Jump to content

Παιδικό Fantasy


leste
 Share

Recommended Posts

Λογοτεχνία φαντασίας για παιδιά. Τι γνωρίζετε για αυτήν; (συγγραφείς, τυπικά χαρακτηριστικ κλπ)

 

Μήπως εν τέλει μιλάμε για τα γνωστά σε όλους μας παραμύθια ή πρόκειται για κάτι ξεχωριστό;

Link to comment
Share on other sites

giati kai ta bilbia fantasias pou diavazoume emeis ti einai???? paramithia den einai???? allo pou iparxei h tamepla fantastikh logotexnia gia ton megalytero se ilikia gia na mhn pei ''drakoi sto fthinoporino dilino??? ti paramithei einai ayto???''

 

vasika paramithi san enoia shmenei oti einai mia istoria h opia exei mono fantastika stoixia opote den blepo na iparxei kapia diafora

Link to comment
Share on other sites

vasika paramithi san enoia shmenei oti einai mia istoria h opia exei mono fantastika stoixia opote den blepo na iparxei kapia diafora

 

Μα η φαντασία που διαβάζουμε εμείς δεν είναι μόνο φανταστικά στοιχεία. Μπορεί να υπάρχει μαγεία, παράξενα πλάσματα, θεοί κτλ αλλά έχει και πολλά στοιχεία που συναντούμε και στην πραγματικότητα. Ίντριγκες, μίση, πάθη, έρωτες, συναισθήματα και καταστάσεις που υπάρχουν και στον "πραγματικό κόσμο" και πολλές φορές στην φαντασία βρίσκονται πιο αληθινά από ότι σε αυτόν.

Πολλές φορές η φαντασία είναι μια εικόνα της κοινωνίας σε έναν κόσμο φανταστικό. Η κοινωνία όμως έχει συνήθως τη δομή και μορφή της κανονικής.

 

Τέλος πάντων. Τα λέω λίγο μπερδεμένα γιατί πρέπει να φύγω. Θα επανέλθω με επόμενο post. Πάντως, γενικά, στο ότι η φαντασία είναι απλά ένα παραμύθι εγώ διαφωνώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Πραγματικά το θέμα έχει ενδιαφέρον.

 

Αν κατάλαβα καλά παιδική λογοτεχνία και ειδικά φαντασία είναι αυτή που απευθύνεται σε παιδιά μικρής ηλικίας.

 

Τα αναγνώσματα αυτά απευθύνονται σε ευαίσθητους αναγνώστες. Από τις γνώσεις που έχω η παιδική λογοτεχνία επιδιώκει την αγωγή και τον πλούτο των μικρών αναγνωστών.

 

Τα θέματα που πραγματεύονται συνήθως τέτοιου είδους βιβλία σχετίζονται με προσφυγιά, μετανάστες, διαφορετικότητα φυλών, διαφορές εθνών, γενικότερα αποδοχής πολιτισμικών διαφορών. Θέματα όπως η ειρήνη και οι σχέσεις των ανθρώπων είναι και αυτά μέσα στο είδος.

 

Τα θέματα αυτά εμφανίζονται για να πλάσουν τους χαρακτήρες των μικρών παιδιών και να τους πλουτίσουν στην ψυχή, και γενικότερα τον συναισθηματικό κόσμο τους. Η δύναμη του λόγου είναι το κύριο συστατικό που επιτρέπει αυτή μεταφορά δομών στα παιδιά και πρέπει να οδηγεί τη διαμόρφωση της προσωπικότητας συστηματικά και τακτικά.

 

Άλλα χαρακτηριστικά των παιδικών βιβλίων περιλαμβάνουν εικονογράφηση και έχουν συνάμα και παιδαγωγικό χαρακτήρα.

 

Παραμύθια, θρύλοι, μύθοι, λαϊκές ιστορίες, ποιήματα, θέατρο, κουκλοθέατρο κ.α. παρουσιάζονται μέσα στο παιδικό βιβλίο και στην παιδική φανταστική λογοτεχνία. Αυτά τα θέματα εκτός από την διαμόρφωση της προσωπικότητα στηρίζουν και στην κατανόηση των προβλημάτων την κοινωνίας που διαδραματίζονται και κατ’ επέκταση και την πραγματικής ζωής.

 

Να σημειώσω ότι κατά κάποιο τρόπο παιδική λογοτεχνία σε κάποια άλλη εποχή ήταν τα Ομηρικά Έπη και οι μύθοι του Αισώπου.

 

Νομίζω ότι τώρα μπορούμε να συνδυάσουμε και τις προσωπικές μας εμπειρίες από τη παιδική μας ηλικία.

 

Λέγοντας αυτά τα λίγα νομίζω μπορούμε να δούμε κάποιες διαφορές και κάποιες ομοιότητες με τα προαναφερθέντα θέματα πάνω στις ιστορίες και τα βιβλία που είπατε.

 

 

Στεφ ο Σεφ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα η φαντασία που διαβάζουμε εμείς δεν είναι μόνο φανταστικά στοιχεία. Μπορεί να υπάρχει μαγεία, παράξενα πλάσματα, θεοί κτλ αλλά έχει και πολλά στοιχεία που συναντούμε και στην πραγματικότητα. Ίντριγκες, μίση, πάθη, έρωτες, συναισθήματα και καταστάσεις που υπάρχουν και στον "πραγματικό κόσμο" και πολλές φορές στην φαντασία βρίσκονται πιο αληθινά από ότι σε αυτόν.

Πολλές φορές η φαντασία είναι μια εικόνα της κοινωνίας σε έναν κόσμο φανταστικό. Η κοινωνία όμως έχει συνήθως τη δομή και μορφή της κανονικής

 

 

ma kai ta paramithia exoun tetia stoixeia an to koitaxeis. exoun to aisthima ths agaphs kai tou pathoys metaxy fiaforon xarakthron, intrigkes apo xarakthres pou theloyn me ipoulotropo na fane thn thesh toy vasilia. misi apo alloys xarakthres poy misoun kai th zoh tous akoma apla einai fantasia gia paidia kai logiko einai na legete me pio apla logia.

Link to comment
Share on other sites

Iced Archon απο το στομα μου το πηρες το quote... B)

Παντως παραμυθια και συγγραματα φαντασια ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα με μια και μονη διαφορα: το ενα ειναι πολυ πιο απλουστευμενο απο το αλλο γιατι απευθυνεται σε κοινο που δυσκολευεται να αναλυσει πολυπλοκες καταστασεις...

 

Τα αναγνώσματα αυτά απευθύνονται σε ευαίσθητους αναγνώστες. Από τις γνώσεις που έχω η παιδική λογοτεχνία επιδιώκει την αγωγή και τον πλούτο των μικρών αναγνωστών.

 

Βασικα δεν νομιζω πως εχεις δικιο δηλαδη ακομα και στα παραμυθια (που απευθυνονται σε ακομα πιο ευαισθητους αναγνωστες) π.χ. βλεπε Κακο Λυκο και 3 Γουρουνακια ή την Κοκκινοσκουφιτσα... Το παραμυθι σου ελεγε κοφτα οτι ο λυκος ηθελε να σφαξει τα γουρουνακια ή την κοκκινοσκουφιτσα για να τα φαει.. Επισης λεει οτι τρωει την γιαγια αλλα μετα σκιζουν την κοιλια του και βγαινει η γιαγια... Δε νομιζω πως αυτες οι ιστοριες επιδιωκουν την αγωγη γιατι περνανε την βια απλα την περνανε καπως στο ντουκου... Αν τα παραμυθια επιδιωκαν την αγωγη και τον πλουτο των ευαισθητων παιδικων ψυχων πιστευω πως τοτε δεν θα ειχαν αντικρισμα απο τα παιδια, γιατι ολοι μας (ανεξαρτητως ηλικιας) αναζητουμε το μυστηριο και τις spooky καταστασεις και οχι ιστοριες καθωσπρεπισμου...

Οποιος καταλαβε, καταλαβε.

Edited by Alestor
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν ξεκίνησα να απαντάω ήθελα να απαντήσω στο ότι τα παραμύθια/φαντασία έχουν μόνο φανταστικά στοιχεία και όχι ότι παραμύθια δεν είναι η φαντασία που διαβάζουμε εμείς. Μάλλον χάθηκα από τη βιασύνη μου :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδικό fantasy είναι ο Χάρυ Πότερ και παρόμοια πράγματα (όχι πως υπάρχουν και πολλά τέτοια, αλλά υπάρχουν). Γιατί; Επειδή είναι ένα fantasy γραμμένο σε απλή γλώσσα, με απλές καταστάσεις, με απλοϊκό σύστημα μαγείας, και γενικά πράγματα που μπορεί εύκολα να κατανοήσει ένα παιδί. Ναι, εντάξει, μπορεί να αρέσει και σε μεγάλους, αλλά και σε μένα μου αρέσουν ακόμα και ορισμένα παραμύθια: αυτό δεν τα κάνει λιγότερο παραμύθια, όμως.

 

Και, μιας και λέμε για παραμύθια, άλλο, νομίζω, το παιδικό fantasy (όπως ο Πότ-ης) και άλλο τα παραμύθια (fairy tales στα ελληνικά :Ρ). Τα παραμύθια είναι σίγουρα ένα είδος fantasy, αλλά έχουν άλλα... παραμυθένια στοιχεία, και πολλές φορές μιλούν παραβολικά, κάτι που το συνηθισμένο fantasy απλά δεν το κάνει. Προσοχή, δεν αναφέρομαι στο ότι το fantasy αναπλάθει τον κόσμο: μιλάω για καθαρές παραβολές και τίποτε άλλο.

 

Λατρεύω τα παραμύθια, btw. B) Αλλά αν, διαβάζοντας ένα fantasy, ανακαλύψω ότι τελικά ο συγγραφέας δεν είχε αποφασίσει αν ήθελε να γράψει Φαντασία ή Παραμύθι, τσαντίζομαι πολύ. :angry:

Link to comment
Share on other sites

PARAMY8I EINAI TO LOTR KAI OXI TO DRAGONS OF AUTUMN TWILIGHT ANTE MH TA SPASW TWRA :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: DEN KSERETE NA KSEXWRIZETE TA PRAMATA??????kai btw eimai kata ths paidikhs tetoias.sta malakismena ftanei kai periseyei h kokkinoskoyfitsa kai ta tria goyroynakia. :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδικό fantasy είναι ο Χάρυ Πότερ και παρόμοια πράγματα (όχι πως υπάρχουν και πολλά τέτοια, αλλά υπάρχουν). Γιατί; Επειδή είναι ένα fantasy γραμμένο σε απλή γλώσσα, με απλές καταστάσεις, με απλοϊκό σύστημα μαγείας, και γενικά πράγματα που μπορεί εύκολα να κατανοήσει ένα παιδί. Ναι, εντάξει, μπορεί να αρέσει και σε μεγάλους, αλλά και σε μένα μου αρέσουν ακόμα και ορισμένα παραμύθια: αυτό δεν τα κάνει λιγότερο παραμύθια, όμως.
Συμφωνώ με τον παραπάνω ορισμό όμως θα ήθελα να προσθέσω ότι για να μπορεί να χαρακτηριστεί παιδικό ένα λογοτεχνικό έργο φαντασίας, θα πρέπει να απέχει από σκηνές "ακατάλληλες για ανηλίκους" (σκηνές έντονης και ρητής βίας, βιασμού κλπ).

 

Το "Harry Potter" ενώ όντως συμφωνεί με τον ορισμό του Βάρδου, δεν είναι εντελώς ελεύθερο από τέτοιες σκηνές. Μάλιστα το θεωρώ ιδιαίτερα επικίνδυνο διότι προσπαθεί να περάσει την εικόνα του κλασικού παιδικού fantasy (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) έχει μερικές σκηνές που -κατά τη γνώμη μου- το κάνουν ακατάλληλο σε πολύ μικρές ηλικίες.

 

Ειδικά αναφέρομαι στο πρώτο βιβλίο. Μέχρι το σημείο με το "βρυκολακοειδές" πλάσμα που ρουφά το αίμα ενός μονόκερου (σύμβολο αγνότητας), είχα πειστεί ότι διάβαζα ένα βιβλίο προορισμένο για παιδιά όλων των ηλικιών.

 

Η παρατήρηση του Alestor σχετικά με βία στα παραμύθια (κάνω διαχωρισμό παραμυθιού-παιδικής φαντασίας λόγω αμφιβολιών -είναι και θέμα ορισμού εξ' άλλου) δεν είναι άστοχη. Μία από τις παλαιότερες αναμνήσεις μου είναι το συναίσθημα φόβου που είχα νιώσει όταν μου είχε διαβάσει η μητέρα μου το παραμύθι με τον Χάνσελ και την Γκρέτελ (αυτό με το σοκολατένιο σπίτι τέλως πάντων).

 

Αργότερα όμως συνειδητοποίησα ότι δεν με είχε τρομάξει το ίδιο το παραμύθι (στο οποίο η κακιά μάγισσα ήθελε να ψήσει την Γκρέτελ στο φούρνο) άλλα περισσότερο η εικονογράφηση και ειδικά η ζωγραφιά της κακιάς μάγισσας (δεν θα τον πετύχω μία μέρα εκείνον το ζωγράφο...).

 

Πιστεύω λοιπόν, πως υπάρχουν επιπέδα παρουσίασης τέτοιων σκηνών. Όπως είπε ο Alestor σκηνές βίας στα παραμύθια "περνάνε στο ντούκου", και όχι χωρίς λόγο. Το μυαλό ενός μικρού παιδιού εξωραϊζει τις καταστάσεις αρκεί να "βοηθάει" και ο συγγραφέας. Για παράδειγμα, λέξεις όπως "σφάζει" δεν νομίζει ότι έχουν θέση σε ένα παραμύθι, ούτε και γλαφυρές περιγραφές σκηνών βίας.

 

γιατι ολοι μας (ανεξαρτητως ηλικιας) αναζητουμε το μυστηριο και τις spooky καταστασεις και οχι ιστοριες καθωσπρεπισμου...

 

Ίσως, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί μία ιστορία μυστηρίου δεν μπορεί να έχει παιδαγωγική αξία.

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχουν πολλά βιβλία παιδικής φαντασίας και είναι κρίμα για είναι από τα αγαπημένα μου είδη (Καμιά καλή πρόταση κανείς; :) )

Link to comment
Share on other sites

PARAMY8I EINAI TO LOTR KAI OXI TO DRAGONS OF AUTUMN TWILIGHT ANTE MH TA SPASW TWRA    DEN KSERETE NA KSEXWRIZETE TA PRAMATA??????

 

Ok ok, δεν χρειάζεται να φωνάζεις :o . [ψιθυρίζει προς τους άλλους]Παιδιά μην τον τσαντίζετε είναι οπλισμένος

 

Πάντως σοβαρά τώρα, τα "μαλακισμένα" μπορεί κάποια μέρα να είναι τα παιδιά μας. Νομίζω ότι είναι σκόπιμο να μπορούμε να αποφασίσουμε για το τι θα τους προτείνουμε να διαβάσουν δεν συμφωνείς; (Μιλάμε για ηλικία <10 ετών)

Edited by leste
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω διαβάσει τον Χάρυ Πότερ, απλά αυτός μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό όταν διάβασα "παιδική φαντασία". Δεν ξέρω για τη σκηνή με τον μονόκερω που αναφέρεις, πάντως σίγουρα δε θα ήταν βίαιη σκηνή α λα Μάρτιν ή Έρικσον, θέλω να πιστεύω... Γενικά, συμφωνώ με αυτό που λες: adult και βίαιες σκηνές δεν "παίζουν" σε οτιδήποτε παιδικό. Θέλω να το σχολιάσω και λίγο περισσότερο το όλο θέλα, αλλά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τη σκηνή με τον μονόκερω που αναφέρεις, πάντως σίγουρα δε θα ήταν βίαιη σκηνή α λα Μάρτιν ή Έρικσον, θέλω να πιστεύω...

 

Σίγουρα δεν ήταν "σκληρη" σκηνή α λα Μάρτιν, όμως πιστεύω πως τα συναισθήματα τρόμου που ενέπνεε δεν αρμόζουν σε βιβλίο που λανσάρεται και σε μικρές ηλικίες (επαναλαμβάνω: δεν μιλάω απλά για ανήλικους).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pies thewrountai mikres ilikies? oso gia to harry poter, ta exw diavasei ola. alla to teleutaio pou to diavasa tora prosfata mou fanike ligo kourastiko, kai san na epanalauanetai. mono oi 30 teleutaies selides itan ola ta lefta. kai genika mou fainetai pws se kathe vivlio ginontai ta idia, ginetai mia "pare3igisi" kai meta "enoxos" einai autos pou den perimeneis. auto pou euxaristithika pio polli apo ola pantws itan auto pou elege gia tous zwomagoous

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και εγω τα εχω διαβασει ολα... Μου αρεσει ο τροπος που γραφει η Joan Rowlling (ετσι νομιζω οτι γραφεται...). Εγω πιστευω πως μακραν το καλυτερο βιβλιο ειναι το κυπελλο της Φωτιας και μετα αυτο με τους Ζωομαγους... Παντως μπορει οι κακες γλωσσες να λενε οτι ειναι μονο για παιδια νηπιαγωγιου και τετοια, αλλα πιστευω πως ειναι μια σειρα βιβλιων που διαβαζεται πολυ ευχαριστα και γενικοτερα αξιζουν την προσοχη μας!

Edited by Alestor
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μιας και ήμουν από τους πρώτους που διάβασα (τυχαία) το Harry Potter και τολμώ να πω ότι με συνεπήρε!!!Δεν μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει για μικρά παιδιά γιατί έχει πολλά βαθύτερα νοήματα. Για την ακρίβεια δεν νομίζω ότι είναι και το πιο κατάλληλο βιβλίο για πολύ μικρές ηλικίες γιατί ορισμένες φορές γίνεται πολύ σκληρό και μυστικιστικό.

 

Επίσης απεχθάνομαι τα παραμύθια για μικρά παιδιά, εννοώ ότι δεν θα έπρεπε με κανένα τρόπο να διαβάζονται σε μικρά παιδιά γιατί έχουν περιεχόμενο που θα επηρρέαζε τον ευαίσθητο χαρακτήρα τους που διαμορφώνεται. Φαίνεται όμως ότι βγαίνω λιγουλάκι off topic...

 

Το παραμύθι έχει συνήθως και μια προϊστορία είναι δηλαδή μέρος της μυθολογίας ή της παράδοσης. Μπορεί τώρα να γράψει κάποιος ένα φανταστικό διήγημα αλλά δεν μπορεί να χαρακτηριστεί παραμύθι γιατί πρέπει να περάσει αρκετές γενιές. Τουλάχιστον εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι την έννοια "παραμύθι"

Link to comment
Share on other sites

ego den pisteyo oti epireazei thn eyasthith psixoula tou mikrou pediou kai ego diavaza paramithia. alla me blepo normal giathn ora (etsi pisteyo toulaxiston) B) :unsure: :blink:

 

 

paradeigma to paramithi me ton mermiga kai to tzitziki den me epirease pote sthn eyaesthith psixoula mou, se adithesh me to paramithi ths kokinoskoufotsas pou pada anarotiomoun pos dialolo enas lykos efage mia oloklhrh giagia xoris aima kai pos enas tyxeos kinigos ekane oloklhrh enxhrhsh pali xoris aimota kai ebgale mia fagomenh giagia kai mia kokinoskoufitsa :huh:

 

einai ena paradoxo tou padastikou pou omologo oti prepei na lithei :o :blink:

 

 

ps. proth fora xrisimopoio tosa polla smilies, eimai stis kales mou fenete proiniatika :p

Link to comment
Share on other sites

kai ego diavaza paramithia. alla me blepo normal giathn ora (etsi pisteyo toulaxiston) B)  :unsure:  :blink:

Χαρ, χαρ, χαρ, χαρ, χαρ :p :p :p :lol:

 

 

Σοβαρά, τώρα... Τι νομίζετε ότι είναι εκείνο που πραγματικά ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ το παιδικό από το μεγαλίστικο;

Link to comment
Share on other sites

se ti diaferei???? tha elega sthn periplokotita ton lexeon, kai to epipedo grafhs.

diladi to paidiko exei ena pio xamhlo epipedo oste na to katalaveinei ena mikro paidi pou den exei akoma empiria sth glossa. kai meta sto oti ta paidika den exoun toso periergh plokh diladi ta dinei kapos mashmena gia na piaseis pio eukola to teliko noima pou paramuthiou. eno sto megalistiko einai ola ayta alla se pio anevasmeno epipedo.

Link to comment
Share on other sites

Το αίμα και το σεξ δεν παίζουν ρόλο; Αν η ιστορία είναι απλή, απλοϊκότατη, με απλές, απλοϊκότατες, λέξεις αλλά είναι γεμάτη με σφαξίματα και σεξουαλικά όργια, τότε είναι παιδική;

Link to comment
Share on other sites

Μα εχει σφαξιματα.... Ρε Βαρδε οταν τρωει ο λυκος την κοκκινοσκουφιτσα ζωντανη και μετα σκιζουν την κοιλια του λυκου και ξεπεταγεται το πουτανακι τι ειναι??? Αρρωστημενη σφαγη....

 

Δε νομιζω πως ειναι πολλα τα βιβλια φαντασιας με σεξουαλικα οργια... Εκτος και αν παμε σε πορνογραφηματα

Link to comment
Share on other sites

Μα εχει σφαξιματα.... Ρε Βαρδε οταν τρωει ο λυκος την κοκκινοσκουφιτσα ζωντανη και μετα σκιζουν την κοιλια του λυκου και ξεπεταγεται το πουτανακι τι ειναι??? Αρρωστημενη σφαγη....
Δεν περιγράφει, όμως, τα δόντια να μπήγονται στη σάρκα και τα αίματα να εκτοξεύονται και να βάφουν πορφυρούς τους τοίχους, έτσι;

 

 

Δε νομιζω πως ειναι πολλα τα βιβλια φαντασιας με σεξουαλικα οργια... Εκτος και αν παμε σε πορνογραφηματα

 

Ααααχχ. Ακόμα ν'αρχίσεις το A Song of Ice and Fire; Φίλε, τα βιβλία Φαντασίας που αναφέρονται σε ενήλικες έχουν πολλές φορές μέσα περιγραφικό σεξουαλικό περιεχόμενο. Παραδείγματα: A Song of Ice and Fire, Malazan Book of the Fallen, Kushiel's Legacy, Tigana είναι κάποια που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό, καθώς και το Imajika του Clive Barker και αρκετές ιστορίες του Conan. (Μη βλέπεις τον Τόλκιν κι αυτές τις φλωριές. :p )

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιγράφει, όμως, τα δόντια να μπήγονται στη σάρκα και τα αίματα να εκτοξεύονται και να βάφουν πορφυρούς τους τοίχους, έτσι;

 

 

 

 

 

 

ε ναι αυτό το κάνει πιο απλό γιατι το παιδί δέν κραταεί τόσες πολλές πληροφορίες για τη σκηνή. και γι αυτό δεν χρειάζετε να περιγραφεί κατι τετοιο γιατί το παιδί δεν θα μπορεσεί να το κρηνεί αν είναι σωστό ή οχι. γι αυτό το λόγο είναι απλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..