Jump to content

Το Ταξίδι του Λουκά και της Φωτεινής


Παρατηρητής
 Share

Recommended Posts

Γιάννη την άποψή μου για το ξωτικό με το κόκκινο σκουφί στην είπα και προχτές. Για μένα βγάζει μια φτήνια που δεν την αξίζει ένα βιβλίο που επιμελήθηκες εσύ, πόσο μάλλον ένα βιβλίο που το έγραψε ο Γιώργος.

Το δεύτερο, της Μέξη, είναι μεν καλό,αλλά και εγώ θα πω ότι έχει μια "ιλουστρασιόν" υφή στο συναίσθημα που παρέχει.

 

Τώρα για το τρίτο, το αφηρημένο... δυστυχώς όσο περισσότερο το βλέπω τόσο περισσότερο με κερδίζει. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Arachnida

    14

  • Sonya

    16

  • DinoHajiyorgi

    13

  • Παρατηρητής

    39

Γιάννη την άποψή μου για το ξωτικό με το κόκκινο σκουφί στην είπα και προχτές. Για μένα βγάζει μια φτήνια που δεν την αξίζει ένα βιβλίο που επιμελήθηκες εσύ, πόσο μάλλον ένα βιβλίο που το έγραψε ο Γιώργος.

Άι να αγιάσει το στόμα σου έφαγα τη μισή μου ζωή ψάχνοντας ένα τρόπο να το εκφράσω :p

 

Γιώργο, αυτό που έχεις βάλει εσύ από φάση χρώματα και ατμόσφαιρα είναι ό,τι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής (=ό,τι πιο κοντά σε αυτό που είχα φανταστεί). Αλλά κι εμένα δε μου αρέσουν πολύ οι μουτσούνες στο κέντρο.

 

Γιάννη, είναι πάρα πολύ όμορφα τα τράιμπαλ αλλά ρε παιδιά, πραγματικά, τι σχέση έχουνε με το βιβλίο?

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε, το εργαστήριο παραγωγής εξωφύλλων δεν κλείνει ούτε το βράδυ. Εδώ η έκτη εκδοχή (όλες οι υποψηφιότητες, συγκεντρωμένες εδώ) : post-233-0-40562800-1320274681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την 6η από τη 2η (και ξέρω ότι αυτό το στυλ θέλεις), έχει άποψη και χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν πω ότι ούτε κι αυτό μ' αρέσει, θα βγω κακός ε; :(

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο, σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά και πάλι, όχι καλό. Τα χρώματα είναι πολύ "μουντά" και "πασαλειμένα".

 

Γιώργο, το "παιδί" σου ετοιμάζουν. Είναι λογικό να το θέλεις ντυμένο και στολισμένο με τα καλύτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πιο παιχνιδιάρικο είναι το καλύτερο μέχρι τώρα και για μενα. :good:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι πρωί, βγαίνει και σε πιο παιχνιδιάρικο. post-233-0-29010900-1320304181_thumb.jpg

 

 

Κάνει ένα κλικ παραπάνω. Είναι πιο καλό έτσι σκοτεινό και με την προσθήκη της πινακίδας. Το θέμα της όμως δεν μου αρέσει. Βλέπουμε μια άσχετη άμαξα, πίσω διαγώνια, να κινείται με το ζόρι μεσα στο χιόνι και να χάνεται πίσω στα δέντρα. Χωρίς να θέλω να προσβάλω τον/την καλλιτέχνη, πιστεύω (και θέλω να πιστεύω) πως η ιστορία μου αξίζει κάτι καλύτερο στο εικαστικό θέμα.Αν όχι κάτι καλύτερο, έστω κάτι το ταιριαστό.

Από όλες τις προτάσεις που έχω δει μέχρι στιγμής, απουσιάζει το κυριότερο πράγμα της ιστορίας: το πνεύμα της. Πνεύμα μαγείας, φαντασίας, περιπέτειας, μυστηρίου, αγωνίας, φόβου, συγκίνησης. Το Τραγούδι του Χρόνου δεν είναι απλώς μια χριστουγεννιάτικη ιστορία, ανάμεσα σε τόσες άλλες, ούτε ένα χειμωνιάτικο παραμύθι για μικρές ηλικίες. Είναι λογοτεχνία φαντασίας, πώς το λένε; Fantasy, Φάνταζι, σίγουρα όχι τόσο μεγάλων αξιώσεων αλλά ανήκει στη σφαίρα του Φανταστικού. Είναι μια ιστορία γεμάτη με ξωτικά, θαυματουργούς, μάγισσες, τέρατα, στοιχειώματα, φαντάσματα... και δαίμονες ακόμα. Μια ιστορία με θαύματα, μάχες, ξόρκια, κυνηγητό, μαγικά τραγούδια κ.τ.λ. Μπορούν όλα αυτά τα χωρέσουν σε μια εικόνα; Μπορεί κάποιος να νιώσει το σφιγμό του βιβλίου;

Έχω παιδευτεί αρκετά χρόνια με τη συγκεκριμένη ιστορία του Τραγουδιού και της Νοέλα. Δεν ήταν τόσο η ταλαιπωρία που πέρασε το χειρόγραφο περνώντας από χέρι σε χέρι μέχρι να βρει τη στέγη του, όσο η δική μου ως μυθοπλόκος, γράφοντας ξανά και ξανά, προσπαθώντας να αποδώσω όσο καλύτερα μια ιστορία μαγείας, φαντασίας και ηρωισμού. Για αυτό και θεωρώ πως μία εικόνα που θα ταίριαζε σε παραμύθι για μικρότερες ηλικίες, δεν δικαιώνει κανέναν. Ούτε την ιστορία, ούτε εμένα, ούτε τους αναγνώστες που θα θέλουν να παρασυρθούν σε έναν κόσμο θαυμάτων και περιπέτειας - οι οποίοι στην τελική θα βρουν κάτι άλλο να διαβάσουν αφού θα διστάσουν μπροστά στο εξώφυλλο.

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως, ίσως, ο Γιάννης δε θέλει να παραφορτώσει το εξώφυλλο, θέλει κάτι πιο διακριτικό. Επίσης, δε θέλει το πρωταγωνιστικό ζεύγος στο εξώφυλλο. Και φαίνεται να προτιμάει τις αδρές γραμμές. Πώς μπορούν να συμβιβαστούν;

 

Αν, στο τελευταίο εξώφυλλο, βγει η άμαξα απ' τη μέση και μπει ο Τόμας με το κερί του; Αλλά όχι στο ύφος χριστουγεννιάτικης "καρικατούρας" που ήταν στο προηγούμενο εξώφυλλο, με το σκουφάκι του Άη-Βασίλη! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Λοιπόν λέω να εκτεθώ, αλλά πιστεύω ότι το αξίζει.

 

Πρόταση

Παίρνουμε για φόντο από εδω τον έναστρο χειμωνιάτικο νυχτερινό ουρανό (εικόνα με παιδάκια)

Βάζουμε στο κέντρο μια κλεψύδρα στα 2/3 της εικόνας (έβαλα εικόνα δεν ξέρω αν φαίνεται)

Και βάζουμε στο επάνω κομμάτι της κλεψύδρας στη θέση της άαμμου τον κόσμο που πάει να χαθει, να αρχίζει να στάζει σαν άμμος.(έβαλα κάτι σαν παράδειγμα στην τριτη εικόνα).

Μούχουν κλέψει το λάπτοπ και το νοτεπαντ που έχω δεν έχει προγράμματα για να επεξεργαστώ λίγο την ιδέα.

Δεν ξέρω τι καταλάβατε αλλά ας το δοκιμάσω, να δω πως θα ανέβουν οι οικόνες και τα ξαναλέμε.

post-2065-0-56348900-1320323321_thumb.jpg

untitled.bmp

Νέα εικόνα.bmp

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Npaps, ευχαριστούμε και εσένα, όπως και όλους για την καλή διάθεση.

 

Να κάνω μία διευκρίνηση. Το εξώφυλλο με τη νύχτα και τα τρία πρόσωπα, δεν ήταν ποτέ στα πιθανά εξώφυλλα του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Npaps, ευχαριστούμε και εσένα, όπως και όλους για την καλή διάθεση.

 

Να κάνω μία διευκρίνηση. Το εξώφυλλο με τη νύχτα και τα τρία πρόσωπα, δεν ήταν ποτέ στα πιθανά εξώφυλλα του βιβλίου.

Συγνώμη αν δεν κατάλαβα, αλλά ο Γιώργος μνημονεύει και την καλλιτέχνη Μ.Μεξή Όμως δεν μιλάω πια για εκείνη τη σύνθεση, απλά την χρησιμοποιούμε ως αναφορα στα χρώματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

I like. Δεν ήξερα npaps ότι είσαι του γραφιστικου!

Τα πρώτα μου λεφτά, το μακρυνό 1972, τα έβγαλα ως σκιτσιογράφος (από εκει έμεινε και το νπαπς):lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

post-233-0-58361600-1322660261_thumb.jpg μέρος δεύτερο: το ταξίδι του βιβλίου ξεκινάει (σε λίγες μέρες)

 

 

*εικονογράφηση: Γιώργος Λαμπράκης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι σαφέστατη η βελτίωση στο ύφος. Να πάει καλά και να πουλήσει σαν τρελό :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια. Το εξώφυλλο πραγματικά ωραίο.

 

Γιώργο και Γιάννη, σας εύχομαι καλές πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..