Jump to content

Βιβλια τρομου ερωτηση


simpa
 Share

Recommended Posts

Γεια σας, εμαθα προσφατα για καποια παλια βιβλια και θελω την γνωμη σας.

Ειναι τα Οι ιτιες απο εκδοσεις ψυχογιος , οι δαιμονες του χιλ χαουζ απο επιλογη που μου φαινεται πολυ ενδιαφερον και το διαμερισμα της οδου Πατησιων απο Αιολος.

Θα ηθελα να μαθω αν ειναι ευκολοδιαβαστα επειδη ειναι αρκετα παλια βιβλια και ειδικα για τις Ιτιες που απο οτι εχω διαβασει και σε παλιοτερα θεματα του forum ειναι γραμμενο στο στυλ του Λαβκραφτ.

Απλα ρωταω γιατι ειχα αγορασει πριν λιγο καιρο τα βουνα της τρελας του Λαβκραφτ και με κουρασε πολυ το κειμενο αν και οι ιστοριες ηταν πολυ ενδιαφερουσες, ειναι λοιπον του ιδιου στυλ η γραφη του???

Και γενικα πειτε μου οσοι τα εχετε διαβασει την γνωμη σας :)

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήλθες, Σίμπα. Ενδιαφέρουσα πρόκληση μάς βάζεις εδώ.

 

-Οι ιτίες (υποθέτω ότι εννοείς του Άλτζερνον Μπλάκγουντ): Πολύ τρομακτικό διήγημα, ίσως λίγο αργόσυρτο, αλλά ακριβώς επειδή είναι αργόσυρτο είναι και πολύ τρομακτικό. Μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν θα το βρεις κουραστικό.

 

-Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων (υποθέτω της Μαρώς Τριανταφύλλου): Πιο γρήγορο, μου άρεσε επίσης, γιατί φέρνει τον τρόμο μέσα στο σπίτι των παιδικών μου χρόνων, με το μωσαϊκό στο πατωμα και τα ξύλινα πατζούρια με τον υμάντα. Να πω την αμαρτία μου δε θα το έλεγα και παλιό, με την έννοια ότι είναι γραμμένο το 2006 ενώ οι Ιτίες, ας πούμε, είναι γραμμένες πριν από 80 χρόνια. Δεν είναι δύσκολο ούτε και πολύ βαρετό.

 

Τους Δαίμονες δυστυχώς δεν τους έχω διαβάσει (ακόμα).

 

Γενικά, οι Ιτίες έχουν λίγη από την τρομακτικότητα και την παλαιότητα του Λάβκραφτ, αλλά με άλλο στυλ. Επιπλέον, θα σου έλεγα να δώσεις μια ευκαιρία ακόμη στον ίδιο το Λάβκαφτ, στις μικρές του ιστορίες, που είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσες (και διαβάζονται και πιο εύκολα). Τα Βουνά της Τρέλας έχουν λίγο κακή φήμη σχετικά με το πόσο κουραστικό είναι να τα διαβάσει κανείς.

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα!!!!!

Καλα υπεθεσες και στα 2 παντως, ξεχασα να γραψω συγγραφεις. :lol:

Ευχαριστω για την απαντηση και ναι βοηθησες πολυ σχετικα με τα βιβλια και ειδικα για τις ιτιες.

Η αληθεια ειναι πως με ενδιαφερουν οι ιστοριες του Λαβκραφτ σαν υποθεσεις αλλα δεν ξανατολμησα να διαβασω καποιο βιβλιο του,εσυ ποιο θα μου προτεινες απο τον Λαβκραφτ ως κατι πιο ευκολο που λες απο τις μικρες του ιστοριες?

Link to comment
Share on other sites

Από Λάβκραφτ δοκίμασε τον Τρόμο του Ντάνγουιτς ή το Ναό του Τρόμου από Αίολο

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον! Πρόσθεσε στα παραπάνω του Μιχάλη, το "η Μουσική του Έριχ Ζαν" και το "Ποντίκια στους Τοίχους", 2 ιστορίες μικρές σε έκταση αλλά πολύ δυνατές.

Link to comment
Share on other sites

-Οι ιτίες (υποθέτω ότι εννοείς του Άλτζερνον Μπλάκγουντ): Πολύ τρομακτικό διήγημα, ίσως λίγο αργόσυρτο...

 

-Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων (υποθέτω της Μαρώς Τριανταφύλλου): Πιο γρήγορο, μου άρεσε επίσης, γιατί φέρνει τον τρόμο μέσα στο σπίτι των παιδικών μου χρόνων, με το μωσαϊκό στο πατωμα και τα ξύλινα πατζούρια με τον υμάντα. Να πω την αμαρτία μου δε θα το έλεγα και παλιό, με την έννοια ότι είναι γραμμένο το 2006 ενώ οι Ιτίες, ας πούμε, είναι γραμμένες πριν από 80 χρόνια. Δεν είναι δύσκολο ούτε και πολύ βαρετό.

 

Τους Δαίμονες δυστυχώς δεν τους έχω διαβάσει (ακόμα).

 

Ναι, θα συμφωνήσω και γω για το αργόσυρτο και το τρομακτικό. Είναι σίγουρα μια έντονα υποβλητική ιστορία. Το κείμενο πάντως είνια σχετικά πιο ελαφρύ από το λαβκραφτικό στυλ. Οι περιγραφές αρκετές, αλλά εγώ ήμουν οκ μ' αυτό.

 

Οι δαίμονες του Χίλχαουζ δεν μου έμειναν, δεν είχαν κάτι που να το θυμάμαι ακόμα. Ίσως θα μπορούσες να τσεκάρεις το 'Στοίχειωμα' του Richard Matheson. Κατά τη γνώμη μου, χωρίς να εντυπωσιάζει, ωστόσο είναι αρκετά καλύτερο από τους 'δαίμονες', ενώ έχει και ψιλοπαρόμοιο θέμα

(ομάδα ατόμων πάει σε στοιχειωμένο σπίτι)

 

 

Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων δεν το ξέρω.

 

Πάντως, μαζί και γω με τους υπόλοιπους, λέω το εξής: Δώσε στον άρχοντα του τρόμου τη δέουσα προσοχή... τσέκαρε πιο μικρές ιστορίες του.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με κάλυψαν ο Νιχίλιο κι ο Ντινος. Η προσωπική μου επιλογή (για τρόμο πάντα) είναι τα Ποντίκια στους Τοίχους. Αλλιώς για κάτι πιο λυρικό, θεωρώ την Αναζήτηση του Ίρανον το τελειώτερο δείγμα γραφής του Λάβκραφτ. Νομίζω ότι ούτε η Σελεφαϊς δε φτάνει την Αναζήτηση του Ίρανον.

Link to comment
Share on other sites

- Oι Ιτιές είναι ένα από τα σπουδαιότερα διηγήματα τρόμου. Είναι όντως λίγο αργό, αλλά η γλώσσα αντιθέτως δεν είναι "βαριά". Όπως είπε και η Ναρού όλη η δύναμη βρίσκεται στον ρυθμό αυτό και στους υπαινιγμούς που οδηγούν σιγά σιγά στην κορύφωση του τέλους.

 

- Οι Δαίμονες του Χιλ Χάουζ είναι το καλύτερο βιβλίο για στοιχειωμένα σπίτια που γράφτηκε ποτέ (έχει γυριστεί και ταινεία). Αγόρασέ το με κλειστά τα μάτια!

 

- Από Λαβκραφτ δεν μπορώ να σε βοηθήσω δυστυχώς...Εγώ θα διάβαζα ακόμα και την τηλεφωνική του ατζέντα laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.... θα τα αγορασω τελικα και τα 3 βιβλιαρακια !!!!

Η ταινια που λες addicto ξερεις εχει τον ιδιο τιτλο με το βιβλιο και ποτε κυκλοφορησε?? Θελω να την δω αν ειναι καλη......

 

 

Link to comment
Share on other sites

O D'Ailleurs προτείνει τις "Ιτιές" και ότι γράφει πάνω Μπλάκγουντ. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να μην ανοίγω καινούριο τόπικ...έχω το 2ο τόμο των "Άπαντα" του Λάβκραφτ απο Κάκτο...έχω 15-20 ευρώ να πάρω καινούριο βιβλίο(παλιά πηγαίναν σε τσιγάρα μόνο λόγο μικρότερης ηλικίας :dazzled:) και ερωτώ..να πάρω απο κάκτο το πρώτο τόμο ή να κοιτάξω κάτι άλλο?ψάχνω μαζεμένα διηγήματα όπως αυτά έχω και τα βιβλία τσέπης της Ωρωρα που είχε ιστορίες Κθουλού.

Edited by Pilgrimage
Link to comment
Share on other sites

Είτε κάκτο, τον 3ο τόμο, είτε 2 βιβλία από Αίολο (προτείνω τρόμο του Ντάνγουιτς και Ναό του Τρόμου)

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάκτο, τον 3ο τόμο, είτε 2 βιβλία από Αίολο (προτείνω τρόμο του Ντάνγουιτς και Ναό του Τρόμου)

 

ο πρώτος?δεν λέει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, επειδή δεν τον έχω. Πάντως, έχει μέσα κυρίως νουβέλες και όχι διηγήματα.

Link to comment
Share on other sites

και ερωτώ..να πάρω απο κάκτο το πρώτο τόμο ή να κοιτάξω κάτι άλλο?

 

 

Αν πρόκειται να πάρεις Κάκτο, πάρε τον 3ο... μεταξύ άλλων έχει το κάλεσμα του Κ., τον τρόμο του Ντάνγουϊτς και τη σκία του Ίνσμουθ (που είναι ΙΣΤΟΡΙΑΡΑ). Από την άλλη, ο 1ος τόμος έχει τα βουνά της τρέλας και την περίπτωση του Τσαρλς Ντεξτερ Ουόρντ και την κατάθεση του Ράντολφ Κάρτερ... ιστορίες που δεν είναι παίξε γέλασε. Πάρ' τους και τους δυο. Από την άλλη, υπάρχει αυτή η άποψη που λέει ότι ο Κάκτος δεν τα έσπασε ακριβώς με αυτά τα βιβλία, τουλάχιστον από πλευράς μετάφρασης. Και ο Αίολος που λέει ο Nihilio είναι καλή λύση (ναι, θα 'λεγα κι εγώ τον Τρόμο του Ντάνγουϊτς). Και νομίζω πως υπάρχει και αλλού Λάβκραφτ μεταφρασμένος αν το ψάξεις. Πάντως, αν το έχεις το αγγλικό καλύτερα διάβασε τις ιστορίες στην μητρική τους γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο Τυμβος απο Αίολο και ένα της Terra Nova που περιέχει τα λιγότερο γνωστά διηγήματά του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω από του Κάκτου τους δύο πρώτους τόμους. Δεν αξίζουν. Συμβουλή μου, ψάξε λίγο βιβλιογραφία, φτιάξε τη δική σου λίστα ανάγνωσης και πάρε ξέχωρα το κάθε βιβλίο.

Πήρα ό,τι υπάρχει από Αίολο, αποκτώντας ουσιαστικά αρκετές ιστορίες που ήδη καλύπτονται από τα Άπαντα, αλλά άξιζε η επένδυση. Η μετάφραση, ειδικά σε σημεία, είναι η μέρα με τη νύκτα. Έχω μείνει, δε, με την εντύπωση πως έπεφτε και αρκετό ξήλωμα και συμπτύξεις στους τόμους.

Α, πα πα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.Ti ιστορίες περιέχουν τα "Τρόμο του Ντάνγουιτς" και "Ναός του Τρόμου"?Μάλλον με ψήνει η εκδοχή του να πάρω τα βιβλία απο Αίολος.:lol:

Link to comment
Share on other sites

ο Τρόμος του Ντάνγουιτς το ομώνυμο και το "Κάλεσμα του Κθούλου"

 

ο Ναός του Τρόμου το ομώνυμο (Haunter of the dark στο πρωτότυπο), "Το πλάσμα που ψυθυρίζει στο σκοτάδι" και το "the challenge from beyond".

 

Για μια πιο αναλυτική βιβλιογραφία δες κι εδώ αν και δεν είναι πλήρης. Βιβλιογραφία πλήρης αλλά με λιγότερες πληροφορίες για τις ιστορίες εδώ

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

5 ιστορίες για 2 βιβλία ?λίγα δεν είναι?πόσες σελίδες είναι?Σόρρυ για της πολλές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

5 ιστορίες για 2 βιβλία ?λίγα δεν είναι?πόσες σελίδες είναι?Σόρρυ για της πολλές ερωτήσεις.

 

Λίγες αλλά καλές. Πραγματικά καλές. Ο ''Τρόμος του Ντάγουιτς'' έχει 176 σελίδες και ο ''Ναός του Τρόμου'' 210. Πάρτα, αξίζει τον κόπο. Ο Λάβκραφτ είναι θεός.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά ο Τρόμος του Ντάνγουϊτς μ' αυτές τις δυο ιστορίες που έχει.

Link to comment
Share on other sites

:cold:.Δεν είχαν τα μεμονομένα βιβλία οπότε αρκέστικα στον 3ο τόμο των "Άπαντα". Διάβασα τον Ξένο.Όμορφη ιστοριούλα..αν και ευφάναστο το τέλος. ΜΟυ την χάλασε γι αρχή που έγραφε στην εισαγωγή Κθούλχου και όχι Κθούλου.:lol:.Ωραία βραδυά σήμερα για εφιάλτες....:D
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος, αλλα για να μην ανοιγουμε πολλα τοπικ, ειπα να κανω εδω την ερωτηση, καθως αναφερομαστε σε ερωτησεις για βιβλια τρομου. Θα ηθελα λοιπον με τη σειρα μου να ρωτησω, ποια απο τα παρακατω βιβλια με διηγηματα να αγορασω (κατα προσωπικη αποψη του καθενος, απο αυτα που εχουν τα καλυτερα διηγηματα μεσα). Αναφερομαι στα βιβλια " εφιαλτες και ονειροτοποι", " νυχτερινη βαρδια", " ο κοσμος των σκιων" και "ιστοριες με καταρες". Ακομα και ενα 30% των διηγηματων να ειναι δυνατο, με ικανοποιει και ειναι κριτηριο αγορας για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..