιω το κινητο, οσο ειμαι στο δρομο γραφω στο εμαιλ μου κατευθεια και στο σπιτι απλα αντιγραφη επικοληση στο ywriter ειτε στη ιστορια που ανηκουν ή στο αρχειο με ιδεες που εχω ονομασει 'προσεχως'. Γλιτωνω χρονο, χρημα, και κανα δεντρο.

Link to comment
Share on other sites

καποτε ειχα μονιμα ενα μπλοκακι μαζι μου αλλα κατεληγε συνηθως στα αζητητα καθως δεν ειχα το χρονο να ταξινομω οτι εγραφα κυριως λογω του ογκου των κειμενων. Τωρα χρησιμοποιω το κινητο, οσο ειμαι στο δρομο γραφω στο εμαιλ μου κατευθεια και στο σπιτι απλα αντιγραφη επικοληση στο ywriter ειτε στη ιστορια που ανηκουν ή στο αρχειο με ιδεες που εχω ονομασει 'προσεχως'. Γλιτωνω χρονο, χρημα, και κανα δεντρο.

 

Heathen.

 

Σημειωματάριο και στυλό για τον old school κύριο εδώ. Όταν γίνω hipster θα αγοράσω και Moleskine.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο σπίτι άρχισα να χρησιμοποιώ το evernote το οποίο βοηθάει και από τη δουλειά αν θέλω να συμπληρώσω/δω/θυμηθώ κάποια ιδέα.

 

Εκτός σπιτιού και δουλειάς έχω πάντα στο τσαντάκι μου ένα σημειωματάριο μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, οι σημειώσεις που κρατάω είναι στη μεγάλη τους πλειοψηφία σε χαρτιά, χαρτούδια, χαρτοπετσέτες, παλιά βιβλία, βιβλία της δουλειάς, ημερολόγια και μισογεμάτα τετράδια και ούτω καθ' εξής...Έτσι όταν κατά τύχη πέσω πάνω σε κάποια από αυτές είναι σαν το αβγό-κίντερ έκπληξη αφού τις περισσότερες φορές έχω ξεχάσει παντελώς την υπαρξή τους.

 

 

... καθώς και σε εισιτήρια ΚΤΕΛ, αποδείξεις σούπερ μάρκετ, λογαριασμούς ΔΕΗ, διαφημιστικά φυλλάδια...

 

Και κάθε, μα ΚΑΘΕ φορά λέω το ίδιο ακριβώς πράγμα: "πρέπει να πάρω ένα μπλοκάκι".

 

Αφιερώνω το 1000ό μου ποστ στην Κελαινώ, για να την ευχαριστήσω άλλη μια φορά για τη φιλοξενία-παρέα-ξενάγηση στη Σουηδία και να ενημερώσω άπαντες πως ναι, επιτέλους, μετά από ένα χρόνο, η αγαπημένη μας αρπυία απέκτησε μπλοκάκι (το πιο μικρό που βρήκαμε σε ένα σουηδικό βιβλιοχαρτοπωλείο), παρακινημένη από μένα, που με έβλεπε όλη την ώρα να σημειώνω στο δικό μου τίτλους βιβλίων για να τα ψάξω αν είναι πιο φτηνά on line, site πώλησης διαφόρων ενδιαφερόντων αντικειμένων (πχ οικολογικό τετράδιο με εξώφυλλο από σκ@τ@ ελέφαντα:lol:) κλπ κλπ. Τώρα, αν το χρησιμοποιεί και μάλιστα για να σημειώνει ιδέες για γράψιμο ή λίστες για ψώνια, δεν παίρνω όρκο. Όταν μάλιστα δεν είμαι εγώ κοντά της για να ενισχύσω τον καταγραφέα μέσα της...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, άντε καλέ, με κάμνεις και ερυθριώ... Δε πλέζουρ γουόζ ολ μάιν. :)

Πέραν τούτου, αληθινά, δεν μπορεί να μείνει κάποιος πέντε λεπτά δίπλα στη Γουόρντ χωρίς να καταληφθεί από έντονο, αχαλίνωτο πόθο, από μαύρη δίψα για μπλοκακιοκατοχή και μπλοκακιοχρησία.

Προχθές μάλιστα σημείωσα κάτι, αλλά δε θυμάμαι τί ήτανε, πρέπει να το κοιτάξω.

 

ΥΓ: Όχι μόνο το εξώφυλλο, και για τις σελίδες χρησιμοποιείται η ίδια πρώτη ύλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ κι εγώ πως ιδέες και χαρτί πάνε παρέα! Κολλάω πραγματικά να τις περάσω στο PC, σχεδόν βαριέμαι (ενώ αντίθετα, όταν έρθει η ώρα να γράψω, βγάζω άνετα 2300+ λέξεις από το πουθενά :p )

Και τα Moleskine... Έρωτας με τα Moleskine! Έχω ένα συλλεκτικό με τον Pac-Man που το έχω πραγματικά λατρέψει!

Όμως πείτε μου ρε παιδιά, αν δεν πειράζει να βγούμε λίιιιιιιιιιιιιιιιιγο εκτός... Πώς προφέρεται το δόλιο; Έχω ακούσει απόψεις και απόψεις ο.Ο

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική και στη Βρετανία έχει μείνει να το προφέρουν μόουλσκιν.

Link to comment
Share on other sites

Αμ μπράβο, έτσι ντε! Κι εγώ έτσι τα έλεγα, μέχρι που μου πετάει ένας τυπάς: "Κι εσύ ΜΟΛΕΣΚΙΝ αδερφέ;"

Καράφλιασα σε λέω! Τέσπα, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..