Jump to content

Η Παραγωγή Λογοτεχνίας του Φανταστικού σε περίοδο κρίσης - Λύσεις;


Sylook
 Share

Recommended Posts

 

 

Μου φαινεται αγνοεις την εννοια της Βιβλιοβαρδιας και του Βιβλιοστοκ Mr "μου εισαι αδιαφορος".:tongue:

 

Indeed I do. Αλλά ΕΣΥ μίλησες για ακριβά βιβλία, όχι εγώ!!

 

You know,το θεμα μας ειναι οτι οι εκδοτες στην Ελλαδα βγαζουν ακριβα βιβλια(αναμεσα τους και τα ΣΦΦ) και τιθεται θεμα με την κριση.Εσυ κι εγω μπορει να βρισκουμε εδω κι εκει προσφορες αλλα δατ'ς νοτ δε ποιντ γιου νοου(γιατι καποιος μπορει να μην ξερει τα μαγαζια που ειπα,η να μην εχει ιντερνετ οποτε ακυρωνονται ολα αυτα πχ).Τωρα αν αδυνατεις να καταλαβεις το θεμα του τοπικ δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο.

 

Όσον αφορά το βιβλίο των 29 ευρώ: 898 ΣΕΛΙΔΕΣ!!!!!!!! (και μεταφρασμένο!).

Αυτο συγκρατησες απο το ποστ μου;Το γεγονος οτι πωλειται κανονικα και με το νομο σε βιβλιοπωλειο-κι οχι ιντερνετ- με 5,50 ευρω αντι για 29 δε σου κανει εντυπωση;Δεν τιθεται ενα θεμα;Φυσικα προκειται για μεταφραση βιβλιου τουβλου,δηλαδη εσυ ηθελες να πω για μια μικρη νουβελα Ελληνα που να κανει 29 ευρω;:lol:Αν θες ξερω και τετοιο παντως!B)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • heiron

    18

  • SpirosK

    8

  • Παρατηρητής

    19

  • BladeRunner

    11

Τωρα αν αδυνατεις να καταλαβεις το θεμα του τοπικ δεν μπορω να σε βοηθησω αλλο.

 

Συγγνώμη κε. Είρων, είμαι πολύ χαζός για να συζητήσω μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν ειπα κατι τετοιο και ζητω συγγνωμη σε καθε περιπτωση.Παντως καλο θα ηταν να μην σπαμαρουμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

SpirosK

Όσον αφορά το βιβλίο των 29 ευρώ: 898 ΣΕΛΙΔΕΣ!!!!!!!! (και μεταφρασμένο!).

 

 

Οι εκδόσεις Bell, πρόσφατα κυκλοφόρησαν ένα απο τα μεγαλύτερα τούβλα που έχω δει σε βιβλιοπωλείο, το "Ένας κόσμος χωρίς τέλος" του Κεν Φόλετ. Οι σελίδες; 1232(ολογραφώς χίλιες διακόσιες τριάντα δυο!). Πόσο κάνει; 14,80 ευρώ, χωρίς το 10% που έχουν δικαίωμα να κάνουν οι βιβλιοπώλες. Με -10%, πάει στα 13,32 ευρώ! Για βιβλίο 1232 σελίδων. Μεταφρασμένο! Ο άλλος γιατί το πουλάει 29 ευρώ; Και μετά το δίνει...5,50;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Περίπου συμφωνούμε Heiron.

Για το ότι είναι ελάχιστοι οι σκληροπυρηνικοί αναγνώστες του φανταστικού, εννοούσα σε σχέση με το σύνολο των αναγνωστών.

 

Σίγουρα μπορούν να γίνουν πράγματα, στη συζήτηση έχουν ειπωθεί ορισμένα.

Για μένα πάγια θέση είναι ότι τα βιβλία του φανταστικού πρέπει να ανοιχθούν σε ευρύτερο κοινό.

Το προσωπικό μου στοίχημα είναι να με διαβάσουν και οι "άλλοι".

Τα έργα μου δεν φιλοδοξώ να κάνουν καμιά τομή στο χώρο του φάνταζυ συγκεκριμένα. Θα 'θελα να τα διαβάσει ένας που δεν έχει μεγάλη επαφή με το χώρο και να τα απολαύσει.

Εκεί επικεντρώνω τις προσπάθειές μου, γιατί έτσι πιστεύω θα ανοίξει η αγορά για το φανταστικό.

 

ΥΓ: Τώρα για το βιβλίο της Διόπτρας των 29 ευρώ (για μένα λογική η τιμή και εξηγώ παρακάτω).

 

Πρόχειρος υπολογισμός.

Η μετάφρασή του (900 σελίδες) πιστεύω ότι θα τους κόστισε κάνα διχίλιαρο στην καλύτερη (πολύ μέτριος υπολογισμός). Μαζί με τις επιμέλειες δεν νομίζω να έκανε λιγότερο από τρεις χιλιάδες.

Λογικά θα αγόρασαν τα δικαιώματα δίνοντας ένα εφ' άπαξ ποσό. Ας πούμε ακόμα τρεις χιλιάδες.

 

Για να εκτυπώσουν ένα τέτοιο κτήνος λέω ότι τα δύο χιλιάδες αντίτυπα θα κάνουν πέντε χιλιάδες (μπορεί τρία, μπορεί εφτά).

 

Συνολικά δηλαδή τους κόστισε (με αυθαίρετους υπολογισμούς) 11.000 €.

 

Θα πούλησαν πεντακόσια; Χμ, δύσκολο. Προσωπικά το βιβλίο πρώτη φορά το ακούω και συνήθως τα τόσο μεγάλα τούβλα είναι απωθητικά. Πες, όμως ότι τα πουλάνε.

500 Χ 29 = 15.000

 

Μπορεί δηλαδή να έβγαλαν λίγο κέρδος. Σε αυτά δεν έχω υπολογίσει ΦΠΑ και φυσικά τα πάγια έξοδα του εκδοτικού, που είναι μεγάλα και πρέπει να καλυφθούν από τις πωλήσεις των βιβλίων.

Τι διάολο, είναι μεγάλος εκδοτικός, έχουν ένα τεράστιο κτήριο, δουλεύουν πολλά άτομα εκεί μέσα, έχουν γραμμές τηλεφώνου, κάνουν επαγγελματικά ταξίδια, τρώνε τοστ στα διαλείμματα κλπ κλπ.

 

Για το ότι το βρήκες και 5 ευρώ, δεν κατάλαβα αν ήταν η ελληνική ή η ξένη έκδοση.

Αν ήταν η ελληνική, ισχύει ότι όλοι οι εκδοτικοί όταν περάσουν τέσσερα χρόνια από την έκδοση ενός βιβλίου, έχουν το δικαίωμα να ξεπουλήσουν το στοκ. Δηλαδή παίρνουν ας πούμε χίλια κομμάτια που τους έχουν μείνει και αποκλείεται να τα πουλήσουν (εκτός αν η αγαπητή Susanna Clarke πάρει το Νόμπελ για τους δύο μάγους και τον βασιλιά των κορακιών) και τα δίνουν στα βιβλιοπωλεία σε τιμή θανάτου, ώστε να καλύψουν λίγο ακόμα από το κόστος.

 

Βέβαια εγώ προσωπικά δεν θα το αγόραζα το βιβλίο με 29 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

5,5 ευρω ειχε η κανονικη Ελληνικη εκδοση απο Διοπτρα.Αντε να ειχε 5,90...παντως 5 τοσο.Και ναι,το πηρα περυσι(2009) που μολις ειχε συμπληρωθει η 4ετια απο την ελληνικη εκδοση του(2005) οποτε πλεον μπορουσε να δοθει σε προσφορα περα απο τις κλασικες εκπτωσεις 10-20%.Πληροφοριακα τωρα ανεβηκε λιγο η τιμη στο συγκεκριμενο βιβλιοπωλειο.Καπου 7-8 ευρω εχει τωρα.Αν θελετε τη γνωμη μου και παλι αξιζει και με το παραπανω,ειναι και καλο βιβλιο και χορταστικο λογω μεγεθους.

Τωρα αν το εβγαζαν απο την αρχη πιο φτηνο(15-19 ευρω) δεν θα πουλουσε παραπανω και θα γλιτωναν το ξεπουλημα με 5-7 ευρω τελικα;Φυσικα δεν μπορει να μπει στην κατηγορια τσεπης γιατι ειναι πολυ μεγαλο το συγκεκριμενο.

Παντως ειναι και οι προσφορες οπως αυτη με τους Νομπελιστες τωρα στα περιπτερα.5,90,με σκληρο εξωφυλλο αν και βεβαια ειναι ενα απλο εξωφυλλο τυλιγμενο με ενα πιο ωραιο χαρτι.Αυτα πως επιβιωνουν;Γιατι να μην βγαινουν ετσι και τα ΣΦΦ βιβλια;Πλακα πλακα η Λεσινγκ πχ που ειναι στη σειρα αυτων των βιβλιων FAQ έχει γραψει και ΕΦ.

 

εκτός αν η αγαπητή Susanna Clarke πάρει το Νόμπελ για τους δύο μάγους και τον βασιλιά των κορακιών) και τα δίνουν στα βιβλιοπωλεία σε τιμή θανάτου, ώστε να καλύψουν λίγο ακόμα από το κόστος

Τωρα σκεφτηκα το αλλο.Μετα το ντορο που εγινε με το θανατο του Σαλιντζερ...το "Ο φυλακας στη σικαλη" ανεβασε την τιμη του!Το πετυχαινα σκοτωμενο σε προσφορες(αφου ουσιαστικα ελαχιστοι το ειχαν ακουστα στην Ελλαδα) και μετα ξαφνικα σε κανονικη τιμη!Ε,ρε τα τζιμανια...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σκεφτηκα το αλλο.Μετα το ντορο που εγινε με το θανατο του Σαλιντζερ...το "Ο φυλακας στη σικαλη" ανεβασε την τιμη του!Το πετυχαινα σκοτωμενο σε προσφορες(αφου ουσιαστικα ελαχιστοι το ειχαν ακουστα στην Ελλαδα) και μετα ξαφνικα σε κανονικη τιμη!Ε,ρε τα τζιμανια...

 

Α, ναι. Αυτό είναι πολύ αστείο. Μόλις πεθάνει κανένας συγγραφέας, την ίδια μέρα μας στέλνουν στο περιοδικό δελτίο τύπου από τον εκδοτικό του οίκο και μας πληροφορούν ότι λυπούνται πολύ για το θάνατο του τόσο αξιόλογου συγγραφέα και ότι μπορούμε να βρούμε σε όλα τα βιβλιοπωλεία τα έργα του με μόνο 19,99 €.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ,διαβάζω, και αναρωτιέμαι αν στο ερώτημα "τι μπορούμε να κάνουμε εμείς" τα μέλη απαντούν σαν αναγνώστες ή σαν συγγραφείς. Ομολογώ πως πολλές φορές μπερδεύτηκα σε μερικά ποστ για την οπτική του κάθε μέλους.

 

Τέσπα, σαν αναγνώστες μπορούμε απλά να μην αγοράσουμε. Να προμηθευόμαστε μαζικά κάποια βιβλία μόνο σε περίοδο "παζαριού βιβλίων" και να επεκταθούμε και στην ανάγνωση μέσω ηλεκτρονικών μορφών (που είναι και φθηνότερα). Ειδικά στις ηλεκτρονικές μορφές αν υπάρξει ζήτηση θα αναγκαστούν οι εκδοτικοί οίκοι να βγάλουν περισσότερους τίτλους σε αυτήν την φθηνή μορφή. Μια καλή κίνηση είναι επίσης η αγορά πόκετ εκδόσεων. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ τιμάω τα βιβλία της bell συχνότατα γιατί με 20€ τσιμπάω άνετα 3 βιβλία.

 

 

Σαν συγγραφείς τώρα θεωρώ πως η λύση της ηλεκτρονικής έκδοσης είναι μονόδρομος. Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι συγγραφείς θέλουν να γράψουν τα τρελά best seller, καταλαβαίνω οτι ονειρεύονται να δουν τα βιβλία τους ταινίες, καταλαβαίνω οτι κυνηγούν τα παχυλά συμβόλαια, αλλα αν η έκδοση παλαιότερα ήταν δύσκολη, σήμερα είναι εξαιρετικά δύσκολη. Θεωρω οτι όποιος έχει εμπιστοσύνη στα γραπτά του οφείλει να τα σπρώξει ηλεκτρονικά. Ίσως θυσιάσει κάποιο καλό βιβλίο και κάποια καλή συλλογή διηγημάτων, αλλά αφενός θα προσφέρει αρχικά "φθηνά" βιβλία, αφετέρου θα χτίσει ένα καλό όνομα που θα του επιτρέψει μια διαπραγμάτευση καλύτερων όρων με τους εκδότες.

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικό των συγγραφέων: ιδέες.

Τι μπορούμε να κάνουμε.

Ας ανοίξει κάποιος κι ένα topic, να γράφουμε ποια από τις ιδέες μας κάναμε πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα, αλλά τώρα που το κοιτάζω βλέπω μια εμονή με τις τιμές.

Έριξα λοιπόν μια ματιά στη βιβλιοθήκη μου και είδα ότι είχα δύο μεγάλα paperback αγγλικά βιβλία, το The Last Watch και το Last Wish. Το πρώτο έκανε 13 λίρες και ήταν 400 σελίδες, το δεύτερο 10 λίρες και 300 σελίδες. Ελληνικά βιβλία ίδιων μεγεθών βρίσκονται σε αντίστοιχες τιμές. Απλά έξω βρίσκεις φτηνότερες pocket εκδόσεις.

Γιατί οι έλληνες δεν τις προτιμούν; Δεν είναι θέμα χρημάτων, επειδή βλέπω μια εμμονή με τις τιμές, το κυρίως πρόβλημα δεν είναι σε αυτές. Το θέμα είναι στην προώθηση και διανομή. Τα σουπερουάου βιβλία τούβλα τα προτιμούν όχι μόνο για τα έξτρα έσοδα, αλλά και επειδή φαίνονται καλύτερα στο ράφι.

Ναι, μπορείς να βγάλεις πόκετ, να βγάλεις e-books με 1 ευρώ, να κάνεις PoD αλλά ο κόσμος θα σε γράψει για το νέο βιβλίο της Μαντά, ή τον Μάρτιν που είδε διαφήμιση στο PC Master ή για τον Ουροβόρο Κρίνο που είναι Έλληνα συγγραφέα και φροντισμένη έκδοση. Ο ανταγωνισμός για την χαμηλότερη τιμή δεν μετράει τόσο στο βιβλίο όσο η υπόσχεση για καλύτερη ποιότητα.

Για φτηνά βιβλία πας σε παλαιοβιβλιοπωλεία, παζάρια και Πρωτοπορία/Πολιτεία, φτηνιάρικα δεν αγοράζεις αν δεν είσαι απελπισμένος για να διαβάσεις κάτι ότιναναι.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγω κυριως λεω για τις τιμες...δεν εχεις αδικο ΝυχιΛειο.

Αλλα πχ αν ο Ανουμπις δεν εβγαζε τα βιβλια του Μαρτιν το καθενα κοντα 50 ευρω(2 τομους των 20φευγα ευρω) τοτε οι περισσοτεροι απο εμας θα ψωνιζαμε την ελληνικη εκδοση κι αυτο θα ωφελουσε εναν ελληνικο οικο.Ας το εβγαζε σαν του Σαλβατορε και τα warhammer με 13 ευρω ξερω γω.8 δολαρια εκανε στην Αμερικη,με 13 ευρω που τοτε ηταν ξερω γω κοντα 20 δολαρια δεν θα ηταν καλη τιμη για τον εκδοτη;Μην τρελαθουμε.Μαντα και Μαρτιν νομιζω δεν εχουν ακριβως το ιδιο κοινο.

 

Ωραια και περα απο τις τιμες τι αλλο να συζητησουμε που να σχετιζει την παραγωγη σε περιοδο κρισης;:mf_sherlock:

 

Διαβάζω ,διαβάζω, και αναρωτιέμαι αν στο ερώτημα "τι μπορούμε να κάνουμε εμείς" τα μέλη απαντούν σαν αναγνώστες ή σαν συγγραφείς. Ομολογώ πως πολλές φορές μπερδεύτηκα σε μερικά ποστ για την οπτική του κάθε μέλους.

Μήπως γιατι αλλα μελη ειναι αναγνωστες,αλλα συγγραφεις και συχνα ειναι και τα δυο;:tease:

Link to comment
Share on other sites

 

 

Διαβάζω ,διαβάζω, και αναρωτιέμαι αν στο ερώτημα "τι μπορούμε να κάνουμε εμείς" τα μέλη απαντούν σαν αναγνώστες ή σαν συγγραφείς. Ομολογώ πως πολλές φορές μπερδεύτηκα σε μερικά ποστ για την οπτική του κάθε μέλους.

Μήπως γιατι αλλα μελη ειναι αναγνωστες,αλλα συγγραφεις και συχνα ειναι και τα δυο;:tease:

 

Δεν διαφωνώ, αλλά δεν είναι σαφές αφενός αν το ερώτημα "τι κάνουμε;" στο αρχικό ποστ απευθύνεται στους μεν ή τους δε, και αφετέρου αυτοί που απαντούν δεν υπογραμμίζουν κατω απο ποια ιδιότητα δίνουν την απάντηση τους.Του συγγραφέα, του αναγνώστη, ή και των δύο;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι αρκετα απλο.Οταν μιλαω εγω πχ για τις τιμες που βγαζουν τα βιβλια και να βγουνε ποκετ κτλ ειναι προφανες οτι μιλαω σαν αναγνωστης.Αμα πω "παιδια,ανοιγω σαιτ και διαθετω τα βιβλια μου ηλεκτρονικα" θα ειναι προφανες οτι μιλαω σαν συγγραφεας.Δεν χρειαζεται υποσημειωση κατι τετοιο,ετσι;Τωρα αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια κανε κανα quote να απαντησει ο αρμοδιος αν μιλησε σαν αναγνωστης,συγγραφεας η αναγνωστοσυγγραφεας.

 

Α,και για να εξηγουμαστε...οταν λεω "προφανες" δεν υποτιμω τη νοημοσυνη του φιλου Ντρεηκ ουτε κανενος και ζητω ταπεινα συγγνωμη αν φαινομαι υπεροπτης και κακος χρησιμοποιωντας τοσο "ποταπες" λεξεις.:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικό των συγγραφέων: ιδέες.

Τι μπορούμε να κάνουμε.

 

 

δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει μια τέτοια απλή κίνηση αλλά απο το τίποτα κάτι θα κάνει:

Εδώ μέσα στο φόρουμ, γιατί δεν ανοίγουμε ένα subforum για την Ελληνική Λογοτεχνία του Φανταστικού; Να υπάρχει ένας χώρος που να περιέχει συγκεντρωτικά τα βιβλία της παραγωγής. Μέχρι στιγμής το ένα βιβλίο βρίσκεται στο sub Φαντασία, το άλλο στην Επιστημονική, το άλλο στον Τρόμο, στη Συγγραφή και στις Ανακοινώσεις. Να τα έχουμε κάπου όλα μαζί, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον η προταση αυτη ειναι ψιλοακυρη στο παρον τοπικ.Καλυτερα θα επρεπε να γινει στις προτασεις για το φορουμ(Υποστηριξη).

Δευτερον,δε νομιζω οτι θα ηταν καλη ιδεα να απομονωσουμε την Ελληνικη φανταστικη λογοτεχνια απο την ξενη.Καποιος που θελει να διαβασει ΕΦ μπορει να μπει στο αντιστοιχο subforum και να βρει ενδιαφερον κατι ελληνικο.Αν ειναι χωριστα θα πρεπει να μπει επι τουτου.Στην τελικη ας φτιαξουμε ξεχωριστα subforums για ελληνικη ηρωικη φαντασια,ελληνικη διαστημικη οπερα,ελληνικο κυβερνοπανκ κτλ.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον η προταση αυτη ειναι ψιλοακυρη στο παρον τοπικ.Καλυτερα θα επρεπε να γινει στις προτασεις για το φορουμ(Υποστηριξη).

Δευτερον,δε νομιζω οτι θα ηταν καλη ιδεα να απομονωσουμε την Ελληνικη φανταστικη λογοτεχνια απο την ξενη.Καποιος που θελει να διαβασει ΕΦ μπορει να μπει στο αντιστοιχο subforum και να βρει ενδιαφερον κατι ελληνικο.Αν ειναι χωριστα θα πρεπει να μπει επι τουτου.Στην τελικη ας φτιαξουμε ξεχωριστα subforums για ελληνικη ηρωικη φαντασια,ελληνικη διαστημικη οπερα,ελληνικο κυβερνοπανκ κτλ.:tongue:

 

ή ένα άλλο φόρουμ στην τελική...

 

τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να υπάρχει κάπου συγκεντρωμένη η Ε.Λ.Φ, έτσι για αρχή; Ας υπάρχουν και δύο τόπικ για το κάθε βιβλίο, ένα πχ στο subforum και ένα στην κατηγορία που ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι θα ηταν καλη ιδεα να απομονωσουμε την Ελληνικη φανταστικη λογοτεχνια απο την ξενη.

 

Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο, δεν θεωρώ ένα τέτοιο υποφόρουμ να απομονώνει τα ελληνικά βιβλία, αλλά μάλλον να τα αναδεικνύει περισσότερο. Ως ιδέα προσωπικά μου αρέσει.

Και συμπληρώνοντας, υπάρχουν guests και μέλη που μπαίνουν ελάχιστα ή συχνά πυκνά, βλέποντας ένα φόρουμ ελληνικού φανταστικού. Γιατί να μην υπάρχει λοιπόν ένα υποφόρουμ που θα τους δείχνει φάτσα κάρτα οτι ΕΛΦ δεν είναι μόνο ο Ορλάντο Μπλούμ και κάτι αυταράδες τύποι με +2 dexterity;

Που θα ψάξει ο άσχετος (ή κι ο σχετικός) το υποφόρουμ της ΕΦ ή τον Τρόμο ή ξέρω γω τι άλλο; Ενώ αν το έχεις μπροστά, ένα υποφόρουμ με τα βιβλία εκεί, και μέσα σε κάθε τόπικ το εξώφυλλο, ειδήσεις (αν υπάρχουν) και σχόλια όπως έχουν οι ιστορίες;

(Θα πρόσθετα πως θα έπρεπε να υπάρχει στο ίδιο μήκος κύματος, και κάτι σαν βιτρίνα ιστοριών του φόρουμ αλλά τέλος πάντων άλλη συζήτηση αυτή.)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι θα ηταν καλη ιδεα να απομονωσουμε την Ελληνικη φανταστικη λογοτεχνια απο την ξενη.

 

Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο, δεν θεωρώ ένα τέτοιο υποφόρουμ να απομονώνει τα ελληνικά βιβλία, αλλά μάλλον να τα αναδεικνύει περισσότερο. Ως ιδέα προσωπικά μου αρέσει.

Και συμπληρώνοντας, υπάρχουν guests και μέλη που μπαίνουν ελάχιστα ή συχνά πυκνά, βλέποντας ένα φόρουμ ελληνικού φανταστικού. Γιατί να μην υπάρχει λοιπόν ένα υποφόρουμ που θα τους δείχνει φάτσα κάρτα οτι ΕΛΦ δεν είναι μόνο ο Ορλάντο Μπλούμ και κάτι αυταράδες τύποι με +2 dexterity;

Που θα ψάξει ο άσχετος (ή κι ο σχετικός) το υποφόρουμ της ΕΦ ή τον Τρόμο ή ξέρω γω τι άλλο; Ενώ αν το έχεις μπροστά, ένα υποφόρουμ με τα βιβλία εκεί, και μέσα σε κάθε τόπικ το εξώφυλλο, ειδήσεις (αν υπάρχουν) και σχόλια όπως έχουν οι ιστορίες;

(Θα πρόσθετα πως θα έπρεπε να υπάρχει στο ίδιο μήκος κύματος, και κάτι σαν βιτρίνα ιστοριών του φόρουμ αλλά τέλος πάντων άλλη συζήτηση αυτή.)

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Νομίζω ότι θα ήταν όντως πολύ καλό ένα ξεχωριστό τμήμα του forum, αποκλειστικά για την Ελληνική παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κακο δεν ειναι απλα δεν βρισκω οτι προσφερει τιποτα ουσιαστικα.Για την ιστορια η μορφη των subforums εχει αλλαξει μερικες φορες και προσωπικα δεν ειδα μεγαλη διαφορα με την εκαστοτε αλλαγη,για αυτο το λεω.

Χωρια οτι στις συζητησεις για βιβλια φανταστικου Ελληνων,κακα τα ψεματα οι περισσοτεροι ειναι μελη εδω και πεφτει αλληλουποστηριξη :friends: κι οχι πραγματικα αντικειμενικη συζητηση οπως γινεται με ξενα βιβλια και συγγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

[...]Θεωρω οτι όποιος έχει εμπιστοσύνη στα γραπτά του οφείλει να τα σπρώξει ηλεκτρονικά. Ίσως θυσιάσει κάποιο καλό βιβλίο και κάποια καλή συλλογή διηγημάτων, αλλά αφενός θα προσφέρει αρχικά "φθηνά" βιβλία, αφετέρου θα χτίσει ένα καλό όνομα που θα του επιτρέψει μια διαπραγμάτευση καλύτερων όρων με τους εκδότες.

 

 

[..](Θα πρόσθετα πως θα έπρεπε να υπάρχει στο ίδιο μήκος κύματος, και κάτι σαν βιτρίνα ιστοριών του φόρουμ αλλά τέλος πάντων άλλη συζήτηση αυτή.)

 

Γεια σας ο ξένος γαίδαρος* είμαι πάλι (δεν άντεξα)

 

Αυτά τα δύο είναι πάνω σ' αυτό που προσπαθούσα να πω πριν.

 

 

 

Excuse my intrusion. Please, do go on.

 

 

* Γιατί μιλάω σαν αναγνώστης για το τι να κάνουν οι συγγραφείς :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κακο δεν ειναι απλα δεν βρισκω οτι προσφερει τιποτα ουσιαστικα.Για την ιστορια η μορφη των subforums εχει αλλαξει μερικες φορες και προσωπικα δεν ειδα μεγαλη διαφορα με την εκαστοτε αλλαγη,για αυτο το λεω.

Χωρια οτι στις συζητησεις για βιβλια φανταστικου Ελληνων,κακα τα ψεματα οι περισσοτεροι ειναι μελη εδω και πεφτει αλληλουποστηριξη :friends: κι οχι πραγματικα αντικειμενικη συζητηση οπως γινεται με ξενα βιβλια και συγγραφεις.

 

είναι όμως ένα βήμα κι αυτό. Μια ένδειξη οργάνωσης από τη μεριά μας, μια κοινότητα που ενδιαφέρεται για την ελληνική παραγωγή ως σύνολο και όχι μόνο για έναν-δυο συγγραφείς. Ανά καιρούς έρχονται στο φόρουμ νέοι άνθρωποι οι οποίοι πιαθνώς δεν έχουν ιδέα για το ελληνικό φάντασι που κυκλοφορεί όπως αντίστοιχα δεν γνωρίζουν και όλους τους ξένους συγγραφείς που έχουν δικά τους τόπικ εδώ.

Ας δούμε πως έχουν τώρα τα πράγματα. Μπαίνεις πχ στο Επιστημονική Φαντασία και βλέπεις ένα τόπικ ...Και το Τέρας του Μιχάλη Μανωλιού, απο κάτω δυο-τρία τόπικ για το Σταρ Τρεκ, πιο κάτω ένα τόπικ για τη Ζωή στο Διάστημα κ.τ.λ. Δεν θα ήταν καλύτερα να είχε από κάτω το Λέκγουελ, το Βασίλειο της Αράχνης και το Στόμα του Διαβόλου; Μπορεί τα βιβλία αυτά να ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες θεματικά, όμως έχουν τον μεγαλύτερο κοινό παρονομαστή: οι συγγραφείς τους είναι Έλληνες. (και πλέον δεν είναι λίγοι!)

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω πως ο ένας Γιώργος, απάντησε στον άλλο ορθά!

Συμφωνώ με την ιδέα του Παρατηρητή, ειδικά αν έχει και αξιοπρεπείς κριτικές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο Παρατηρητής. Θα ήταν πολύ καλό να είναι μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο ένας Γιώργος, απάντησε στον άλλο ορθά!

Συμφωνώ με την ιδέα του Παρατηρητή, ειδικά αν έχει και αξιοπρεπείς κριτικές.

 

 

 

ευχαριστώ και χαίρομαι που η ιδέα βρήκε ανταπόκριση σε αρκετούς. Από τη στιγμή που θέλουμε να μιλάμε για την παραγωγή του ελληνικού Φανταστικού δηλαδή ως σύνολο και όχι μεμονομένα, κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει.

Όσο για τις κριτικές. Το καλό με το φόρουμ είναι πως ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να εκφράζει την άποψη του, εννοώντας πως δεν υπάρχει μια επιτροπή που να γράφει κριτικές, καλές ή κακές αντίστοιχα και να λέει στον κόσμο τι θα διαβάζει ή όχι. Η συζήτηση γύρω από ένα βιβλίο είναι που του δίνει ζωή άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

... Η συζήτηση γύρω από ένα βιβλίο είναι που του δίνει ζωή άλλωστε.

 

 

 

...ή που το οδηγεί στον θάνατο!devil2.gif

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..