Jump to content
Sign in to follow this  
wordsmith

Νεν

Recommended Posts

Sonya

Ντίνο, ένας πρώην, για να με πικάρει, μου είπε χύμα μέσα στα μούτρα μου ότι με είχε κερατώσει και μάλιστα με φίλη μου. Η αντίδρασή μου ήταν περίπου αυτή που σου περιέγραψα, μόνο που προσέθεσα ένα: "κι εγώ τώρα τι θέλεις να κάνω, να σε κάνω ντα ή ν' αρχίσω να υστεριάζω;"

(Βέβαια, υστερίασε αυτός και με αποκάλεσε αναίσθητη, άκαρδη και διάφορα άλλα λιγότερο ευγενικά πράγματα, αλλά εγώ, απ' τη μεριά μου, ούτε γδαρμένη ένιωσα, ούτε τεμαχισμένη, ούτε τσουρουφλισμένη)

Δεν το 'χω με τα μελοδράματα, δε μου πάνε. Τα πράγματα είναι πάντα απλά. Εμείς τα κάνουμε δύσκολα. Όταν είσαι μ' έναν άνθρωπο, δεν υπογράφεις άρρηκτη σύμβαση με το σώμα του, ούτε αυτός με το δικό σου. Το θέμα είναι να μπορείς να διαχωρίσεις πότε ένα κέρατο είναι απλά ένα ξέσπασμα (ένα μεθύσι, μια επιπολαιότητα της στιγμής) και πότε κρύβεται κάτι βαθύτερο και μοιραίο πίσω του.

Α, ναι, εννοείται η διακριτικότητα. Κι εμένα θα μ' ενοχλούσε αν έλειπε ο στοιχειώδης σεβασμός ο οποίος θα επέτρεπε στον σύντροφό μου να ξενοαπαυτώσει έξω απ' το κρεβάτι μας...

Edited by Sonya

Adicto

Τι να πω...

Μάλλον λάδι μηχανής κυλάει στις φλέβες σας ρε παιδιά.

DinoHajiyorgi

Ειλικρινά, ώρες -ώρες διαβάζω κάτι ποστ σου και μένω παγωτό!laugh.gif

Σε πήρε δηλαδή τηλέφωνο να σου πει οτι θα περάσει την νύχτα μαζί με τον άλλον (φαντάζομαι εννοείς οτι πηδήχτηκαν και δεν μιλούσαν για τον Παναθηναικό και τον Πάοκ) και εσυ μετά έμεινες μαζί της περισσότερο καιρό; Γιατί;

Κατ'αρχήν γιατί την αγαπούσα. Και με αγαπούσε κι εκείνη. Ήθελα να την πληγώσω και δεν μπορούσα.

Είχαμε ήδη ιδιαίτερη σχέση. Ήταν μεγαλύτερη μου. Μετά, συνεχίσαμε χαλαρά. Κοιμόταν περιστασιακά με τον άλλον, αλλά πλέον δεν με ένοιαζε. Κατά έναν περίεργο τρόπο το θεωρούσα sexy ότι γούσταρε να το κάνει και με μένα, ενώ είχε δοκιμάσει άλλον.

Αυτά τα "τι σημασία έχει που συζούμε / είμαστε παντρεμένοι, δεν ανήκει το κορμί μας στον άλλον" τα εκλαμβάνω ως **** (δεν γράφω την λέξη μην μου την πέσει μοντεράτορας). Τι συζούμε, τι παντρευόμαστε τότε μωρέ ****;!!!!! Νιώθεις κάτι για τον άλλον; Αν είσαι τέτοιο αγγούρι ψυχραιμίας δεν είναι σημαντικός/σημαντική για σένα.

Drake Ramore

Αυτά τα "τι σημασία έχει που συζούμε / είμαστε παντρεμένοι, δεν ανήκει το κορμί μας στον άλλον" τα εκλαμβάνω ως **** (δεν γράφω την λέξη μην μου την πέσει μοντεράτορας). Τι συζούμε, τι παντρευόμαστε τότε μωρέ ****;!!!!! Νιώθεις κάτι για τον άλλον; Αν είσαι τέτοιο αγγούρι ψυχραιμίας δεν είναι σημαντικός/σημαντική για σένα.

Κοίτα εδώ είναι απλά θέμα ιδιοσυγκρασίας του καθενός και δεν έχει να κάνει με την ζήλια αλλά με τον εγωισμό.

Π.χ εγώ δεν ζηλεύω, αλλά αν μου την κάνεις δεν έχει δεύτερη ευκαιρία, αντίο και bye bye. Για να μου την κάνεις πάει να πει οτι δεν καλύπτεσαι κάπου, και αν δεν καλύπτεσαι σήμερα δεν θα καλύπτεσαι και αύριο. Απο την στιγμή λοιπόν που δεν σε καλύπτω για ποιόν λόγο να το κωλοβαράμε.

Άλλο είναι ο πόνος του χωρισμού που έρχεται μετά και άλλο η ζήλια που προϋπάρχει.

Edited by Drake Ramore

Sonya

Είναι τραγικό αυτό που μόλις είπες (αναφέρομαι στον Ντίνο)! Επειδή, δηλαδή, αγαπάς κάποιον, αυτό σου δίνει το δικαίωμα να τον έχεις δεμένο με αλυσίδες; Ποιον κάνεις ευτυχισμένο μ' αυτόν τον τρόπο; Αγαπάς κάποιον όταν απαιτείς να συμπεριφέρεται αφύσικα και μη ανθρώπινα; Όταν δεν μπορείς να του αναγνωρίσεις ένα λάθος ή μια αδυναμία; Ποιον αγαπάς έτσι; Αυτόν όπως είναι ή αυτόν όπως θα ήθελες να είναι;

Σαφώς και δεν θα ήθελα, εγώ προσωπικά, να είμαι μ' έναν άνθρωπο που έχει και δεύτερη και τρίτη παράλληλη σχέση (προσοχή, όχι να έκανε μια κουκουρουκιά, να έχει δυο και τρεις και πέντε ταυτόχρονα), γιατί αυτό δείχνει ότι κάτι του λείπει απ' την δική μας σχέση, το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι μάλλον πρέπει ν' αναζητήσει κάτι που να τον γεμίζει περισσότερο. Επιπλέον, εγώ, για τον δικό μου αυτοσεβασμό, δεν θα δεχόμουν να είμαι μαζί του. ΑΛΛΑ! Εάν α) οι σύντροφοι έχουν από κοινού αποφασίσει την μη αποκλειστικότητα στο σεξ ή β) μιλάμε για μια στιγμή που ήλθε και παρήλθε και δεν σημαίνει τίποτα συναισθηματικά, αλλά μόνο βιολογικά, τότε μιλάμε για κάτι το τελείως διαφορετικό.

Αν, τώρα, συγχέονται οι έννοιες σεξ, σχέση, έρωτας κι αγάπη, δεν ευθύνομαι εγώ. Μέσα στο δικό μου λειτουργικό σύστημα, αυτά είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, που παίζουν σε συνδυασμούς, αλλά παίζουν και χώρια.

Επιπλέον, αυτό:

Κατ'αρχήν γιατί την αγαπούσα. Και με αγαπούσε κι εκείνη. Ήθελα να την πληγώσω και δεν μπορούσα.

είναι οξύμωρο. Όταν αγαπάς κάποιον, δεν θέλεις να τον πληγώνεις. Είτε το ένα θα συμβαίνει, είτε το άλλο.

Edited by Sonya

Drake Ramore

Μάλλον δεν απαντάς σε εμένα ε;laugh.gif

Sonya

Διευκρίνισα, κύριος! Δεν φταίω εγώ που απάντησες την ώρα που έγραφα! :Ρ

Kelley

Τι να πω...

Μάλλον λάδι μηχανής κυλάει στις φλέβες σας ρε παιδιά.

Αυτό το σχόλιο ήταν όντως πολύ πετυχημένο. Εύστοχο. Με κάλυψε.

Όπως όλα δείχνουν, τελικά η κα wordsmith σε συναγωνίζεται άνετα κ. Ντίνο. Μια χαρά θέματα ανοίγει και μάλιστα, όπως το κόβω, με την ίδια επιτυχία που τα ανοίγεις και εσύ. :thumbsup:

Tiessa

Αν, τώρα, συγχέονται οι έννοιες σεξ, σχέση, έρωτας κι αγάπη, δεν ευθύνομαι εγώ. Μέσα στο δικό μου λειτουργικό σύστημα, αυτά είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, που παίζουν σε συνδυασμούς, αλλά παίζουν και χώρια.

Και επίσης είναι και κάτι που μπορεί να παίξει πολύ διαφορετικά από σχέση σε σχέση, ανάλογα με την εκάστοτε ψυχική διάθεση και τη δική μας και των άλλων.

Αλλά θα επιμείνω σ' αυτό που είχα γράψει πολλά ποστς πιο πάνω, πριν καταλήξουμε σε προσωπικό επίπεδο: Ναι, μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, αλλά πρέπει να λαμβάνεις υπόψη σου ότι α) οι άλλοι μπορεί να μην είναι ικανοί να το δουν από τη δική σου σκοπιά και β) είναι καλά να προσέχεις να μην πληγώσεις τον άλλον ανεπανόρθωτα.

mman

[...] Αυτό που έζησα προσωπικά ήταν τηλεφώνημα από εκείνη, η οποία κλαίγοντας μου είπε ότι είναι σπίτι του και ότι θα περνούσε την νύχτα μαζί του. Έκλαψα, παρακάλεσα, δεν της άλλαξα γνώμη. ¨εζησα όλη τη νύχτα σα να με γδέρναν ζωντανό. [...]

Καλά, η κοπελιά έκανε τεράστιο φάουλ! Φαντάσου πόσο διαφορετικό θα ήταν αν είχε κάνει τη δουλειά της χωρίς να μάθεις τίποτα και μετά, στην περίπτωση και μόνο που το είχε πάρει απόφαση ότι προτιμάει τον άλλο, μόνο τότε στο έλεγε, ως τετελεσμένο. Το να σου το πει live, ήταν σαν ένα σχεδόν προσχεδιασμένο βασανιστήριο.

Και, ναι, διηγήματα όπως αυτό (αλλά και του Ντίνου) που ανάβουν τέτοιες συζητήσεις, σίγουρα έχουν πετύχει το σκοπό τους.

[Και εννοείται, ότι η συνάντηση της Κυριακής γίνεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα, κυρία wordsmith. Εντάξει, η Sonya ήταν σεσημασμένη...:D]

DinoHajiyorgi

Είναι τραγικό αυτό που μόλις είπες (αναφέρομαι στον Ντίνο)! Επειδή, δηλαδή, αγαπάς κάποιον, αυτό σου δίνει το δικαίωμα να τον έχεις δεμένο με αλυσίδες;

Επιπλέον, αυτό:

είναι οξύμωρο. Όταν αγαπάς κάποιον, δεν θέλεις να τον πληγώνεις. Είτε το ένα θα συμβαίνει, είτε το άλλο.

Ποιον έδεσα με αλυσίδες βρε Σόνια; Πάσχεις; Είχα ποτέ σχέση που απόκτησα με το ζόρι και την αλυσόδεσα; Από τη στιγμή όμως που εκείνη θέλει να είναι μαζί μου, κι εγώ θέλω να είμαι μαζί της, ε, δεν θέλω να πηδιέται με τον έναν και τον άλλον. Και φυσικά μιλάμε για έρωτα και αγάπη. Από πάντα εννοούσα έρωτα και αγάπη. Στο "Καυτό Πάθος" τα ζευγάρια νόμιζαν ότι είχαν έρωτα και αγάπη, μέχρι που προδόθηκαν από τα ταίρια τους, που ίσως βολικά, ανήκαν σε άλλη, στη δικιά σου ιδιοσυγκρασία.

Και το οξύμωρο το μάτι σου. Δεν την πλήγωσα γιατί την αγαπούσα. Τις γροθιές μου τις έφαγε ένας τοίχος. Εκείνη εισέπραξε ένα καλό γαμήσι, κι εγώ έγινα κομμάτια.

Kelley

Καλά, η κοπελιά έκανε τεράστιο φάουλ! Φαντάσου πόσο διαφορετικό θα ήταν αν είχε κάνει τη δουλειά της χωρίς να μάθεις τίποτα και μετά, στην περίπτωση και μόνο που το είχε πάρει απόφαση ότι προτιμάει τον άλλο, μόνο τότε στο έλεγε, ως τετελεσμένο. Το να σου το πει live, ήταν σαν ένα σχεδόν προσχεδιασμένο βασανιστήριο.

Σε αυτό θα πρέπει να συμφωνήσω. Αν είναι να την κάνεις την απιστία, θα πρέπει να ξέρεις και πώς να την κρύψεις. Γιατί να πεις την αλήθεια και να μπεις σε μπελάδες; Η αλήθεια είναι υπερτιμημένη. Ignorance is bliss!

Sonya

Ντίνο, θα σε παρακαλούσα να διαβάζεις αυτά που γράφω κι όχι αυτά που νομίζεις ότι γράφω. Είπα:

Όταν αγαπάς κάποιον, δεν θέλεις να τον πληγώνεις
,

την στιγμή που εσύ είχες πει

Όχι δεν τον πληγώνεις, ή δεν σε πληγώνει. Ασυναίσθητα, αθέλητα, μπορεί να συμβεί. Όταν συμβαίνει ηθελημένα τότε δεν τον αγαπάς. Κι όταν, σαδιστικά, τον υποχρεώνεις να συμμετέχει στις (επαναλαμβανόμενες) τύψεις και τις ενοχές σου, τότε ούτε καν τον σέβεσαι.

Κι ο νοών, νοείτω.

Edited by Sonya

Kelley

Έχω την αίσθηση πως ο Ντίνος προσπαθούσε να πει ότι θέλησε να πληγώσει το εν λόγω αίσθημα του, αφού δέχτηκε την προδοσία. Κοινώς τον κεράτωσε, το έμαθε, πληγώθηκε και ένιωσε την ανάγκη να κάνει αντίποινα, ως εκτόνωση για αυτό που του συνέβη. Εγώ αυτό κατάλαβα από το ποστ του.

Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι ότι παρέμεινε στη σχέση μετά από αυτό, προωθώντας έτσι το «Σουηδικό μοντέλο» της μοιρασιάς που μας περιέγραψε τόσο παραστατικά η wordsmith. One, big, happy family δηλαδή.

Πάντως με αυτά που διαβάζω αγαπητέ Ντίνο, σαν να μου φαίνεται τελικά πως ως λαός είμαστε πολύ πιο κοντά στη «Σουηδική», όπως λες ψυχολογία, παρά στη Βαλκανική.

DinoHajiyorgi

Κι όταν, σαδιστικά, τον υποχρεώνεις να συμμετέχει στις (επαναλαμβανόμενες) τύψεις και τις ενοχές σου, τότε ούτε καν τον σέβεσαι.

Κι ο νοών, νοείτω.

Ποιες δικές μου τύψεις; Ποιες δικές μου ενοχές; Εμένα εννοείς; Για το κακό που της έκανα; Λες να της οφείλω και ένα γράμμα να της ζητήσω συγνώμη που πέρασε καν από το μυαλό μου να την πληγώσω; Ωραίος ο ιδιωτικός κόσμος που έφτιαξες για τον εαυτό σου Χριστίνα; Όλα καλά εκεί μέσα;

Drake Ramore

Μιλάει για τις δικές της τύψεις και ενοχές στις οποίες σε υποχρέωσε να συμμετάσχεις με το τηλεφώνημά της. Το κλάμα της συμπλήρωσε το μαρτύριο...

Sonya

Thank you, Drake... :)

DinoHajiyorgi

Μιλάει για τις δικές της τύψεις και ενοχές στις οποίες σε υποχρέωσε να συμμετάσχεις με το τηλεφώνημά της. Το κλάμα της συμπλήρωσε το μαρτύριο...

Ίσως το παρεξήγησα από την, για την δική μου αντίληψη, απάθεια που χαρακτηρίζει την Sonya σε αυτό το ζήτημα, και το είδα λάθος. Πάντως να που, δέκα χρόνια μετά, ανακαλύπτω η πληγή είναι ακόμα εκεί, αγιάτρευτη. Όσον αφορά το συγκεκριμένο συμβάν. Γιατί με εκείνη, σήμερα είναι πολύ καλή μου φίλη. Και την αγαπώ ακόμα, όχι ερωτικά, αλλά την αγαπώ.

Υπάρχει και ολόκληρη ιστορία γύρω από το συμβάν το οποίο δεν αφορά πολλούς. Όταν συνέβη, την φιλοξενούσα σπίτι μου, στην Χαλκίδα. Δεν είχε αλλού να μείνει. Καμιά φορά κατεβαίναμε μαζί στην Αθήνα, στο group therapy, στο οποίο είχαμε γνωριστεί. Εκείνη τη μέρα δεν κατέβηκα μαζί της στην Αθήνα. Ο τύπος ήταν ένας άλλος από το ίδιο group therapy. Περίμενα στα ΚΤΕΛ Χαλκίδας για το τελευταίο λεωφορείο από Αθήνα και εκείνη δεν ήρθε. Γύρισα με τα πόδια σπίτι υποψιαζόμενος τι είχε συμβεί. Φαινόταν από το group στο πως σπρώχνονταν ο ένας προς τον άλλον, από τον ίδιο τον ψυχαναλυτή. Κι εκείνη με είχε προκαλέσει να έρθω μαζί της στην Αθήνα, με εκείνον σαν ισχνή απειλή από πίσω. Εκνευρισμένος και πεισμωμένος δεν είχα πάει.

Και έτσι με πήρε σπίτι να μου πει ότι δεν θα ερχόταν Χαλκίδα εκείνο το βράδυ...

Την άλλη μέρα κατέβηκα Αθήνα, πήγα στο πρωινό group, τους αντιμετώπισα όλους και γενίκαμε τσίρκο, με μένα στον ρόλο του κλαιγόμενου παλιάτσου. Εκείνη έλεγε ότι το έκανε για το καλό μου, ο γιατρός με καθησύχαζε ότι η απιστία έγινε "ελεγχόμενη" - τι στο διάολο ήταν αυτό - και ο τύπος πήγε να μου την βγει με ένα "ο Ντίνος πρέπει να καταλάβει ότι..." Τον έβγαλαν έξω κακήν κακώς όταν σήκωσα ένα σκαμνί και χύμηξα πάνω του. Ο ίδιος πρόλαβε να πει ότι εκείνη έκλαιγε στα χέρια του όλη τη νύχτα. Άντε κι εκείνη ήθελε κάποιον να την απαυτώσει. Τι είδος άντρας μπορεί να του σηκωθεί και να κάνει σεξ με γυναίκα που κλαίει; Ήταν η μέρα που ο ψυχαναλυτής, όσο ψύχραιμα μπορούσε, μου ανακοίνωσε πως δεν είχα πλέον ανάγκη θεραπείας. Είχα τελειώσει με το group.

Με εκείνη γυρίσαμε μαζί στην Χαλκίδα και είχαμε ακόμα αρκετή ιστορία να περάσουμε μαζί. Πέραν του συμβάντος δεν έπαψα να τη λατρεύω.

Χρόνια μετά, πέρασα μια φορά τυχαία από το group. Κάθισα στον κύκλο και ήταν κι εκείνος εκεί. Είχε προβλήματα στύσης. Ο ψυχαναλυτής με ρώτησε αν ήθελα να φύγω μαζί του μετά την συνεδρία για να πάμε να τα πούμε οι δυό μας [κοινή πρακτική συμπαράστασης στο group.] Αρνήθηκα. Όσο με αφορούσε ας καιγόταν και ζωντανός στην κόλαση.

Drake Ramore

Ντίνο, OMG ρε φίλε!

Too much info!

Kelley

Ντίνο, OMG ρε φίλε!

Too much info!

:roflmao: Α ρε Αποστόλη, σε φαντάζομαι να τα διαβάζεις όλα αυτά και να βγάζεις αφρούς από το στόμα και δεν μπορώ να σταματήσω να γελάω λέμε! Ουουυυυυυ! Scary ε;;;;

Ντίνο αυτό ήταν όντως πολύ επώδυνο. Θύμισε μου να σε χαστουκίσω μόλις σε δω:bangin:

wordsmith

(Τι έγινε, ρε παιδιά!; Εγώ το άρχισα όλο αυτό;!:lol:)

Προς Sonya και mman: Συμφωνώ απολύτως. Η αδιακρισία θα με πείραζε περισσότερο από την ίδια την πράξη της απιστίας. Είναι δικαίωμα του καθενός να έλκεται από κάποιον άλλο εκτός από αυτόν με τον οποίο έχει σχέση, δεν τυφλώνεσαι κιόλας μέσα σε μια σχέση. Αλλά άλλο να γνωρίσεις έναν άλλο, να τον προτιμήσεις και να λύσεις αξιοπρεπώς την πρώτη σχέση, άλλο να σε πιάσει ο πρώτος στα πράσα να τον κερατώνεις ξεδιάντροπα, χωρίς να νοιαστείς να του το φέρεις με τρόπο για να μην πληγωθεί.

Έχοντας προσωπικά υψηλό ποσοστό τρελών στην ερωτική μου ζωή, θα εκτιμούσα περισσότερο μια αξιοπρεπή, ειλικρινή και συνεπή συμπεριφορά απόρριψης, παρά την περιφρόνηση που δείχνει η αμέλεια να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα με τον άλλον, λες και τα αισθήματά του είναι απλήρωτη δόση δανείου.

Προς Ντίνο: Παρντόν; Στο "Καυτό Πάθος" τα ζευγάρια νομίζουν ότι έχουν έρωτα και αγάπη; Από πού φαίνεται αυτό; Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα τέτοιο! Μου φάνηκε περισσότερο σαν σάτιρα του τι βλακείες κάνει ο κόσμος για το σεξ και γενικά τι επιπολαιότητες καταστρέφουν τις σχέσεις. Κάτι τέτοιο, τέλος πάντων. Γιατί φέρονται και οι τέσσερις γελοία, οι απατώντες λένε ψέματα ακόμα και μεταξύ τους και οι απατημένοι βγάζουν τα φλογοβόλα και όποιον πάρει ο Χάρος.

Προς Drake: Ευχαριστώ για τις προσπάθειες να ηρεμήσεις τα πνεύματα και περιμένω και τη δική σου άποψη.

Προς Adicto: Δεν είναι ξεκάθαρη η άποψή σου. Οκ, θα έσπαγες τα δόντια όποιας σε κεράτωνε έτσι κατάμουτρα και αδιάκριτα, εδώ συμφωνώ, αλλά αν απλώς γνώριζε κάποιον άλλον, τον προτιμούσε από σένα και σου το έλεγε ήσυχα ήσυχα πριν σε χωρίσει; Και εκεί το ίδιο θα έκανες;

Προς Kelley: Ευχαριστώ πολύ, Μαρία μου, για την υποστήριξη και την καλή κριτική. Βάλε και το "Μαρία" αντί για "Vassiliki"στο προφίλ σου, να μη μπερδευόμαστε.

Drake Ramore

Εγώ θέλω να ρωτήσω, πως διάλεξες χρωματάκια για τα ονόματα μας;

Τυχαία ή βάση κάποιας σκέψης;laugh.giflaugh.giflaugh.gif

wordsmith

Από τα αβατάρ, το χρώμα που μου φαίνεται ότι κυριαρχεί στο καθένα. Στο δικό σου μάλλον το πήρα από την κάτω εικονίτσα.

Adicto

Προς Adicto: Δεν είναι ξεκάθαρη η άποψή σου. Οκ, θα έσπαγες τα δόντια όποιας σε κεράτωνε έτσι κατάμουτρα και αδιάκριτα, εδώ συμφωνώ, αλλά αν απλώς γνώριζε κάποιον άλλον, τον προτιμούσε από σένα και σου το έλεγε ήσυχα ήσυχα πριν σε χωρίσει; Και εκεί το ίδιο θα έκανες;

Οχι δα! Αντιθετως, θα το σεβόμουν και θα το εκτιμούσα φυσικά.

edit συμπληρωματικό: και μετα θα εσπαγα τα δόντια του άλλου devil2.giflaugh.gif

Edited by Adicto

Kelley

edit συμπληρωματικό: και μετα θα εσπαγα τα δόντια του άλλου devil2.giflaugh.gif

Είπα και εγώ. Αναρωτιόμουν που στο καλό είναι η wordsmith τόση ώρα, η οποία και άρχισε όλο αυτό το μπάχαλο. Well done, my friend, τελικά τα πήγες πολύ καλύτερα απ’ ότι περίμενα!:first:

Σε ότι αφορά τις ιστορίες τώρα, η ιδέα του Ντίνου, αν θυμάμαι καλά, ξεκίνησε ως σενάριο για ταινία. Νομίζω πως η υπερβολή –βλέπε γελοίες ατάκες και φλογοβόλα- είναι χαρακτηριστικό πολλών ταινιών (κυρίως του δυτικού κινηματογράφου και που να δείτε και τον νεότερο Ιταλικό και Ισπανικό κινηματογράφο) και κυρίως της κωμωδίας. Αν, όπως κατάλαβα, η αρχική ιδέα του σεναρίου, είχε ως σκοπό την κωμωδία, τότε δεν βρίσκω τίποτα εξωπραγματικό στους χαρακτήρες. Τα νοήματα σε τέτοιου είδους genre βγαίνουν ακριβώς μέσα από την υπερβολή.

Τώρα για την ιστορία αυτού του thread, θα πρέπει να συμφωνήσω με την Tiessa. Ο χαρακτήρας που σκιαγράφησες έχει όντως ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να έχει εξέλιξη εντός μιας ιστορίας. Η κύριος της ιστορίας σου έχει πολύ συγκεκριμένες ιδέες και συμπεριφορά, και δεν βλέπω πουθενά να τις αμφισβητεί έστω και στο ελάχιστο. Συνήθως, οι χαρακτήρες αλλάζουν με βάση την πλοκή και αυτό είναι ίσως και το ενδιαφέρον κομμάτι για τον αναγνώστη. Κοινώς, κερδίζουν έδαφος οι πιο πολυδιάστατοι χαρακτήρες σε μια ιστορία.

Τέλος, απομόνωσα το σχόλιο του Adicto απλά γιατί θεωρώ πως είναι ο πιο ρεαλιστικός χαρακτήρας αυτού του «έργου», και πιο κοντά στη μέση νοοτροπία του Έλληνα άντρα.:thmbup: