Jump to content

Πού να στείλω το βιβλίο μου;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Στην περίπτωσή μου ο εκδοτικός οίκος παίρνει το 80% των κερδών απο τις πωλήσεις. Αλλά είναι πιο εύκολο κανείς νομίζω να αυτοεκδόσει έτσι, λόγω του μικρότερου κόστους.

Των κερδών ή των εσόδων; Γιατί αν είναι από τα έσοδα τότε μιλάμε για καθαρή σφαγή και η επένδυση αποκλείεται να αποδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου ο εκδοτικός οίκος παίρνει το 80% των κερδών απο τις πωλήσεις. Αλλά είναι πιο εύκολο κανείς νομίζω να αυτοεκδόσει έτσι, λόγω του μικρότερου κόστους.

Των κερδών ή των εσόδων; Γιατί αν είναι από τα έσοδα τότε μιλάμε για καθαρή σφαγή και η επένδυση αποκλείεται να αποδώσει.

 

Παιδιά αν κατάλαβα καλά μιλάμε για 300(?) αντίτυπα? Ε δεν υπάρχει και περιθώριο για ν' αποκαλέσουμε την έκδοση επένδυση σε αυτήν την περίπτωση. Πάντως αν όντως έκανε τόσα έξοδα το Αρχέτυπο, το ποσοστό αγγίζει λογικά όρια. Αρκεί ο Ιωάννης να μην έβαλε πολλά χρήματα για να δει το βιβλίο του να εκτυπώνεται. Προσωπικά επιμένω οτι η αυτοέκδοση είναι η καλυτερη λυση για όλους του νεόφυτους συγγραφείς. Είναι το καλύτερο πρώτο βήμα, όπως και να χει. Είναι σαν να είσαι μουσικός και να κάνεις ένα demo, δεν περιμένεις απ' την εταιρια να στο φτιάξει, το πληρώνεις μόνος σου και είναι το εργαλειο σου προς την επιτυχία συνήθως.

 

@Παρατηρητής. Μάλλον ναι, το ψευδώνυμο στην περίπτωση του Μίνωα. ;) Όσο για την ερώτηση σου για τον οίκο, όταν έχεις μια μονοπρόσωπη ελεύθερη επιχείρηση ή επάγγελμα, ναι οφείλεις να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ερώτηση σου για τον οίκο, όταν έχεις μια μονοπρόσωπη ελεύθερη επιχείρηση ή επάγγελμα, ναι οφείλεις να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ, δυστυχώς.

Αν ταυτόχρονα όμως είσαι και σε άλλο ταμείο τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά επιμένω οτι η αυτοέκδοση είναι η καλυτερη λυση για όλους του νεόφυτους συγγραφείς. Είναι το καλύτερο πρώτο βήμα, όπως και να χει. Είναι σαν να είσαι μουσικός και να κάνεις ένα demo, δεν περιμένεις απ' την εταιρια να στο φτιάξει, το πληρώνεις μόνος σου και είναι το εργαλειο σου προς την επιτυχία συνήθως.

 

 

Θα διαφωνήσω. Με την αυτοέκδοση ουσιαστικά αποδέχεται ο συγγραφέας ότι το βιβλίο θα έχει μηδενική διανομή.

 

Κέρδος δεν θα υπάρχει, εκτός και αν ο συγγραφέας έχει πολλούς (μα πολλούς) φίλους και καταφέρει να δώσει χέρι με χέρι τα βιβλία του.

Ακόμα και σε μεσαίο εκδοτικό να εκδόσει κάποιος ένα μυθιστόρημα είναι πολύ δύσκολο να ξεπεράσει τα 500 αντίτυπα ένας πρωτομεφανιζόμενος.

Άρα όταν είναι αυτοέκδοση και δεν υπάρχει στα βιβλιοπωλεία, θα το αγοράσουν λιγότεροι και κυρίως φίλοι-συγγενείς.

 

Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν. Η αυτοέκδοση μπορεί να οδηγήσει φυσικά σε έναν εκδοτικό οίκο. Αν όμως είναι ευθύς εξαρχής αυτός ο στόχος, τότε γιατί να μην το προσπαθήσει απευθείας ο συγγραφέας;

Πάντως δεν πιστεύω ότι μπορεί να οδηγήσει σε πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν ίσχυε πως η διανομή γίνεται απο το συγγραφέα, καθώς τότε (εικάζω) είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί το βιβλίο στα ράφια των πολλών βιβλιοπωλείων. Ωστόσο όταν γίνεται απο τον οίκο είναι μία καλή κίνηση διότι σε φέρνει ήδη στην αγορά, και άγνωστοι άνθρωποι μπορούν να δουν και να ξεφυλλίσουν, ή και να αγοράσουν το βιβλίο σου smile.gif

 

Σίγουρα ο καθένας θα προτιμούσε να εκδοθεί δίχως δικά του έξοδα. Ωστόσο είναι αρκετά συνηθισμένο το πρώτο βιβλίο να είναι μία αυτοέκδοση. Ακόμα και διάσημα βιβλία ήταν αρχικά αυτοεκδόσεις (πχ το Έτσι μίλησε ο Ζαρατούστρα, του Νίτσε) wink.gif

 

Να σημειώσω επίσης οτι προσωπικά δεν σκοπεύω να επαναλάβω μία αυτοέκδοση, όμως είμαι πολύ ικανοποιημένος τελικά που την έκανα μια φορά. Ακολουθεί η κανονική αποστολή σε οίκους, που στην περίπτωσή μου θα έχουν πρόσβαση και στην εμπειρία της αγοράς, αφού το βιβλίο κυκλοφόρησε.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν ίσχυε πως η διανομή γίνεται απο το συγγραφέα, καθώς τότε (εικάζω) είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί το βιβλίο στα ράφια των πολλών βιβλιοπωλείων. Ωστόσο όταν γίνεται απο τον οίκο είναι μία καλή κίνηση διότι σε φέρνει ήδη στην αγορά, και άγνωστοι άνθρωποι μπορούν να δουν και να ξεφυλλίσουν, ή και να αγοράσουν το βιβλίο σου

 

Να ξεκαθαρίσω. Δεν μιλάω για την περίπτωσή σου. Είναι διαφορετική, μια περίπτωση συνέκδοσης.

Μιλάω για την καθαρή αυτοέκδοση, τα-κάνω-όλα-μόνος-μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα μαζί σου αν ίσχυε πως η διανομή γίνεται απο το συγγραφέα, καθώς τότε (εικάζω) είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί το βιβλίο στα ράφια των πολλών βιβλιοπωλείων. Ωστόσο όταν γίνεται απο τον οίκο είναι μία καλή κίνηση διότι σε φέρνει ήδη στην αγορά, και άγνωστοι άνθρωποι μπορούν να δουν και να ξεφυλλίσουν, ή και να αγοράσουν το βιβλίο σου

 

Να ξεκαθαρίσω. Δεν μιλάω για την περίπτωσή σου. Είναι διαφορετική, μια περίπτωση συνέκδοσης.

Μιλάω για την καθαρή αυτοέκδοση, τα-κάνω-όλα-μόνος-μου.

 

Γιάννη ούτε γω θα έκανα αυτοέκδοση ξανά. Το έκανα για το πρώτο βιβλίο μου γύρω στο 2002-03. Τότε όμως ειχα άπειρο χρόνο όντας φοιτητής και είχα και το μεράκι να στήσω εξαρχής ένα βιβλίο. Αφενώς γιατί είναι πολλή η δουλειά που χρειάζεται για να παραχθει το βιβλίο, αφετέρου γιατί όντως υπάρχει μια προβληματική με τη διανομή.

το πρόβλημα αυτό ομως επιδέχεται κάποιων καλών λύσεων, όπως η προσωπική πώληση με τιμολογια απο τον συγγραφέα στα βιβλιοπωλεία, δεδομένου ότι έχει το χρονο και τη διάθεση, το internet και οι διάφοροι χονδρέμποροι βιβλίων, όπως ο Χριστάκης για να παραθέσω μερικές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως demiraval τα 7000€ περίπου που έφερες ως παράδειγμα στην αρχή δεν είναι και λίγα. Τόσο σου είχε στοιχίσει;

Απόσβεση (μόνο απο την αυτοέκδοση) έκανες;

Διένειμες το πρώτο βιβλίο μόνος και αν ναι ποιον δρόμο ακολούθησες ακριβώς;

Τι αντιμετώπιση είχες απο τα βιβλιοπωλεία όταν παρουσιαζόσουν για προσωπική πώληση;

Πόσο χρόνο αφιέρωσες στην διανομή μέχρι να γίνει απόσβεση (αν έγινε);

Τι κινήσεις έκανες ωστε να εκμεταλλευτείς το πρώτο αυτοεκδιδόμενο βιβλίο σου προσεγγίζοντας εκδοτικούς οίκους για το δεύτερο, τρίτο κλπ;

Θεωρείς οτι πέτυχες καλύτερους όρους στις διαπραγματεύσεις με τους εκδοτικούς (στα επόμενα σου έργα) λόγο της αυτοέκδοσης;

Συνεχίστηκε η έκδοση του πρώτου σου βιβλίου μέσω κάποιου εκδοτικού (π.χ δεύτερη έκδοση) που αγόρασε τα δικαιώματα ή πούλησες όσα τύπωσες μόνος σου και τέλος;

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω.blush.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την ερώτηση σου για τον οίκο, όταν έχεις μια μονοπρόσωπη ελεύθερη επιχείρηση ή επάγγελμα, ναι οφείλεις να ασφαλίζεσαι στο ΤΕΒΕ, δυστυχώς.

Αν ταυτόχρονα όμως είσαι και σε άλλο ταμείο τι παίζει;

 

Όταν είσαι σε δύο ταμεία, σε υποχρεώνουν να επιλέξεις ταμείο για κλάδους υγείας και σύνταξης. Εκεί παίζεις με τα ένσημα. Αν δουλεύεις κανονικά κάπου και σου βάζουν ΙΚΑ και μένεις σε περιοχή με λίγοτερους απο 2000 κατοίκους, τότε δεν υποχρεώνεσαι στο ΤΕΒΕ ακόμα και ως ελεύθερος επαγγελματίας. Αν όμως έχεις λιγότερα απο 300 ένσημα τον χρόνο ή τα χρήματα που βγάζεις απ' το ελευθερο επάγγελμα είναι πολλά και μένεις είτε σε πόλη είτε σε χωριό τότε μπαίνεις στο ΤΕΒΕ βάσει (παράνομης) εγκυκλιου 113/09. Καλό είναι αυτά τα πράγματα να τα ψάξεις προτού ανοίξεις λογιστικά βιβλία. Εγώ δυστυχώς πήγα κάπως στα τυφλά στην αρχή και μπορώ να πω οτι κάπου έφαγα τα μούτρα μου κιολας.

 

@Drake_ Πωπω, πολλές ερωτήσεις! :) Το υποψιαζόμουν ότι πολύς κόσμος έχει όλες αυτές τις απορίες και περιμένει κάποιον να τις λύσει, γιατί ήμουν στην ίδια φάση πριν απο χρόνια.

Καταρχάς πρέπει να ξέρεις ότι πλέον δεν ασχολούμαι με την αυτοέκδοση. Συνεργάζομαι ως συγγραφέας αποκλειστικά με μεγάλους εκδότες και ειδικεύομαι στο παιδικό βιβλίο. Απλώς στο sff είμαι απο ευαισθησία στο είδος και λόγω των Χρονικών της Αντάκρης, που οριακά πλησιάζει και το κοινό εδώ. Σαν εκδότης βγάζω πράγματα που δεν έχουν σχέση με λογοτεχνία.

Τώρα όσον αφορά τα οικονομικά της αυτοέκδοσης. Παραπάνω έδωσα μονάχα ένα ενδεικτικό μπούσουλα για το πως πρέπει να γίνεται η αυτοέκδοση απο κάποιον. Ωστόσο εγώ είχα πληρώσει πολύ λιγότερα λόγω του ότι είχα χρησιμοποιήσει laser εκτύπωση, που είναι μεν πιο φθηνή, αλλα είναι και πολυ λιγότερο ποιοτική απ' την offset. Έτσι, με αυτήν την μέθοδο μπόρεσα να εκτυπώσω μόνο 600 αντίτυπα, που πουλήθηκαν αμέσως μέσω παρουσιάσεων και ελάχιστων τοποθετήσεων και επειδή το βιβλίο είχε στοχοποιημένο κοινό, βγάλαμε τα έξοδα και περίπου 150% κέρδος.

Δεν συνεργάστηκα με εκδότη για εκείνο το βιβλίο και όλα τα έσοδα έμειναν σε μένα. Σε σύγκριση μ' ένα εκδοτικό συμβόλαιο προφανώς έβγαλα περισσότερα χρήματα, πάντα όμως κατ' αναλογία με τον αριθμο των αντιτύπων που ήταν πολύ λιγότερα στην περίπτωση της αυτοέκδοσης.

Τώρα κάτι τελευταίο αλλά σημαντικό. Το γεγονός ότι πριν χτυπήσω πορτες εκδοτικών είχα ήδη εκδόσει ένα δικό μου βιβλίο, μου φάνηκε υπερχρήσιμο σε όλα τα επίπεδα. Απ' το βάρος του χαρτιού, το είδος της εκτύπωσης, τη χρήση γραμματοσειρών και εικόνας, στήσιμο, κοστολογια, ήδη εξωφύλλων κλπ. Και μόνο το γεγονός ότι γνώριζα όλ' αυτά απ' την αρχή εντυπωσίασε τους εκδότες. Επίσης φαινόταν μια μικρή προυπηρεσία στον χώρο άρα καλλιεργήθηκε και ένα καθεστώς εμπιστοσύνης απ' την αρχή, μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να πω κουβέντα και τέλος μπορούσα πάντα να δώσω το βιβλίο μου να το διαβάσει κάποιος για να καταλάβει το στυλ μου, χωρίς να προσπαθώ να το εξηγώ απ' το τηλέφωνο ή απο μακροσκελή emails κλπ. Πράγμα το οποίο έκανε την επικοινωνία πιο εύκολη.

Το σημαντικότερο όμως που σου προσφέρει η αυτοέκδοση είναι η χαρά της δημιουργίας, η τριβή με τη φάση του βιβλίου, η καλλιέργεια της αγάπης για όλες τις πτυχές του και τα τερτίπια του. Αυτο το τελευταίο με έκανε ο,τι είμαι σήμερα, δηλαδή αθεράπευτα και βαθιά βιβλιόφιλο. :) Επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν πριν 8 χρόνια δεν είχα την όρεξη να κάνω τις απαραίτητες θυσίες για να αυτοεκδόσω, σήμερα δε θα ήμουν επαγγελματίας συγγραφέας. Αυτά τα λίγα για την αυτοέκδοση και τη σημασία της. Υπάρχουν λύσεις, ακριβότερες και φθηνότερες έτσι ώστε με λίγο τρέξιμο μπορεί η διαδικασία να σου αφήσει κάποια χρήματα, αλλά αυτό που σου μένει τελικά είναι πόρρω σημαντικότερο απ' τα φράγκα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα όσα είπες Κώστα ότι σου χάρισε η "θυσία" σου να αυτοεκδόσεις, πραγματικά με εντυπωσίασαν! Το πιστεύω πλέον ότι η πράξη αυτή σε γεμίζει εμπειρίες μα και περισσότερη αγάπη για το βιβλίο. Και μόνο γι' αυτό, θα το έκανα ευχαρίστως. Μα τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα όταν είσαι 30+. Δεν έχεις χρόνο, έχεις πολλές υποχρεώσεις κτλ.

 

Εγώ προσωπικά έχω γράψει μια ιστορία με 105 χιλιάδες λέξεις (την οποία τη διορθώνω και την ξαναδιορθώνω και σταματημό δεν έχει...) και γράφω και άλλη μια τώρα, η οποία έχει ξεπεράσει τις 70 χιλιάδες λέξεις.

 

Ακόμα δεν έχω δώσει σε κανέναν εκδοτικό οίκο την τελειωμένη ιστορία (μάλλον από ανασφάλεια για το αν αξίζει να το κάνω). Το πράγμα μάλιστα εμποδίζεται -κατά κάποιον τρόπο- και στο ότι είμαι από επαρχία. Σκέφτηκα κάποιες στιγμές την αυτοέκδοση αλλά μάλλον δεν θα καταφέρω να βρω τόσο χρόνο για να ασχολήθω.

 

Πάντως όσα έχω διαβάσει στα forums περί συγγραφής στο sff μού έχουν λύσει πολλές απορίες και μου έχουν δώσει δύναμη και θάρρος για να συνεχίσω.

 

Ευχαριστώ.

Edited by triantaduo
Link to comment
Share on other sites

300 σελίδες έχει η ιστορία σου περίπου; Έχω ακούσει οτι οι εκδοτικοί προτιμούν τα μεγάλα έργα, οπότε απο αυτή την άποψη είσαι ευνοημένος. Σου εύχομαι καλή τύχη triantadyo :)

Α και μην υπολογίζεις την ηλικία, εγώ είμαι τριανταενός ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα όσα είπες Κώστα ότι σου χάρισε η "θυσία" σου να αυτοεκδόσεις, πραγματικά με εντυπωσίασαν! Το πιστεύω πλέον ότι η πράξη αυτή σε γεμίζει εμπειρίες μα και περισσότερη αγάπη για το βιβλίο. Και μόνο γι' αυτό, θα το έκανα ευχαρίστως. Μα τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα όταν είσαι 30+. Δεν έχεις χρόνο, έχεις πολλές υποχρεώσεις κτλ.

 

Εγώ προσωπικά έχω γράψει μια ιστορία με 105 χιλιάδες λέξεις (την οποία τη διορθώνω και την ξαναδιορθώνω και σταματημό δεν έχει...) και γράφω και άλλη μια τώρα, η οποία έχει ξεπεράσει τις 70 χιλιάδες λέξεις.

 

Ακόμα δεν έχω δώσει σε κανέναν εκδοτικό οίκο την τελειωμένη ιστορία (μάλλον από ανασφάλεια για το αν αξίζει να το κάνω). Το πράγμα μάλιστα εμποδίζεται -κατά κάποιον τρόπο- και στο ότι είμαι από επαρχία. Σκέφτηκα κάποιες στιγμές την αυτοέκδοση αλλά μάλλον δεν θα καταφέρω να βρω τόσο χρόνο για να ασχολήθω.

 

Πάντως όσα έχω διαβάσει στα forums περί συγγραφής στο sff μού έχουν λύσει πολλές απορίες και μου έχουν δώσει δύναμη και θάρρος για να συνεχίσω.

 

Ευχαριστώ.

 

Να σαι καλά triantaduo. Αυτό που ανέφερες για την επαρχία, δεν έχει καθόλου σημασία μεταξύ μας. Τώρα πλέον με τη τόσο γρήγορη διακίνηση πληροφοριών και ιδεών μάλιστα. Για να είμαι ειλικρινής, ξεκινησα να αυτοεκδόσω όταν ήμουν 17 χρονών, πριν 10 χρόνια περίπου. Οπότε σίγουρα δεν είχα τόσες πολλές υποχρεώσεις όπως σήμερα και επίσης, θυμάμαι ζωηρά ότι σνόμπαρα πολύ το ενδεχόμενο έκδοσης απο οίκο. Ημουν πολύ περισσότερο ιδεαλιστής τότε σε αυτό το θέμα. Όμως το να γράψεις, να τρέξεις και να διακινήσεις ένα δικό σου λογοτεχνικό έργο είναι μια ολοκληρωμενη εμπειρία που σε διδάσκει πως να θέτεις και να πετυχαίνεις στόχους, πώς να ακούς και να ερμηνεύεις την κριτική και πως να χαίρεσαι την επιτυχία. Επειδή, όμως, έχω αρχίσει ν' ακούγομαι σαν την Oprah θα σταματήσω κάπου εδώ!χαχαχαχα.

Σου εύχομαι τα καλύτερα με τα έργα σου και να καμαρώσεις όπως ακριβώς τα θες! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα , πρώτη φορά γράφω απλα θέλω να ρωτήσω είμαι λογοθεραπεύτρια και έχω γραψει ένα μικρό παραμυθάκι για παιδιά κυρίως παιδιά μικρή αρκετές ηλικίας είναι με πτερύγια που ανοίγουν και λοιπά ήθελα να μάθω που μπορώ να υπευθύνθω που να το στείλω ; Ευχαριστώ σε όποιον απάντηση εκ των προτέρων 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, SofiaGogo said:

Καλησπέρα , πρώτη φορά γράφω απλα θέλω να ρωτήσω είμαι λογοθεραπεύτρια και έχω γραψει ένα μικρό παραμυθάκι για παιδιά κυρίως παιδιά μικρή αρκετές ηλικίας είναι με πτερύγια που ανοίγουν και λοιπά ήθελα να μάθω που μπορώ να υπευθύνθω που να το στείλω ; Ευχαριστώ σε όποιον απάντηση εκ των προτέρων 

Καλησπέρα και καλώς όρισες. Νομίζω και η Διόπτρα βγάζει παιδικά, και ο Μίνωας, και ο Ίκαρος, και το Μεταίχμιο...ίσως και εκδόσεις Παπαδόπουλος. Αλλά οι τέσσερις πρώτοι σίγουρα έχουν και παιδικά. Για μικρές ηλικίες, με εικονογράφηση κ.λπ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..