Jump to content

Write off #50 (Nihilio)


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Εδώ είναι το τόπικ όπου οι τρεις συγγραφείς, Nihilio, Northerain και DinMacXanthi, θα ανεβάσουν τα διηγήματα τους.

 

Όπως και στο προηγούμενο write-off δεν υπάρχει όριο λέξεων στα διηγήματα.

 

Οι τρεις μονομάχοι έχουν εφτά μέρες, μέχρι τα μεσάνυχτα του επομένου Σαββάτου, 12 Ιουνίου, για να ανεβάσουν τα έργα τους.

 

Η Εισαγωγή:

 

«Όχι άλλο αίμα» άκουσε μια κραυγή βαθιά στο κεφάλι του.

Ο Ίθαν δεν άντεχε άλλο. Θαρρείς και μόνο με την λογική διατηρούνταν αρτιμελής. Την ελάχιστη λογική που του είχε απομείνει. Είδε να κουβαλούν δύο από τους άλλους γιατρούς έξω, μέσα σε κουβάδες. Ήθελε να αναπνεύσει. Άκουσε να φωνάζουν το όνομα του και μετά να τον βρίζουν. Τους αγνόησε. Πήρε τον διάδρομο προς την επιφάνεια και σπρώχνοντας την μεταλλική πόρτα βγήκε στο χιόνι.

 

Η φρίκη είχε ποτίσει πάνω του, μέσα του. Η ποδιά, κατάμαυρη από ιχώρ, είχε πετσιάσει πάνω του σαν δεύτερο δέρμα. Αντιλήφθηκε ότι κρατούσε ακόμα το νυστέρι σφιχτά στο χέρι, σαν προέκταση του εαυτού του. Άκουσε χλιμίντρισμα. Είδε πέρα στον περίβολο την άμαξα με τα μαύρα άλογα. Την άμαξα του Γενικού Ιατροδικαστή. Θα πρέπει να είχε μόλις φτάσει, με τα χνώτα των αλόγων να στάζουν καυτά από τις γλώσσες τους. Πολλοί είχαν κρεμάσει τις ελπίδες τους στον Γενικό Ιατροδικαστή. Ο Ίθαν είχε χάσει την οποιαδήποτε πίστη του.

 

Η σκιά του άντρα τον ξάφνιασε. Στεκόταν ήδη δίπλα του, ψηλός, επιβλητικός, τα μάτια του κρύα σαν λεπίδες, ένα πρόσωπο γεμάτο αβυσσαλέες χαρακιές. Προσάρμοζε ένα ζευγάρι γάντια στα χέρια του.

«Τι λέει η αυτοψία, γιατρέ;» ρώτησε τον Ίθαν.

Το μεταλλικό βλέμμα φανέρωνε ότι δεν ενδιαφερόταν πραγματικά για την εκτίμηση του γιατρού. Ο Ίθαν ένιωσε να τον κατακλύζει η απελπισία. Δεν ήθελε να γυρίσει σε εκείνο το νεκροτομείο, σε εκείνη την χυδαία ανατομία. Δεν υπήρχε διέξοδος για κανέναν τους. Κι όμως, βρήκε τον εαυτό του να ακολουθεί τον Γενικό Ιατροδικαστή σαν ερίφιο στο σφαγείο, πίσω στα έγκατα του βουνού.

 


Συμμετέχει μία ιστορία:

Η νεκροψία - Nihilio

Edited by Ghost
Προστέθηκε η μία ιστορία.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλή η εισαγωγή Ντίνο.

Χμμ. Δεν είναι καθόλου άσχημη, απλώς δεν είμαι σίγουρος ότι εμπνέει τόσο πολύ για τρόμο...:lol: Προς το ροζ ρομάντζο το βλέπω...:D

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή εισαγωγή!

Περιμένουμε δυνατές ιστορίες κύριοι!devil2.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-1004-127670601163_thumb.jpg

 

Στην κάψα του καλοκαιριού, αυτό το ρίγος ίσως είναι ό,τι πρέπει. Μην εφησυχάζεστε όμως...

 

Είναι τριπλός τρόμος από τις πένες των...

 

DinMacXanthi

 

Northerain

 

Nihilio

 

ΓΙΑ ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗΣ ΝΥΧΤΟΣ!

 

post-1004-127670648535_thumb.jpg

 

Σύντομα, εδώ...

Link to comment
Share on other sites

εεε... τρόμος; really? Εμένα πιο πολύ scifi με βγήκε unsure.gif

Link to comment
Share on other sites

εεε... τρόμος; really? Εμένα πιο πολύ scifi με βγήκε unsure.gif

 

Posted by DinMacXanthi 02 June 2010 17:16

Αννάλογα (heh, see what I did there?), έχεις όρεξη να γράψεις intro για horror;

Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμασταν τον Μαύρο Σκώληκα του Ευρίπου να μας γράψει ξεκίνημα. Τρόμομυστηριομπέρδεγουεϊ στα ελληνικά. Well;

 

Μα τα βουνά της τρέλας και τα εντόσθια του Κθούλου και κουβάδες που ξεχειλίζουν αίμα!! Απέτυχα τόσο πολύ;! Ούτε μία τόσο δα ανατριχίλα; :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γράφω... δεν ξέρω, μάλλον steampunk.

 

:death:

 

Χαρά μου που σε ενέπνευσα...

 

Two out of three, άκυρη η ρεκλάμα. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, it's not you, it's me, μ'έστειλες κατευθείαν στο πνεύμα των 2 πρώτων βιβλίων μου με αυτό που έγραψες οπότε γράφω κάτι σε εκείνο (ή μάλλον παραπλήσιο σ'εκείνο) το universe. Καλό το θεωρώ, το θέμα είναι πως η φρενήρης αναζήτηση εργασίας συγχρόνως με το μουντιάλ σκοτώνουν το drive μου ως τώρα. Plus, έχω άλλα 2 διηγήματα τρόμου στον δρόμο, δεν μπορούσα να ξεκινήσω τρίτο dazzled.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

 

Μα τα βουνά της τρέλας και τα εντόσθια του Κθούλου και κουβάδες που ξεχειλίζουν αίμα!! Απέτυχα τόσο πολύ;! Ούτε μία τόσο δα ανατριχίλα; :o

 

Ντίνο μάλλον φταίει το ότι ο τρόμος θέλει μια προοδευτικότητα και η εισαγωγή σου ξεχείλιζε απο την αρχή απο τρομακτικές εικόνες.

Βασικά με την εισαγωγή αυτη τους δυσκόλεψες να γράψουν τρόμο παρά τους βοήθησες. devil2.gif

 

Υ.Γ Κι εγώ μάλλον, θα επέλεγα να γράψω κάτι διαφορετικό απο τρόμο μετά απο αυτήν την εισαγωγή, γιατί θα είχα χάσει το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ Κι εγώ μάλλον, θα επέλεγα να γράψω κάτι διαφορετικό απο τρόμο μετά απο αυτήν την εισαγωγή, γιατί θα είχα χάσει το πλεονέκτημα του αιφνιδιασμού.

:dazzled: Άλλο πάλι και τούτο! Διαβάζετε την Ικαριώτικη ιστορία με το "πατατούλες, μπιφτεκάκι, κόκα κόλα... να γλύφεις τα δάχτυλά σου", και σας έρχεται να γράψετε τρόμο. Διαβάζετε για σάρκες που κρέμονται και... δεν;

Μόνο αυτό έχω να πω: :lol:

Link to comment
Share on other sites

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Περίεργο ε;

Κι όμως η Ικαριώτικη ιστορία του mman είχε πολύ γερά θεμέλια για ιστορία τρόμου. Φαινομενικά νορμάλ τύπος που όσο πάει αποδεικνύεται περίεργος, αυξανόμενη ατμόσφαιρα, αιφνιδιαστική παραδοξότητα...

Μόνο ένα διαφορετικό τέλος λείπει και γίνεται ιστορία τρόμου.

 

Στο παραπάνω υπάρχουν όντως σάρκες που κρέμονται. Όπως υπάρχει και ένα φρικιαστικό σκηνικό. Το μόνο που μένει σε κάποιον που θα συνεχίσει την ιστορία αυτή είναι να συνεχίσει με επεξηγήσεις για αυτά που είδαμε μέχρι τώρα. δυσκολα θα μπορέσει σε αυτό το μοτίβο να τρομάξει τον αναγνώστη παραπάνω γιατί ήδη απο τις πρώτες γραμμές είναι υποψιασμένος οτι θα διαβάσει για φρικιαστικά πράγματα. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος ωστε να μην είναι προβλέψιμος ως προς την ιστορία είναι να ακολουθήσει έναν φαινομενικά διαφορετικό δρόμο για να κρατήσει την αγωνία του αναγνώστη.

 

Προς θεού, δεν λέω οτι η εισαγωγή δεν είναι καλή. Ίσα ίσα είναι πολύ δυνατή και δείχνει προς πολλές κατευθύνσεις, αλλά όχι για τρόμο. Προσωπικά θα ακολουθούσα ένα δρόμο sci-fi ή ακόμη και κάτι πιο τραβηγμένο, σκοτεινό φάντασυ.

Link to comment
Share on other sites

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Περίεργο ε;

Κι όμως η Ικαριώτικη ιστορία του mman είχε πολύ γερά θεμέλια για ιστορία τρόμου. Φαινομενικά νορμάλ τύπος που όσο πάει αποδεικνύεται περίεργος, αυξανόμενη ατμόσφαιρα, αιφνιδιαστική παραδοξότητα...

Μόνο ένα διαφορετικό τέλος λείπει και γίνεται ιστορία τρόμου.

 

Στο παραπάνω υπάρχουν όντως σάρκες που κρέμονται. Όπως υπάρχει και ένα φρικιαστικό σκηνικό. Το μόνο που μένει σε κάποιον που θα συνεχίσει την ιστορία αυτή είναι να συνεχίσει με επεξηγήσεις για αυτά που είδαμε μέχρι τώρα. δυσκολα θα μπορέσει σε αυτό το μοτίβο να τρομάξει τον αναγνώστη παραπάνω γιατί ήδη απο τις πρώτες γραμμές είναι υποψιασμένος οτι θα διαβάσει για φρικιαστικά πράγματα. Το μόνο που μπορεί να κάνει κάποιος ωστε να μην είναι προβλέψιμος ως προς την ιστορία είναι να ακολουθήσει έναν φαινομενικά διαφορετικό δρόμο για να κρατήσει την αγωνία του αναγνώστη.

 

Προς θεού, δεν λέω οτι η εισαγωγή δεν είναι καλή. Ίσα ίσα είναι πολύ δυνατή και δείχνει προς πολλές κατευθύνσεις, αλλά όχι για τρόμο. Προσωπικά θα ακολουθούσα ένα δρόμο sci-fi ή ακόμη και κάτι πιο τραβηγμένο, σκοτεινό φάντασυ.

Αυτό ακριβώς. Γράψε μου εισαγωγή για το ζευγαράκι που χαμουρεύεται νύχτα στο ξέφωτο, με το κύμα να χτυπάει παραδίπλα τα βράχια και σου βγάζω τρόμο. Βάλε μου σάρκες να κρέμονται, γιατρούς και άμαξες και πάει αλλού μετά η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη εισαγωγή μου για ιστορία τρόμου:

 

post-1004-127680031736_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν το βρήκα δύσκολο να γράψω κάτι τρόμου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σχεδόν και με τα 2 πόδια εκτός. Τα πράγματα έχουν γίνει πολύ real εδώ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προσπαθήσω σήμερα...Τρίτη πετάω για Ελλάδα και τα πράγματα είναι λίγο hectic. Παρατασούλα δε παίζει ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην τελική ευθεία. Εξαρτάται από τους άλλους 2 όμως το τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προσπαθήσω σήμερα...Τρίτη πετάω για Ελλάδα και τα πράγματα είναι λίγο hectic. Παρατασούλα δε παίζει ε?

 

Το βλέπω προς κατάρρευση το πράγμα. Και δεν ήταν καν δική μου ιδέα. Κρίμα μόνο που αν τελικά καταλήξει φιάσκο, θα έχουμε μαγαρίσει τον επετειακό αριθμό #50. Και με μία εβδομάδα παράταση. Τι έφταιξε; Το καλοκαίρι; [Μην πει κανείς ότι έφταιξε το Μουντιάλ γιατί... ντροπή στην πένα σας!]

 

Μετά το θρυλικό write-off της ντροπής #33 (Nienor vs Trillian) σειρά μας να φανούμε κι εμείς... δεσποινίδες! :tease:

 

Πάντως η εισαγωγή που έγραψα είναι το τελευταίο δείγμα δημιουργικής γραφής που θα δει από μένα το sff, ever. (Αυτή η απόφαση είναι παλαιότερη βέβαια και δεν έχει σχέση με την εδώ κατάσταση.)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω τι έφταιξε για μένα, χωρίς ιδιαίτερη σειρά προτεραιότητας: Η εξαιρετικά εξοντωτική αναζήτηση εργασίας σε συνδυασμό με μερικές φάπες κατά τη διάρκεια της, η διατριβή που τρέχει σε συνδυασμό με το πόσο διαφορετικά είναι τα γούστα μου με αυτά του καθηγητή με τον οποίο συνεργάζομαι, η εισαγωγή που δεν με ενέπνευσε καθόλου και απέχει πολύ από το στυλ γραφής μου, η απόλυτη αβεβαιότητα του που θα βρίσκομαι με το τέλος του καλοκαιριού και που θα βρίσκεται η κοπέλα με την οποία είμαι ερωτευμένος. Φτάνουν ή δεν δικαιολογούμαι;

Κοινώς, αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα που τρέχουν από ένα writeoff. Ακόμα κι αν έδινα τη σημερινή μέρα για να τελειώσω το κείμενο που ξεκίνησα, προτιμώ να μην παραδώσω τίποτα παρά να παραδώσω μια μαλακία.

Όσο για το μουντιάλ δε το θεωρώ δικαιολογία. Μάλλον ένας τρόπος να ξεφύγει κανείς για λίγο, αλλά ακόμη κι αυτό, για μένα πάλιωσε γρήγορα.

Αφού ο Μιχάλης τέλειωσε σχεδόν, ελπίζω να προλάβει ο Γιώργος και να πραγματοποιηθεί.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Ο Μιχάλης τελειώνει σχεδόν...

 

Και σε νιώθω απόλυτα, αν εξαιρέσεις τα ερωτικά κι εγώ μια από τα ίδια είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρέχω με τη δουλειά για να προλάβω πριν φύγω για Ελλάδα (πετάω αύριο ξημερώματα για να είμαι ακριβής). Θα ρίξω μια προσπάθεια αλλά ακόμα και μια παράταση έως την Τετάρτη θα με βόλευε (να είμαι Ελλάδα Τρίτη να γράψω Τετάρτη όλη μέρα).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #50 (Nihilio)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..