Jump to content

Αγαπημένος συγγραφέας τρόμου;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Ποιός είναι ο πιο αγαπημένος σας λογοτέχνης τρόμου;

 

Εμένα μου αρέσουν, με αυτή τη σειρά, οι ακόλουθοι:

 

-Guy De Maupassant

-Arthur Machen

-H.P.Lovecraft

-E.A.Poe

 

Επίσης, παρόλο που δεν είναι ακριβώς τρόμου, αλλά ψυχολογικής σκοτεινής φαντασίας, μου αρέσει πάρα πολύ ο E.T.A. Hoffmann :)

Link to comment
Share on other sites

H.P.Lovecraft,E.A.Poe,Arthur Machen,Sirley Jackson,Richard Matheson,Ray Bradbury,Stephen King,Clive Barker,Dean Koontz,Graham Masterton,Thommas Ligotti,Guy N.Smith..... και κάτι τέτοιες λίστες δεν έχουν τελειωμό!

Link to comment
Share on other sites

H.P.Lovecraft,E.A.Poe,Arthur Machen,Sirley Jackson,Richard Matheson,Ray Bradbury,Stephen King,Clive Barker,Dean Koontz,Graham Masterton,Thommas Ligotti,Guy N.Smith..... και κάτι τέτοιες λίστες δεν έχουν τελειωμό!

 

 

Καθώς ανέφερες τον Ligotti, υπάρχουν βιβλία του στα ελληνικά; Και αν ναι πού μπορώ να τα βρώ; (μένω στη Θεσσαλονική)

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Μια συλλογή διηγημάτων είχε κυκλοφορήσει παλιότερα(μου διαφεύγει ο τίτλος) απο τις εκδόσεις οξυ αλλά έχω την εντύπωση πως έχει εξαντληθεί τώρα.Τσέκαρε το στην ιστοσελίδα των εκδόσεων.Αν δεν υπάρχει σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Μια συλλογή διηγημάτων είχε κυκλοφορήσει παλιότερα(μου διαφεύγει ο τίτλος) απο τις εκδόσεις οξυ αλλά έχω την εντύπωση πως έχει εξαντληθεί τώρα.

 

Nightmare factory(εργοστάσιο εφιαλτών,εκδόσεις ΟΞΥ,1999).

Link to comment
Share on other sites

H.P. Lovecraft

Jack Ketchum

O Clive Barker των 80's

Graham Joyce

(ok, θα με κράζετε αλλά τον ψηφίζω για αυτό που είναι) Graham Masterton

 

Με έχουν ιντριγκάρει επίσης αρκετά οι: Somptow και Matheson, αλλά ακόμα δεν έχω διαβάσει αρκετά έργα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο H.P. Lovecraft και γιατί είναι φοβερός συγγραφέας, αλλά και γιατί μου αρέσει πάρα πολύ ο κόσμος που έφτιαξε. Clark Ashton Smith και όλες οι ιστορίες τρόμου -και όχι μόνο- του μεγάλου worshippy.gif Robert Howard worshippy.gif . Η ''Αγία Τριάδα'' του Weird Tales δηλαδή. August Derleth και Robert Bloch. Και τέλος ο εξίσου σπουδαίος Stephen King. Υπάρχουν σίγουρα και άλλοι που θα έχω διαβάσει καμία ωραία ιστορία τους από εδώ, ή κάνα καλό βιβλίο από 'κει, αλλά δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο Smith πιο πολύ φαντασοφέρνει. Όμως έχει γράψει και αρκετές ιστορίες pure τρόμου η καλύτερη των οποίων θα 'λεγα ότι είναι ο ''Κάτοικος της Αβύσσου''. Μου είχαν αρέσει επίσης πάρα πολύ το ''Κτήνος της Αβεροίν'', τα ''Επτά Γκης'', η ''Μαρτυρία του Αθαμαούς'' και το ''Νησί των Βασανιστών''. Στα ελληνικά κυκλοφορούν τρεις συλλογές με πολύ αντιπροσωπευτικά διηγήματα του. Θα τον βρεις επίσης και στην Ωρόρα. Όσο για τον Howard στο πεδίο του τρόμου, έχει γράψει πολύ Μυθολογία Κθούλου. Αν σου αρέσει αυτός ο κόσμος, τότε διαβάζοντας τον θα βρεθείς μέσα στο στοιχείο σου. Με μία πρώτη σκέψη μου έρχονται στο μυαλό η ''Μαύρη Πέτρα'', το ''Κεφάλι του Λύκου'', ''Μη Σκάψετε Τάφο για Μένα'' και η ''Φωτιά του Ασσουρμπανιπάλ''. Μία και μία όλες τους. Όπως θα κατάλαβες από τρόμο, ξέρω πιο πολύ από ιστορίες, όχι τόσο από βιβλία. Δεν έχω διαβάσει και πολύ πάνω σ' αυτό το είδος εδώ που τα λέμε..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω τί υπάρχει του Smith στην Ωρόρα smile.gif

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω τί υπάρχει του Smith στην Ωρόρα smile.gif

 

Παίζει σίγουρα από Ωρόρα το ''Διηγήματα τρόμου'' (Νο1019) με την ιστορία ''Το στοιχειό του τόπου'' (Genius Loci) και το ''Σκιές-Ιστορίες φρίκης'' (Νο1060) με την ιστορία ''Ο σπόρος από το μαυσωλείο'' (The seed from the sepulcher) και το ''Ιστορίες με θεούς και δαίμονες2'' (Νο60) με το ''Σκοτεινό είδωλο'' και το ''Ιστορίες μαγείας και δράσης'' (Νο13) με το ''Ο Θεός των νεκρών''. Ακόμα το ''Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου'' (Νο16) με το ''Ούμπο-Σάθλα'' και το ''Ιστορίες με βάρβαρους ήρωες'' (Νο43) με το ''Νεκρομαντεία στο Ναατ''. Λογικά υπάρχουν κι άλλα στην Ωρόρα...

 

Από εκδόσεις terra nova αν βρεις ''Τα μαγικά ταξίδια'' (όλο Σμιθ).

 

Υπάρχει ένα μικρό βιββλιαράκι, συλλεκτική έκδοση του περιοδικού mystery, που λέγεται Υπερφυσικές Ιστορίες και έχει μια ιστορία του Σμιθ με τίτλο ''Το Γκουλ''

Link to comment
Share on other sites

Απο όλες αυτές που ανέφερες ποιά θεωρείς εσύ καλύτερη; :)

 

Ευτυχώς στη Θεσσαλονίκη υπάρχει η βιβλιοβάρδια, που έχει της Ωρόρα και της terranova. Οπότε θα κοιτάξω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μου έχει μείνει περισσότερο ο σπόρος από το μαυσωλείο. Γενικά δεν είμαι και μεγάλος οπαδός του Σμιθ. Πάντως, σ' αυτές τις ιστορίες της Ωρόρα θα βρεις λογικά κι άλλα ενδιαφέροντα (παλιομοδίτικα) διηγήματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιόμουν επίσης αν έχει κανείς τους τόμους της Ωρόρα με τις "ιστορίες με λυκανθρώπους", καθώς δεν ξέρω αν υπάρχει τίποτε καλό εκεί. Γενικά υποψιάζομαι πως δεν υπάρχει, λόγω του θέματος, αλλά θα ήθελα να είχα μεγαλύτερη πληροφόρηση :)

 

Πάντως είναι καλή σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Το Νο2 το διάβασα πρόπερσι και δε θυμάμαι τίποτα. Το Νο1 το διάβασα το 2005 και θυμάμαι 3εις ιστορίες. Πάντως, δε σκοτώνουν σε γενικές γραμμές οι ιστορίες με λυκάνθρωπους της Ωρόρα. Δεν κόβω το κεφάλι μου, αλλά παίζει και να έχει κυκλοφορήσει και Νο3.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ :)

Καμιά άλλη συλλογή της Ωρόρα ή της Terranova που να σου άρεσε;

Link to comment
Share on other sites

Μια που έθηξες το θέμα της Ωρόρα θα ήθελα να πω ότι η σειρά δεν κυκλοφορεί άλλο. Στην Θεσσαλονίκη ίσως να βρεις κάποιους τόμους στην Βιβλιοβάρδεια που ανέφερες, και αν δεν κάνω λάθος πρέπει και ο Ραγιάς να έχει μερικά. Ολόκληρη η σειρά όμως υπάρχει μονάχα στην Αθήνα στο κεντρικό βιβλιοπωλείο. Ρίξε αν θέλεις μία ματιά και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link. :)

 

Δεν είμαι βέβαιος πάντως πόσο αξιόπιστες είναι οι μεταφράσεις της Ωρόρα ή άλλων τέτοιων σειρών. Είχα ανακαλύψει ορισμένα άσκημα λάθη σε διηγήματα του Ντανσανύ που αλλοίωναν το νόημα (πχ to "yer bloomin life" το μετέφραζε σαν blooming life, δηλαδη "ανθισμένη ζωή", μόνο που το bloomin σημαίνει bloody και αποδίδεται περισσότερο με τη λέξη "θλιβερή", "καταραμένη" κλπ.).

 

Όμως η γενική απουσία πολλών λογοτεχνών απο άλλες εκδόσεις τις κάνει αυτές απαραίτητες νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Κλασσικοί

-Χ.Φ Λαβκραφτ. Χωρίς λόγια, χωρίς γιατί και πως. Δεν υπάρχει η φράση "δεν μου αρέσει ο Λαβκραφτ γιατι...". Θα διαβάσεις μέχρι να σου αρέσει.-

-Άρθουρ Μάχεν, μόνο και μόνο για τα "Ο Μέγας Θεός Παν"/"Ο Λευκός Λαός" περνάει στο πάνθεον.

-Άλτζερνον Μπλακγουντ. Οι Ιτιές και το Γουέντιγκο είναι must read.

-Μ.Ρ Τζέημς

-Λευκάδιος Χερν. Οριενταλ αλλόκοτος Τρόμος, από ένα Λευκαδίτη που μνημονέυεται σήμερα σαν ο εθνικός συγγραφέας της Ιαπωνίας...

 

 

Μοντέρνοι

 

-Στέφεν Κινγκ. Τι να πρωτογράψεις εδώ;

-Ρίτσαρντ Μάθεσον. "Ζωντανός Θρύλος"/"Το Στοίχειωμα" και άπειρες μικρές ιστορίες-κομψοτεχνήματα.

-Ρόμπερτ Μπλοχ.

-Μπάρκερ, τα "Βιβλία του Αίματος" ανανέωσαν όλο το genre...

-και ναι, θα συμφωνήσω με το Νιχίλιο...Μάστερτον. Ο Παρίας και ο Άρχοντας είναι μεγάλα βιβλία...

Link to comment
Share on other sites

...

-Χ.Φ Λαβκραφτ. Χωρίς λόγια, χωρίς γιατί και πως. Δεν υπάρχει η φράση "δεν μου αρέσει ο Λαβκραφτ γιατι...". Θα διαβάσεις μέχρι να σου αρέσει.-

...

 

Τι έγραψες ρε θεούλη;!laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι βέβαιος πάντως πόσο αξιόπιστες είναι οι μεταφράσεις της Ωρόρα ή άλλων τέτοιων σειρών. Είχα ανακαλύψει ορισμένα άσκημα λάθη σε διηγήματα του Ντανσανύ που αλλοίωναν το νόημα (πχ to "yer bloomin life" το μετέφραζε σαν blooming life, δηλαδη "ανθισμένη ζωή", μόνο που το bloomin σημαίνει bloody και αποδίδεται περισσότερο με τη λέξη "θλιβερή", "καταραμένη" κλπ.).

 

 

Οι εκδόσεις Ωρόρα δεν είναι καλές από ποιοτική άποψη. Μερικοί τόμοι άλλες ιστορίες αναφέρουν στο οπισθόφυλλο, και άλλες θα βρεις μέσα. Κάποια βιβλία έχουν τυπωμένες δύο φορές την ίδια σελίδα, η καμία φορά κάποια άλλη. Εγώ μάλιστα έχω στα χέρια μου ένα τόμο από τον οποίο λείπουν 35 ολόκληρες σελίδες. Ελαττωματικό αντίτυπο προφανώς. Αλλά για το θέμα της μετάφρασης θα διαφωνήσω. Για το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερες, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι λάθη δεν κάνουν μονάχα αυτοί που δεν δουλεύουν. Μπαλάνος και Μαστακούρης είναι ονόματα- εγγύηση στον χώρο. Ίσως και να μην είμαι όμως απόλυτα αντικειμενικός, μιας και τρέφω μία ιδαίτερη αγάπη γι' αυτή τη σειρά. Βλέπεις, μ' αυτήν ανδρώθηκα λογοτεχνικά. Τώρα εσύ φυσικά αν αποφασίσεις να την ψάξεις, μπορεί κάλλιστα και να μην σου αρέσει, γούστα είναι αυτά. Και για να μην εντελώς off topic, να αναφέρω και εγώ τα φοβερά Βιβλία του Αίματος του Barker.

Α, να πω επίσης ότι το σχόλιο του Adicto για τον Χου-Φου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Εύγε laugh.gif

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται για ιστορίες του Clark Ashton Smith, θα βρει αρκετές εδώ:

 

http://www.eldritchdark.com/

 

πέρα από όσες έχουν ήδη αναφερθεί, αρκετές από τις φάνταζυ ιστορίες του έχουν κάτι από τρόμο, καθώς οι πρωταγωνιστές του βρίσκουν σχεδόν πάντα τέλος κάθε άλλο παρά ηρωικό.

Link to comment
Share on other sites

-και ναι, θα συμφωνήσω με το Νιχίλιο...Μάστερτον. Ο Παρίας και ο Άρχοντας είναι μεγάλα βιβλία...

 

Kαι το μανιτού επίσης.Καλά το σχόλιο σου για τον Λαβκραφτ πρέπει να περάσει στην ιστορία σαν η πιο σύντομη πλήν εύστοχη κριτική που έχει γίνει για το έργο του μέχρι σήμερα!thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι καινούρια στο forum αλλά και γενικά σε ότι έχει σχέση με τον κόσμο του τρόμου και της φαντασίας μάλλον.

Ουσιαστικά έχει περίπου ένα χρόνο που ξεκίνησα να παίζω το rpg Call of Cthulhu και έχω μάλλον κολλήσει...biggrin.gif

Έτσι πήρα να διαβάσω ένα βιβλίο του Lovecraft το At the Mountains of Madness. Αλλά ένας φίλος μου με συμβούλεψε να το πάρω στα αγγλικά, γιατί λέει η μετάφραση δεν είναι καλή. Όμως δεν το ευχαριστήθηκα, δε ξέρω ίσως και τα αγγλικά μου να μην είναι τα καλύτερα, αλλά νομίζω και ο Lovecraft έχει περίεργη γλώσσα και δύσκολο λεξιλόγιο. Επίσης έχω διαβάσει το Πράσινο Μίλι του King αλλά και αυτό πολύ μέτριο μου φάνηκε. Εσείς τι προτείνετε να δοκιμάσω στη συνέχεια?

Υ Γ

Επίσης δε ξέρω κατά πόσο είναι σχετικό. Παλιότερα είχα διαβάσει 2 έργα του Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε που ήταν κάτι ενδιάμεσο μεταξύ τρόμου και μυστηρίου που μου είχαν αρέσει.

Ο Πίνακας της Φλάνδρας και Η Λέσχη Δούμας

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι, Michael Marshal Smith. Στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει το -κατ εμέ- καλύτερο βιβλίο του, το Straw Men (Αχυράνθρωποι, η συνωμοσία του Αίματος, Εκδόσεις Οξύ, Μετάφραση Αλεξάνδρας Καρανικολού).

 

Αναζητήστε τον και θα με θυμηθείτε.

 

(Ωπ! Παρερμήνευσα τον τίτλο, δεν σύστήνουμε συγγραφείς εδώ, λέμε ποιοι είναι οι αγαπημένοι μας. Έτσι λοιπόν:)

 

Jack Ketchum

Sarah Langan

(Ναι, γιατί όχι) Graham Masterton

Clive Barker

Richard Matheson

Graham Joyce

(Και πάλι γιατί όχι) James Herbert

Tim Lebbon

 

και σίγουρα και άλλοι που μου διαφεύγουν τώρα

Edited by Count Baltar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..