Jump to content

19ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Γενικός, Θέμα: Ψυχή


northerain
 Share

Recommended Posts

Ανοίγει ο 19ος διαγωνισμός σύντομης ΣΦΦ ιστορίας.

 

Το θέμα αυτή την φορά είναι η

 

Ψυχή

 

 

Κλέβοντας το προηγούμενο τόπικ του φίλτατου greemist:

 

Θα περιπλανηθείτε στα μονοπάτια της Φαντασίας, της Επιστημονικής Φαντασίας, του Τρόμου, ή σε υποκατηγορίες των ειδών αυτών, με απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει το στοιχείο του φανταστικού στην ιστορία σας.

 

• Οι ιστορίες πρέπει να κυμαίνονται από 1000 έως 3500 λέξεις.

 

• Ο διαγωνισμός ξεκινάει αύριο, Δευτέρα 3 Μαΐου 2010 και η συγγραφή - υποβολή των ιστοριών λήγει τα μεσάνυχτα της Δευτέρας 17 Μαΐου .

 

• Την Τρίτη 18 Μαΐου ξεκλειδώνουν οι ιστορίες και ξεκινάει η διαδικασία του σχολιασμού και της ψηφοφορίας.

 

• Θα μπορείτε να ανεβάζετε τις ιστορίες σας στην Βιβλιοθήκη από την επόμενη Δευτέρα 10 Μαΐου.

 

• Μπορείτε να γράψετε τις ιστορίες σας στα Ελληνικά, ή στα Αγγλικά.

 

 

Καλή έμπνευση, καλή συγγραφή και καλή επιτυχία σε όλες και όλους!

 

 

 

Ψηφοφορία

 

Μπορείτε από τώρα όλοι, συμμετέχοντες και αναγνώστες, να σχολιάσετε και να ψηφίσετε!

 

Ψηφίζετε βάζοντας τις ιστορίες του διαγωνισμού σε σειρά προτίμησης, τοποθετώντας στην 1η θέση εκείνη που θεωρείτε καλύτερη, στην 2η θέση την δεύτερη καλύτερη κ.ο.κ. Στην τελευταία θέση, όσοι συμμετέχουν στον διαγωνισμό θα βάλουν υποχρεωτικά την δική τους ιστορία.

 

Η ψηφοφορία είναι μυστική και διεξάγεται αποκλειστικά και μόνο με την αποστολή πμ σε μένα και στον Nihilio ταυτόχρονα.

 

Δεν ποστάρετε τις επιλογές σας για την ψηφοφορία σε αυτό το τόπικ, ή πουθενά αλλού, είπαμε η ψήφος είναι μυστική!

 

Η ψηφοφορία ολοκληρώνεται την Παρασκευή 28 Μαΐου 2010.

 

 

Η Ψυχή του Φιλ Ο'Ντόνοβαν - DinΜacΧanthi

Το ζύγι των ψυχών - adicto

Ἡ ἐξορία τοῦ προσώπου - adinol

Μια ψυχή στην ουρά - Διγελαδος

Ψυχικό αντίδοτο - dagoncult

Η Διαθήκη - Cassandra Gotha

Η Ψυχή του Αστροβάτη - aScannerDarkly

Σπασμένο Γυαλί - Tiessa

«Τρελή Πορεία» - deadend

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • aScannerDarkly

    12

  • DinMacXanthi

    13

  • Cassandra Gotha

    12

  • Adicto

    14

Δηλώνω πρώτη συμμετοχή; Μα πού είστε όλοι;

Φανταστικό θέμα, ελπίζω να με πιάνετε... :holiday:

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Θα πάρω κι εγώ μέρος. Ελπίζω να μη μας βγει πάλι η ψυχή στις αναβολές της τελευταίας στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Anime Overlord, ακόμη δεν αρχίσαμε και γκρινιάζεις... Κάποια πράγματα παραμένουν σταθερά. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Guest Anime_Overlord

Ο συγγραφέας που σέβεται τον εαυτό του δεν αλλάζει ύφος επειδή το απαιτούν οι αναγνώστες του!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον θεμα....Θα αποτολμησω μια προσπαθεια :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Ο συγγραφέας που σέβεται τον εαυτό του δεν αλλάζει ύφος επειδή το απαιτούν οι αναγνώστες του!

 

 

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

 

Θα προσπαθήσω κι εγώ, αν και δεν υπόσχομαι τίποτε.dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Να ρωτήσω κάτι. Ισχύει το ίδιο σύστημα ψηφοφορίας με το οποίο διεξάγονται και οι κλαδικοί (Ε.Φ, Φάντασυ, Τρόμου) διαγωνισμοί;

Πρέπει δηλαδή όσοι λαμβάνουν μέρος να ψηφίσουν και να ψηφιστούν απο όλους τους υπόλοιπους που λαμβάνουν μέρος, κάνοντας παράλληλα και κριτική σε όλες τις ιστορίες;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Να ρωτήσω κάτι. Ισχύει το ίδιο σύστημα ψηφοφορίας με το οποίο διεξάγονται και οι κλαδικοί (Ε.Φ, Φάντασυ, Τρόμου) διαγωνισμοί;

Πρέπει δηλαδή όσοι λαμβάνουν μέρος να ψηφίσουν και να ψηφιστούν απο όλους τους υπόλοιπους που λαμβάνουν μέρος, κάνοντας παράλληλα και κριτική σε όλες τις ιστορίες;

Λογικά ναι, απλά είναι θέμα του τι θα πει ο διοργανωτής

Link to comment
Share on other sites

Like Nihilio said. Ας μην κάνουμε αλλαγές τώρα.

 

Οι κριτικές των συγγραφέων στους άλλους δεν είναι υποχρεωτικές αν δεν κάνω λάθος, απλά common courtesy.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω και γω μέρος. Ευκαρία να απασχολήσω το μυαλό μου..όσο έμεινε..:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με πολυτρελαίνει το θέμα, θα την παλέψωmf_sherlock.gif

Ελπίζω να βγεί κάτι άξιο προς ανέβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα το παλαίψω κι εγώ. Ήδη έχω μια ιδέα, απλά όχι σαφή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατά πάσα πιθανότητα θα κάνω παρέα στον Γιώργerain με την καταμέτρηση των ψήφων. Προσωπικά βρίσκω το θέμα ιδιαίτερα ωραίο και με πολλές προεκτάσεις, είτε ΣΦ, είτε φάντασυ, είτε τρόμου (κι έχω μια χορορο-ιδέα που θα του πήγαινε κουτί του θέματος, αλλά επείγουν άλλα γραπτά αυτόν τον καιρό).

Link to comment
Share on other sites

Λέω κι εγώ να κάνω μια προσπάθεια, μπας και στρωθώ λιγάκι και γράψω, γιατί πολύ έχω σκουριάσει (τεμπελιάσει για την ακρίβεια) τώρα τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω την παράδοση:

 

Η Ουρά

477682391_bafb3c76c9.jpg

Μια μεταφυσική κωμωδία

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα, ελπίζω να προλάβω κάτι στο κάτω όριο των λέξεων.

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ τίτλο, και δυόμιση χιλιάδες λέξεις. Κιόλας. Αλλά μάλλον θα μου φτάσουν άλλες χίλιες.

 

Η Διαθήκη

:catmad: :cold: :death2:

post-1837-12730600365_thumb.jpg

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Με γαργαλάει απίστευτα αλλά μάλλον η ιδέα μου είναι πάνω από τις ικανότητες μου...

Πφφφ...

Πάντως θα της δωσω μία ευκαιρία χωρίς να ορκίζομαι τίποτα, παρά μόνο την σίγουρη συμμετοχή μου στο σχολιασμό και την ψηφοφορία.

 

 

21

 

 

Loosing_the_Soul_by_NephthysAileen.jpg

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να συμμετάσχω κι εγώ. Ελπίζω μόνο να μπορέσω στη συνέχεια και να διαβάσω/σχολιάσω, αλλιώς το πολύ πολύ να βρεθώ εκτός συναγωνισμού. θα κάνω ό,τι μπορώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Λίαν συντόμως στις οθόνες σας....

 

Η Ψυχή του Αστροβάτη

neutronStar_1516456c.jpg

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος μου τον τελευταίο καιρό είναι περιορισμένος στο ελάχιστο, οπότε δεν τρέφω ελπίδες για συμμετοχή. Υπόσχομαι ότι θα προσπαθήσω να διαβάσω-σχολιάσω-ψηφίσω!

 

Καλή Επιτυχία σ' όσους τόλμησαν ή θα τολμήσουν να βάλουν την "ψυχή" τους ενώπιον των σαγονιών των σχολιαστών του sff!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα διαγωνιστώ κι εγώ μιας και μου αρέσει το θέμα. Βέβαια αν καταφέρω να το κλείσω σε μια ιστορία 3500 λέξεων, αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

 

 

Μέχρι στιγμής πάντως έχω δυο πολύ πρωτότυπες ιδέες. Η μία είναι σχετικά με ένα μαύρο σπαθί που κλέβει ψυχές και η άλλη για έναν άνθρωπο που πουλάει τη ψυχή του στο διάβολο:tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα διαγωνιστώ κι εγώ μιας και μου αρέσει το θέμα. Βέβαια αν καταφέρω να το κλείσω σε μια ιστορία 3500 λέξεων, αυτό είναι μια άλλη ιστορία...

 

 

Μέχρι στιγμής πάντως έχω δυο πολύ πρωτότυπες ιδέες. Η μία είναι σχετικά με ένα μαύρο σπαθί που κλέβει ψυχές και η άλλη για έναν άνθρωπο που πουλάει τη ψυχή του στο διάβολο:tongue::tongue::tongue:

 

Μπαμπατηρητή, Ντιν to the rescue.. αφού δε σε φτάνουν οι 3500 λέξεις, κάνε τις 2 σουπερ-πρωτότυπες ιδέες, μια:

Γράψε για έναν άνθρωπο που πουλάει το σπαθί του στον διάολο devil2.gif α κάτσε... δεν έχει ψυχή...

 

Γράψε για έναν άνθρωπο που πουλάει το σπαθί του που κλέβει ψυχές στον διάολο, να κάνει κι εκείνος την δουλειά του πιο εύκολα.

Μη βάλεις το σπαθί μαύρο όμως, κάπου το 'χω ξαναδιαβάσει αυτό (ναι, μόνο αυτό).

 

hmm.gif

Έλα, το 'χω. Βάλε έναν μαύρο που πουλάει το εν λόγω σπαθί στον διάολο. Θα πάρεις και ψήφους για την φυλετική ποικιλία. clover.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..