Jump to content

RIP «9»;


Recommended Posts

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ;;;

fixed

 

Ετσι κολλανε και οι ιντριγκες και τα βυζα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • heiron

    17

  • SpirosK

    12

  • PiKei

    11

Top Posters In This Topic

Αντίκτο συμφωνώ απόλυτα ότι τέτοιες συζητήσεις κάνουν κακή εντύπωση σε όποιον παρακολουθεί το sff.gr. Ωστόσο θεωρώ πως ούτε αυτό το topic, ούτε αυτό το forum, ούτε το 9, ούτε τα βυζιά της -δεν μπορώ να πω ποιας- είναι η Ελληνική Κοινότητα του Φανταστικού. Οι απόψεις για ένα περιοδικό ή το χρώμα του σουτιέν μιας συγγραφέα δεν νομίζω πως αποτελούν αιτίες για να ασχολείσαι με τη λογοτεχνία. Συνεπώς, για άλλους λόγους, προτείνω να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

(Mόλις χτες έφαγα μια δυσμενή μετάθεση επειδή με έπιασαν για νιοστή φορά να είμαι στο ίντερνετ σε ώρα δουλειάς. Οπότε σήμερα δε μπήκα καθόλου το πρωί. Και τώρα βλέπω ότι ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ έγινε χαμός επί 3 σελίδες! Επίτηδες το κάνετε;:lol:)

 

Ο PiKei ήταν ο υπεύθυνος επιλογής διηγημάτων δλδ;;

 

Αν είναι καινούριο ανέκδοτο αυτό να γελάσω...

Αν είναι συνέχεια του "λασπώματος", δεν το βλέπω να πέφτω τόσο χαμηλά που να το συζητήσω.

 

Καλέ μου άνθρωπε ΠΟΙΟ ΛΑΣΠΩΜΑ;;;

Δε βλέπεις σε ποιο context το έγραψα;;;

 

Στο ξαναγράφω γιατί χρειαζόμαστε μαζικά οφθαλμίατρο εδώ μέσα:

 

Έρχεται η miss wordsmith και λέει "ο Pikei μπλα μπλα".

Της απαντάω ότι "εμείς μιλάμε για αυτόν που επιλέγει τα διηγήματα"

Και μου απαντάει "δε διάβασες τι σχέση είχε ο Pikei με το περιοδικό"

Τι θα συμπέρανες εσύ από αυτό;;

Ότι, αφού και εγώ και ο Pikei και ο dreamwhisperer παρεξηγήσαμε τι ήθελες να πεις και καταλάβαμε άλλα αντ' άλλων, (ότι το θέμα είναι ο Pikei, δηλαδή) νομίζω ότι κάααααποιος χρειάζεται λίγο editing στα ποστ του... No offence. Και μη μιλήσεις για οφθαλμίατρο, γιατί, απ' ό, τι θυμάμαι από το Σάββατο, φοράμε και οι τρεις γυαλιά(δεν ξέρω ο Σάββας). Όχι άλλο κάρβουνο, όπως το θέτει και ο Drake...

(miss wordsmith, ε; Καλό! Να το ακούει και ο Χατζηγιώργης που λέει ότι είναι πολύ μάτσο το nick μου!:lol:)

 

Το δικό σου τελικά (Χιροσίμα μπαχαλάκι) πρόλαβε να βγει;

Αύριο βγαίνει το τελευταίο. Δεν περιμένω να το βάλουν. Προηγούνταν άλλα διηγήματα νομίζω.

 

Εεεεε... (γκουχ-γκουχ) κε Ντίνο μας, αν ρίξεις μια ματιά στο ποστ #44 του παρόντος, θα δεις ποιανού διήγημα θα δημοσιευτεί αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι ακόμα νέος στο χώρο...

 

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥ;

 

Ευχαριστώ, δεν θα πάρω...

 

Κάτσε βρε, που πας; Δηλαδή αν τρόμαξες με ετούτο το topic, μετά από απο αυτήν την "εποικοδομητική" συζήτηση που πρόκειται να διαβάσεις στο παρακάτω blog, τι θα κάνεις;tease.gif

 

http://nihilio.blogs...s.html#comments

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Τελικά διαπίστωσα τι μου φταίει!

Το πρόβλημα είναι ότι μόλις συναντούμε (ως λαός) ένα πρόβλημα ή ένα εμπόδιο, αντί να προσπαθήσουμε να το λύσουμε ή να το υπερπηδήσουμε, το κουβεντιάζουμε μέχρι θανάτου ξεχειλώνοντας το και οδηγώντας το σε άσχετα με το πρόβλημα ή το εμπόδιο μονοπάτια, που μας βγάζουν εκτός πορείας και μας διχάζουν!

 

Μπράβο μας!

Είμαστε και γαμώ!

 

...και τώρα μπορώ να κοιμηθώ ήσυχος...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ να καταλάβω όσους σοκάρονται με τα λεγόμενα τα δικά μου και άλλων (ω θεέ μου, μην τσακώνεστε) και όσους μιλάνε για λάσπες και βλακείες.

 

Δεν μίλησα με απτά επιχειρήματα και προσωπικές εμπειρίες? Πιστεύετε ότι είμαι κανένας μίζερος και κλαίω που δεν εκδόθηκα? Εγώ ρώτησα τους ανθρώπους αν εκδίδουν Έλληνες και με γράψανε. Εσείς δεν είστε Έλληνες? Εσείς που αναρωτιέστε γιατί φωνάζω δεν θέλετε τα Ελληνικά περιοδικά να σας φέρονται με σεβασμό? Θέλετε να παίρνετε ότι σας δίνουν και να λέτε ευχαριστώ?

 

Με είδατε στα παλιά τοπικ του 9 να γκρινιάζω? Όταν έκλεισε το Asimovs με είδατε να λέω τα ίδια (ή να πω οτιδήποτε)?

Δηλαδή τι θέλετε τώρα σώνει και καλά να με βγάλετε τον μαλάκα της παρέας επειδή δεν έκλαψα που θα κλείσει το 9?

 

Ποιος είναι αυτός που θέλετε να δείρετε και να βρίσετε και κρατιέστε με νύχια και με δόντια να μην το κάνετε? Εμένα? Τον Μιχάλη? Tον heiron? Τόσα χρόνια σε αυτό το φορουμ, το μόνο που χρειάστηκε για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο ήταν να κλείσει το 9?

 

Ρε παλικάρια, εσείς οι 2-3-4-15 που με θεωρείτε μαλάκα επειδή τολμώ να κριτικάρω, για πείτε μου, που έβρισα, ποιον προσέβαλα, που είπα ψέμματα και φήμες? Κάνετε quote όσο θέλετε και βρείτε μου που είναι αυτές οι κωλολάσπες να τις δω και εγώ.

Edited by northerain
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε, που πας; Δηλαδή αν τρόμαξες με ετούτο το topic, μετά από απο αυτήν την "εποικοδομική" συζήτηση που πρόκειται να διαβάσεις στο παρακάτω blog, τι θα κάνεις;:tease:

 

http://nihilio.blogs...s.html#comments

Και πού να διάβαζε κανείς και τα 200 κομμένα μυνήματα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο σημερινό τεύχος μιλάει για προσωρινή διακοπή μέχρι το Σεπτέμβριο οπότε ίσως βιαστήκαμε να γράψουμε τους επικήδειους!

Link to comment
Share on other sites

Θα είδαν το σφάξιμο που πέφτει εδώ και είπαν να μας το φέρουν μαλακά...:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η ελπιζουν σε νεα χρηματοδοτηση το Σεπτεμβρη.Ισως σε δραχμες.Ο Σιλεον μπορει να μας πει δυο πραματα επι του θεματος...:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε, που πας; Δηλαδή αν τρόμαξες με ετούτο το topic, μετά από απο αυτήν την "εποικοδομική" συζήτηση που πρόκειται να διαβάσεις στο παρακάτω blog, τι θα κάνεις;:tease:

 

http://nihilio.blogs...s.html#comments

Και πού να διάβαζε κανείς και τα 200 κομμένα μυνήματα

 

Έφριξα, παιδιά.

 

Η ελπιζουν σε νεα χρηματοδοτηση το Σεπτεμβρη.Ισως σε δραχμες.Ο Σιλεον μπορει να μας πει δυο πραματα επι του θεματος...:mf_sherlock:

 

Ε; Εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Ε; Εγώ;

 

 

Ναι εσύ! Μην κάνεις την πάπια! Ξέρουμε ποιος διαχειρίζεται τα λέφτα της χώρας. Για πες μας λοιπόν, τι θα γίνει με τις επιδοτήσεις;

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Ότι, αφού και εγώ και ο Pikei και ο dreamwhisperer παρεξηγήσαμε τι ήθελες να πεις και καταλάβαμε άλλα αντ' άλλων, (ότι το θέμα είναι ο Pikei, δηλαδή) νομίζω ότι κάααααποιος χρειάζεται λίγο editing στα ποστ του... No offence. Και μη μιλήσεις για οφθαλμίατρο, γιατί, απ' ό, τι θυμάμαι από το Σάββατο, φοράμε και οι τρεις γυαλιά(δεν ξέρω ο Σάββας). Όχι άλλο κάρβουνο, όπως το θέτει και ο Drake...

 

Ή αυτό ή ότι κάποιοι πρέπει να διαβάζουν και να απαντούν λιγότερο "εν θερμώ".

 

Qquantity does not make quality.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε, που πας; Δηλαδή αν τρόμαξες με ετούτο το topic, μετά από απο αυτήν την "εποικοδομική" συζήτηση που πρόκειται να διαβάσεις στο παρακάτω blog, τι θα κάνεις;:tease:

 

http://nihilio.blogs...s.html#comments

Και πού να διάβαζε κανείς και τα 200 κομμένα μυνήματα

 

Έφριξα, παιδιά.

Και έχασες και τα καλύτερα.

 

Μιχάλη, μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και έχασες και τα καλύτερα.

 

Μιχάλη, μπανάνα.

 

Φαντάσου δηλαδή...

 

Μιχάλη, μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θυμάμαι εκείνη τη βραδιά... το τι refresh έπεφτε ανα 3 δευτερόλεπτα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θυμάμαι εκείνη τη βραδιά... το τι refresh έπεφτε ανα 3 δευτερόλεπτα...

Τον κάψαμε τον μετρητή του blogger εκείνο το βράδυ. Πρέπει να τα μαζέψω όλα σε ένα αρχείο και να τα μοιράζω.

 

Μα τον α##### π##### Χατζηκυριάκο και τις μπανάνες μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε, που πας; Δηλαδή αν τρόμαξες με ετούτο το topic, μετά από απο αυτήν την "εποικοδομική" συζήτηση που πρόκειται να διαβάσεις στο παρακάτω blog, τι θα κάνεις;:tease:

 

http://nihilio.blogs...s.html#comments

Και πού να διάβαζε κανείς και τα 200 κομμένα μυνήματα

 

Έφριξα, παιδιά.

Και έχασες και τα καλύτερα.

 

Μιχάλη, μπανάνα.

 

Μια μπανάνα εις αναζήτηση πρωκτού την πέτυχα να περιφέρεται σε μερικά μηνύματα. Φαντάζομαι την ίδια λέμε.

Τι να πω.. Δεν έχασα "πάσα" ιδέα, γιατί δεν είχα καν. Αλλά τέτοιο τραμπουκισμό και γηπεδισμό δεν μπορούσα να τον φανταστώ από άτομα που έχουν συστήσει λογοτεχνική λέσχη.

Link to comment
Share on other sites

Μα τον α##### π##### Χατζηκυριάκο και τις μπανάνες μου.

 

Είδες, γίναμε και φίρμες...!

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. Δεν έχασα "πάσα" ιδέα, γιατί δεν είχα καν. Αλλά τέτοιο τραμπουκισμό και γηπεδισμό δεν μπορούσα να τον φανταστώ από άτομα που έχουν συστήσει λογοτεχνική λέσχη.

Ελπίζω να διάβασες και την ανάρτηση που τα ξεκίνησε όλα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα που διάβασα εδώ και αρκετές σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..