Jump to content

Βιβλία σε στυλ Ταραντίνο


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Ο λόγος δημιουργίας αυτού του τόπικ,είναι ότι θέλω να βρω κάποια βιβλία που να είναι σαν τις ταινίες του Ταραντίνο.Όσοι έχετε δει Ταραντίνο,ίσως καταλαβαίνετε τι εννοώ.Αν έχετε να προτείνετε κάτι,κάντε τοbiggrin.gif .

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο. Ψάχνεις δηλαδή για βιβλία με εγκληματίες, ληστείες και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω βιβλία που να έχουν την ατμόσφαιρα που έχουν οι ταινίες του Ταραντίνο,κυρίως των ταινιών "Pulp fiction" και "Reservoir dogs".Που να έχουν διαλόγους που έχουν αυτές οι ταινίες,φάσεις που έχουν αυτές οι ταινίες,τέτοια πράγματα.Ή αλλιώς,μαύρο χιούμορ,παρανοϊκές σκηνές κλπ.Όλο και κάτι θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το πλέον κοντινό σ' αυτό που ζητάς (πιο κοντά δε γίνεται biggrin.gif ) που μπορώ να φανταστώ, είναι το ''Γεννημένοι δολοφόνοι'' των Τζον Όγκαστ και Τζέιν Χάμσερ. Είναι ας πούμε η εκδοχή της ταινίας στο χαρτί. Εισαγωγή Όλιβερ Στόουν. Δε θυμάμαι πολλά να σου πω, το έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρο. Νομίζω πάντως πως ήταν οκ...

 

 

http://www.protopori...ch_option=title

 

Ίσως θα μπορούσες να το βρεις και πιο φτηνά, αλλά δεν ξέρω που. Δυστυχώς, το παζάρι στην Κλαυθμώνος από όπου πήρα το δικό μου αντίτυπο (3 ευρο) έχει ακόμα μια 11αριά μήνες. Πλάκα πλάκα όμως, εκεί μπορεί να υπάρχει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ίσως κάτι τέτοιο να είναι κοντά.Το ξέρω το βιβλίο,αλλά δεν το έχω πετύχει κάπου.Θα το ψάξω καλύτερα πάντως.

 

edit:Το παζάρι στη Κλαυθμώνος;Υπάρχει ακόμα;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

edit:Το παζάρι στη Κλαυθμώνος;Υπάρχει ακόμα;

 

Όχι, απλά εγώ το πήρα από κει. Πάντως, ποτέ δεν ξέρεις, μερικά βιβλία τα ξαναβρίσκεις και τις επόμενες χρονιές.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, εγώ δεν το βρίσκω πουθενά. Μάλλον έχει εξαντληθεί. Την αρχική ιδέα του βιβλίου, την είχε ο ίδιος ο Ταραντίνο, αλλά κάτι άλλαξε ο Όλιβερ Στόουν στη ταινία με τον ίδιο τίτλο, κάτι που δεν άρεσε και πολύ στο Ταραντίνο. Πιο κοντά δεν γίνεται, όντως. Δεν υπάρχουν άλλα βιβλία ρε παιδιά για να προτείνετε;Με ληστείες, αίμα και πολύ βία που αναδυκνύει τη παρακμή του κόσμου μας αλλά και τρελούς διαλόγους. Όλο και κάτι θα υπάρχει.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το πιο κοντινό σε Ταραντίνο που έχω διαβάσει είναι το Run, του Douglas Winter.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο amazon. Σαν ιστορία καλή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο amazon. Σαν ιστορία καλή μου φαίνεται.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν με ενθουσίασε. Μου το είχαν, μάλιστα, πολυδιαφημίσει, και όταν τελικά το διάβασα δεν ανταποκρίθηκε στις τεράστιες προσδοκίες που μου είχαν δημιουργηθεί. Αλλά αυτά είναι γούστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Περσινά , ξινά σταφύλια θα ελεγε κανεις, αλλα μιας και τωρα ψαχνω το φορουμ , αν ακομα σε ενδιαφερει κατι τέτοιο, εχω να σου προτεινω γενικοτερα έργα του Γκοτιε.

Μιλαμε βεβαια για τελειως διαφορετικο τοπικο και χρονικο προσδιορισμο, μολαταυτα ο κυνισμος, η σατυρα και το λεγομενο "μαυρο χιουμορ" ειναι χαρακτηριστικα της συγγραφης του Γκοτιέ.:D

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω βιβλία που να έχουν την ατμόσφαιρα που έχουν οι ταινίες του Ταραντίνο,κυρίως των ταινιών "Pulp fiction" και "Reservoir dogs".Που να έχουν διαλόγους που έχουν αυτές οι ταινίες,φάσεις που έχουν αυτές οι ταινίες,τέτοια πράγματα.Ή αλλιώς,μαύρο χιούμορ,παρανοϊκές σκηνές κλπ.Όλο και κάτι θα υπάρχει.

 

ψάξε Jim Thompson.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..