Jump to content

Έχετε κάποιον σταθερό, μυθικό ή αληθινό τόπο στα έργα σας;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Τα δύο εκ των τριών διηγημάτων που έχω γράψει στη ζωή μου (άρα στο SFF.gr ;-) ) αναφέρονται στο σύμπαν του Κόϊου. Περνάω πολύ καλά όταν ασχολούμαι με αυτόν τον κόσμο.

Ομολογώ ότι (και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στα δύο διηγήματα) προτιμώ να επεκτείνω και να περιγράφω το σύμπαν αυτό παρά να ασχοληθώ με τους επιμέρους χαρακτήρες.

Αυτό, βέβαια, έχει μεγάλο κόστος στην -όποια- ποιότητα των διηγημάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο μεγάλο μυθιστόρημα που έγραψα δημιουργησα τον κόσμο της Έρεμορ. Φυσικά σε αυτόν θα εξελιχθούν και τα επόμενα μυθιστορήματα. Για ένα μικρότερο έργο - και τις δικές του συνέχειες - δημιουργησα την Εσπέρια.

Όταν γραφω ρεαλιστικά έργα τα τοποθετώ ανάλογα με τις συνθήκες που χρειαζομαι αλλά λίγο πολύ στο δυτικό κόσμο. Έχω γραψει και μερικά που εξελίσσονται εδώ στην Ελλάδα αλλά χωρίς να αλλάξω την πραγματική εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χρησιμοποιώ υπαρκτά μέρη του εξωτερικού όπως το Φοίνιξ για παράδειγμα της Αριζόνα. Επειδή εκεί συνήθως συμβαίνουν τα πάντα! Θα ήθελα να χρησιμοποιούσα και εγώ κατά κόρον την γενέτειρα μου όπως ο "δάσκαλος" μου Stephen King το Μέιν αλλά θα ήταν πολύ γελοίο να διάβαζε κάποιος για δαίμονες, για θαύματα ή και μεταφυσικά φαινόμενα στην Σύρο που είναι η δικιά μου καταγωγή!   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλά στοιχεία μέσα στις ιστορίες μου που επιβεβαιώνουν ότι όλες τους βρίσκονται σε ένα κοινό σύμπαν (μια εναλλακτική Ελλάδα) χωρίς όμως να επιρρεάζεται η αυτοτέλειά τους. Δηλαδή δεν είναι ανάγκη να τις διαβάσει κάποιος με μία συγκεκριμένη σειρά.

 

Σύμφωνα με την εναλλακτική Ελλάδα που έχω δημιουργήσει, υπάρχουν 3 μεγαλουπόλεις στον τόπο μας. Οχι μόνο η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη, αλλά και η Λιβαδούπολη. Η Λιβαδούπολη είναι μια μεγαλούπολη στο μέγεθος της Θεσσαλονίκης, που κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του 60 γνώρισε πλήρη βιομηχανική ανάπτυξη και είχε μια εκτεταμένη βιομηχανική ζώνη. Στη δεκαετία του 70 όμως η μισή πόλη νέκρωσε από κατοίκους και ερήμωσε, όταν όσοι διέμεναν κοντά στη βιομηχανική ζώνη υποχρεώθηκαν να μετακομίσουν γιατί το περιβάλλον τους είχε επιβαρυνθεί σημαντικά (και η επικινδυνότητά του ενισχύθηκε από μία πυρκαγιά που εκδηλώθηκε σε μία βιομηχανία). Πλέον στο έρημο μισό της πόλης, διαμένουν μόνο οι άστεγοι. Επίσης κάτω από την πόλη υπάρχει ένα εκτεταμένο δίκτυο αρχαίων στοών.

 

Μου αρέσει επίσης να φτιάχνω φανταστικά χωριά. Ενα τέτοιο είναι η Οχυρωτή που βρίσκεται στην Πελοπόννησο και πρωταγωνιστεί σε μία ιστορία μου που μεταξύ των άλλων ασχολείται με τις εκτεταμένες πυρκαγιές του 2007.

 

Τέλος, ένα στοιχείο που επαναλαμβάνεται στις ιστορίες μου είναι ένα βιβλίο μαύρης μαγείας που ονομάζεται Νοστρομορτάλα. Επειδή τον τελευταίο καιρό θέλω να διαφοροποιηθώ από την παλιά τρομο-θεματολογία μου που είχε να κάνει με υπερφυσικές οντότητες και με αποκρυφισμό, δεν εντάσω το βιβλίο αυτό στις ιστορίες μου, όμως την Λιβαδούπολη εξακολουθώ να την εντάσω κανονικά. Έτσι κι αλλιώς όμως ολες οι ιστορίες εξακολουθούν να διαδραματίζονται σε μία εναλλακτική Ελλάδα...

Edited by alien666
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ υπαρκτά μέρη του εξωτερικού όπως το Φοίνιξ για παράδειγμα της Αριζόνα. Επειδή εκεί συνήθως συμβαίνουν τα πάντα! Θα ήθελα να χρησιμοποιούσα και εγώ κατά κόρον την γενέτειρα μου όπως ο "δάσκαλος" μου Stephen King το Μέιν αλλά θα ήταν πολύ γελοίο να διάβαζε κάποιος για δαίμονες, για θαύματα ή και μεταφυσικά φαινόμενα στην Σύρο που είναι η δικιά μου καταγωγή!   

 

:80:

Τι λες καλέ μου άνθρωπε, δώσε Σύρο στο λαό, ποιός το γ*γκούχου* το Μέιν και την Αριζόνα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Χρησιμοποιώ υπαρκτά μέρη του εξωτερικού όπως το Φοίνιξ για παράδειγμα της Αριζόνα. Επειδή εκεί συνήθως συμβαίνουν τα πάντα! Θα ήθελα να χρησιμοποιούσα και εγώ κατά κόρον την γενέτειρα μου όπως ο "δάσκαλος" μου Stephen King το Μέιν αλλά θα ήταν πολύ γελοίο να διάβαζε κάποιος για δαίμονες, για θαύματα ή και μεταφυσικά φαινόμενα στην Σύρο που είναι η δικιά μου καταγωγή!   

 

:80:

Τι λες καλέ μου άνθρωπε, δώσε Σύρο στο λαό, ποιός το γ*γκούχου* το Μέιν και την Αριζόνα;

 

 

Ακριβώς! Για πες στον nikosal και στην Nienor ότι στη Σύρο θα ακουγόταν γελοίο να συμβαίνουν υπερφυσικά φαινόμενα... Ερμούπολη και τα μυαλά χαρτοπόλεμος! Στοιχειωμένα κάστρα στην Ντελαγκράτσια και θαλάσσια τέρατα στις Αγκαθωπές!

Link to comment
Share on other sites

Ψήσου, ψήσου!

 

Έντιτ: Αυτές οι Αγκαθωπές, λες και παρακαλάνε για θαλάσσια τέρατα ένα πράμα.

Edited by KELAINO
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ υπαρκτά μέρη του εξωτερικού όπως το Φοίνιξ για παράδειγμα της Αριζόνα. Επειδή εκεί συνήθως συμβαίνουν τα πάντα! Θα ήθελα να χρησιμοποιούσα και εγώ κατά κόρον την γενέτειρα μου όπως ο "δάσκαλος" μου Stephen King το Μέιν αλλά θα ήταν πολύ γελοίο να διάβαζε κάποιος για δαίμονες, για θαύματα ή και μεταφυσικά φαινόμενα στην Σύρο που είναι η δικιά μου καταγωγή!   

Κακώς!

 

Εγώ χρησιμοποιώ την γη ολόκληρη ανάλογα με την ιστορία που θέλω να πω, από την Αμερική έως την Κίνα και φυσικά και την Ελλάδα.

 

Έχω όμως πια και ένα τόπο δικό μου, κατάδικο μου. Την μη υπαρκτή κωμόπολη της Καστρίτσας. Το που ακριβώς βρίσκεται είναι ένα αίνιγμα, αλλά στα διηγήματα που τη χρησιμοποίησα ο αναγνώστης θα μπορέσει εύκολα να την τοποθετήσει κάπου μεταξύ Ηπείρου και Δυτικής Μακεδονίας, μέσα στους ορεινούς όγκους της Πίνδου ή των Τζουμέρκων.

 

Ζόρικο μέρος για διανυκτέρευση, δεν το συνιστώ. Όσο χάλια και αν είναι ο καιρός, όσο κουρασμένος κι αν είσαι, συνέχισε το ταξίδι σου. Μην σταματήσεις στη Καστρίτσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Κακώς!

 

Εγώ χρησιμοποιώ την γη ολόκληρη ανάλογα με την ιστορία που θέλω να πω, από την Αμερική έως την Κίνα και φυσικά και την Ελλάδα.

 

Έχω όμως πια και ένα τόπο δικό μου, κατάδικο μου. Την μη υπαρκτή κωμόπολη της Καστρίτσας. Το που ακριβώς βρίσκεται είναι ένα αίνιγμα, αλλά στα διηγήματα που τη χρησιμοποίησα ο αναγνώστης θα μπορέσει εύκολα να την τοποθετήσει κάπου μεταξύ Ηπείρου και Δυτικής Μακεδονίας, μέσα στους ορεινούς όγκους της Πίνδου ή των Τζουμέρκων.

 

Ζόρικο μέρος για διανυκτέρευση, δεν το συνιστώ. Όσο χάλια και αν είναι ο καιρός, όσο κουρασμένος κι αν είσαι, συνέχισε το ταξίδι σου. Μην σταματήσεις στη Καστρίτσα.

 

 

Λέω να πάω για κανά σκ. Ξέρεις κανά καλό μέρος για να κλείσω ένα δίκλινο; :fishing1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ υπαρκτά μέρη του εξωτερικού όπως το Φοίνιξ για παράδειγμα της Αριζόνα. Επειδή εκεί συνήθως συμβαίνουν τα πάντα! Θα ήθελα να χρησιμοποιούσα και εγώ κατά κόρον την γενέτειρα μου όπως ο "δάσκαλος" μου Stephen King το Μέιν αλλά θα ήταν πολύ γελοίο να διάβαζε κάποιος για δαίμονες, για θαύματα ή και μεταφυσικά φαινόμενα στην Σύρο που είναι η δικιά μου καταγωγή!   

 

Ακριβως το ίδιο μέρος χρησιμοποίησα για ένα διήγημα γιατί με βόλευε εξαρχής η έρημος τριγύρω και το είχα φανταστεί εκεί!

Βέβαια το κακό είναι πως μου έχει κολλήσει τώρα και πάλι από τις ΗΠΑ έβαλα στο επόμενο. Για τον ίδιο λόγο που λες το κάνω ενώ καταλαβαίνω πως είναι καθαρή βλακεία μου! Στο φινάλε τι είναι το Μπανγκόρ του Μειν ή το Φοίνιξ; Κάτι αντίστοιχο με επαρχιακή πόλη εδώ(ε, καλά χωρίς την έρημο στη 2η περίπτωση :Ρ)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 4/18/2010 at 8:16 PM, Kafka said:

Εγώ έχω σε δύο έργα την οδό Ναβαρίνου, στη Θεσσαλονίκη, σαν ένα μέρος όπου συμβαίνουν παράξενα πράγματαΌχι υπερφυσικά, απλώς αλλόκοτα απο ψυχολογικής πλευράς. Για όσους δεν είναι απο τη Θεσσαλονίκη να σημειώσω οτι στη Ναβαρίνου υπάρχουν παλιά κτίρια και μένουν εκεί κατά πλειοψηφία φοιτητές, επίσης είναι χώρος συγκέντρωσης νέων το βράδυ :)

Δεν έχω, όχι. Άλλα μένω Θεσσαλονίκη και αυτό για Ναυαρίνου το νιώθω, εκεί στο παρκάκι που έχει απέναντι κάτι παγκάκια (πίσω από το ρωμαϊκό μουσείο) και έναν παλιό  μεγάλο ηλικιακά πλάτανο, έχει κάτι το απόκοσμο όντως.. και τα κάστρα στην άνω πόλη είναι πολύ ιδανικό σκηνικό για ιστορίες με φαντάσματα και τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..