Jump to content

Η συνάρτηση της ζωής


Gmarley
 Share

Recommended Posts

Από ένα σενάριο που έγραψα το καλοκαίρι, κατέφερα να υλοποιήσω την παρακάτω ταινία.

Πέραν από κάποια καρτούν που είχα δημιουργίσει παλιότερα, είναι η πρώτη μου προσπάθεια

για ταινία μικρού μήκους. Περιμένω τα σχολιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ καλό.

 

Μη σταματήσεις να κάνεις ταινίες. Αν αυτή ήταν η πρώτη σου, αναλογίζομαι την εξέλιξη σου. Υπάρχει μέλλον και ελπίδα στον φανταστικό κινηματογράφο αυτής της φτωχής χώρας. Έχεις την νοοτροπία της επιστημονικής φαντασίας και το τεχνικό knowhow για καλά εφέ.

 

Ladies and Gentlemen, Γιώργος Γυφτόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ η ταινία και σαν ιδέα και σαν υλοποίηση.

Το μόνο σημείο που θα μπορούσε να βελτιωθεί θα ήταν ένας καλύτερος χρωματισμός των φωνών. Θα τις ήθελα λίγο πιο ζεστές, λίγο πιο φυσικές.

Κατά τα άλλα, ήταν πολύ όμορφη σύλληψη.

Ελπίζουμε να δούμε κι άλλα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Υπάρχουν πολλά λάθη μέσα στην ταινία, απο τα οποία έμαθα και τα διορθώνω για το επόμενο project μου.

Προσπαθώ να συγκεντρόσω ένα team, διότι το να δουλεύεις μόνος σου είναι κάπως εξοντωτικό. Με το καλό από του χρόνου

που θα τελειώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις, θέλω να αρχίσω μια σοβαρή προσπάθεια για μια μεγάλου μήκους ταινία.

Όποιος θα ήθελε να συμμετάσχει, θα ήταν μεγάλη μου χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Προσφέρομαι για ηθοποιός (είμαι μετά την ανάσταση και δικαιολογούμαι, για τις κακές γλώσσες). :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συγκεντρόσω ένα team, διότι το να δουλεύεις μόνος σου είναι κάπως εξοντωτικό. Με το καλό από του χρόνου

που θα τελειώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις, θέλω να αρχίσω μια σοβαρή προσπάθεια για μια μεγάλου μήκους ταινία.

Όποιος θα ήθελε να συμμετάσχει, θα ήταν μεγάλη μου χαρά.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μην πέσεις στην "παγίδα" της μεγάλου μήκους ταινία, πριν κάνεις αρκετές μικρού μήκους πρώτα. Υπάρχουν πολλά να μάθεις (trust me, ομοιοπαθούντας :) ).

Την ταινία σου θα τη δω το βράδυ, γιατί δεν έχω youtube στη δουλειά, τι χρειάζεσαι όμως στο team;; Αν θες στείλε μου ΠΜ.

Εγώ προσφέρομαι για τεχνικά/οργανωτικά/δημιουργικά πράγματα (όχι μπροστά από την κάμερα δλδ. και αφού ρίξω μια ματιά στην περίληψη του σεναριου).

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικά, σίγουρα ήταν καλό αλλά, αν και σε καμία περίπτωση σε έχω ιδιαίτερες γνώσεις κινηματογράφου, οπωσδήποτε υπάρχουν πολλά πράγματα να βελτιώσεις στις επόμενες προσπάθειές σου. Ό,τι και να κάνεις, επένδυσε σ' αυτό που αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα σχεδόν όλων των μικρού μήκους: το σενάριο.

Πάντως αυτό το ταινιάκι θα μπορούσε θαυμάσια να σταθεί στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους του Φανταστικού SFF-Rated, και μάλιστα κατά τη γνώμη μου θα ήταν και από τις καλύτερες ελληνικές εκπροσωπήσεις. Σιγουρέψου ότι θα το στείλεις στον Αλέκο Παπαδόπουλο του χρόνου.

 

Edit: typos

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Αξιοπρεπές και πολύ καλό για 1-man-show, μου θύμισε Phantasmagoria για κάποιο λόγο.

Όμως, προτείνω να επικεντρωθείς σε υπαρκτά backdrops και λιγότερη χρήση CG (πιο πολύ για διακοσμητικά στοιχεία).

 

Π.χ. ούτε η σκηνή στο "νοσοκομείο", ούτε στην αποβάθαρα χρειαζόνταν CG. Μπορούσαν κάλλιστα να γυριστούν σε κανονικούς χώρους και να επενδυθούν με CG (αν το ήθελες τόσο πολύ) και η ταινία να φαίνεται πολύ καλύτερη (κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα). Πάντως η ιδέα ήταν εξαιρετική (εμένα που είμαι και CS κιόλας με άγγιξε ιδιαίτερα :) )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτερικά γυρίσματα, το στήσιμο των χώρων θα ήταν δυσκολότερο εγχείρημα με μεγαλύτερο φόρτο εργασίας. Προτίμησα να λειτουργήσω στο

πλαίσιο των γνώσεων μου τεχνικά, και με τον εξοπλισμό που είχα. Στο μέλλον σίγουρα θα προσπαθήσω να βρώ μια διαφορετική ισορροπία.

Η ίδεα και το σενάριο πάντα στο μυαλό μου έρχεται ψηλότερα από τα εφέ, αλλά στον σύγχρονο κινηματογράφο θεωρώ ότι πρέπει να

συνεργάζονται. Και αύτο προσπαθώ να κάνω. Ευχαριστώ πολύ ξανά για τα καλά σας λόγια!

Edited by Gmarley
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..