Jump to content

Καλύτερο έργο του Λάβκραφτ;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Μου αρέσουν αρκετά έργα του, αλλά μάλλον περισσότερο απ όλα κάποια μικρότερα κείμενα.

 

Στην πρώτη θέση θα έβαζα είτε τον Ξένο (που όμως τον έχω σε άθλια μετάφραση του Κάκτου- αλήθεια υπάρχει σε άλλη μετάφραση; ) είτε τη μουσική του Έριχ Ζάνν.

Link to comment
Share on other sites

Σελεφαις. Το ευχαριστηθηκα απιστευτα οταν το διαβαζα. Γενικοτερα προτιμω τα ονοιρικα του φιλτατου Λαβκραφτ παρα τα υστερα εργα του.

Link to comment
Share on other sites

The color from out of space

The case of Charles Dexter Ward

The picture in the house

Rats in the walls

Medusa's Coil

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τα άπαντα του H.P. Lovecraft

δεν μπορώ να διαλέξω λιγότερες απο πέντε ιστορίες!

Με βαρία καρδία για τις ιστορίες που αφήνω εκτός

η λίστα μου έχει ως εξής:

 

1.The dreamquest of unknown kadath (Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ)-1927

2.Herbert West-Reanimator (Χέρμπερτ Γουέστ-Ο αναβιωτής)-1922

3.The case of Charles Dexter Ward (Η περίπτωση του Τσάρλς Ντέξτερ Γουώρντ)-1927

4.The Namless City (Η ακατονόμαστη πόλη)-1921

5.Τhe Tomb (Ο τύμβος)-1917

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, ο Λάβκραφτ έχει δύο υποστάσεις: την ονειρική και την τρομακτική. Στην ονειρική, νομίζω ότι η Αναζήτηση του Ίρανον είναι η πιο υπέροχη απ' όλες. Τόσο υπέροχη που στο τέλος παθαίνεις κατάθλιψη. Η τρομακτική του υπόσταση... χμμμ. Τι να προτοδιαλέξει κανείς. Θα σταθώ σε δύο, τα Όνειρα του Σπιτιού της Μάγισσας και τους Αρουραίους στους Τοίχους (αν και η Σκιά Πάνω από το Ίνσμουθ δεν πάει πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να αναφέρουμε και τα ποιήματα του H.P. Lovecraft.

Σίγουρα δεν είναι του επιπέδου του E.A. Poe αν και μερικά

μπορούν να συγκριθούν.Χωρίζονται σε "ονειρικά" όπως

τα "Στον Πάνα" και "Ναθικένα".Σε "διαστημικά" όπως τα

"Ο φόβος των άστρων" και "Το φυλάκιο".Σε "τρόμου" όπως

τα "Ψυχοπομπός" και "Η εφιαλτική Λίμνη".Για το τέλος άφησα

το αντίστοιχο "Το Κοράκι" του H.P. Lovecraft, "Οι Μύκητες απο

τον Γιόγγοθ".Εκπληκτικό,μεγάλης έκτασης ποίημα το οποίο θεωρώ

100% H.P. Lovecraft.Τα άλλα του ποιήματα φλερτάρουν έντονα με

τις άυρες των E.A. Poe και Lord Dunsany.Μια δοκιμή θα σας πείσει!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το τέλος του τρόμου στο Ίνσμουθ μου φάνηκε πολύ καλό. Το υπόλοιπο δε μου πολυάρεσε, αν και ίσως να έπαιξε ρόλο το γεγονός οτι η περιγραφή καταδίωξης έχει γίνει πολύ κλισέ απο τις ταινίες. Ίσως στην εποχή του Λάβκραφτ να μην ήταν τόσο συνηθισμένη (?) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν τα διαβάσω όλα θα μπορώ να έχω καλήτερη άποψη.Το άσπρο καράβι όταν μιλάμε για ονειρικά και το μνήμα απο τρόμο κέτς.Δεν ξέρω δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάτι ιδιαίτερο.Απλώς αυτά τα δύο είναι που έχουν καρφωθεί στην μνήμη.Ειδικά Το Μνήμα είναι τέλειο.Ήταν σαν να το ζούσα, μην σας πω ότι ψάχνω το κιόσκι στο δάσος με ένα μνήμα κλειστό απο παλιά αλυσίδα.:lol:

 

Άσχετο αλλά υπάρχει σελίδα με μεταφρασμένα κείμενα στα ελληνικά?Γιατί δεν το 'χω το αγγλικό αν και έχω proficiency :dazzled:

Edited by Pilgrimage
Link to comment
Share on other sites

Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Ουόρντ μάλλον είναι από τα καλύτερά του, κατά τη γνώμη μου. Σφιχτή δομή, αυξανόμενη ένταση, κλειστοφοβικό στη μέση και στο τέλος. Όπως πρέπει να είναι μία καλή ιστορία horror.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συνέπεια ο Λαβρκαφτ. Δηλαδή, σου αρέσει ένα του τότε θα σου αρέσει σχεδόν όλη η βιβλιογραφία του. Ωστόσο, άνετα τοποθετώ στην κορυφή τα Βουνά της Τρέλας.

Link to comment
Share on other sites

Έχει συνέπεια ο Λαβρκαφτ. Δηλαδή, σου αρέσει ένα του τότε θα σου αρέσει σχεδόν όλη η βιβλιογραφία του. Ωστόσο, άνετα τοποθετώ στην κορυφή τα Βουνά της Τρέλας.

 

Συμφωνώ Sileon ως προς το σκεπτικό, αλλά όχι και ως προς το παράδειγμα. Πράγματι έχει συνέπεια το έργο του Λάβκραφτ, αλλά θα έλεγα πως τα ''Βουνά της Τρέλλας'' είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Θέλω να πω ότι είναι κάτι πιο βαρύ, πιο ε.φ. από τα άλλα έργα του. Και σίγουρα δεν προσφέρεται για ξεκίνημα. Γνωρίζω άτομο που - χωρίς να ζητήσει πληροφορίες φυσικά - ξεκίνησε με τα ''Βουνά της Τρέλλας'' και επειδή δεν του άρεσε καθόλου, απέρριψε όλο το έργο του και δεν διάβασε τίποτα άλλο από Χου Φου. Ας πρόσεχε. Σημειωτέον ότι και εμένα μου αρέσουν πολύ, απλά πιστεύω ότι είναι κάτι το διαφορετικό. Όσο για την δικιά μου λίστα, με σειρά προτίμησης είναι τα εξής:

 

- Η Ονειρική Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ

- Η Σκιά πάνω από το Ίνσμουθ

- Το Κάλεσμα του Κθούλου

- Η Σκιά πέρα από τον Χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν αρκετά έργα του, αλλά μάλλον περισσότερο απ όλα κάποια μικρότερα κείμενα.

 

Στην πρώτη θέση θα έβαζα είτε τον Ξένο (που όμως τον έχω σε άθλια μετάφραση του Κάκτου- αλήθεια υπάρχει σε άλλη μετάφραση; ) είτε τη μουσική του Έριχ Ζάνν.

 

Iwannhs δεν έχει τύχη να διαβάσω τον ξένο στην μετάφραση του κέδρου αλλά είχα διαβάσει την εν λόγω ιστορία πριν πολλά χρόνια σε κάποια απο τις ανθολογίες της aurora και η μετάφραση ήταν πολύ καλή(πρέπει να ήταν του Μπαλάνου αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα τα όνειρα του σπιτιού της μάγισσας(όταν το είχα διαβάσει τα είχα χρειαστεί.Και ακόμα με τρομάζει).

Edited by flamandin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχοντας διαβάσει μόνον όλα τα διηγήματα του Λάβκραφτ και όχι νουβέλες του ή μυθιστορήματά του, τολμώ να συντάξω την παρακάτω λίστα με την συγκεκριμένη σειρά. Δεν περιλαμβάνω διηγήματα που θεωρούνται συνεργασίες (αν και είναι πολλοί που πιστεύουν πως και οι συνεργασίες του είναι σχεδόν αποκλειστικές δημιουργίες του ίδιου). Μ' αυτές τις διευκρινήσεις έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

1.The Rats in the Walls (Οι αρουραίοι μέσα στους τοίχους, 1923)

2.The Temple (Ο ναός, 1920)

3.The Colour out of Space (Το χρώμα απ' το διάστημα, 1927)

4.The Dunwich Horror (Ο τρόμος του Ντάνγουιτς, 1928)

5.The Call of Cthulhu (Το κάλεσμα του Κθούλου, 1926)

6.The Lurking Fear (Ο φόβος καιροφυλακτεί, 1922)

7.Dreams in the Witch-House (Όνειρα στο σπίτι της μάγισσας, 1932)

8.The Shunned House (Το αποτρόπαιο σπίτι, 1924)

9.The Festival (Η γιορτή, 1923)

10.Nyarlathotep, 1920 και στην ίδια θέση (10) Dagon, 1917

Edited by Δίδυμος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα τοπ 5 από εμένα:

1) Το χρώμα από το διάστημα

2) Η υπόθεση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ

3) Τα ποντίκια στους τοίχους

4) Ο τρόμος του Ντάνγουιτς

5) Η κόμη της Μέδουσας (με τη Ζ. Μπίσοπ) ή, εναλλακτικά, τα Όνειρα στο σπίτι της Μάγισσας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διηγημα Το Πλασμα Στο Κατωφλι ( the thing on the doorstep ) ειναι αυτο που μου εχει κανει την μεγαλυτερη εντυπωση απο τα εργα του Λαβκραφτ..Βεβαια δεν εχω διαβασει μεγαλο μερος της δουλειας του..

Link to comment
Share on other sites

Εντεκαδα για παγκοσμιο κυπελο

 

1) Τα Ονειρα Στο Σπιτι Της Μαγισσας

2) Το Χρωμα Εξω Απο το Διαστημα

3) Ο Τρομος Του Ντανγουιτς

4) Η Σκια Πανω Απο το Ινσμουθ

5) Το Καλεσμα του Κθουλου

6) Η Σκια Εξω Απο Το Χρονο

7) Στα Βουνα Της Τρελλας

8) Το Κυνηγοσκυλο

9) Περα Απο Τους Αιωνες ( "Συνεργασια" με καποιον που μαλλον δεν εγραψε ουτε λεξη)

10) Το Μοντελο Του Πικμαν

11) Η Μουσικη Του Εριχ Ζαν

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Ελικρινά δεν μπορώ να διαλέξω, διότι όλα τα θεωρώ αριστουργήματα!

 

Θα περιοριστώ λοιπόν σε αυτά που μου άρεσαν λιγότερο:

- Η αναζήτηση της αγνωστης Καντάθ: Ελικρινά, βαρέθηκα τη ζωή μου διαβάζοντάς το. Προφανώς ο λόγος που είναι τόσο υπερτιμημένο, είναι ότι το χρησιμοποιούν για να συστήσουν τον Λάβκραφτ στο φανταζι κοινό. Εμένα όμως δεν μου άρεσε.

-Τα βουνά της τρέλας: Οσοι ισχυρίζονται ότι ο Λάβκραφτ χρειάζεται πέντε σελίδες για να περιγράψει μια καρέκλα, μάλλον αυτό το έργο του έχουν υπόψη τους. Μια ιστορία που προσφέρεται για διήγημα, παραφούσκοσε με ένα κάρο περιττές λεπτομέριες και κατέληξε μεγάλη. Ομως εμενα με κούρασε.

 

Ολα τα άλλα είναι αριστουργήματα και δύσκολα μπορώ να διαλέξω κάποια. Ακόμη και τα revisions, στα οποία πιστεύω ότι η γραφή ήταν αποκλειστικά και μόνο του Λάβκραφτ.

 

Αν τώρα πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω δύο από αυτά, θα επέλεγα τα εξής:

 

Τα όνειρα στο σπίτι της μάγισσας και

Η φρίκη στο Ρεντ Χουκ

 

Ο λόγος που τα ξεχωρίζω είναι ότι αν και συνδέονται με το Cthulhu mythos, έχουν μία τέτοια αυτονομία και διαφορετικότητα που στην ουσία τον επεκτείνουν. Γι αυτό και απ' όσους συνέχισαν τον Mythos έχω αδυναμία σε εκείνες τις σπάνιες περιπτώσεις που έδωσαν κάτι τέτοιο (η παραπλήσιο), και όχι να ασχολούνται μόνο με τους Μεγάλους Παλαιούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελικρινά δεν μπορώ να διαλέξω, διότι όλα τα θεωρώ αριστουργήματα!

 

Θα περιοριστώ λοιπόν σε αυτά που μου άρεσαν λιγότερο:

- Η αναζήτηση της αγνωστης Καντάθ: Ελικρινά, βαρέθηκα τη ζωή μου διαβάζοντάς το. Προφανώς ο λόγος που είναι τόσο υπερτιμημένο, είναι ότι το χρησιμοποιούν για να συστήσουν τον Λάβκραφτ στο φανταζι κοινό. Εμένα όμως δεν μου άρεσε.

-Τα βουνά της τρέλας: Οσοι ισχυρίζονται ότι ο Λάβκραφτ χρειάζεται πέντε σελίδες για να περιγράψει μια καρέκλα, μάλλον αυτό το έργο του έχουν υπόψη τους. Μια ιστορία που προσφέρεται για διήγημα, παραφούσκοσε με ένα κάρο περιττές λεπτομέριες και κατέληξε μεγάλη. Ομως εμενα με κούρασε.

Συμφωνώ μέχρι και την τελευταία τελεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

-Τα βουνά της τρέλας: Οσοι ισχυρίζονται ότι ο Λάβκραφτ χρειάζεται πέντε σελίδες για να περιγράψει μια καρέκλα, μάλλον αυτό το έργο του έχουν υπόψη τους. Μια ιστορία που προσφέρεται για διήγημα, παραφούσκοσε με ένα κάρο περιττές λεπτομέριες και κατέληξε μεγάλη. Ομως εμενα με κούρασε.

 

 

Οι κραυγες μου πρεπει να ακουστηκαν μεχρι το Οροπεδιο του Λενγκ. Η ιστορια διαβαζεται σε μια καθισια. Για αρχικη επαφη με τον ΧΦΛ ειναι τελειως ακαταλληλη,συμφωνω απολυτως, αλλα για καποιον που ξερει καλα το Mythos, ειναι απαραιτητη και μακαρι να ειχε αλλες 100 σελιδες. Καποτε και εμενα με ειχε κουρασει, την τελευταια φορα ομως που τη διαβασα, δεν τη χορταινα.

 

Για τα υπολοιπα που εγραψες συμφωνω, εκτος απο Τη Φρικη Στο Ρεντ Χουκ, που τη θεωρω τη χειροτερη απο οσες εγραψε κατα τη δημιουργικη του περιοδο. Η μοναδικη του ιστορια που δεν μεταδιδει σκοτεινη ατμοσφαιρα, της λειπει η αισθηση πως κατι παραμονευει στο σκοταδι, πως κατι κρυβεται μεσα στις λεξεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα διορθώσω την προηγούμενη λίστα μου λιγάκι και θα την εμπλουτίσω με τα επόμενα 10 καλύτερα διηγήματα (μόνον) του Λάβκραφτ (χωρίς τις υποτιθέμενες συνεργασίες του). Από το καλύτερο προς τα λιγότερο καλύτερα:

 

1.The Dunwich Horror (Ο τρόμος του Ντάνγουιτς, 1928)

2.The Rats in the Walls (Οι αρουραίοι μέσα στους τοίχους, 1923)

3.The Temple (Ο ναός, 1920)

4.The Call of Cthulhu (Το κάλεσμα του Κθούλου, 1926)

5.The Colour out of Space (Το χρώμα απ' το διάστημα, 1927)

6.The Lurking Fear (Ο φόβος καιροφυλακτεί, 1922)

7.Dreams in the Witch-House (Όνειρα στο σπίτι της μάγισσας, 1932)

8.The Shunned House (Το αποτρόπαιο σπίτι, 1924)

9.The Festival (Η γιορτή, 1923)

10.Dagon, 1917

11.Nyarlathotep, 1920

12.The Moon-Bog (Ο βάλτος του φεγγαριού, 1921)

13.The Music of Erich Zann (Η μουσική του Έριχ Ζαν, 1921)

14.Herbert West: Reanimator (Χέρμπερτ Ουέστ: Ο αναβιωτής, 1922)

15.The Horror at Red Hook (Ο τρόμος στο Κόκκινο Αγκίστρι, 1925)

16.The Thing on the Doorstep (Το πράγμα στο κατώφλι, 1933)

17.The Nameless City (Η πόλη χωρίς όνομα, 1921)

18.The Quest of Iranon (Η αναζήτηση του Ιρανόν, 1921)

19.The Haunter of the Dark (Το στοιχειό στο σκοτάδι, 1935)

20.The Hound (Το κυνηγόσκυλο, 1922)

 

 

Αυτά λοιπόν θα πρότεινα για μια δυνατή γνωριμία με τον άρχοντα του τρόμου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το πολυσκεφτώ, θα έλεγα τα εξής:

 

1) Το Μοντέλο του Πίκμαν

2) Η Περίπτωση του Charles Dexter Ward

3) The Shadow out of Time

4) Tο Κάλεσμα του Κθούλου

5) The Colour out of Space

Link to comment
Share on other sites

1) Το Μοντέλο του Πίκμαν

2) Η Περίπτωση του Charles Dexter Ward

3) Ποντίκια στους Τοίχους

4) Tα Βουνά της Τρέλλας

5) The Colour out of Space

Link to comment
Share on other sites

1. Dunwich Horror

2. Dream-Quest of Unknown Kadath

3. Rats in the Walls

4. The thing on the Doorstep

5. The Case of Charles Dexter Ward

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζοντας τις επιλογές όλων και δίνοντας: 10 βαθμούς για την 1η επιλογή του καθενός, 8 για τη 2η, 6 για τη 3η, 4 για τη 4η, και 2 για την 5η, προκύπτει η παρακάτω βαθμολογία:

 

1. The Case of Charles Dexter Ward...........42

2. Dreams in the Witch House......................40

3. The Rats in the Walls...............................32

4. The Dunwich Horror.................................30

5. The Dream-Quest of Unknown Kadath....28

6. The Color out of Space...........................24

7. Pickman's Model......................................20

8. The Shadow over Innsmouth...................16

9. At the Mountains of Madness..................14

10. The Shadow out of Time..........................14

11. The Thing on the Doorstep......................14

12. The Call of Cthulhu .................................12

13. Celephais.................................................10

14. The Outsider............................................10

15. The Quest of Iranon.................................10

16. The Music of Erich Zann.......................... .8

17. Herbert West – Reanimator.......................8

18. The Horror at Red Hook............................8

19. The Temple...............................................6

20. The Nameless City....................................4

21. The Tomb..................................................2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..