Jump to content

Κακοί που σας "κέρδισαν"


manstredin
 Share

Recommended Posts

Αρκετές φορές έχει συμβεί ο κακός της ιστορίας να σκιάζει τον κεντρικό ήρωα, καθώς είναι πιο ιντριγκαδόρος, πιο περίπλοκος, πιο πανούργος, πιο παρεξηγημένος, πιο τολμηρός, πιο βασανισμένος ή πιο προβληματικός και άρα πιο ενδιαφέρον τύπος! Άλλες πάλι φορές, ο συγγραφέας στη φέρνει, και ο κακός είναι ο κεντρικός ήρωας, κι αν ο συγγραφέας έχει τη μαεστρία, κάνει τον αναγνώστη να τον αγαπήσει παρά τις απεχθείς πράξεις του…

 

Εσείς, με ποιον κακό την έχετε πατήσει;

:D

Link to comment
Share on other sites

Ο Ra's Al Ghul έχει ενδιαφέρον (με δεδομένο ότι οι "χάρτινοι" ήρωες εμπίπτουν στην κατηγορία αυτή).

 

Όχι ότι την έχω "πατήσει", αλλά κατανοώ εν μέρει τις προθέσεις του, τη βασική του αντίληψη περί ανθρώπινου είδους και κυρίως ότι τιμά τις αρχές του.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Με τον Μισκουαμάκους, γιατί προσπαθεί συνέχεια να την φέρει στο λευκό σκουλήκι και είναι ξεκάθαρος από την αρχή για τους σκοπούς του. Άσε που στο Burial (Ενταφιασμός) - κατά τη γνώμη μου αυτό είναι και το καλύτερο βιβλίο της τετραλογίας του Μανιτού, καλύτερο ακόμα και από το πρώτο βιβλίο - προσπαθεί να κάνει μία από τις μεγαλύτερες toomuchίλες που έχει κάνει ποτέ κακός.

 

ΥΓ:Και κάνει και παρέα με πλάσματα ψιλοχοντρολαβκραφτικά.

Link to comment
Share on other sites

Brandin απ'την Tigana. Μακράν ο καλύτερος κακός που έχω συναντήσει σε βιβλίο. Καρδούλες.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Αν και έχω πάψει να ψάχνω πιο γουστόζους κακούς από τον ήρωα, οι πιο έντονοι που μου έχουν μείνει από παλιά ήταν ο Τζόκερ, ο εχθρός του Μπάτμαν. Ιδίως στο Dark Knight, δίνει ρέστα κι ας φέρνει στο Κοράκι, χεχε.

 

Αλλά πολύ περισσότερο είναι ο Μάμρα ο βασικός κακός στο Thundercats. Καλά, η σκηνή που μεταμορφώνεται είναι από τις πιο κιτς και μνημονικές στιγμές που μείναν χαραγμένες στην παιδική μου ζωή. Το ότι κατά καιρούς τον νοστιμίζανε σαν χαρακτήρα βάζοντας τον να προσπαθεί να ικανοποιεί τους ανωτέρους του ή να αντιμετωπίσει την φοβία της σαπισμένης του όψης τον έκανε παραπάνω από απλά στερεοτυπικό κακό. Άσε που ποτέ δεν έγινε καλός ή νικήθηκε μόνιμα και δυνάμωνε συνέχεια με το πέρασμα των επεισοδίων. Κι όλα αυτά χωρίς καν να χρειάζεται έναν στρατό από τσιράκια. Τόσες χιλιάδες χρόνια τους είχε όλους μόνος του. Υπάρχει πιο κουλ από αυτό; Αυτό ήταν πράγμα ανήκουστο τότε παλιά... για καρτούν πάντα μιλώντας.

 

Σχετικό κιτς βίντεο

Edited by Anime_Overlord
Link to comment
Share on other sites

Inquisitor Glokta από το First Law Trilogy. Ο καλύτερος κακός ever!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Brandin απ'την Tigana. Μακράν ο καλύτερος κακός που έχω συναντήσει σε βιβλίο. Καρδούλες.

 

+1+1+1+1! Υπέροχος!:thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Inquisitor Glokta από το First Law Trilogy. Ο καλύτερος κακός ever!

 

 

 

 

Ω, ναι. Ναιναιναιναιναιναιναιναι. Ναι-ναι. Και κακός και άσχημος και χωλός και τα κάνει πάνω του κι έχει δόντι παρά δόντι και στην άνω και την κάτω μασέλα και κουτσός κι όοοοοο,τι ελάτωμα θες το έχει. Κι είναι και ο κακός της υπόθεσης και τον λατρεύεις πολύ περισσότερο απ΄τους καλούς.

Link to comment
Share on other sites

απο βιβλία ο κακός στο Νεκροσκόπο και ο ήρωας του "Κάτοικοι 1280".

Link to comment
Share on other sites

απο βιβλία ο κακός στο Νεκροσκόπο και ο ήρωας του "Κάτοικοι 1280".

 

Για τον σερίφη λες, ε; Συμφωνώ. Δεν μπορώ να πω ότι τον αντιπάθησα τον τύπο...

Link to comment
Share on other sites

είναι μεγάλος μπασταρδος, δειλός, τσάτσος, καθίκι, κυνηκός αλλα σε κερδίζει στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

To Zig Zag από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Jose Carlos Somoza. Απλά εφιαλτικό. Στα ελληνικά κυκλοφορεί με τον τίτλο «Η θεωρία των χορδών». Εξαιρετικό θρίλερ, αν και όταν το αγόρασα νόμιζα ότι ήταν καθαρά επιστημονικό.

Link to comment
Share on other sites

Inquisitor Glokta από το First Law Trilogy. Ο καλύτερος κακός ever!

 

 

 

Μα ναι! Πρόσφατα γνωρίστηκα με τον κύριο και τον συμπάθησα πολύ τον απαίσιο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι "love to hate" περίπτωση... Τον συμπαθείς... και ταυτόχρονα είναι αποκρουστικός... Νομίζω είναι το καλύτερο επίτευγμα του συγγραφέα, αυτό που πραγματικά κάτι τη σειρά να ξεχωρίζει (κι ας έχει κι άλλα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο Javert του Les Miserables (που το έχω διαβάσει σε ελληνικά κι αγγλικά αλλά όχι στο πρωτότυπο, δεν νομίζω να μάθω γαλλικά στα γεράματα) είναι για μένα από τους πιο miserable χαρακτήρες αυτού του αριστουργήματος. Βλέποντας το μιούζικαλ τις προάλλες θυμήθηκα πως κερδίζει τις εντυπώσεις ο "κακός" του βιβλίου. Στην αρχή τον αντιπαθείς, μετά τον μισείς, και μετά φτάνεις να τον λυπάσαι (!) ενώ παραμένει ο Valjean να είναι ο καλός στο μυαλό του αναγνώστη. Πραγματικά υπέροχη ιστορία.

 

(Και ένα υπέροχο κομμάτι από το μιούζικαλ, με τον τελευταίο διάλογο Valjean-Javert και το τέλος του δεύτερου.)

 

http://www.youtube.com/watch?v=v8XQ913KMtA

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dexter!

 

Πέρα απο τον Dexter όμως, θυμάμαι ένα βιβλίο που είχα διαβάσει πολλά χρόνια πρίν (το είχα δανειστεί απο την βιβλιοθήκη των Ιωαννίνων, αλλα δεν κατάφερα να το ξαναβρώ, οπότε δε θυμαμαι τον τίτλο, μόνο οτι το είχε γράψει γυναίκα συγγραφέας) το οποίο είχε να κάνει με μία παρέα φοιτητών που αποφάσισαν να σκοτώσουν ένα φίλο τους και να το κάνουν να φανεί σαν αυτοκτονία. Παρότι ήταν προφανώς οι κακοί της ιστορίας, ήταν τόσο πειστικοί σαν χαρακτήρες και σαν εκλογίκευση του εγκλήματός τους που ήθελες να το πετύχουν και τους συμπαθούσες. Ξέρω οτι είναι χαζό να το αναφέρω χωρίς τον τίτλο, αλλα μακάρι να τον θυμόμουν

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι η "Μυστική Ιστορία" της Donna Tartt;

Εμένα ο αγαπημένος μου κακός είναι ο δικηγόρος Palmer, από το Boston Legal (το ξέρω, δεν είναι σουφου αλλά με αυτά που συμβαίνουν εκεί μέσα, θα μπορούσε σίγουρα να είναι!)

Link to comment
Share on other sites

[...]Μήπως είναι η "Μυστική Ιστορία" της Donna Tartt;[...]

Νομίζω πως αυτό είναι, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ενδιαφέρον κατάλογος, αλλά μόνο 10 κακοί;

Είναι όλοι εξαιρετικοί, αλλά αγαπημένος μου είναι ο Hannibal Lecter.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι,ολοι εξαιρετικοι αλλα τρεφω μια "συμπαθεια" σε Pennywise και Hannibal Lecter!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχοντας μόλις διαβάσει το ''Μπλέιζ'' του King, μπορώ να πω ότι ο ομότιτλος ήρωας είναι ένας από τους συμπαθέστερους κακούς που έχω συναντήσει σε βιβλίο. Όχι πως μου έχουν τύχει και πολλοί τέτοιοι, αλλά ok. Βασικά ο Μπλέιζ δεν είναι αυτό ακριβώς που λέμε κακός. Περισσότερο μία άλλη ιδιότητα έχει, την οποία όμως δεν γίνεται ν' αναφέρω γιατί είναι spoiler. Είναι όπως και να 'χει ένας χαρακτήρας που παρ' όλες τις πράξεις του, δεν μπορείς παρά να συμπαθήσεις. Και συμφωνώ για τον Χάνιμπαλ Λέκτερ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Andre Linoge από Storm of the Century του Stephen King... Απίστευτος κακός... pure evil φαση :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τους αγαπημενους μου.

 

http://www.youtube.com/watch?v=8gciFoEbOA8

 

 

Και φυσικα Mountain that Rides που καθαρισε ανετα ολους τους κακους τις φαντασιας και επιστημονικης φαντασιας στα suvudu cage matches.

 

Εδω ειναι αυτος εναντια στον Δρακουλα

 

Mountain that Rides VS Dracula

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..