Jump to content
Sign in to follow this  
wordsmith

Νεν

Recommended Posts

Tiessa

Εγώ θέλω να ρωτήσω, πως διάλεξες χρωματάκια για τα ονόματα μας;

Από τα αβατάρ, το χρώμα που μου φαίνεται ότι κυριαρχεί στο καθένα. Στο δικό σου μάλλον το πήρα από την κάτω εικονίτσα.

Συμπέρασμα: Εμένα δε μου μιλάει γιατί δεν έβρισκε κατάλληλο θαλασσί για να με προσφωνήσει :tease:!

Edited by Tiessa

wordsmith

Έλα ρε Βάσω! Αφού το ξέρεις ότι σου έχω αδυναμία.:friends::flowers: Απλώς σου είχα ήδη απαντήσει, με ένα ποστ όλο δικό σου σε προηγούμενη σελίδα;).

Μαρία, ευχαριστώ για τον τίτλο της μπαχαλοδημιουργού που μου αποδίδεις. Τιμή μου.^_^:lol::clap:

Adicto, ok, καλύφθηκα, μερσί.

Dark desire

Θεωρώ την ζήλεια απ' τα χειρότερα πάθη. Πρώτον, είναι ανώφελη. Αν κάποιος σκοπεύει να σου τα φορέσει, θα το κάνει είτε ζηλέψεις είτε όχι.

Το πάθος, Σονια μου, ειναι κατι ιερο...Η ζηλια ειναι ανωμαλια!

Edited by Dark desire

Dark desire

[quote name='DinoHajiyorgi' date='14 May 2010 - 14:27' timestamp='1273836456' post='147025'

Το να μπεις όμως στο σπίτι σου ανυποψίαστος και να πιάσεις τον άντρα σου / την γυναίκα σου να πηδιέται με άλλον πως το λέτε;

Η γυναικα ενος φιλου όταν τον εκανε τσακωτο με την παρανομη αντεδρασε πρωτοτυπα-το γυρισε σε τριο... (καλα, αυτη ηταν και Γαλλιδα, αλλα μυαλα...)

Αλλο ο πονος του κερατου κι αλλο η ζηλια-στη μια περιπτωση ειναι στιγμιαιο, στην αλλη σου τρωει τα σπλαχνα αργα αργα...

Εγω αμα τον επιανα τον προκομμενο στα πρασα, απλα θα του ετοιμαζα τη βαλιτσουλα του, θα του'δινα κι ενα φιλακι για goodbye κι οξω από την πορτα! Αφου πήγε με αλλη, παει να πει ότι δε θελει να ειναι μαζι μου, οπότε ποιος ο λογος να τον κραταω?

Μου'χει συμβει τρεις φορες (οχι με τον ιδιο): Την πρωτη κλειστηκα σπίτι κι εκλαιγα τον μακαριτη. Τη δευτερη αδειασα την καβα του σπιτιου και με τρεχανε για πλυση (εκει εφαγα κι ενα ξεχεσμα από τη μανα μου). Την τριτη το'ριξα στις αρπαχτες για να ανεβει η γυναικεια μου αυτοπεποιθηση καθως το ξενογαμείν ηταν και σαβουρογαμειν (ειχε μια φατσα σαν το αβαταρ του Ντινου). Και στις τρεις περιπτωσεις η αισθηση μετα ηταν χαλια: κενο, αηδια, ξινιλα στο στομαχι. Όταν συνήλθα την τελευταια φορα (ειχα κανει πραγματα που δε θελω ούτε να τα θυμαμαι, εγω, η ανοιχτομυαλη) αποφασισα να αγαπάω πρώτα εμένα και μετα τον συντροφο μου...

Ντινακο μου οσο για τη δικια σου, η τυπισσα ηταν καραμπαμ ανώμαλη. Ειχε το φιλετο και ηθελε πατσα, και δη εμποτισμενο με κατευναστικα...

Solonor

Εγώ πάντως, αυτό που κατάλαβα είναι πως για να ολοκληρώσεις ένα καλό group therapy, πρέπει στο τέλος ν' ανοίξεις το κεφάλι κάποιου;

Κι εδώ, ποιανού το κεφάλι πρέπει ν' ανοιχτεί;;;

mman

Εγώ πάντως, αυτό που κατάλαβα είναι πως για να ολοκληρώσεις ένα καλό group therapy, πρέπει στο τέλος ν' ανοίξεις το κεφάλι κάποιου;

Κι εδώ, ποιανού το κεφάλι πρέπει ν' ανοιχτεί;;;

Αντώνη, γιατί κάνεις την πάπια; Εσύ τι θα έκανες αν τους έπιανες στα πράσα; Έλα, δείξε μας πόσο ήπιος και πολιτισμένος άνθρωπος είσαι...:devil2::lol:

Solonor

Είμαι ο Αντώνης και αν την έπιανα στα πράσα, θα της εξηγούσα πόσο με πλήγωσε, πόσο την αγαπούσα και πως θα την δεχόμουν πίσω μόνο αν μου ζητούσε ειλικρινά συγνώμη.

Φτιάχτηκες Μάκη;

Drake Ramore

Το διάβασα κι εγώ το κείμενο (διήγημα δεν το λες).

Σκιαγράφηση χαρακτήρα περισσότερο, παρά οτιδήποτε άλλο θα έλεγα. Παρόλα αυτά το μήνυμα που θέλεις να περάσεις (σε κάποιον που δεν έχει διαβάσει τα ποστ με τα σχόλια) δεν χτυπάει τόσο ξεκάθαρα όσο επιθυμείς. Αν δεν έβαζες στον τίτλο ότι πρόκειται για ιδεολογική αντίπραξη δεν θα το συνδύαζα.

mman

Είμαι ο Αντώνης και αν την έπιανα στα πράσα, θα της εξηγούσα πόσο με πλήγωσε, πόσο την αγαπούσα και πως θα την δεχόμουν πίσω μόνο αν μου ζητούσε ειλικρινά συγνώμη.

Φτιάχτηκες Μάκη;

Τι συνεπές με τον εαυτό του παιδί!:rolleyes: Πειράζει να προσθέσω ότι την Κυριάκη συμπλήρωσες "Μανωλιέ, δεν με παρασέρνεις να σου πω τι πραγματικά θα έκανα"; Όχι, ε;:devil2:

Edit: Crucial italics...

Edited by mman

wordsmith

Προς Drake: (Ναι, ρε παιδί, σκιαγράφηση χαρακτήρα είναι! Το ότι μοιάζει με διήγημα έγινε κατά λάθος) Καλά, κι εσύ τώρα το διάβασες; Μετά από 3 σελίδες κουτσομπολιά; Ευχαριστώ για την εκτίμηση σου στο λογοτεχνικό μου ταλέντο, αγαπητέ...

Προς Solonor: Το δικό σου κεφάλι πρέπει να ανοιχτεί, φίλτατε Αντώνη, επειδή γράφεις στο τόπικ χωρίς να έχεις διαβάσει το κείμενο(που είναι και μιάμιση σελίδα μόνο). Και ποιον λες Μάκη; Am I missing something?

Drake Ramore

Προς Drake: (Ναι, ρε παιδί, σκιαγράφηση χαρακτήρα είναι! Το ότι μοιάζει με διήγημα έγινε κατά λάθος) Καλά, κι εσύ τώρα το διάβασες; Μετά από 3 σελίδες κουτσομπολιά; Ευχαριστώ για την εκτίμηση σου στο λογοτεχνικό μου ταλέντο, αγαπητέ...

Αααα όλα κι όλα...κακώς μου την λες!

Δεν υπέγραψα κάποιο συμβόλαιο που λέει οτι πρέπει να διαβάζω κάθε ιστορία που ανεβαίνει ή οτι δεν μπορώ να τοποθετηθώ σε κάποιο σχόλιο μέλους που δεν αφορά την ιστορία αλλά γενικότερα μια στάση.

Απο εκεί και πέρα θέλει και ένα κάποιο πλασάρισμα η ιστορία ανάλογα με το κοινό που απευθύνεται.

Είδα οτι:

1.Είναι τοποθετημένη στην κατηγορία Διάφορες Ιστορίες (που δεν πολυδιαβάζω, εκτός και αν κάποιος (που γνωρίζει τα γούστα μου) μου υποδείξει συγκεκριμένη ιστορία)

2.Γράφεις οτι είναι αντίπραξη στο διήγημα του Ντίνου (που έχω διαβάσει παλαιότερα αλλά η θεματολογία του δεν είναι απο αυτές που με αγγίζουν)

3. Είδα τα σχόλια των μελών που την διάβασαν και κατάλαβα πάνω κάτω τι πραγματεύεται (θέμα το οποίο δεν μου κάνει κλικ γενικά).

Παρόλα αυτά, επειδή υπάρχει εκτίμηση στο λογοτεχνικό σου ταλέντο, έκατσα και την διάβασα γνωρίζοντας οτι είναι κάτι που δεν με αφορά και αφησα και κάποιο σχόλιο.

Υ.Γ Μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματαwink.gif

wordsmith

Xμμμ... Λες, δηλαδή, ότι δεν τρέχει τίποτα αν γράφουμε ποστ σε κάποια ιστορία που δεν την έχουμε διαβάσει, για να σχολιάσουμε τα ποστ των άλλων. Μπορεί. Εγώ μάλλον την ψώνισα ελαφρώς και ήθελα να μείνετε on topic και να σχολιάζετε το κείμενο αντί τα σχόλια των άλλων. Αλλά οκ, χαβαλές να γίνεται. Και επίτηδες έγραψα "ως ιδεολογική αντίπραξη στον Χατζηγιώργη", για να τραβήξω πελάτες με (ιερό) σκοπό τον χαβαλέ. Αλλά ξέφυγε και έπαψε να είναι το κείμενό μου το επίκεντρο. Δεν ήθελα να σε κατηγορήσω, απλώς να ξαναφυτιλιάσω το τόπικ. ΟΚ? No hard feelings? Άντε και κάποιο επόμενο σ/κ θα ανέβω Θεσσαλονίκη, να τα πούμε και από κοντά.

KELAINO

Το να μπεις όμως στο σπίτι σου ανυποψίαστος και να πιάσεις τον άντρα σου / την γυναίκα σου να πηδιέται με άλλον πως το λέτε;

Πολύ καλή ερώτηση. Άμα δε σε συμβεί, εν είναι εύκολο να πεις τί θα έκαμνες, όποος είναι έξω από το χορό κλπ.

Μια πολύ καλή ευκαιρία για δράμα. Σε αντίθεση με τη Σόνια, λατρεύω τις υπερβολές. Θα έδινα την παράσταση της ζωής μου. Θα διέλυα το διαμέρισμα (αλλά θα φρόντιζα να σπάσω μόνο δικά της/του πράγματα). Θα έβγαζα τη συσσωρευμένη τσαντίλα χρόνων. Θα ήτανε πολύ ωραία μετά.

Γενικά, είμαι της άποψης "καλύτερα να έχεις ένα κουβά μέλι και να το μοιράζεσαι, παρά έναν κουβά σκατά και να τον τρως όλο μόνο σου". Αυτό είναι το σουηδικό μοντέλο που λέτε; Γιαί, να σας πληροφορήσω ότι οι Σουηδοί ζηλεύουν όπως όλος ο κόσμος, μπάι δε γουέι.

Επίσης και της άποψης ότι η ειλικρίνεια είναι υπερεκτιμημένη.

Η μόνη φορά που ζήλεψα σε σχέση ήταν όταν το άτομο φερόταν σα μαμούχαλος και δεν εκπλήρωνε τις υποχρεώσεις του απέναντί μου (σαν επίσημη γκόμενα έχω απαιτήσεις για).

έντιτ: έφτιαξα το κουότ

Edited by KELAINO

manstredin

Παιδιά, καταλαβαίνω το καυτό θέμα που άνοιξε το κείμενο της wordsmith, και φυσικά λέει κάτι για το ίδιο το κείμενο το γεγονός πως προκάλεσε τέτοιες συζητήσεις, αλλά καλό θα ήταν να επανέλθουμε στο θέμα, που είναι να σχολιάζουμε μεν καταστάσεις της ζωής, αλλά μέσα από το κείμενο που έδωσε την "σπίθα".:rolleyes:

Τώρα, για το κείμενο, όντως κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να σταθεί ως ξέχωρο διήγημα, αλλά σαν σκιαγράφηση ενός χαρακτήρα ενός μεγαλύτερου εγχειρήματος. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Μου θύμισε μάλιστα απόσπασμα από ένα μεγαλύτερο κεφάλαιο μυθιστορήματος. Ο λόγος είναι καλός και ρέει χωρίς προβλήματα και μέσα σε λίγες λέξεις ο χαρακτήρας κατορθώνει να έρθει στην επιφάνεια, και ως αναγνώστης σχημάτισα εύκολα εικόνα και εντυπώσεις.

Όσο για την στάση του Nev απέναντι στην ζήλεια και την απιστία, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, λειτούργησε ως μπαχαρικό που κάνει τον χαρακτήρα πιο πικάντικο και ενδιαφέρον.

Αμέσως σκέφτηκα πως θα μπορούσε να ακολουθεί μια ιστορία όπου ο Νεv θα ερωτεύεται αυτήν την κοπέλα που τόσο του μοιάζει, ανακαλύπτοντας εν τέλει πως θέλουν μονάχα ο ένας τον άλλον. Χεχε, και μόνο αυτή μου η σκέψη δείχνει τα αισθήματά μου για την μονογαμία. Δεν είμαι ενάντια, ούτε κατακρίνω το αντίθετο, ίσα-ίσα, απλά εμένα δεν το σηκώνει ο οργανισμός μου.

DinoHajiyorgi

Αμέσως σκέφτηκα πως θα μπορούσε να ακολουθεί μια ιστορία όπου ο Νεv θα ερωτεύεται αυτήν την κοπέλα που τόσο του μοιάζει, ανακαλύπτοντας εν τέλει πως θέλουν μονάχα ο ένας τον άλλον. Χεχε, και μόνο αυτή μου η σκέψη δείχνει τα αισθήματά μου για την μονογαμία. Δεν είμαι ενάντια, ούτε κατακρίνω το αντίθετο, ίσα-ίσα, απλά εμένα δεν το σηκώνει ο οργανισμός μου.

Γενικώς, όλες οι γυναίκες εκτιμούν/γουστάρουν/παραδέχονται τον άντρα τον μπήχτη, αυτόν που πάει με πολλές, τον μπαγάσα, τον αλήτη, τον έμπειρο... Βέβαια ταυτόχρονα φαντασιώνονται ότι ο ίδιος αυτός άντρας ολοκληρώνεται και κλείνει σαν αρσενικό μόλις γνωρίσει εκείνες (κούνια που τις κούναγε...)

[Αντίπραξη - σχόλιο στα εδώ σχόλια και κείμενο, στο δίπλα σινεμά, στο έργο "Κωνσταντίνος."]

wordsmith

Όοοχι όλες! Εντάξει, αυτό μου θυμίζει μια φίλη που έλεγε ότι οι άντρες-ρεμάλια/τρωγλοδύτες/πάω-με-ό,τι-πετάει-και-ό,τι-κολυμπάει είναι οι καλύτεροι στο κρεβάτι, αλλά εμένα θα με νευρίαζε ένα ρεμάλι, ό,τι κρυφά ταλέντα και να είχε. Τα τέτοιου τύπου ρεμάλια τις απιστίες δεν τις κάνουν επειδή πιστεύουν στον ελεύθερο έρωτα κλπ (όπως ο Νεν), αλλά επειδή είναι γενικώς ρεμάλια, αδιάκριτοι, αδιάφοροι και κάνουν ό,τι τους έρθει χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες. Αυτό θα μου την έσπαγε.

KELAINO

Συμφωνώ. Αυτήν την αλλαζονία "Είμαι ο Θεός του Πήδουλα και εσύ, ευτυχισμένη θνητή, λιώσε από ευγνωμοσύνη τώρα" τη βρίσκω τρομερά ξενερώδη.

DinoHajiyorgi

Συμφωνώ. Αυτήν την αλλαζονία "Είμαι ο Θεός του Πήδουλα και εσύ, ευτυχισμένη θνητή, λιώσε από ευγνωμοσύνη τώρα" τη βρίσκω τρομερά ξενερώδη.

Έτυχα ερωτευμένος με κοπέλα που είχε μάτια μόνο για έναν τέτοιο, Θεό του Πήδουλα, που τις ξεπάστρευε μπροστά στα μάτια μας. Η καψουρεμένη όμως δεν το έβλεπε έτσι. "Είναι τόσο μόνος" αναστέναζε, "πασχίζει να γεμίσει την μοναξιά του χωρίς αποτέλεσμα." Ναι, σνιφ, ο καημένος, τρέχα να τον σώσεις εσύ. Ό,τι μα***ία παραμύθι σε βολεύει.

Dark desire

Έτυχα ερωτευμένος με κοπέλα που είχε μάτια μόνο για έναν τέτοιο, Θεό του Πήδουλα, που τις ξεπάστρευε μπροστά στα μάτια μας. Η καψουρεμένη όμως δεν το έβλεπε έτσι. "Είναι τόσο μόνος" αναστέναζε, "πασχίζει να γεμίσει την μοναξιά του χωρίς αποτέλεσμα." Ναι, σνιφ, ο καημένος, τρέχα να τον σώσεις εσύ. Ό,τι μα***ία παραμύθι σε βολεύει.

Μου'χουνε ριξει τετοιο παραμύθι (ναι, το παλμαρε μου ειναι πλουσιοτατο-κι ας μη μου φαινεται)αλλα ευτυχως ημουν αρκετα μεγαλη και δεν το' χαψα. Οποιο αγορακι εχει διαολους μεσα του, ειτε λεγονται μοναξια, ειτε συναισθηματικα κενα, ειτε όπως σκατα θελουνε να λέγονται, ας παει σε αλλη να τους ξορκισει...Δεν ειμαι ουτε ο Πατηρ Μεριν ούτε χαπακι...

Ρε γαμώτο, που χαθηκαν τα τσαμπουκαλεμενα, δυνατα θηλυκα? (Α ρε μανα, σε λαθος εποχη με γεννησες...)

wordsmith

post-2372-0-42176600-1294851839_thumb.jpg

Έτσι φαντάζομαι τον Νεν. Χωρίς την κοπέλα και το λαούτο.

Cassandra Gotha

Πολύ μου άρεσε. Μια μικρή ιστορία για τον έρωτα, την ελευθερία και την κτητικότητα.

Αγαπημένη έκφραση: "δεν είχαν ξαναδεί άνθρωπο να μην έχει κάλο να του πατήσεις".

Μου έλειψε λίγο η γνώμη των άλλων για το ότι θεωρούσε το ίδιο φυσικό να είναι και η γυναίκα πολυγαμική. Του εξέφραζαν τη γνώμη τους μόνο για τη δική του πολυγαμικότητα.

wordsmith

Μερσί. Είναι απλά σύνοψη χαρακτήρα, γι' αυτό δεν το πήγα και πολύ μακριά από τον ίδιο - αυτό με τη γνώμη του για την πολυγαμικότητα των γυναικών θα απαιτούσε περιγραφή όλης της (εκεί και όποτε) κοινωνίας, οπότε το άφησα για όταν και αν ξαναπιάσω το μυθιστόρημα για το οποίο τον έφτιαξα.