Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Τώρα πήρα χαμπάρι κι εγώ.

Μπράβο, στ' αλήθεια χαίρομαι με τα νέα σου. Όταν θα το διαβάσω, είμαι σίγουρη πως θα χαρώ εξίσου.

(Αυτό που λες, ότι δεν πίστευες στα αυτιά σου, και περίμενες το "αλλά" που ποτέ δεν ήρθε, είναι το ωραίο πράγμα που έχω ακούσει εδώ και καιρό).

 

Να είσαι καλά! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Πωπω,μα τι γουρλής που είμαι,βρε παιδιά!!laugh.gif

 

Κανονίστε σύντομα Βύνη να έρθω και να εκδώσουμε κανέναν άλλον!!biggrin.gif

 

Πραγματικά,συγχαρητήρια!Πολύ χαίρομαι,γιατί από το λίγο που σε γνώρισα μπορώ με σιγουριά να πω ότι το αξίζεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο παρά τύχη νομίζω πως ήταν. Πιστεύω πως ήταν θέμα... Χρόνου!

Τέλεια, πολλά συγχαρητήρια, Γιώργο, αναμένουμε το νέο βιβλίο!

 

Προσυπογράφω αυτό εδώ :)

Επιτέλους κάποιος το διάβασε στ'αλήθεια :)

Φτου φτου φτου. Δε σου εύχομαι τίποτα τώρα, τώρα πήρε το δρόμο του κι όλα θα πάνε τέλεια. Μόνο να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει :)

Link to comment
Share on other sites

Εύγε Γεώργιε!!!!!!!:first: :thmbup: :lmao: :D :thumbsup: :clap:

 

Καλά το είπε η Nienor: "...να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει."

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν πιστεύω στις γνωστές θεωρίες για το σύμπαν και τις σχετικές συνομωσίες του, περιπτώσεις όπως του Γιώργου με κάνουν ν’ αναθεωρώ. Παιδιά αν το θέλετε πολύ, αν έχετε υπομονή και κουράγιο και κυρίως αν έχετε πάθος για το γράψιμο κάποια στιγμή θα πιστέψει σε σας και κάποιος εκδοτικός οίκος. Γιώργο στα είπα και κατ ιδίαν, στα λέω κι από εδώ: συγχαρητήρια!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι ότι το συζητούσαμε στη Βύνη, ε; Συγχαρητήρια! Και σκληρόδετο σου εύχομαιthmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο Ευχαριστώ σε όλους σας για τη συμπαράσταση που δείξατε από την αρχή και για όλη αυτή τη χαρά που μοιραστήκαμε μαζί, εντός και εκτός αυτού του topic. Με τη σειρά μου εύχομαι τα καλύτερα και σε εσάς, συγγραφείς και μη. Να είστε όλοι καλά!

 

Όσο για το Τραγούδι, αν όλα πάνε καλά, θα αργήσει να φτάσει στα ράφια, μιας και έχει υπολογιστεί για τα επόμενα Χριστούγεννα. Ως τότε όμως έχουμε να περιμένουμε τις επερχόμενες εκδόσεις δυο άλλων συμφορουμητών μας. Πλησιάζει η στιγμή που θα διαβάσουμε το Κοράκι σε Άλικο Φόντο του Electroscribe και την Ενυδρία της Manstredin. Εύχομαι να ακολουθήσουν ευχάριστα νέα και από την Naroualis που πριν από λίγο καιρό οι καινούργιοι της μόχθοι ξεκίνησαν την δική τους οδύσσεια.

 

Turn the Wheel of Time

It keeps on spinning

There's no beginning

There's no end, Wheel of Time

There's no beginning

Just keep on spinning

 

Shine on

Embrace and deny me

Turn on, Wheel of Time

Shine on

You've burnt me, now guide me

Weave on, Wheel of time

 

Blind Guardian - Wheel of Time

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμα και για το Ταξίδι, η Νοέλα απέκτησε το δικό της blog:

 

noela-world.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμα και για το Ταξίδι, η Νοέλα απέκτησε το δικό της blog:

 

noela-world.blogspot.com

 

ότι πρέπει για τέτοιες μέρες :D

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Γιώργο.

Χρειάζεται να αλλάξεις λίγο το χρώμα της γραμματοσειράς για να ξεχωρίζει από το φόντο (στο οποίο θα έπρεπε ίσως να μειώσεις το opacity, να είναι πιο διαφανές).

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμα και για το Ταξίδι, η Νοέλα απέκτησε το δικό της blog:

 

noela-world.blogspot.com

The Legend is Born! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Τώρα, σχετικά με την πορεία του βιβλίου, δεν έχω πολλά νέα εκτός από δύο: Το πρώτο έχει να κάνει με το συμβόλαιο του Κέδρου. Είναι κάπως... ακατάλληλο. Μου είπαν πως ο Κέδρος, από το 2010, θέτει νέους όρους στους συγγραφείς, πρωτοεμφανόμενους και μη. Σύμφωνα με αυτό, για τα 1000 πρώτα τεμάχια που θα πουληθούν, ο δημιουργός δεν παίρνει φράγκο. Δεν είναι λοιπόν περίεργο να απορεί κανείς γιατί οι περισσότεροι συγγραφείς του Κέδρου την κωπάνησαν και πήγαν σε άλλους εκδοτικούς...:huh:

Το δεύτερο είναι πως έμαθα από τον Πατάκη την αιτία της απόρριψης. Το βιβλίο τους άρεσε όμως φοβούνται να ρισκάρουν την έκδοση ενός χριστουγεννιάτικου fantasy επειδή τα δικά τους χριστουγεννιάτικα βιβλία δεν έχουν πάει τόσο καλά. Η πλάκα είναι πως αυτή την ανακοίνωση μου την έκανε ο ίδιος που μου είχε πει για την απόρριψη, τηλεφωνώντας μια βδομάδα μετά τα ευχάριστα του Κέδρου για να μου ζητήσει να στείλω κάτι άλλο δικό μου, γιατί, όπως μου είπε, τους άρεσε η γραφή μου και θέλουν να διαβάσουν κάποια άλλη ιστορία μου. Αυτά ακριβώς μου είπε και η υπεύθυνη πωλήσεων του νεανικού τμήματος, όταν, ένα μήνα πριν, ήρθε από το μαγαζί για να μας δειγματίσει το Κοράκι σε Άλικο Φόντο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κάπου μέσα στην ιστορία υπάρχει η εξής φράση:

"Κάποια παιδιά δεν πρόκειται ποτέ να γυρίσουν σπίτι."

Δεν χρειάζεται να πούμε πολλά για αυτά τα λόγια, καθώς είτε κανείς τα λάβει μεταφορικά είτε κυριολεκτικά, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Κάποιοι δεν θα φτάσουν ποτέ στον προορισμό τους.

Και τώρα θα αναρωτιέστε προς τι αυτός ο πρόλογος. Λοιπόν, δείτε πως έχουν τα πράγματα απο σήμερα και μετά.

Ας γυρίσουμε λίγο πίσω. Σε αυτό το τόπικ που διαβάζετε τώρα, μερικές σελίδες πίσω είχα γράψει το χαρμόσυνο νέο πως οι εκδόσεις Κέδρος δέχτηκαν να συμπεριλάβουν το Τραγούδι του Χρόνου στο εκδοτικό τους πρόγραμμα. Ήταν Σεπτέμβρης του 2010, τέσσερις μήνες αφότου τους είχα στείλει το χειρόγραφο. Επειδή όμως δεν θα προλάβαιναν να το εκδώσουν για τα Χριστούεγεννα της ίδιας χρονιάς, είπαν να το βγάλουν τα επόμενα. Μου ζητήθηκε μάλιστα να κάνω κάποιες μετατροπές στα τελευταία κεφάλαια του βιβλίου ώστε να μπορεί να σταθεί από μόνο του, αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο για πιθανές συνέχειες. Το νέο χειρόγραφο παραδόθηκε στην αρχή του νέου χρόνου και από τότε περίμενα τα επόμενα νέα.

Λίγες μέρες πριν, λοιπόν, είχα περάσει από τα γραφεία και συζητούσα με την υπεύθυνη του παιδικού βιβλίου, παρουσία πάντα ευχάριστη και ευγενική. Μου είπε πως της άρεσαν οι αλλαγές, το βρήκε πιο συγκινητικό και όμορφο και περίμενε να διαβάσει τη συνέχεια και, τέλος, πως θα περίμενε τη γνώμη της επιτροπής για να προχωρήσει στη διαδικασία παραγωγής. Στην ουσία, μου είπε πως το βιβλίο "προχωράει" και να περιμένω σύντομα τηλεφώνημα για να μιλήσουμε περι των διαδικαστικών όπως συμβόλαια και τέτοια.

Το τηλεφώνημα αυτό το δέχτηκα σήμερα. Η υπεύθυνη, η ίδια φωνή που κάποτε μου είχε πει πως της άρεσε το βιβλίο, πως ήταν το μοναδικό από όλο το προηγούμενο εξάμηνο που δέχτηκαν να εκδόσουν, η ίδια που που έλεγε πως θα το στήριζε και πως θα έψαχνε ένα καλό εξώφυλλο, η ίδια που μου ζήτησε να κάνω τις μετατροπές στην ιστορία, σήμερα μου είπε πως αποφασίστηκε από την επιτροπή τελικά να μην προχωρήσει ο εκδοτικός στην έκδοση του βιβλίου μου. Ναι, έπειτα από όλα αυτά τα λόγια, τα σχέδια, τις υποσχέσεις και γενικά όλη εκείνη την ονειροφαντασία (γιατί δεν ήταν τίποτα άλλο τελικά εκτός από αυτό) ο Κέδρος δεν θέλει να εκδώσει το Τραγούδι του Χρόνου.

Ο λόγος; Αυτό που μου είπε ήταν πως στην επιτροπή δεν άρεσαν οι μετατροπές, οι μετατροπές που οι ίδιοι μου ζήτησαν να κάνω. Θεώρησαν πως η ιστορία έγινε λιγότερο παραμυθένια από ότι ήταν πριν. Προσωπικά εγώ έχω άλλη γνώμη για την διαφορετική τροπή των πραγμάτων και κάθε δικαίωμα να πιστεύω πως ο λόγος αυτός είναι μπαρούφες και τίποτα άλλο. Και ούτε με νοιάζει ποια είναι η αλήθεια γιατί στα ξαφνικά με αφήνουν απ΄ έξω, καθώς κι εκείνοι δεν είναι υποχρεωμένοι να μου αποκαλύψουν τα εσωτερικά τους. Αυτό που με ενόχλησε όμως είναι η κοροιδία. Τόσους μήνες πίστευα πως το βιβλίο ήταν σε καλά χέρια που δέχτηκαν να το φροντίσουν. Τόσους μήνες εργαζόμουν πάνω στην ίδια ιστορία, κόβοντας-ράβοντας και προσπαθώντας να είμαι συνεπής απέναντι σε αυτούς που έδειξαν ενδιαφέρον για εκείνη. Τόσους μήνες υπήρχε αυτή η εφορία μέσα μου πως επιτέλους κατάφερα να βρω έναν καλό εκδοτικό και να κάνω ένα μικρό βήμα μπροστά. Μα τελικά τόσους μήνες γελούσα τον εαυτό μου με τις αυταπάτες του Κέδρου.

Τουλάχιστον ήταν όμορφες αυταπάτες. Όλα αυτά που μοιραστήκαμε μαζί σε ετούτο το τόπικ, ειδικά εκείνα που ακολούθησαν του χαρμόσυνου (και δυστυχώς ψεύτικου) νέου τον περασμένο Σεπτέμβρη, άφησαν την ωραιότερη αίσθηση γιατί ήταν αληθινά (έστω αυτό θέλω να πιστεύω). Αντίθετα με τη χαρά που έδωσε ο εκδοτικός για να μου την πάρει πίσω λίγο καιρό αργότερα.

Βέβαια θα υπάρχουν και κάποιοι που διαβάζοντας αυτά τα νέα, θα χαρούν και θα τα απολαύσουν με περισσή ευχαρίστηση. Φυσικά δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από αυτούς. Με υγειά τους.

Όσο για τον Κέδρο, σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα βιβλία να εκδώσει (και άλλα τόσα να απορρίψει).

Όσο για την ιστορία, τα είπαμε στην αρχή.

Όσο για εμένα... πώς το λέει ο Κινγκ; "Λέω στο Θεό ευχαριστώ" . Προς το παρόν δεν έχω να του πω κάτι άλλο.

 

 

Και ξανά από την αρχή...

Edited by Παρατηρητής
ορθογραφικά...
Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση: Τότε γιατί δεν έβγαζαν το βιβλίο όπως ήταν πριν τις αλλαγές, ή έστω να σου ζητούσαν κάτι άλλο; Μαλακίες. Λυπάμαι, πραγματικά. Με τις υγείες τους. Κάπου την έχουμε ξαναδεί την ιστορία αυτή. Δεν έχω καμία εμπειρία από εκδοτικούς βεβαίως, αλλά από ό,τι έχω δει από την πλειοψηφία των περιπτώσεων, ίσως να είναι καλύτερα αν βρεις κάποιον μικρό. Τουλάχιστον εκεί ίσως ενδιαφερθούν πραγματικά για το βιβλίο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω τι να πω που να μην ακουστεί εντελώς κοινότοπο και χαζό, αλλά να ξέρεις ότι: :console:

 

Όσο γι αυτό:

"Κάποια παιδιά δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν σπίτι."

 

ποτέ δεν ξέρεις.

Μπορεί απλά το ταξίδι να χρειαστεί να είναι λίγο πιο μακρινό. Και μπορεί κάποιος άλλος οίκος να στεγάσει καλύτερα τα παιδιά με τα λαμπερά ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ψηλά το κεφάλι!:friends:

 

Φυσικά θα υπάρχουν και κάποιοι που διαβάζοντας αυτά τα νέα, θα χαρούν και θα τα απολαύσουν με περισσή ευχαρίστηση. Φυσικά δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από αυτούς. Με υγειά τους.

Δεν χρειάζεται ν' απαντήσεις σ' αυτό, αλλά εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν τέτοιο εδώ μέσα.

 

Χαζή ερώτηση: Τότε γιατί δεν έβγαζαν το βιβλίο όπως ήταν πριν τις αλλαγές, ή έστω να σου ζητούσαν κάτι άλλο;

Εμμ, ναι. Άρα μάλλον δεν είναι αυτός ο πραγματικός λόγος. Και αντίθετα με ότι νομίζεις τώρα σ' ενδιαφέρει να ξέρεις τον πραγματικό λόγο. Εκτιμώ ότι είναι η γενικότερη πολύ άσχημη κατάσταση στην αγορά. Δεν το εγκαταλείπουν λόγω ποιότητας, αλλά μάλλον λόγω αυξημένου (όπως το εκτιμούν εκείνοι) επιχειρησιακού κόστους. Έχει σημασία αυτό για σένα γιατί σημαίνει ότι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι...

 

Keep sending ...

Απλώς βεβαιώσου πριν για το ποια έκδοχή είναι η καλύτερη.

 

Και, ναι, αν σου έχουν τελειώσει οι μεγάλοι εκδοτικοί, είναι η ώρα να στραφείς στους μικρούς. Εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω φίλε μου, έχεις κάθε δίκιο στην οργή σου. Άλλαξαν γνώμη για δικούς τους λόγους, αθετούν τον λόγο τους για την οποιανδήποτε δική τους αιτία, και για να δικαιολογηθούν πετούν το φταίξιμο σε σένα, στις αλλαγές που έγιναν.

 

Να είσαι όμως σίγουρος ότι στην αρχή τα εννοούσαν όσα έλεγαν (σιγά μην είχαν χρόνο ελεύθερο για να παίζουν ξαφνικά έτσι μαζί σου) και άρα ξέρεις ότι ΤΟ ΕΧΕΙΣ! Μην χάνεις το θάρρος σου. Θα συμβεί.

 

Μην χάνεις την οργή σου. Την αξίζουν. Κάνε κουράγιο και συνέχισε τον αγώνα. Ο Κέδρος μόλις κέρδισε μια πολύ αλμυρή αναφορά στο βιογραφικό σου, που θα επαναλαμβάνεται σε κάθε μελλοντική σου δημοσίευση.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Οι κινεζοι λενε οποιος δεν εχει βαδισει το δρομο δε ξερει που ειναι οι βαθειες λακούβες, θα βρει το εργο σου το δρομο του ακομα και αν δεν οδηγει εκει που σχεδιαζες αρχικα και οπου και να οδηγεισει αλωστε σου μενει η εμπειρία του ταξιδιου. Μη μασας συνεχεισε να ψάχνεις και να εξελείσεσαι και τα αλλα θα έρθουν

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ μεγάλη απογοήτευση.

Τι να πω, μου έρχεται να κάνω link-bombing με τη λέξη ρεζιλίκια. Ο Mod να το αλλάξει το λινκ αν παρά είναι.

Αλλά δηλαδή να μας πηγαίνει μέσα από αυτό το τραινάκι των απογοητεύσευων, κυνηγητών, και μετά να χαιρόμαστε για πόσους μήνες, να δέχεσαι να τεμαχίσεις το παιδί σου. Και μετά να σου ρίχνουν πόρτα. Έ όχι. Σόρρυ αλλά μου έρχεται να πω χειρότερες λέξεις.

Edited by Παρατηρητής
αφαίρεση του link
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αυτό που έγινε Γιώργο, μου ήρθε αμέσως στο μυαλόεκείνο το κείμενο σου που διάβασα όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ, όπου τα έχωνες στουςεκδότες. Θυμάμαι ότι τότε είχα θεωρήσει την όλη ιδέα κάπως παιδιάστικη και ίσωςανώριμη. Διαβάζοντας όμως τις σημερινές «εξελίξεις» σου δίνω όχι, ένα αλλάχίλια δίκια να τα χώσεις σε κάτι τέτοιους. Νομίζω ότι δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο(όχι μονάχα για έναν συγγραφέα αλλά για οποιοδήποτε άνθρωπο έχει ένα όνειρο)από το να του δώσεις ελπίδες και μετά να τους τις ακυρώσεις. Για οποιονδήποτελόγο. Και τα περί οικονομικής κρίσης είναι κανονικές μπούρδες στη συγκεκριμένηπερίπτωση. Όπως και τα περί «όχι ικανοποιητικών αλλαγών» και άλλες τέτοιεςπαπαριές.

 

Σ’ αρέσει ένα βιβλίο αλλά δεν είσαι σίγουρος ότι μπορείς νατο πας μέχρι τέλους (για οποιονδήποτε λόγο); Να είσαι τίμιος και να το πεις στοσυγγραφέα του από την αρχή να κάνει τα κουμάντα του. Όχι να τον δουλεύεις είτεεσκεμμένα, είτε όχι.

 

Όλο αυτό που σου συμβαίνει Γιώργο απλά αποδεικνύει κάτι πουαρχίζει να γίνεται όλο και πιο φανερό τον τελευταίο καιρό και θα φανεί ακόμαπερισσότερο στο μέλλον: τον απόλυτο ερασιτεχνισμό των ελληνικών εκδοτικώνοίκων. Αλλά σε μια χώρα γεμάτη ερασιτέχνες (σε όλα τα επίπεδα) γιατί οιεκδοτικοί οίκοι να είναι διαφορετικοί; Αυτό ξέρουν, αυτό κάνουν.

 

Όσο για σένα Γιώργο δεν θα σου πω αυτό που σου είπαν οιάλλοι (Keep Sending).Εγώ θα σου πω κοίτα να συνέλθεις από το στραπάτσο και συνέχισε να γράφεις. Ίσωςο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις κάτι τέτοιο είναι να γράψεις μια καινούργιαιστορία. Χωρίς αναφορές σε εκδότες. Έτσι κι αλλιώς σε πολλούς δεν αξίζει ούτεκαν το μελάνι που θα ξοδέψεις. Και το ακόμα καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναινα πάρεις την κόρη και τη γυναίκα σου και να πάτε μια ωραία βόλτα μακριά απόεκδότες και βιβλία. Έτσι κι αλλιώς (ευτυχώς δηλαδή) η ζωή δεν είναι ούτε μονάχατο γράψιμο ούτε μονάχα το διάβασμα.

 

Θα τελειώσω μ’ έναν πασίγνωστο στίχο: another one bites the dust

 

Και φυσικά δεν εννοώ τον Γιώργο.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..