Jump to content

RIP «9»;


Recommended Posts

Τεταρτε ήταν μοιραίο να στραφει η συζητηση(κλασικα) στην γκρινια αφού απο την αρχη(τη δευτερη προταση!) του τοπικ εγινε αμεσως η μπηχτη "α,καποιοι εδω μεσα το σνομπαραν":

 

Β) Από το πρώτο κιόλας ποστ βρεθήκαμε ένοχοι που είχαμε μια ξυνίλα για το περιοδικό

Γ) Ξύπνησαν αναμνήσεις από τα σκοτεινά χρόνια 2004-6 και αναδύονται

 

Όταν το πρώτο ποστ μιλάει για σνομπ και γιατί δεν στηρίξαμε το περιοδικό, τι θέλεις να πει ο κόσμος? Εξηγεί την θέση του.

Στο κάτω κάτω εγώ σχολίασα έναν από τους λόγους που δεν ασχολήθηκα με το 9. Γιατί θεωρώ ότι ο τρόπος που φέρεται στους δημιουργούς είναι αντιεπαγγελματικός. Αν μη τι άλλο έχω δικαίωμα να αγοράσω και να στηρίξω ότι θέλω, χωρίς να μου λέει κάποιος ότι είμαι

μαλάκας

κομπλεξικός

ξινισμένος που δεν δημοσιεύθηκα

νεοέλληνας κάθαρμα.

 

Ένα μόνο να πω παιδιά: Μετά από 40 μηνύματα και 2 μέρες, αποφασίσατε να εξηγήσετε ταυτόχρονα (μέσα σε μιάμιση ώρα...) τι έφταιξε και πήρε το τόπικ την κατεύθυνση που πήρε: Το αρχικό μου μήνυμα. Αυτό θα πει «συντονισμός»!

 

ΥΓ. Και διαβάζοντας το μήνυμα του Nova, να επισημάνω ότι σε καμία περίπτωση δεν έκανα αυτό το πράγμα

Ο Νικοσάλ ξεκινάει στο τόπικ με ένα j'accuse, κατά των μελών του φόρουμ γιατί δεν στηρίξαμε το 9 και γιατί μόνο κριτική του κάναμε.
γιατί το κλείσιμο ή όχι του «9» δεν έχει καμία σχέση με το φόρουμ και την υποστήριξη ή μη των μελών του. Είπα μόνο ότι στην αρχή (δεν διαβάζετε άλλη μια φορά το μήνυμα; ) ο κόσμος ήταν διστακτικός, υπήρχε «ξινίλα», σιγά σιγά όμως τα μέλη του φόρουμ διάβασαν και σχολίασαν τα διηγήματα, αντιστρόφως οι συνεργάτες του περιοδικού ήρθαν κοντά στο φόρουμ με ό,τι σήμαινε αυτό (πχ. το τόπικ αυτό ήταν από τα πιο δραστήρια στην «επιστημονική φαντασία», οι βιβλιοθήκες εμπλουτίστηκαν κλπ). Αυτά. Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • heiron

    17

  • SpirosK

    12

  • PiKei

    11

Top Posters In This Topic

 

Ένα μόνο να πω παιδιά: Μετά από 40 μηνύματα και 2 μέρες, αποφασίσατε να εξηγήσετε ταυτόχρονα (μέσα σε μιάμιση ώρα...) τι έφταιξε και πήρε το τόπικ την κατεύθυνση που πήρε: Το αρχικό μου μήνυμα. Αυτό θα πει «συντονισμός»!

 

Εγώ το ξεκινησα αυτο.Η καθυστερηση ειναι απολυτα λογικη δεδομενου ότι ημουν μακρια απο ιντερνετ το διημερο-σορρυ κιολας που δεν απαντησα αμεσως-heiron cannot into space:(.Αλλα απο τη στιγμη που αντι να κατσεις να εξηγησεις πχ "ρε παιδια,συγγνωμη εννοουσα οτι ενα συγκεκριμενο ατομο δεν γουσταρε το 9/την ΑΛΕΦ/την ΕΦ/τη Συρο/τα Συριανα λουκουμια/whatever και μου έβγαζε μια ξινιλα" καθεσαι και μιλας περι "συντονισμενης επιθεσης"...τι να πω..:unsure:

Εγώ το μονο που θυμαμαι τοτε ειναι μια καχυποψια απο καποιο ατομο με βαρ-δ-υτητα(sic) στο φορουμ που παντως δεν έβλαψε κανεναν.Το οποιο ατομο εφυγε λιγο αργοτερα και δεν έχει καμια εννοια πλεον το ασυγχωρητο "κατηγορω" που ειδα στο παρον τοπικ και που με μαθηματικη ακριβεια θα οδηγουσε σε flame.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... για το όνομα της Μύστρα δηλαδή, τι είναι αυτά?

 

Διαβάστε ο ένας τι λέει ο άλλος, βγάλτε τον εαυτό σας απ' έξω και δείτε τι κάνετε σε αυτό το τόπικ. Δεν είναι δυνατόν αυτό που συμβαίνει, πραγματικά. Κανένας δεν έκανε προσωπική επίθεση στον άλλο εξαρχής, μέχρι κάποιος άλλος να το πάρει προσωπικά. Και ναι έχει πολύ μεγάλη διαφορά να λες "εγώ αυτό το είδα έτσι και γιαυτό αντέδρασα όπως αντέδρασα" όπου δικαιολογείς τη δική σου συμπεριφορά κι αλλιώς πριν να μπεις στον κόπο να δικαιολογήσεις γιατί ΕΣΥ αντέδρασες όπως αντέδρασες ΠΡΙΝ να προσπαθείς να δεις γιατί ο ΑΛΛΟΣ αντέδρασε όπως αντέδρασε.

 

Ούτε προσωπικό είναι το ζήτημα, ούτε υπάρχει κάποιος εμφανής λόγος για να τσακωθείτε, γραπτός λόγος είναι, σκέφτομαι και γράφω και μετά διαβάζω αυτά που γράφω και μετά αν τα θεωρήσω οκ, πατάω και το reply, όχι ανάποδα.

 

Το τόπικ είναι μια ανακοίνωση η οποία λέει ότι παίζει να κλείσει το 9. Κανείς δεν τρίβει τα χέρια του εδωμέσα λέγοντας "αχ τι ωραία που θα κλείσει το 9", προφανώς έχει μια πολύ μεγάλη προσφορά στο χώρο μας και το σεβασμό μας γιαυτό, προφανώς έχουν γίνει λάθος στο παρελθόν (ε, οκ, από ανθρώπους φτιάχνεται, είναι ποτέ δυνατόν να έχουν γίνει τα πάντα σωστά???) προφανώς αλλιώς τα βλέπει ο καθένας κι υπάρχουν διαφωνίες, αλλά μέχρι εκεί ρε παιδιά. Κανείς δεν είχε πρόθεση να πληγώσει κάποιον με τις απόψεις του στην πραγματικότητα, ούτε και να τσακωθεί. Μην το συνεχίζεται γιατί είναι καταρχάς πάρα πολύ κρίμα αυτό το πράγμα εδώ μέσα και πολύ σουρεαλιστικό από την άλλη αυτό που διαβάζουμε όλοι οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα πιθανώς κακώς κείμενα στο "9" (ουδείς άσφαλτος, άλλωστε, που λέει κι η Άντζελα, κι ουδείς αναμάρτητος, που είπε κάποιος άλλος), το περιοδικό ήταν ένα σημαντικό βήμα για πολλούς, τόσο κομίστες όσο και για συγγραφείς (και για εμένα, μετά από τέσσερις απορρίψεις, νομίζω). Ήταν επίσης ένα αρκετά δυνατό μέσο προβολής των κόμικ και της Ε.Φ. πανελλαδικά. Το κλείσιμό του, συνεπώς, όπως και του ASIMOV's πιο πριν, και άλλων περιοδικών παλιότερα, μόνο βαθιά λυπηρό γεγονός θεωρώ ότι πρέπει να χαρακτηριστεί, τόσο για τα κόμικ, όσο και την Ε.Φ., που μάλλον ως χώροι είναι πιθανόν να συρρικνωθούν τα επόμενα χρόνια στη χώρα έτσι κι αλλιώς, λόγω κρίσης.

 

Προσωπικά εύχομαι να υπάρξει τρόπος οι αρκετοί, έμπειροι -και κατά τη γνώμη μου αξιόλογοι- τακτικοί συντελεστές του να αξιοποιήσουν την εμπειρία, τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους, κάπου αλλού και κάπως αλλιώς και να προβάλλουν τα κόμικ και την Ε.Φ. με την ίδια αποτελεσματικότητα όπως στο εκλιπόν.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν.

 

Τώρα που έγιναν και οι απαραίτητες εκκλήσεις να σταματήσει το flame war (σιγά το πάθος, λες και σκίσαμε τα λάβαρα των άλλων και βεβηλώσαμε τους τάφους των προγόνων τους) ας πάμε παρακάτω:

 

Προφανώς με τους περισσότερους από τους εδώ δικτυακά συνδεδεμένους γράφοντες έχω μια διαφορά γενιάς που ίσως και να δικαιολογεί το χάσμα κατανόησης που παρατηρείται.

 

Και εξηγούμαι:

 

Όλα τα χρόνια που έχω δουλέψει ως ελεύθερος επαγγελματίας (είτε ήταν παραγωγή συναυλιών, ραδιόφωνο, τηλεόραση, συγγραφή, μετάφραση ή οτιδήποτε άλλο), ποτέ μα ποτέ, δεν περίμενα να διαβάσω Όρους και Τρόπους Υποβολής για την δουλειά που με ενδιέφερε. Έψαχνα μόνος μου και έβρισκα ποιος μ....ς είναι πού, πώς προσεγγίζεται (νομίμως κι όχι κάνοντας π...ες), και τι μπορώ να μάθω ή να κάνω εκεί. 'Εφαγα άπειρες πόρτες, μου έδωσαν πολλά ραντεβού που πήγα κι έλειπαν, συνάντησα αρκετούς υπεύθυνους -ες και μίλησα, και τελικά έβγαλα πολύ λιγότερες δουλειές, αλλά αρκετές για να την βγάλω στην ζωή μου. Κάποιοι αποδείχθηκαν μεγάλα καθίκια και κάποιοι-ες έγιναν φίλοι μου για πάντα.

 

Δεν πιάνω λοιπόν που το βρήκατε γραμμένο ότι ο οποιοσδήποτε διευθυντής παραγωγής ή υπεύθυνος περιοδικού είναι υποχρεωμένος να απευθύνει δημόσιες εκκλήσεις και να δημοσιεύει προσκλήσεις συμμετοχής κάθε βδομάδα ή ακόμα και να σου απαντάει "θέλω ή όχι". Σόρυ, αλλά αυτά είναι πολύ πρόσφατα κόλπα στην αγορά της (συν)εργασίας, και στο πεδίο της πεζογραφίας ουσιαστικά ανύπαρκτα. Και έτσι πρέπει να είναι, διαβάστε τις αυτοβιογραφίες ή τις συνεντεύξεις οποιουδήποτε καλλιτέχνη αξίζει από τον Μεσαίωνα μέχρι σήμερα. Όλοι πέρασαν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) αυτό το στάδιο. Και πολλοί άλλοι σταμάτησαν εκεί, ανεξάρτητα από την "πραγματική" τους αξία.

 

Γιατί, εσύ μαλ...α μου είσαι που έχεις την ανάγκη και να δημιουργήσεις το έργο και να το δημοσιοποιήσεις. Και αδιαφορώ αν θα το κάνεις αυτοέκδοση, αν θα το ανεβάσεις στο ίντερνετ ή θα το γράψεις με ξυλαράκι στην άμμο να το πάρει το κύμα. Αν όμως θέλεις και να το πληρωθείς, πρέπει να το κάνεις με όρους αγοράς. Να την παλέψεις να βρεις ποιος και πως θα στο πληρώσει. Με ότι Όρους και Τρόπους θέλει εκείνος σε συνδυασμό με τους Όρους και Τρόπους που δέχεσαι εσύ να πραγματοποιηθεί. Απλά είναι τα πράγματα... αλλιώς όπως λένε κι οι Άγγλοσάξονες, Don't leave your Day job.

 

Τα υπόλοιπα, σόρυ κι όλας, αλλά τώρα που βλέπω Μουντιάλ πίνοντας μπύρες, μου φαίνονται απλώς φτηνές δικαιολογίες.

 

Στο θέμα μας, το μόνο που ήθελα να πω από την αρχή, είναι πως από την προσωπική μου εμπειρία το "9" ήταν ένα έντιμο και σοβαρό έντυπο, χωρίς καμιά σοβαροφάνεια ή ηθικοπλασία. Μπορείτε να του τα χώσετε για οτιδήποτε άλλο θέλετε, για ασυνέπεια στις απαντήσεις, για διαφορετικό από το δικό σας όραμα και γούστo, αλλά όχι για την εντιμότητα και την σοβαρότητά του.

 

Γιατί αυτά τα έχω ζήσει...

Link to comment
Share on other sites

Το 9 ηταν ουσιαστικα ενα περιοδικο κομικς με ενα μικρουλι διηγημα ΕΦ για το ξεκαρφωμα.

 

Δεν είσαι σνομπ heiron, αλλά είσαι άδικος. Γιατί το κύριο θέμα των περισσότερων ιστοριών κόμικ ήταν η επιστημονική φαντασία.

 

Παιδιά όλο αυτό μου θυμίζει τη σκηνή με τους Simpsons, που ο αστυνομικός σκουντάει ένα σώμα που κείτεται σαν νεκρό με ένα κλαδί για να δει αν όντως είναι νεκρό. Υπάρχει νόημα τώρα να συζητάμε για αυτό που έγινε αφού δεν θα υπάρχει πια το 9;

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η λογοτεχνια ΕΦ αλλο τα κομικς,οπως αλλο και οι ταινιες ΕΦ.Δηλαδη και τα στρουμφακια ειναι fantasy ας πουμε;Με τη γενικη εννοια του ορου ναι αλλα αν πει καποιος εχετε να μου προτεινετε τιποτα καλο απο φαντασυ περα απο Τολκιν..ε..δεν θα πεις Μουρκοκ,Βανς και Στρουμφακια,πως να το κανουμε!Οκ,μου αρεσε να διαβαζω Μεταβαρωνους,Αρμαδα κτλ στο 9 αλλα ουσιαστικα περα απο το μικρουλι διηγημα και τα πολυ σπανια αρθρα δεν πολυασχολουταν με τη λογοτεχνια ΕΦ.

Εγω προσωπικα δεν εχω αλλη ενσταση(ενσταση λογω προσωπικων μου προτιμησεων οχι καποια αντικειμενικη κατηγορια με την εννοια του "κακου") για το 9(περα απο αυτο,οτι θεωρουσαν οτι πουλαει περισσοτερο το κομικς κομματι σε βαρος της ΕΦ) και σιγουρα δεν ειμαι εναντιον του.Ολα οσα ειπαν οι προμαχοι του ειναι σωστα σχετικα με το 9 και δεν βλεπω γιατι στο καλο με συγκαταλεγετε στους πολεμιους του.

 

Αλλα δεν δεχομαι απο κανεναν να καθεται να λεει εμενα και το φορουμ γενικα ξινους,αντιπαθεις,σνομπ και συνωμοτες σε συντονισμενες επιθεσεις ξερω γω.Νομιζω δεν ειναι παραλογη απαιτηση αυτη,σορρυ δηλαδη.Ουτε θα κατσω να μαλωσω με τον νικοσαλ.Προσωπικα ειχα την εντυπωση οτι εννοουσε εναν συγκεκριμενο administrator που ηταν μαλλον υπερβολικα επιφυλακτικος εκεινο το διαστημα εναντι καποιων ατομων ισως και των ατομων απο το χωρο του 9.Σε καμια περιπτωση ενα ατομο δεν εκφραζει ολοκληρο φορουμ παντως.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Αλλο η λογοτεχνια ΕΦ αλλο τα κομικς,οπως αλλο και οι ταινιες ΕΦ.

 

(περα απο αυτο,οτι θεωρουσαν οτι πουλαει περισσοτερο το κομικς κομματι σε βαρος της ΕΦ)

 

Εμένα αυτή η θέση με μπέρδεψε. Στην εφηβεία μου πήγαινα πολύ σινεμά και δεν διάβαζα πολύ λογοτεχνία. Όταν προσπάθησα να διαβάσω κάποιο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας, επειδή το βρήκα δυσνόητο, αποθαρρύνθηκα και παράτησα το λογοτεχνικό σκέλος, στράφηκα ολοκληρωτικά στο κινηματογραφικό. Δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι εστρεφα την πλάτη μου στην ΕΦ, αλλά στη λογοτεχνία της.

 

Αυτό που εύχομαι ότι λες είναι ότι το 9 δεν επένδυσε αρκετά στην λογοτεχνία της Επιστημονικής Φαντασίας, κι όχι στην Επιστημονική Φαντασία σκέτα. [Εκτός κι αν... άντε να το ακούσω κι αυτό: Τα κόμικ δεν είναι αληθινή ε.φ.!!!!!!!]

 

Αλλά βρίσκω λάθος και την διατύπωση ότι έβαζε και ένα διήγημα "για το ξεκάρφωμα". Γιατί; Αφού ήταν ένθετο κόμικ επιστημονικής φαντασίας. Το διήγημα εγώ το βλέπω σαν bonus, από του οποίου και την ανάγνωση μόνο ωφεληθήκαμε όλοι. Πρέπει δηλαδή όλα αυτά τα διηγήματα που εκδόθηκαν στο 9 να τα δούμε μαζεμένα μέσα σε βιβλία που θα τα χρυσοπληρώσουμε για να τα αποκτήσουμε, για να τα εκτιμήσουμε;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εύχομαι ότι λες είναι ότι το 9 δεν επένδυσε αρκετά στην λογοτεχνία της Επιστημονικής Φαντασίας

Αυτό.

Τι στο καλο δεν καταλαβαινετε ρε παιδια;

Το 9 αυτοαποκαλουνταν "περιοδικο κομικς και ΕΦ"(οχι κομικ επιστημονικης φαντασιας,απο τον εξαιρετικο Quino ως τον Ταμπακεα και τον Ζερβο νομίζω δεν βλεπαμε πολυ κομικ επιστημονικης φαντασιας).Και λεω οτι με χαλουσε που ηταν 80% και βαλε κομικς και 20% κι ουτε ΕΦ γιατι μου αρεσει περισσοτερο η ΕΦ απο τα κομικς.Δηλαδη πρεπει να απολογουμαι για τα γουστα μου;(Ε,αν σας ενοχλει το γουστο μου πειτε το να σηκωθω να φυγω,ενας κακος λιγοτερος)Η μηπως να λεμε ολοι "ουαου,το 9 ηταν ονειρεμενο,τελειο".Ε,τοτε τι διαολο συζητηση θα κανουμε;

Συμφωνοι οτι καμποσα κομικς ειχαν θεματολογια ΕΦ.Αλλα πολλα δεν ειχαν.Τα κομικς ειναι αλλη μορφη τεχνης(ενατη τεχνη,9 χελοου?).Δηλαδη αν ηταν το περιοδικο "7" με υποτιτλο "περιοδικο σινεμα και ΕΦ" και μου είχε κυριως ευρωπαικο σινεμα,Αγγελοπουλο κτλ και 1-2 σελιδες μονο με επιστημονικη φαντασια ε θα γκρινιαζα γιατι θα ηταν παραμελημενο το ΕΦ κομματι.Αυτο λεω και με εκπλησσει που σε φορουμ science fiction and fantasy βρισκετε την αποψη μου τοσο βλασφημη και κατακριτεα.

Δηλαδη το οτι θα προτιμουσα το 9 να ειχε περισσοτερη ΕΦ ειναι θαψιμο για το περιοδικο;Ας μην ειχε και καθολου,μια χαρα θα ηταν παλι.Και το ΓΕΩ ας πουμε ηταν υπεροχο απλα δεν ηταν του γουστου μου.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρκετά τράβηξε αυτή η συζήτηση και το ποιός και που και πότε.

Ας πούμε την αλήθεια, το "9" έκλεισε επειδή κόψανε την Φωτεινή της νύχτας και έπεσαν οι πωλήσεις 85%

Όλα τ'αλλα είναι να'χαμε να λέγαμε devil2.gifdevil2.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αρκετά τράβηξε αυτή η συζήτηση και το ποιός και που και πότε.

Ας πούμε την αλήθεια, το "9" έκλεισε επειδή κόψανε την Φωτεινή της νύχτας

 

+1 !thmbup.gif laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

πλάκα πλάκα σε όσους έλεγα για 9, μου λέγανε: "αυτό δεν ήταν που είχε μέσα τη Φωτεινή της Νύχτας; τι έγινε με αυτό; το βγάζει ακόμα;"

 

 

Link to comment
Share on other sites

πλάκα πλάκα σε όσους έλεγα για 9, μου λέγανε: "αυτό δεν ήταν που είχε μέσα τη Φωτεινή της Νύχτας; τι έγινε με αυτό; το βγάζει ακόμα;"

 

 

 

Ναι, τώρα εδώ που τα λέμε, αν με ρώταγες τι μου έλειψε τα τελευταία χρόνια στο "9", τη Φωτεινή θα έλεγα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνω λοιπόν που το βρήκατε γραμμένο ότι ο οποιοσδήποτε διευθυντής παραγωγής ή υπεύθυνος περιοδικού είναι υποχρεωμένος να απευθύνει δημόσιες εκκλήσεις και να δημοσιεύει προσκλήσεις συμμετοχής κάθε βδομάδα ή ακόμα και να σου απαντάει "θέλω ή όχι". Σόρυ, αλλά αυτά είναι πολύ πρόσφατα κόλπα στην αγορά της (συν)εργασίας, και στο πεδίο της πεζογραφίας ουσιαστικά ανύπαρκτα. Και έτσι πρέπει να είναι, διαβάστε τις αυτοβιογραφίες ή τις συνεντεύξεις οποιουδήποτε καλλιτέχνη αξίζει από τον Μεσαίωνα μέχρι σήμερα. Όλοι πέρασαν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) αυτό το στάδιο. Και πολλοί άλλοι σταμάτησαν εκεί, ανεξάρτητα από την "πραγματική" τους αξία.

 

Επειδή στην εποχή σου δεν είχαν φιλότιμο και σε κρέμαγαν στην αναμονή δε σημαίνει ότι ήταν και σωστό. Για να πούμε του στραβού το δίκιο, αν πριν μία γενιά είχες να συναγωνιστείς με δέκα άλλους, σήμερα είσαι ένας εναντίον εκατό. Ότι δουλειά και να θες να προσφέρεις σε κάποιον εκδότη, είτε είναι σύγγραμα είτε νουβέλα είτε κόμικ είτε ταινία είτε σονάτα είτε ο,τιδήποτε κομμάτι που αφιέρωσες χρόνο και κόπο και σπουδές (είτε επίσημες είτε της εμπειρίας) για να δημιουργήσεις, και περιμένεις να πληρώσεις το νοίκι που τώρα πια είναι το υπερδεκαπλάσιο από της γενιάς σου, τότε το λιγότερο που μπορεί να κάνει κάποιος που του δίνεις αυτή τη δημιουργία είναι να αφιερώσει τρία δευτερόλεπτα για να πατήσει Paste ένα συγκεκριμμένο κείμενο του στυλ «Σας ευχαριστούμε για την υποβολή, αλλα αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να δημοσιεύσουμε τη δουλειά σας για τον Α/Β/Γ λόγο. Δοκιμάστε ελεύθερα αλλού, μη περιμένετε απο εμάς, και καλή επιτυχία.» στο δωρεάν email, να πατήσει ένα μαζικό send σε δέκα-δέκα απορριφθέντες ώστε να ξέρουν να προχωρήσουν αλλού.

 

Σε αυτή τη γενιά η απάντηση είναι ζήτημα σχεδον μηδενικής κούρασης και χρόνου.

Ούτε κάθεσαι να γράφεις επιστολές μία-μία, ούτε χρειάζεται να παίρνεις τηλέφωνο, ούτε χρειάζεται να πληρώνεις γραμματόσημα.

 

Με το να απαντάς δείχνεις ότι έχεις κάποια τσίπα.

Με το να μην απαντας δειχνεις ότι απλά δεν είσαι άξιος σεβασμού.

 

Μη ξεχνιόμαστε, ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου δε φαίνεται από το πως συμπεριφέρεται σε ταξικά η διοικητικα η οικονομικα ανώτερους ή ίσους του, αλλά προς τους κατωτερους του.

Link to comment
Share on other sites

Άστοχη η χρήση της λέξης "κατώτερος" στο κείμενό σου Χριστέ.

 

Και μιας και λέμε τη γνώμη μας, θεωρώ πως όταν ένα περιοδικό άντεξε 10 χρόνια και κλείνει αυτή την περίοδο, μόνο πετυχημένο μπορεί να θεωρηθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο De Saad. Το θέμα που θίγει δυστυχώς επικρατεί στις μέρες μας και συναντάται κυρίως στους μικρούς και μεσσαίους εκδοτικούς. Αλλά αυτο είναι μία (ακόμα) άλλη λυπητερή ιστορία.

 

Επί του θέματος: δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί επιτυχημένο (ή και αποτυχημένο) ένα περιοδικό που προσφέρεται δωρεάν ως ένθετο με εφημερίδα. Για μένα επιτυχημένο θα ήταν εάν κυκλοφορούσε μόνο του, όπως τόσα άλλα περιοδικά που έχουν σημειώσει μακρά πορεία στο χρόνο. Αγαπητό ναι, σίγουρα μπορεί να θεωρηθεί. Άλλωστε οι λόγοι που θα σταματήσει η κυκλοφορία του είναι κατά κύριο λόγο οικονομικοί, οπότε δεν έχει σημασία να ψάχνουμε τους τρόπους λειτουργείας αυτού το περιβόητου "9".

 

Η γνώμη μου: κρίμα που το σταμάτησαν. Έχω αρκετά τεύχη αλλά δεν ήμουν ποτέ φανατικός του υποστηρικτής. Λυπάμαι όμως για όλους εκείνους που το αγαπούσαν και που δούλευαν για αυτό και πια βρίσκονται στη δυσάρεστη θέση να το βλέπουν να χάνεται. Κατά τα άλλα, πρέπει να το πάρουμε απόφαση πως ένα ένα τα κάστρα έχουν αρχίσει να πέφτουν (και δυστυχώς από μέσα).

Edited by Παρατηρητής
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη γενιά η απάντηση είναι ζήτημα σχεδον μηδενικής κούρασης και χρόνου.

Ούτε κάθεσαι να γράφεις επιστολές μία-μία, ούτε χρειάζεται να παίρνεις τηλέφωνο, ούτε χρειάζεται να πληρώνεις γραμματόσημα.

 

Με το να απαντάς δείχνεις ότι έχεις κάποια τσίπα.

Με το να μην απαντας δειχνεις ότι απλά δεν είσαι άξιος σεβασμού.

 

Μη ξεχνιόμαστε, ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου δε φαίνεται από το πως συμπεριφέρεται σε ταξικά η διοικητικα η οικονομικα ανώτερους ή ίσους του, αλλά προς τους κατωτερους του.

 

+1 :thmbup::thmbup:

 

(όχι μόνο για το "9", αλλά γενικά μιλώντας η παρατήρηση)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι:

 

α)ο JesusDeSaad δε λαμβάνει υπόψη του το ότι η σημερινή γενιά έχει και λιγότερο χρόνο από όλες τις υπόλοιπες και ίσως ακόμα και το να διαβάσει τα διηγήματα να είναι πολυτέλεια. 'Οταν έχεις χρόνο, τότε μόνο είναι θέμα σεβασμού το να απαντήσεις σε όλους ακόμα και αρνητικά.

 

β)ο PiKei δε λαμβάνει υπόψη του το ότι το "9" είχε να κάνει, ως επί το πλείστον, με ερασιτέχνες, που δεν περίμεναν να βγάλουν το ψωμί τους από τη δημοσίευση, ούτε ήξεραν όλα τα κατατόπια του χώρου για να το ψάξουν με όλους τους τρόπους πώς θα έρθουν σε επαφή με το "9" για να του στείλουν διήγημα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλάμε σε 3ο ενικό: η wordsmith δεν έχει υπόψη της ότι μιλάμε για έναν άνθρωπο που είναι η δουλειά του να διαβάζει τα διηγήματα. (νομίζω ότι)

Link to comment
Share on other sites

Καλά λέει η Νienor πιο πάνω ότι σε αυτό το τόπικ γράφουμε χωρίς να διαβάζουμε τα προηγούμενα ποστ... Αν διαβάσεις το ποστ όπου ο PiKei περιγράφει τι σχέση είχε ως τώρα με το "9", θα δεις ότι λάθος νομίζεις...

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιάνω λοιπόν που το βρήκατε γραμμένο ότι ο οποιοσδήποτε διευθυντής παραγωγής ή υπεύθυνος περιοδικού είναι υποχρεωμένος να απευθύνει δημόσιες εκκλήσεις και να δημοσιεύει προσκλήσεις συμμετοχής κάθε βδομάδα ή ακόμα και να σου απαντάει "θέλω ή όχι". Σόρυ, αλλά αυτά είναι πολύ πρόσφατα κόλπα στην αγορά της (συν)εργασίας, και στο πεδίο της πεζογραφίας ουσιαστικά ανύπαρκτα. Και έτσι πρέπει να είναι, διαβάστε τις αυτοβιογραφίες ή τις συνεντεύξεις οποιουδήποτε καλλιτέχνη αξίζει από τον Μεσαίωνα μέχρι σήμερα. Όλοι πέρασαν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) αυτό το στάδιο. Και πολλοί άλλοι σταμάτησαν εκεί, ανεξάρτητα από την "πραγματική" τους αξία.

 

Επειδή στην εποχή σου δεν είχαν φιλότιμο και σε κρέμαγαν στην αναμονή δε σημαίνει ότι ήταν και σωστό. Για να πούμε του στραβού το δίκιο, αν πριν μία γενιά είχες να συναγωνιστείς με δέκα άλλους, σήμερα είσαι ένας εναντίον εκατό. Ότι δουλειά και να θες να προσφέρεις σε κάποιον εκδότη, είτε είναι σύγγραμα είτε νουβέλα είτε κόμικ είτε ταινία είτε σονάτα είτε ο,τιδήποτε κομμάτι που αφιέρωσες χρόνο και κόπο και σπουδές (είτε επίσημες είτε της εμπειρίας) για να δημιουργήσεις, και περιμένεις να πληρώσεις το νοίκι που τώρα πια είναι το υπερδεκαπλάσιο από της γενιάς σου, τότε το λιγότερο που μπορεί να κάνει κάποιος που του δίνεις αυτή τη δημιουργία είναι να αφιερώσει τρία δευτερόλεπτα για να πατήσει Paste ένα συγκεκριμμένο κείμενο του στυλ «Σας ευχαριστούμε για την υποβολή, αλλα αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να δημοσιεύσουμε τη δουλειά σας για τον Α/Β/Γ λόγο. Δοκιμάστε ελεύθερα αλλού, μη περιμένετε απο εμάς, και καλή επιτυχία.» στο δωρεάν email, να πατήσει ένα μαζικό send σε δέκα-δέκα απορριφθέντες ώστε να ξέρουν να προχωρήσουν αλλού.

 

Σε αυτή τη γενιά η απάντηση είναι ζήτημα σχεδον μηδενικής κούρασης και χρόνου.

Ούτε κάθεσαι να γράφεις επιστολές μία-μία, ούτε χρειάζεται να παίρνεις τηλέφωνο, ούτε χρειάζεται να πληρώνεις γραμματόσημα.

 

Με το να απαντάς δείχνεις ότι έχεις κάποια τσίπα.

Με το να μην απαντας δειχνεις ότι απλά δεν είσαι άξιος σεβασμού.

 

Μη ξεχνιόμαστε, ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου δε φαίνεται από το πως συμπεριφέρεται σε ταξικά η διοικητικα η οικονομικα ανώτερους ή ίσους του, αλλά προς τους κατωτερους του.

 

 

Πόσο άδικη είναι αυτή η απάντηση προς τον Pikei! Και γενικά πόσο άδικο και αχάριστο είναι όλο το topic προς το "9"!

Το ότι απαιτούμε πλέον κάποια ορισμένη συμπεριφορά από τους υπεύθυνους (εκδότες, διευθυντές περιοδικών κτλ) δεν είναι θέμα τεχνολογικής εξέλιξης, αλλά ότι κάποιοι προηγούμενοι συγγραφείς πάλεψαν γι' αυτά τα δικαιώματα. Ιδιαίτερα στον τομέα της Λογοτεχνίας Φαντασίας, το ότι στέλνουμε χειρόγραφα στους εκδότες και δεν μας απαντούν με απαξίωση, είναι αποτέλεσμα μίας ολόκληρης γενιάς ανθρώπων που φέραν την Φαντασία στην Ελλάδα, πάλεψαν γι' αυτήν, δώσανε μάχες και κατάφεραν να την επιβάλλουν και στους εκδότες και στο κοινό, ως ένα αξιοπρεπές είδος και με τελείως αντίξοες συνθήκες. Το "9" ήταν ένα από τα κορυφαία σημεία αυτής της προσπάθειας και η απώλειά του, θα έχει πολλές αρνητικές συνέπειες για όλους μας (ξεκαθαρίζω ότι ποτέ δεν συνεργάστηκα με το περιοδικό, για να μην χαρακτηριστώ ωφελιμιστής, μιας και πρέπει συνεχώς στην Ελλάδα να γίνεται έλεγχος προθέσεων).

Ιδιαίτερα στον πολύπαθο τομέα του ελληνικού κόμικ, η απώλεια του "9" σηματοδοτεί μία τελείως διαφορετική και πολύ πιο δύσκολη εποχή.

Λυπάμαι που κλείνει το "9", τρομάζω με το τι σημαίνει για το κόσμο των εκδόσεων γενικότερα. Πολύ περισσότερο όμως με ενοχλεί η αχαριστία.

Κάθε διήγημα Έλληνα συγγραφέα που δημοσιευόταν στο "9", έβαζε ένα μικρό λιθαράκι στον κόσμο της ελληνικής λογοτεχνίας φαντασίας. Οι Έλληνες δημιουργοί κόμικ είχαν κάπου να απευθυνθούν. Τώρα;

Ελπίζω να αλλάξουν κάπως τα πράγματα, να μπορέσουμε όλοι μαζί να βρούμε καινούριος δρόμους έκφρασης, ίσως τελικά να καταφέρουμε να ξεπεράσουμε όλοι μαζί την κρίση.

 

Όσο για το "9", αν τελικά όντως πάψει να υπάρχει, θα πω μία κλασσική ατάκα του μπάσκετ, όταν ένας μεγάλος παίκτης αποφασίζει να αποσυρθεί.

"Thanks for the memories".

Νομίζω πάντοτε αρκεί αυτός ο μικρός σεβασμός.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Το ότι απαιτούμε πλέον κάποια ορισμένη συμπεριφορά από τους υπεύθυνους (εκδότες, διευθυντές περιοδικών κτλ) δεν είναι θέμα τεχνολογικής εξέλιξης, αλλά ότι κάποιοι προηγούμενοι συγγραφείς πάλεψαν γι' αυτά τα δικαιώματα. Ιδιαίτερα στον τομέα της Λογοτεχνίας Φαντασίας, το ότι στέλνουμε χειρόγραφα στους εκδότες και δεν μας απαντούν με απαξίωση, είναι αποτέλεσμα μίας ολόκληρης γενιάς ανθρώπων που φέραν την Φαντασία στην Ελλάδα, πάλεψαν γι' αυτήν, δώσανε μάχες και κατάφεραν να την επιβάλλουν και στους εκδότες και στο κοινό, ως ένα αξιοπρεπές είδος και με τελείως αντίξοες συνθήκες.

Κάθε διήγημα Έλληνα συγγραφέα που δημοσιευόταν στο "9", έβαζε ένα μικρό λιθαράκι στον κόσμο της ελληνικής λογοτεχνίας φαντασίας.

 

 

 

...μοναχά της Επιστημονικής Φαντασίας. Τα υπόλοιπα είδη είναι γνωστό πως δεν ήταν καλοδεχούμενα στο 9.

Link to comment
Share on other sites

...μοναχά της Επιστημονικής Φαντασίας. Τα υπόλοιπα είδη είναι γνωστό πως δεν ήταν καλοδεχούμενα στο 9.

 

Αυτή ήταν η ταυτότητα που επέλεξε το 9. Είχε Ε.Φ. διηγήματα και Ε.Φ. κόμικ. Αλλά νομίζω ότι υπήρξαν και αρκετά Fantasy κόμικ. Ας μην το αναλύουμε και με το τσιμπιδάκι. Θα πρέπει να κάνω εγώ μούτρα που το Ars Nocturna π.χ. επιλέγει την γκόθικ ταυτότητα και δεν περιλαμβάνει όλα τα είδη του φανταστικού;

Link to comment
Share on other sites

...μοναχά της Επιστημονικής Φαντασίας. Τα υπόλοιπα είδη είναι γνωστό πως δεν ήταν καλοδεχούμενα στο 9.

 

Αυτή ήταν η ταυτότητα που επέλεξε το 9. Είχε Ε.Φ. διηγήματα και Ε.Φ. κόμικ. Αλλά νομίζω ότι υπήρξαν και αρκετά Fantasy κόμικ. Ας μην το αναλύουμε και με το τσιμπιδάκι. Θα πρέπει να κάνω εγώ μούτρα που το Ars Nocturna π.χ. επιλέγει την γκόθικ ταυτότητα και δεν περιλαμβάνει όλα τα είδη του φανταστικού;

Ε.Φ. κόμικ αλλά όχι από Έλληνες (από όσο θυμάμαι μόνο το Blood Opera του Κυριαζή είχαν βγάλει, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος).

 

Πραγματικά λυπάμαι που στη συζήτηση αυτή άτομα όπως ο PiKei θερίζουν τις θύελες που τόσα χρόνια είχαν σπείρει κάποια μέλη και συνεργάτες του 9 σε διάφορους χώρους, για αυτό και προτιμώ να μη συμμετέχω άλλο στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..